Як ловити сазана на фідер

Сазан - дикий предок коропа. На відміну від своєї культурної форми він живе на течії. Звичайні місця його проживання - великі і середні річки з помірною течією. Хоча сазан широко поширений, численним в наш час його можна назвати лише важко. Основними способами є ловля сазана на фідер і ловля короповими снастями.

Фідерне вудилище

Вибираючи снасті на сазана, варто звернути увагу на фідери важкого класу довжиною 3,6-4,2 метра. Причинами такого вибору є не тільки розмір і сила риби, а й умови лову. Ловлять сазана на течії і великій глибині, часто на дистанції 70-80 м. і більше.

Фідер на сазана повинен мати середній або повільний лад, якй дозволяє краще гасити сильні ривки риби.

Котушка

Котушка повинна відповідати вудилищу. Для лову сазана використовують великі силові котушки розміром від 4500 з передавальним числом до 5: 1. Дуже бажано, щоб котушка була оснащена бейтранером - системою, що забезпечує вільне скидання волосіні при клюванні.

Зручніше ловити, використовуючи котушки з заднім фрикційним гальмом. Таке розташування дозволяє міняти регулювання фрикціону в процесі виведення риби.

Виходячи з перерахованих вище вимог до котушки для фідера, можна зробити висновок, що краще вибирати котушки, призначені для карпфішінга.

Волосінь

При ловлі фідером найчастіше застосовують плетені волосіні. Діаметр волосіні вибирають в залежності від ваги використовуваних оснасток. Монофільна волосінь, яка використовується в короповій ловлі на ставках, не дуже підходить для лову на течії через велику парусність.

Оснащення для ловлі сазана на течії

Оснащення для ловлі сазана може використовуватися практично будь-яке. Найчастіше рибалки використовують патерностер і асиметричну петлю, як найбільш підходящі для лову на течії. Непогано також працюють оснащення «метод» / «флет», що прийшли в фідер з коропового лову. Снасть на сазана своїми руками виготовити зовсім нескладно.

Патерностер

Патерностер - одна з базових фідерних оснасток. Для ловлі фідером зазвичай використовують варіант патерностера, званий петлею Гарднера. В'язати цю оснастку можна як окремо, так і прямо на основній волосіні. Петля Гарднера - це петля на волосіні, довжиною 10-15 см, по якій вільно переміщається годівниця або грузило. До вільного кінця волосіні завдовжки 5-20 см. приєднують поводок. Його можна приєднувати як методом «петля в петлю», так і через вертлюжок.

Повідець використовують з моноліски діаметром 0,16-0,22 мм. в залежності від очікуваного розміру риби. Довжина повідця від 40 см. до метра.

Асиметрична петля

Асиметрична петля - ковзне оснащення, яке в'яжеться з окремого відрізка жорсткої монофільної волосіні, можна також використовувати флюорокарбон відповідної товщини.

Для в'язання асиметричною петлі потрібно:

 • взяти метровий шматок волосіні і скласти його удвічі, при цьому один кінець повинен бути десь на 12 см довше, ніж другий;
 • щоб можна було прикріпити поводок, в місці згину потрібно зробити петельку;
 • від петельки на відстані 10 см. робиться скручування;
 • скрутку треба зафіксувати за допомогою подвійного вузла;
 • на довшу частину волосіні чіпляється вертлюжок-карабін, до якого потім кріпиться годівниця;
 • обидва вільних кінця волосіні потрібно зв'язати, а до них прив'язати карабін, який використовується для приєднання до основної жилки;
 • поводок потрібно прикріпити до оснащення методом «петля в петлю».

 «Метод»

Ловля на «метод» прийшла з коропового лову. У ній використовуються відкриті каркасні годівниці, на які наліплюють в'язку прикормку. Плоскі годівниці, відгружені з одного боку, називають «флет».

Ловлять на «метод» у водоймах, де або слабка течія, або її немає зовсім. Монтаж використовується ковзний - волосінь протягують через трубочку протизакручувач по осі годівниці і фіксують від вислизання вертлюжком, до якого чіпляється поводок.

На відміну від інших монтажів, при лові на «метод» використовують короткі повідці до 10 см. з м'якої плетеної жилки. Насадка може вдягатися безпосередньо на гачок або кріпитися за допомогою волосяного монтажу.

Гачки для лову сазана в усіх фідерних монтажах використовують коропові з досить товстого дроту, так як тонкий гачок може розрізати губу сазана при опорі, що призведе до сходу риби.

Прикормка для сазана

Підгодовування при ловлі сазана фідером має бути рясним. Зазвичай за риболовлю використовують не менше 3-4 кг. сухої коропової прикормки або відповідну кількість саморобної. Значну частину підгодовування (25-30%) закидають перед початком лову.

Навесні і восени краще використовувати прикормки з «м'ясним» або рибним запахом. Влітку добре працюють солодкі і фруктові аромати - мед, шоколад, слива, полуниця.

У саморобних прикормках в якості ароматизатора зазвичай використовують горох і макуху. В прикормки без сильного власного запаху можна додати порошок какао влітку і рибну муку для лову в холодній воді.

Рецепт приготування

Основу підгодовування для лову сазана можна приготувати таким чином:

 • У холодну воду засипають по 2 частини кукурудзяної і пшеничної крупи і доводять до кипіння.
 • Коли вода закипить, висипають 1 частина пшоняної крупи і варять на повільному вогні 2-3 хвилини.
 • Після цього каструлю знімають з вогню і, закутавши, залишають остигати.

Залежно від необхідної консистенції прикормки, в неї основу можна додавати:

 • в якості розпушувача - панірувальні сухарі і мелені обсмажені насіння;
 • в якості сполучного елемента - запарені зерна «Геркулеса».

Ароматизатором для літнього лову може бути ванілін або порошок какао.

Хорошим варіантом добавки для лову в холодній воді є висушені і перемелені залишки панцирів креветок.

Приманки

Сазан є всеїдною рибою і клює на приманки як рослинного, так і тваринного походження. Правда, при цьому, чим холодніше вода, тим гірше він реагує на рослинні насадки.

В якості насадок зазвичай використовують:

 • кукурудзу;
 • парені зерна пшениці;
 • перловку;
 • горох;
 • картопля;
 • різні види тіста.

Наживками можуть виступати:

 • черв’як;
 • опариш;
 • м'ясо перлівниці;
 • личинка хруща;
 • м'ясо креветки.

В окрему категорію можна винести бойл і пеллетси, так як вони використовуються в оснащеннях з волосяним монтажем.

Вибір місця і техніка ловлі

Ловля на фідер сазана, як і будь-якої іншої риби, починається з вибору місця. Сазан тримається в глибоких ямах з глинистим, злегка замуленим дном. Особливо його залучають захаращені ями з великою кількістю корчів. Годується сазан на глибині вздовж руслових бровок і на зарослих водоростями руслових звалах. Часто заходить в глибоководні стариці і затоки.

Фідером сазана краще ловити на глибині 3-4 м. біля виходів з ям або біля заростей очерету, якщо відразу за ними починається глибина кілька метрів.

Найкращим часом для лову сазана є ранній ранок і вечір. Говорячи про час лову, треба відзначити, що на зарегульованих річках і водосховищах поведінка і сазана, і інших риб часто залежить від роботи шлюзів. Часто клювання починається з першим «поштовхом» води і триває поки є течія, з зупинкою течії клювання припиняється. Снасть для лову сазана при цьому може кілька разів переоснащуватися годівницями різної ваги.

При ловлі фідером зазвичай роблять стартовий закорм риби - 10-15 закидів годівниці, яка не оснащена повідцем і гачком. Після створення кормової плями приступають безпосередньо до лову. При відсутності клювань перезакидувати снасть бажано не частіше ніж через 15-20 хвилин.

Клювання сазана може бути як обережним і малопомітним, так і являти собою сильний ривок здатний потягнути вудлище. З підсічкою сазана поспішати не варто, так як він зазвичай підсікається сам.

Виведення здійснюють роботою вудилища, при цьому важливо не допустити як витягування вудилища з волосінню в одну лінію, так і утворення гострого кута між вудилищем і волосінню. У першому випадку все закінчиться обривом повідка, а в другому може зламатися вудилище.

З води сазана витягають тільки за допомогою підсаки відповідного розміру. Що робити з спійманої рибою - забрати або відпустити, кожен рибалка вирішує сам, головне, не забувати про норми вилову.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Як ловити сазана на фідер

Схожі статті

Як ловити коропа на пружину

Як ловити коропа на пружину

Короп - бажаний трофей для всіх рибалок. Завдяки поширеності і всеїдності, коропа можна ловити на всі аматорські та спортивні снасті. Фанати свого виду лову примудряються цілеспрямовано ловити його навіть на спінінг і нахлистом. Але найчастіше коропа ловлять на донні снасті. Одним з популярних способів донної ловлі є ловля коропа на пружину. Ловля на пружину є «народним» аналогом спортивного лову коропа з оснащенням «метод».

Що таке кастинговий спінінг і як правильно вибрати

Що таке кастинговий спінінг і як правильно вибрати

Спінінги - це класика жанру, яка навряд чи найближчим часом застаріє або вийде з моди, але професіонали і завзяті рибалки поступово замінюють їх на кастингові вудки. За кордоном кастинги неймовірно популярні, практично у всіх роликах ними користуються або обговорюють основні питання новачків, пов'язаних з кастингом. Далі розглянемо, чим відрізняються кастингові спінінги і як зробити правильний вибір кастингового спінінга.

Рецепт каші на ляща

Рецепт каші на ляща

Прикормка - один з важливих етапів риболовлі, який безпосередньо впливає на результат. У рибалки є можливість придбати готову суміш або зробити її самостійно своїми руками, що вважається економніше і ефективніше. Сьогодні існує маса рецептів, які пояснюють, як зварити кашу для ляща і будь-якого іншого виду риби. У багатьох рецептах компоненти схожі і склад не надто різниться, але нюанси не менш важливі в цій справі. Одними з важливих елементів суміші є ароматизатори та добавки, їх необхідно підбирати під певну здобич, орієнтуючись на деталі і особливості місцевості.

Як оснастити поплавкову вудочку

Як оснастити поплавкову вудочку

Як оснастити поплавкову вудку? Для рибалки оснащення поплавкової вудки досить простий процес. Втім, навіть людині без досвіду зробити це просто - в мережі величезна кількість інформації і навіть є покрокові інструкції, так що, маючи бажання і все необхідне для такого оснащення, можна зробити все легко і просто.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Волосінь Prologic Mimicry Mirage XP 1000m. Camo

Волосінь Prologic Mimicry Mirage XP 1000m. Camo

Коропова волосінь, яка відноситься до класу професійних, виготовлена з полімерних матеріалів найвищ..

912 - 1 069Грн.

Спінінг фідерний Brain Apex Double

Спінінг фідерний Brain Apex Double

Серія вудилищ для донного лову Brain Apex Double - це нове слово в сучасній донній ловлі, яке напев..

1040 - 1 408Грн.

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 показав хорошу міцність і стійкість до стирання, розривні навантаженн..

126Грн.

Котушка Brain Scout 8+1BB

Котушка Brain Scout 8+1BB

Котушка Brain Scout - це силова, надійна і недорога модель для використання з потужними вудлищами д..

1026 - 1 097Грн.