Особливості нересту форелі

Досить цікаво, як проходить нерест форелі - даний вид риби розмножується інакше в порівнянні з іншими мешканцями прісноводних водойм. Форель відрізняється вимогливістю до стану води в річці, температури навколишнього середовища і концентрації кисню. Перед ікрометанням риба збивається в невеликі зграї, перебуваючи на місцях з активною течією. Детальніше про унікальний процес розмноження форелі далі в статті.

Умови і особливості нересту у форелі

Мало хто з рибалок знають, коли форель йде на нерест, а ще менше рибалок в повній мірі усвідомлюють особливість процесу підготовки до нересту і періоду ікрометання. Розуміння повадок і схильностей риби допоможе домогтися кращого клювання, а також підкаже періоди, коли на риболовлю йти безглуздо.

Форель досягає статевозрілого стану у віці трьох років, тоді вона відправляється до місця відкладання ікринок. Вік може відрізнятися в залежності від підвидів сімейства і умов життя. Окремі види здатні йти на нерест вже у віці двох років, але є й ті, що дозрівають лише до 5-6 років життя. Поширена струмкова форель починає метати ікру в трирічному віці.

Особливості нересту у форелі:

  • риба схильна долати колосальні відстані, щоб досягти місця, де вона щорічно займається ікрометанням;
  • зазвичай починається нерестовий період у звичайних риб навесні або на початку літа, коли зелень починає буйно рости. У теплих умовах мальку простіше вижити і знайти харчування, але форель поводиться інакше. Час нересту форелі доводиться на другу половину осені. Іноді форель воліє зимову пору року для нересту, але не пізніше грудня;
  • початок і терміни нересту форелі безпосередньо залежать від кліматичних умов в регіоні. У холодних умовах риба починає нереститися дещо раніше, а у відносно теплих регіонах - пізніше;
  • найраніше час нересту - вересень, пізніше - грудень;
  • окремі породи риби схильні нереститися весь рік, тому стають вкрай непередбачувані. Найбільша кількість видів все ж йдуть на нерест в жовтні або листопаді.

Після досягнення бажаного місця розмноження форель приступає до активного метання ікри в великих кількостях. Переважно відкладає ікру рано вранці або після заходу сонця, коли сонце вже сіло за горизонт. Вранці активність не дуже висока, але в темний час, особливо до півночі, форель схильна вести активне відкладання ікри. Самки відкладають ікру за 2-4 підходи, між якими залишають час для відпочинку.

В цей час ловля форелі під суворою забороною. Нагальне питання для багатьох рибалок, на що ловити форель, тимчасово знімається з порядку денного до повернення риби до місць стоянки.

Місця, де нереститься форель

У першому або другому осінньому місяці форель вже починає відправлятися до традиційних місць ікрометання. Місця нересту форелі не вибирають кожен раз, незалежно від відстані до місця, де росла риба ще мальком, вона долає дистанцію, кожен раз повертаючись до улюбленої ділянки. Часом форелі доводиться подолати сотні кілометрів, різні під і надводні перешкоди, водоспади і інші перепони.

Форель любить місця поблизу с перекатами і іншими бистринами. Яйця не відкладаються на течії, але в безпосередній близькості. Форель надає перевагу для ікромету кам'янистому дну. Риба відкладає ікру на камені. Найцікавішими, на думку форелі, є місця з невеликою галькою фракцією до 30 мм. Якщо в межах досяжності не було знайдено місце з дрібними каменями, риба починає ікрометання на дні з крупною галькою. Глибина ділянок рідко перевищує 1 м. У форелі яка нереститься періодично з'являються цікаві глядачі.

Як поводиться форель перед нерестом

Спочатку нагадаємо коли форель йде на нерест - листопад або грудень. У холодних річках початок плавання може припадати на жовтень. Перед тривалим плаванням форель збивається в зграї різних розмірів, потім починає плавання, зазвичай проти течії. По досягненню відповідного місця для метання ікри починаються шлюбні ігри, де самцям варто завоювати увагу самки і можливість спаровуватися з нею.

Самки відрізняються вимогливістю у виборі самців, віддають перевагу сильним і зрілим особинам. Молодих самців часто відкидають і не підпускають до себе. Самки розуміють, що сильна риба здатна дати здорове потомство, яке з більшою ймовірністю виживе.

Після створення пари починається підготовка місць, куди планується укладати ікринки. Форель вимоглива до створення гнізд, у неї займає багато зусиль формування відповідного місця. Важливо, щоб гніздо було захищене від хижаків і від течії. Якщо ікринку знесе струмом води, вона приречена бути з'їденою будь-яким невеликим хижаком.

Процес нересту форелі

Після підготовки місця починається процес ікрометання. В отриману лунку самка відкладає ікру, до кладки наближається самець і запліднює ікринки. Мінімальний період нересту форелі становить 1 тиждень, але зазвичай до 2 тижнів.

Самка середніх розмірів здатна відкласти 500-2000 ікринок, це порівняно невелика кількість, багато річкових риб відкладають десятки тисяч ікринок. В одну кладку зазвичай поміщається близько чверті-третини ікринок. Форелева ікра має розмір запашного перцю і володіє зеленим, жовтим або червоним кольором.

Після ікромету і запліднення самка намагається гранично швидко укрити гніздо, присипаючи його камінням. Ікринки досить липкі, але їх все одно зносить течією без додаткового поверхневого шару. Липкість ікри пропадає в міру дорослішання малька.

Як поводиться форель після нересту

Форель після нересту не гине, як стверджують недосвідчені рибалки, вона просто повертається до звичного місця стоянки. Скочуючись по річці, риба споживає різний корм, так як їй потрібно набратися сил після складного періоду життя. Після недовгого відпочинку та активного жору форель повертається до звичного способу життя.

Мальки з ікри з'являються нескоро, їм потрібно близько 2-3 місяців, тобто перші мальки зустрічаються з приходом першого тепла. Перший час дво-сантиметрові мальки харчуються виключно залишком яєчного жовтка, що залишився від ікринки. Перебуваючи в жовточном мішку 3-5 тижнів, мальки не можуть рухатися, єдиний спосіб вижити - сховатися всередині. Весь час мальки знаходяться між камінням і абсолютно не покидають укриття. Коли дрібниця зміцніє, вона починає самостійно шукати і добувати їжу. Спочатку в раціоні риби виключно планктон.

Від температури води після дозрівання ікри та інших факторів залежить виживання мальків. Більшість дрібниці неминуче гине, частина не вилуплюється з ікри, інші - гинуть в результаті розорення кладок, а третім на шляху трапляються хижаки. Основні вороги ікринок: мині, харіуси і молоді форелі. Якщо умови виявилися сприятливими, за теплий період мальки виростають до 7-9 см, однорічні форелі - 9-14 см.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Особливості нересту форелі

Схожі статті

Що таке мормишка «Гвоздешарік»

Що таке мормишка «Гвоздешарік»

Мормишка є штучною приманкою, її головне завдання - успішна і реалістична імітація різних комах, що впали в воду. Частина мормишок нагадують не комах, а їх личинки. В основі кожної моделі використовуються різні допоміжні елементи. Переважно на мормишку насаджується приманка відповідного розміру, але є альтернатива - безнасадочна мормишка гвоздешарік. Без наживки мормишка нагадує пуголовка, яким люблять ласувати практично всі хижаки.

Рибалка в селі Митинці

Рибалка в селі Митинці

Водойма має площу 90га. Середня глибина  – 2-3м. Водойма не спускалась з 2014 року. Практикується зимова риболовля. Дно чисте, травою не заростає, коряг немає. Біла риба: короп, карась, амур, товстолобик, плотва, краснопірка, лящ. Є також окунь, щука.

Особливості нересту судака

Особливості нересту судака

Судак - це цінна здобич, на яку полюють рибалки по всій Україні. Цінність хижака являє цікавий процес виведення, так як риба досить сильна, має великі розміри тіла і хороші смакові якості. Риболовля на судака можлива протягом усього року, крім єдиного періоду - нересту. Час нересту судака є особливим періодом життя риби, в який хижак поводиться зовсім інакше, ніж зазвичай. У нерестовий період заборонена ловля цієї риби.

Як ловити форель на пасту

Як ловити форель на пасту

Форель і інші види риб з сімейства лососевих відрізняються хитрістю і обережністю у виборі корму. Виловити велику особину - це складне завдання, без спеціальних навичок, снастей і приманок тут не обійтися. Важливе значення має розуміння схильностей риби і її поведінки в залежності від сезону. Рибалкам доводиться підбирати правильну приманку під кожен сезон окремо або ловити на пасту.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

45Грн.

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха в першу чергу призначена для лову мирної білої риби на макушатник. Розмір брикету підходить ..

32Грн.

Шнур Select Basic PE 150m. Салатовий

Шнур Select Basic PE 150m. Салатовий

Шнур Select Basic PE сподобається не тільки новачкам, його також оцінять захоплені рибалки, яким по..

151 - 194Грн.