Снасті і прикормки для риболовлі на сазана - вибір і виготовлення

Сазан - це велика прісноводна риба із золотистою лускою, темною спиною і яскраво-червоними плавниками. Її верхня щелепа виступає над нижньою, що дозволяє успішно харчуватися рибі донними організмами. Сазани мешкають в теплих водоймах, де ховаються в досить глибоких тихих місцях із сповільненою течією між водоростей, корчів, каменів, очеретів. Подовжене тіло риби дозволяє їй досить швидко рухатися. З огляду на всі ці особливості, необхідно вибрати правильні снасті для ловлі сазана. Тільки в тому випадку успіх риболовлі буде гарантований.

Загальні вимоги до снастей на сазана

Вудочки, волосінь, гачки і інше оснащення повинно бути надійним і міцним, оскільки риба сімейства коропових надає потужний опір рибалці. Тому кожен елемент ретельно підбирається і перевіряється.

Не менш міцним і надійним повинен бути і човен. Обов'язково важкою слід вибирати годівницю, щоб її не віднесло течією, і риба могла насолодитися ласощами. Котушка повинна бути «бігучою» і потужною, щоб з її допомогою можна було вчасно підсікти здобич.

Спіймати сазана можна на різні снасті:

 • поплавкову вудку;
 • донку резинку;
 • макушатнік;
 • донку;
 • фідер.

Поплавкова вудка на сазана

Такий вид вудилища можна використовувати для риболовлі на ставку з човна або полювання на здобич в глибоких місцях річок, які знаходяться поблизу берега. При цьому водойма повинна бути зі слабкою течією або з ділянками обертального руху води.

Найбільш придатними є наступні вудилища:

 • Коропове. Його довжина повинна складати не менше 5-6 метрів.
 • Спінінгове. Вибирають вудку швидкого ладу, яка має довжину в 2,7-3 метра і підвищений тест в 80-100 м.

Якщо рибалка буде проводитися з човна, то вибирається більш коротке вудилище, ніж при ловлі риби з берега.

До переваг поплавкового вудилища відноситься:

 • Будова дозволяє при необхідності замінити будь-які частини оснастки самостійно.
 • За допомогою «глухої» оснастки можна рибалити в заростях водоростей і серед корчів, де часто мешкає сазан.
 • Універсальність снасті, яку можна використовувати незалежно від виду здобичі і вибору місця рибної ловлі.
 • Легкість конструкції.

Є у поплавкових вудок і недоліки:

 • вудилища без котушки і кілець непридатні для риболовлі з обривистих і крутих берегів;
 • з їх допомогою неможливо рибалити при сильній течії і з крутих берегів;
 • снасть вудкою закидається тільки на обмежену відстань;
 • волосінь часто заплутується, оскільки не йде уздовж кілець.

При використанні вудилищ з кільцями вибирається наступне оснащення для ловлі сазана:

 1. Котушка повинна бути безінерційною, з якою впоратися здатний навіть початківець рибалка. Успіх риболовлі забезпечить наявність у неї фрикційного гальма, великий діапазон швидкості підмотки і можливість легко закинути приманку на далеку відстань.
 2. Вага грузила залежить від його розташування на вудці і від місця риболовлі. Якщо при пробному закидані поплавок ходить боком або лежить на воді, то вагу грузила необхідно додати, а якщо поплавок йде під воду, то варто зменшити.
 3. Поплавок необхідний змінний, оскільки сазан є динамічною і сильною здобиччю.
 4. Розміри гачків вибираються з урахуванням розмірів передбачуваної здобичі. Якщо рибалка планується на великі екземпляри, то номери гачків повинні бути від 5 до 7.
 5. Волосінь слід підбирати максимально міцною.

Донне оснащення на сазана

Досвідчені рибалки часто вибирають донні снасті, так як ловити сазана доводиться здалеку і з дна.

Фідер

Фідерна снасть від донної вудки відрізняється наявністю спеціальних вершинок, які сигналізують про клювання. Називаються такі вершини «квівертіпи».

Складовими частинами фідера є:

 1. Вудилище довжиною в 3-4 метри з м'яким кінчиком, який і сигналізує про клювання.
 2. Котушка повинна бути потужною і мати два фрикціона.
 3. Волосінь рекомендується вибирати монолітну, міцну, діаметром до 0,4 мм. Оскільки використання фідера передбачає, що годівниця закидатиметься далеко, то рекомендована довжина волосіні - до 180 см. Діаметр волосіні повідця - до 0,2 мм.
 4. Годівниця буде додатково служити грузилом, тому її слід вибирати вагою до 120 грам. З її допомогою ніщо не завадить вдалому лову сазана на глибині при будь-якій течії.
 5. Гачки для фідерної оснастки - це коротка міцна цівка з насічками. Їх піддів повинен трохи пружинити, а міцне жало гачка повинне бути з насічками.

Донка на сазана

Донні вудки це снасть для риболовлі без вудилищ. З їх допомогою підгодовування рибі можна давати безпосередньо на дні водойми. Найчастіше закид донки здійснюється з човна. Її складовими частинами є:

 1. Волосінь довжиною до 50 метрів. Досвідчені рибалки вибирають моноліски, які за кольором підходить до дна річки або озера.
 2. Для повідків довжиною від 25 до 40 см вибирається волосінь діаметром в 0,3-0,4 мм.
 3. Вага грузила залежить від сили течії. Для сильної течії його вага повинна складати від 80 до 100 грам, а для несильного - в 40-80 грам.
 4. Гачок використовувати краще короповий розміром №2.

Для лову сазана використовуються стійкі насадки. Це може бути не пропарена макуха або черв'як.

Макушатнік

У цій донної вудці замість годівниці з підгодівлею використовується металева пластина, до якої кріпляться повідці з гачками. Складові частини:

 • грузило вагою до 100 грам;
 • міцна монолітна волосінь діаметром в 0,4 мм;
 • гострі і великі гачки розмірів №8;
 • металева пластина розміром приблизно з сірникову коробку, яка виконує роль годівниці.

Макуха (шматочок ароматної макухи) прикріплюється до пластини. В макуха встромляються гачки, які маскуються м'якушем хліба або замазують глиною. Така конструкція має високу чутливість навіть до незначних покльовок.

Донка-закидушка

Процес складання донки:

 1. В першу чергу готуються повідці, кількість яких залежить від бажання рибалки. У більшості випадків їх роблять не більше п'яти штук по 10 сантиметрів кожен. Гачки до волосіні кріпляться за допомогою вузла "вісімка".
 2. До основної волосіні кріпиться вантаж, а потім з кроком в 15 сантиметрів - повідці. Відстань від вантажу до першого повідця має бути в 40-45 см.

Таке оснащення-закидушка використовується для лову сазана з берега. Кріплять його до уткнутого глибоко в землю кілка. Щоб визначати клює риба чи ні, використовують дзвіночки.

Донка з годівницею

Перевагою такої конструкції для лову риби є можливість її прикормки, що збільшує шанси зловити здобич. Її відмінною рисою є наявність спінінга з котушкою, яка повинна бути безінерційною. Вудилище вибирається розмірами від 2 до 2,5 метра, воно обов'язково повинно бути міцним.

Годівниця є важливою частиною і її можна як придбати в рибальському магазині, так і зробити своїми руками. При виборі матеріалу для її виготовлення враховується тип водойми. В озерах використовуються годівниці круглої форми з дроту або пластику. У річках з швидкою течією вибирають трикутну або прямокутну годівницю, але обов'язково важку.

Процес складання своїми руками

 1. В держатель вудилища встановлюється котушка і закріплюється в ньому за допомогою утримуючої планки або гайки.
 2. Кінець основної жилки пропускається крізь кільця спінінга. Волосінь кріпиться до шпулі вузловою петлею. Під час складання волосіні скоба повинна бути відкритою. Після закінчення процесу скоба закривається і волосінь намотується на котушку.
 3. Годівниця фіксується до основної жилки, на кінці якої потрібно зробити ще одну вузлову петлю. До неї прив'язується повідець. Якщо спочатку буде проводитися підгодовування риби, то щоб повідок не заплутався, його встановлюють пізніше.
 4. За допомогою безвузлових застібок до повідців кріпляться гачки.

Готову донку з годівницею оснащують сигналізатором клювання і встановлюють на підготовлену підставку.

Яку насадку і прикормку вибрати для сазана?

Найбільш популярною насадкою є черв'як, хоча сазан - риба дуже ненажерлива і може їсти навколо себе чи не всі підряд. Найкраще підходять гнойові черв'яки і виповзні. З інших видів насадок підійдуть:

 • каші: манна, кукурудзяна, горохова, пшенична;
 • різні види бойлів;
 • макуха;
 • картопля;
 • тісто;
 • хлібний м'якуш з скоринкою;
 • макаронні вироби.

Різними можуть бути і прикормки. Однак в цьому випадку головне - не перегодувати майбутню здобич, тому підгодовувати слід великими фрагментами.

Ловля сазана на донку з берега

Сазана слід шукати там, де мулисте дно і є зарості очерету або водоростей. Досвідчені рибалки велику увагу приділяють приманюванні здобичі, використовуючи для цього різні прикормки.

Визначившись з місцем, де буде проходити сам процес лову, необхідно підготувати підгодовування. А поки воно намокає, потрібно зібрати снасті і приблизно через 15 хвилин можна закидати першу підгодівлю, яка попередньо поміщається в годівницю.

Першою з'являється дрібна риба, але після неї піде велика здобич. Під час всього процесу необхідно стежити за будь-якими змінами клювання, не залишаючи вудилище без уваги. Якщо знову почне ловитися дрібна риба, то потрібно додати живильний корм.

Після захоплення сазаном наживки не потрібно робити зайвих рухів, оскільки він підсікається сам. Слід вести себе спокійно і впевнено, так як сазан буде до останнього чинити опір. Якщо риба пішла під корч, то не потрібно намагатися її витягнути. Необхідно закріпити вудку і трохи почекати. Через деякий час здобич вийде самостійно.

Кілька корисних порад

Сазан є обережною рибою, тому при його лові гучні розмови вести не слід. На відкритих місцях рекомендується маскуватися, використовуючи для цього сухий хмиз або очерети.

Влітку сазана легко знайти за характерними сплесками. Його можна принадити до вибраного рибалкою місця. Для цього вище основної стоянки риби в однин і той же час необхідно кидати рослинні прикормки.

Якщо рибалка буде відбуватися з човна, то краще скористатися поплавковою вудкою. На водоймах з невеликою глибиною підійде поплавкова снасть з глухою оснасткою. На річках з течією уловистою найчастіше виявляється фідерна снасть. Якщо течія сильна, то вантаж повинен бути обов'язково важким. На невеликих ставках, затоках і озерах досвідчені рибалки використовують поплавкові вудки, донки з вантажем або донки з резинкою. При сильному вітрі краще ловити сазана за допомогою фідерної снасті.

Вибір снастей для лову сазана немаленький, і кожен рибалка вибирає найбільш зручний для нього. Але, оскільки сазан - це велика, сильна риба, вся оснастка повинна бути досить потужною і міцною.

 • Снасті і прикормки для риболовлі на сазана - вибір і виготовлення

Схожі статті

Всесвітній день рибальства - 27 червня. День рибака

Всесвітній день рибальства - 27 червня. День рибака

Рибальство - серйозний і важкий труд. Він значно відрізняється від риболовлі - виду відпочинку на березі з вудкою або в човні, заради розваги. Але 27 червня Всесвітній день рибальства святкують всі - і професіонали, і любителі.

День рибака в Україні

День рибака в Україні

Професійне свято День Рибака в Україні засновано в червні 1995 року указом президента Леоніда Кучми на підтримку ініціативи працівників рибного господарства, а також відповідних професійних спілок. Відзначається щорічно у другу неділю липня.

Вузол Паломар: способи зав'язування рибальського вузла, схема

Вузол Паломар: способи зав'язування рибальського вузла, схема

Багато рибалок вважають, що немає ніякої різниці в тому, який вузол застосовувати для снасті. І волосінь, і плетінку чудово пов'язує Паломар. Він не ковзає і прекрасно пов'язує практично всі різновиди снастей, головне, щоб діаметр їх був не надто великим. Але все ж плетінки і шнури різних виробників можуть відрізнятися один від одного за складом зовнішнього покриття, плетіння, типу волокон.

Патерностер Гарднера для фідера: як в'язати

Патерностер Гарднера для фідера: як в'язати

Поява фідерної снасті допомогло риболовам почати вивчати різні способи монтажу приманки до основної жилки. Адже провести на рибалці цілий день і залишитися без улову - дуже прикро. Так як ловля на фідери передбачає далекі кидки, головними завданнями оснащення стало забезпечення чутливості снасті і не заплутування.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Макушатник пластина 50гр. (4 гачка)

Макушатник пластина 50гр. (4 гачка)

Макушатник – для ловлі сазана і великого коропа. Гачки встромляють по кутах бруска макухи повні..

16Грн.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 1000м.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 1000м.

Оригінальна Carp Expert Boilie Special – це високоякісна спеціалізована волосінь для лову великої р..

205 - 362Грн.