Коли починається нерест карася і в чому особливості цього періоду

Однією з найпоширеніших мирних риб наших водойм є карась. Риболовля на нього вельми непередбачувана, але цікава і навіть азартна. Щоб визначитися, в який період вона буде найбільш ефективна, варто більше дізнатися про біологічні особливості цієї риби і їх вплив на її поведінку. Зокрема, розглянемо, коли починається і закінчується нерест карася, і як цей процес впливає на клювання цього представника коропових.

Особливості нересту карася

Нерест - особливий момент в житті риби, коли вся її увага віддана цій події. Під час ікрометання риби забувають про всі інші процеси життєдіяльності, включаючи харчування. І повністю віддаються розмноженню.

Нерест карася навесні проходить дещо пізніше, ніж у багатьох риб. Відповідаючи на питання, при якій температурі карась йде на нерест, потрібно знати, що срібний карась менш вимогливий до температури води, ніж золотий. Особини срібного карася готові відкладати ікру вже при температурі 12-13 ᵒС, тоді як його побратими очікують потепління як мінімум до 15-16 ᵒС.

Природно, весняний нерест карася схожий на процес розмноження інших риб, але має і суттєві відмінності:

 1. Метання ікри карася відбувається порційно з відчутними перервами між порціями. У багатьох місцях карась може нереститися мало не до осіннього похолодання води. Тому процес нересту затягується, і ікру в карасях не дивно виявити навіть на початку осені.
 2. Чисельність жіночих особин карася, в першу чергу срібного, значно перевищує кількість чоловічих, що не перешкоджає їх розмноженню. Ікра у карасів запліднена заздалегідь, а поштовхом до нересту є початок шлюбних ігор інших видів риб. Карпи, краснопірка, головні, лини не запліднюють ікру, але стимулюють її розвиток.

Місця, де нереститься карась

Ікрометання відбувається на мілководді. Оптимальним місцем є зарості очерету або осоки, об яку труться самки, відкладаючи на траву численну ікру. Взагалі карась, особливо золотистий, віддає перевагу ділянкам зі стоячою водою або малопомітною течією. Сріблястий карась часто нереститься в затоках або водосховищах.

В проточних водоймах для нересту карась вибирає місця з добре прогрітою сонцем водою, слабкою течією і рясною рослинністю. У ставках і озерах для ікрометання вибираються місця з багатою підводною рослинністю.

Час нересту карася в ставку настає раніше, ніж у річках, в зв'язку з більш високою температурою води в закритій водоймі без течії.

Карась перед нерестом

Ловля карася перед нерестом може починатися з моменту просвітлення води. Рибки збираються в невеликі зграйки і гріються на сонечку, плаваючи коло поверхні. Ловля карася весною на поплавкову вудку на невеликій глибині показує дуже гарні результати. В якості приманки краще вибрати легкі плаваючі варіанти - манне тісто або дрібного опариша.

Чим більше прогрівається вода, тим активніше стає карась, а перед самим нерестом його клювання стає максимально інтенсивним. Кращими в цей період вважаються насадки тваринного походження - мотиль, дощовий черв'як, опариш. З потеплінням води карась поступово переходить трохи глибше, відповідно оптимальним буде збільшити і глибину ловлі.

З потеплінням води у карасів починаються шлюбні ігри, які закінчуються, коли кількість ікри стає максимально можливою. На початку шлюбних ігор карась в основному позитивно реагує на приманки, і клювання не є рідкістю. А вже до їх закінчення активність карася падає до нуля, так як переповненим ікрою і молочком особинам складно навіть рухатися.

Як визначити, що у карася почався нерест

Визначитися, коли карась йде на нерест весною, досить просто:

 • одним з орієнтирів є середня температура води у водоймі - ікрометання починається, коли вона досягає 15-16 ᵒC;
 • ознаками метання ікри карася є активне ворушіння рослинності в прибережній зоні і схожі з чавканням звуки, що видаються звідти;
 • в одній і тій ж водоймі, коли карась йде на нерест, риба метає ікру приблизно в однаковий час з поправкою на погодні умови і терміни настання весни.

Терміни та початок нересту карася

Час нересту карася в порівнянні з іншими рибами настає з деяким запізненням і триває близько місяця.

Визначальним фактором при цьому є температура води, яка залежить від ряду факторів:

 • глибина водойми;
 • його розміри і форма;
 • напрямок і сила вітру;
 • сонячна активність;
 • наявність течії.

На початок і тривалість періоду нересту карася, крім перерахованих вище, впливають і інші моменти:

 • рельєф дна;
 • його структура;
 • наявність ключів;
 • водна рослинність і т. д.

У малих водоймах карась здатний закінчити нерест за кілька днів, а в великих і глибоких цей процес триває значно довше. Якщо у водоймі присутня густа рослинність, а тим більше б'ють холодні ключі, вода в ній прогрівається повільно, відповідно нерест може відбуватися довше, ніж місяць - аж до кінця червня. Чим тепліше погода і вода, тим швидше закінчується ікрометання.

Ловля карася під час нересту

Багато хто сумнівається, чи можна в нерест ловити карася. У зв'язку з особливостями проходження нересту, різні особини метають ікру не в один і той же час. У той період, коли екземпляри риби вагою до півкіло вже нерестяться, більш великі особини ще цілком цікавляться кормом.

Ловля карася в нерест може бути ефективною в основному на великих водоймах з високою концентрацією риби. Кращим місцем для лову буде поглиблення або різкий перепад дна на відстані до 6-8 м. від берега, де знаходиться карась, який тільки готується до ікромету і ще цікавиться їжею. В якості насадки можна все ще використовувати черв'яків, опаришів, личинок і інші білкові наживки, але непогані результати дає і ловля на розпарену перловку або ароматизоване тісто.

Ікрометання в основному здійснюється вранці, але вже при яскравому сонці. Найчастіше це період з 7 до 10 ранку. Тому ловити карася краще до цього моменту, приблизно з 4 годин, а також днем. Для риболовлі використовують звичайну поплавкову вудку, фідер або резинку, вибір залежить від переваг рибалки і умов ловлі.

В процесі нересту зграйки риби шумно труться об траву, кущі, корчі, що знаходяться у воді. Часто, витягнувши з води підставки для вудок, можна виявити, що вони повністю покриті приліпленою ікрою.

Під час ікрометання карась нічого не боїться і, не звертаючи уваги ні на людей, ні на снасті, ні на птахів, підходить дуже близько до берега, так, що йому навіть доводиться плавати боком. У цей момент карасів можна просто ловити підсак, але це буде гірше будь-якого браконьєрства.

Не варто переживати, якщо карась зовсім не реагує на приманки, а зайнятий виключно своєю справою. Коли карась йде на нерест навесні, вам досить почекати всього декілька днів до початку після нерестового жору - тоді відновлюється стабільне клювання карася.

Коли після нересту починає клювати карась

Після нересту, щоб прийти в себе, карасю потрібно деякий час, який залежить від багатьох чинників:

 1. Зазвичай дрібні особини відпочивають кілька днів, а більші - більше тижня.
 2. На час після нерестового відпочинку впливає і розмір водойми. У мілких невеликих ставках або озерах відновлення карася триває не більше 4 днів, а в глибоких великих водосховищах - не менше тижня.
 3. У теплу і сонячну погоду реабілітація риби відбувається значно швидше, ніж в дощову і похмуру.

Багато хто цікавиться, де знаходиться карась після нересту. Зазвичай «відпочинок» карася після ікрометання відбувається на помірних глибинах в прибережній зоні.

Риболовля на карася після нересту

Після закінчення нересту і короткого після нерестового відпочинку карась починає активно клювати, прагнучи за рахунок корму заповнити втрачену енергію. Під час після нерестового жору його можна з хорошим результатом ловити як на поплавкові, так і на донні снасті.

Якщо у водоймі достаток водоростей і корму, то карась щодо приманок буде проявляти вибірковість.

Тому рекомендується перед поїздкою на риболовлю запастися різними видами наживок і рослинних насадок:

 • черви;
 • опариші;
 • мотиль;
 • вівсяні пластівці;
 • житній хліб;
 • макуха;
 • консервована кукурудза і т. д.

Ловити карася в цей період краще до дев'ятої ранку і після шостої вечора. На активність клювання впливає і погода: в ясну теплу погоду рибалка зазвичай більш успішна, ніж під час похолодання і тим більше при затяжних дощах. Що цікаво, вітер в бік берега стимулює карася на клювання.

Як і для інших видів мирних риб, при ловлі карася важливу роль відіграє прикормка. Принаджувати рибу краще в один і той же час і місце. В прикормочну суміш ефективно додавати рубану наживку - опариша або мотиля.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Коли починається нерест карася і в чому особливості цього періоду

Схожі статті

Рецепти технопланктону для ловлі товстолоба

Рецепти технопланктону для ловлі товстолоба

Розміри технопланктону для ловлі товстолобика можуть варіюватися від великих до менших. Все залежить від обраної оснастки. Суть процесу полягає в тому, що бочечка з приманкою кріпиться на гачки. Змішуючись з водою, суміш починає розпливатися і товстолоб, захоплюючи їжу, проковтує разом з нею і гачки.

Приманки на головня

Приманки на головня

Ловля головня може здійснюватися на поплавкову вудку або донку. Дуже важливо залучити рибу, приготувавши їй особливий прикорм. Звичайно ж, можна не вдаватися до використання прикорму і годинами «бродити» по березі в пошуках риби, але реально заощадити час і нерви, приготувавши якісне частування.

На що клює лин

На що клює лин

Не знаючи, коли починає клювати лин, особливостей поведінки риби, рибалка просто приречена на провал. Лин є вкрай обережною рибою, яка схильна плавати лише в перевірених місцях. У запресованих водоймах вона ефективно уникає гачків і є вкрай рідкісною здобиччю у більшості рибалок. Щоб зловити лина, важливо підготувати правильну снасть, зробити прикормку (краще власноруч), виявити увагу при виборі місця ловлі і обов'язково дотримати маскування.

Як приготувати горох для риболовлі

Як приготувати горох для риболовлі

Ловля коропа на горох стала дуже популярною в наші дні. Свіжий горох, при правильному приготуванні, є ідеальною насадкою для ловлі коропа. Поділюся своїми способами приготування гороху для риболовлі на коропа. Основні переваги гороху як насадки і прикормки для ловлі коропа полягають в його наступних особливостях.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

45Грн.

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха в першу чергу призначена для лову мирної білої риби на макушатник. Розмір брикету підходить ..

32Грн.

Прикорм 3-K Baits "Мамалига" 0.5кг.

Прикорм 3-K Baits "Мамалига" 0.5кг.

 "Мамалига" - універсальний прикорм для будь-якої білої, мирної риби. Ефективна в приманюванн..

23Грн.

Атрактант Corona з крапельницею 30мл

Атрактант Corona з крапельницею 30мл

Атрактанти для риболовлі Corona з крапельницею - це унікальні суміші компонентів, що володіють неп..

8Грн.