Ловля головня на поплавкову вудку

Одним з найцікавіших об'єктів ловлі для рибалок є головень. Останнім часом головня цілеспрямовано найчастіше ловлять нахлистом або спінінгом на блешні, воблери і джигові приманки, хоча ловля головня на поплавкову вудку може бути не менш здобутливою і захоплюючою.

Про головня

Головень або, по-науковому, Squalius cephalus - велика риба сімейства коропових. У літературі зустрічаються згадки про гігантів до двох пудів вагою, проте існування таких головнів викликало сумніви вже за часів Сабанєєва. На сьогоднішній день головень вагою більше двох кілограмів цілком може вважатися трофейним, а його максимальна вага доходить до 5-6 кг. Ця сильна і красива риба найбільш поширена в малих і середніх річках і практично не зустрічається в водоймах з непроточною водою.

Нерест головня

Однією з особливостей головня є те, що, на відміну від більшості риб, він продовжує клювати під час нересту. Нереститися головні починають, досягнувши трирічного віку і ваги 150-200 гр. Нерест проходить, коли вода нагрівається до 12-15 ° C, тобто з квітня по червень, в залежності від регіону. Ознакою початку нересту може служити цвітіння черемхи. Нереститься головень на течії, в місцях з кам'янистим або хрящуватим дном.

Де шукати головня

У малих і середніх річках улюбленими місцями проживання головня є:

 • перекати;
 • ями коло обривистих берегів;
 • нависаючі над водою крони дерев;
 • великі корчі і валуни.

В великих річках і водосховищах головень тримається біля ям, що виходять до обмілин, і коло великих затоплених предметів. Головень також тяжіє до штучних споруд - сваїв мостів, гребель, причалів.

Немає сенсу шукати головня в місцях з мулистим дном, а також в зарослих водоростями заводях і затоках.

Всупереч очікуванням рибалки, головень часто стоїть на течії не за перешкодою, а прямо перед нею, збираючи корм, який приносить вода.

На що ловлять головня

З огляду на всеїдність головня, зловити його можна практично будь-якою снастю: поплавковою вудкою, спінінгом, донними снастями і нахлистом. При цьому вибір насадок і штучних приманок просто величезний.

Насадками можуть бути:

 • хліб;
 • кукурудза;
 • горох;
 • запарені зерна пшениці або перловки;
 • сир;
 • куряча печінка та інші нутрощі;
 • шматочки сала, м'яса, ковбаси або сосисок;
 • цільні ягоди вишні і шовковиці.

В якості наживок використовують:

 • хробака - дощового або виповзня;
 • живця - краще з вузьким тілом (уклейка, піскар);
 • жабеня;
 • п'явку;
 • різних комах в період їх вильоту (особливо хруща і коників).

Багато традиційних насадок для ловлі головня зараз не застосовуються, через їхню малу доступність:

 • м'ясо рака;
 • згустки крові;
 • личинка міноги.

Коли і де ловлять головня на звичайну вудку

Ловля головня на поплавкову вудку може здійснюватися протягом усього сезону відкритої води. Ранньою весною, відразу після сходження криги і до помутніння води, головень виходить із зимувальних ям і починає харчуватися, готуючись до нересту. В цей час його ловлять в проводку в нижніх шарах води.

У міру прогрівання водойм головень поступово переміщається до обмілин і перекатів, при цьому його смакові переваги змінюються. Чим тепліше вода, тим більше головень розташований до рослинних насадок.

Влітку, після початку вильоту комах, кращою насадкою для лову головня на поплавок стають жуки, коники, бабки. На них краще ловити в верхніх шарах води або на її поверхні. У цей час особливо важливе маскування - якщо головень помітить рибалку клювання можна не чекати.

Восени, чим холодніше вода, тим легше зловити головня на живця або насадку тваринного походження. Пізньої осені активність головня знижується, але його ловлю можна продовжувати до льодоставу. При цьому, чим ближче зима, тим рідше головень з'являється на мілководді.

Харчується головень і вдень, і вночі. Однак влітку краще клювання буває на ранкових і вечірніх зорях, а навесні і восени - після 10-11 годин, коли вода трохи прогріється. Вночі, як повелося клюють найкрупніші екземпляри.

Поплавкова снасть на головня

Вудилище і котушка

Для ловлі головня на поплавок можна використовувати як махові вудки, так і вудки з бігучим оснащенням. Вибір визначається умовами лову, але вудка, оснащена котушкою, має більше можливостей. Краще використовувати вуглепластикове вудилище, так як його тримають в руках, та й закидати вудку доводиться досить часто. Сама універсальна довжина вудилища 5-6 метрів.

Котушки використовуються безінерційні. Вибирати треба моделі з рівним укладанням волосіні і можливістю тонкого регулювання фрикційного гальма. На сьогоднішній день з цим завданням можуть впоратися практично будь-які котушки, крім найдешевших.

Ловля головня на махову вудку ефективна тільки в тих місцях, де риба підпливає близько до берега:

 • між деревами і кущами, що ростуть на березі;
 • біля обривистих берегів;
 • біля мостів, причалів та інших споруд.

Ліски і повідці

Для оснащення поплавкової вудки можна рекомендувати використовувати основну волосінь діаметром 0,16-0,18 мм і повідці 0,12-0,16 мм. Застосування повідків з флюоркарбона бажано, але не обов'язково. У поєднанні з сучасними вудлищами і котушками таких діаметрів досить для того, щоб впоратися з головнем будь-якого розміру. Рекомендації по використанню лісок 0,25 мм. і більше тиражуються в Інтернеті, але є застарілими. Їх джерело - рибальська література часів, коли єдиними доступними волосінями були клінські і чернігівські.

Грузила і гачки

Огрузка повинна бути достатньою, для того щоб доставити гачок з насадкою на потрібну глибину, але не надмірною. Занадто важкий вантаж огрубляє снасть і знижує її чутливість. Вантажопідйомність поплавка повинна відповідати вазі грузила. Для лову головня на поплавкову вудку зазвичай використовують поплавки з тестом 1,5-3,5 гр.

Гачки краще вибирати з коропових серій відомих виробників. Розмір гачка повинен відповідати розміру насадки. Довжина повідця - від 15 см. до півметра.

Як зібрати напівдонку з поплавком на головня

Якщо необхідно затримати насадку на одному місці, то зсунувши поплавок до вершинки вудилища, поплавкову вудку можна перетворити в напівдонку. Покльовку буде видно по коливаннях поплавка, який знаходиться на 20-30 сантиметрів вище рівня води. Найчастіше до цього прийому вдаються навесні і на початку літа, коли сильна течія перешкоджає комфортній проводці. При необхідності вагу грузила можна збільшити, додавши до огрузки кілька дробинок.

Якщо умови лову припускають використання вантажів вагою понад 12-15 гр., краще використовувати донні снасті - пікер або фідер.

Вибір поплавка на головня

При ловлі головня важливо враховувати не тільки вантажопідйомність і форму поплавка, але і його колір. Яскраво забарвлені поплавки можуть просто відлякати обережну рибу. Причому, чим менше глибина лову, тим непомітніше повинен бути поплавок. При поверхневій ловлі краще використовувати прозорі водоналивні поплавки, що імітують бульбашку повітря. Їх використовують без додаткової огрузки, а довжину повідка збільшують до 1-1,5 метра.

Імпровізованою заміною водоналивного поплавка може бути відрізок гілки, яка не очищена від кори, довжиною 8-12 см. і діаметром близько сантиметра. Плаваючи горизонтально, вона виглядає природно і не насторожує головня.

Клювання головня

Клює головень з ходу, впевнено топлячи поплавок, але відчувши опір волосіні, може кинути наживку. Тому затягувати з підсічкою не варто. Підсікання повинно бути швидким і коротким, тому що занадто сильний і розмашистий ривок може привести до обриву волосіні. Для зменшення кількості порожніх клювань жало гачка краще залишати відкритим.

Прикормка для головня

Часто при цілеспрямованій ловлі головня на вудку рибалки не користуються підгодовуванням, применшуючи його значення. Насправді правило: «як погодуєш, так і половиш» справедливо для всіх коропових риб, крім жереха.

Найпростіший спосіб - це покупка готової прикормки, спеціальної головневої або універсальної.

Найбільш привабливими запахами для головня вважаються:

 • ваніль;
 • полуниця;
 • шоколад;
 • вишня;
 • морепродукти.

Консистенція підгодовування визначається умовами лову:

 • при лові з дна - щільні кулі, з ґрунтом (земля, глина) для обважнення;
 • при лові в пів води - кулі, що розбиваються при ударі об воду, або підгодовування типу «гейзер». Це дозволить створити шлейф залучаючого головня частинок в товщі води;
 • при лові поверху в якості прикормки використовують те ж, що і для насадки - хлібні скоринки, комах і т. д.

При самостійному виготовленні підгодовування використовують макуху (зазвичай соняшникову, але можна використовувати конопляну, лляну та інші), панірувальні сухарі, різні зерна. Дуже бажано додавати в підгодовування тваринні компоненти. Також ефективною, особливо в холодній воді, суха кров.

З огляду на обережність і хороший зір головня, необхідно підбирати підгодовування, що не виділяється на дні своїм кольором. Яскрава пляма на дні, скоріше, відлякає, ніж приверне головня.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Ловля головня на поплавкову вудку

Схожі статті

Основи фідерної оснастки для початківців

Основи фідерної оснастки для початківців

Фідер - снасть для донного лову, доведена до досконалості, що дозволяє успішно ловити будь-яку мирну рибу і деяких хижаків на будь-яких водоймах. Він вважається досить складною у застосуванні снастю, але насправді ловля на фідер для початківців рибалок не має нічого складного. Головна умова, щоб повністю реалізувати його потенціал, фідер повинен бути правильно оснащений.

Як застосовувати горох на риболовлі

Як застосовувати горох на риболовлі

В риболовлі застосовується практично вся їжа рослинного приготування, але не всі корми однаково ефективні. Одною з улюблених і привабливих приманок для риби є горох, але його попередньо важливо правильно приготувати. Є кілька способів і правил, як правильно варити горох для риболовлі, щоб він виявився пахучим, не спадав з гачка і залучав різних всеїдних риб.

Яку прикормку вибрати на лина

Яку прикормку вибрати на лина

Вельми складно домогтися клювання лина через особливості поведінки риби. Дана здобич обережна, полохлива, а дорослі особини ходять поодинці. Перераховані характеристики ускладнюють ловлю цієї всеїдної риби, а без прикормки лин попадається на гачок випадково і вкрай рідко. Прикормка для лина допомагає утримати бажану здобич на підгодованому місці. 

Особливості ловлі на резинку

Особливості ловлі на резинку

Резинка - снасть, давно знайома рибалкам. Вона дозволяє ловити на течії і в стоячій воді - як мирну рибу, так і хижаків. Ловля на резинку не відноситься до спортивних способів лову, однак може бути не менш захоплюючою.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Вудилище з кільцями Mikado Princess. Carbon

Вудилище з кільцями Mikado Princess. Carbon

Найвідоміше вудилище з кільцями від компанії Mikado, з відмінною репутацією. Якість виготовлення, н..

355 - 578Грн.

Спінінг Globe New Hunter. 7-35гр.

Спінінг Globe New Hunter. 7-35гр.

Незначна вага і малі розміри даної моделі надають зручності в обігу і транспортуванні. Завдяки неве..

529 - 672Грн.

Лідкор PEX 45LB – 1м.

Лідкор PEX 45LB – 1м.

Еластичний повідковий матеріал зі свинцевим сердечником. Завдяки великій вазі повністю лягає на дно..

10Грн.

Спінінг телескопічний EOS Amazon 11380. 50-80гр.

Спінінг телескопічний EOS Amazon 11380. 50-80гр.

EOS Amazon недорогий телескопічний спінінг. Матеріал виготовлення композит. Вудилище оснащене кільц..

272Грн.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

45Грн.

Коливна блешня DuraLure Shadow 7g

Коливна блешня DuraLure Shadow 7g

Коливна блешня – це одна з найбільш ефективних і уловистих приманок для лову хижих риб, переважно щ..

41Грн.

Волосінь Prologic Bulldozer FC Coated Mono Fluo 1000m. Yellow

Волосінь Prologic Bulldozer FC Coated Mono Fluo 1000m. Yellow

Bulldozer FC Coated Mono - високоякісна монофільна волосінь. За рахунок покриття шаром флюорокарбон..

656 - 760Грн.