Як зробити макушатник своїми руками для ловлі коропа

Одним з найбільш простих, доступних, але при цьому ефективних способів лову коропа є ловля на макушатник. У більшості випадків рибалки виготовляють цю оснастку самостійно - виходячи з умов лову і своїх міркувань про те, як вона повинна виглядати. Спробуємо відповісти на питання: «як зробити макушатник своїми руками так, щоб ловля коропа на нього була успішною?».

Що являє собою макушатник?

Макушатник - оснащення для лову коропа, білого амура, ляща і великого карася. Як видно з назви, підгодовуванням, а часто і насадкою, для лову є макуха - макуха олійних рослин. Зазвичай під макухою розуміють макуху соняшнику, але використовувати можна і інші макухи: кукурудзяну, лляну, ріпакову, конопляну.

Конструктивно макушатник є монтаж з одного або декількох гачків на коротких м'яких повідках і грузила спеціальної форми, до якого прикріплюють невеликий шматочок макухи.

Принцип дії макушатника заснований на звичці коропа обсмоктувати корм який повільно розчиняється і викидати дрібне сміття, що потрапило в рот, через зябра. Намагаючись викинути таким способом гачок, короп засікається.

Основні моменти при ловлі коропа на макушатник

Успіх лову коропа на макушатник визначається правильним вибором місця і часу лову, а також використанням відповідного монтажу снасті.

Відповідне місце для лову

Коропа ловлять в ставках і природних озерах. У річках частіше зустрічається сазан - дикий предок домашнього коропа. Короп вважає за краще триматися в глибоких місцях з глинистим або злегка замуленим дном, але для годівлі часто виходить на мілководдя.

Ловити коропа краще на кордоні водоростей і чистої води або біля ям, в яких короп живе.

Час лову

Короп годується весь час, крім періоду зимової сплячки і нересту. Ранньою весною коропа можна знайти в місцях впадання у водойму струмків і малих річок, які несуть воду, збагачену киснем. У сонячні дні коропи часто виходять на мілководдя, де вода краще прогрілася.

Нерест коропа починається, коли температура вода досягає 18-20 ° C. Зазвичай це відбувається в кінці травня початку червня. Пік клювання коропа доводиться на період між нерестом і початком цвітіння води. У цей час, якщо немає різких перепадів погоди, короп клює цілодобово.

У липні і серпні коропа краще ловити вранці і ввечері. Під час денної спеки коропи ховаються в затінених місцях. Найбільші коропи в цей період ловляться ночами.

З кінця серпня і до середини вересня активність коропа знову зростає, а потім, у міру охолодження води, поступово зменшується і сходить нанівець перед льодоставом.

Як виготовити макушатник на коропа своїми руками: інструктаж

Останнім часом макушатники стали з'являтися у продажу, однак з огляду на простоту снасті, час на її виготовлення витратиться менше, ніж на похід в магазин.

Види оснастки

Для лову коропа на макушатник застосовують два варіанти оснащення: глухий і ковзний. У першому вантаж зафіксований на волосіні нерухомо, а в другому відрізок волосіні вільно проходить через отвір у вантажі.

З фіксованим вантажем

Можна сказати, що глухий монтаж макушатника є класичним. Грузило представляє свинцеву пластину прямокутної форми розміром 3х5 або 4х6 сантиметрів. Вага грузила залежить від товщини пластини, зазвичай вона потрапляє в діапазон 30-100 гр. В грузилі робляться отвори для кріплення волосіні і повідків.

Виготовлення цієї оснастки дуже просте:

 • Прив'язуємо грузило до основної жилки.
 • До грузила прив'язуємо від одного до чотирьох гачків на повідках довжиною 5-7 см. Повідці роблять з плетеної волосіні діаметром 0,16-0,28 мм.
 • Брусок макухи кріплять до грузила резинками або прив'язують петлею з волосінні. Гачки встромляють в макуху, щоб не допустити заплутування оснащення під час закидання.

Із ковзним вантажем

Останнім часом рибалки все частіше застосовують удосконалений монтаж макушатника - ковзний. Він дозволяє краще фіксувати клювання, більш пристосований для лову на мулистому дні і дозволяє легше замінювати макуху.

У ковзному оснащенні застосовують грузила в формі шайби, кільця або «ластівчин хвіст». Останнє застосовують для лову й в стоячій воді, і на течії.

Збирається ковзний монтаж на відрізку товстої (0,6-0,8 мм) монофильної волосіні або лідкорі. Волосінь пропускається через отвір в грузилі. З одного її боку в'яжеться петля для кріплення до основної волосіні, а з іншого - стопорний вузол. Довжина монтажного відрізка до 20 см.

Два гачка прив'язують на поводок з плетінки довжиною 10-15 см. Зігнутий навпіл поводок кріпиться серединою до спеціальної кліпси (кільце-застібка). Зазвичай поводок кріплять способом петля в петлю. Кліпсу для фіксації волосіні можна купити або зробити самостійно, вигнувши з жорсткою сталевого дроту.

Вузол монтажної волосіні пропускають через отвір в шматку макухи і фіксують на ньому застібку. Після цього снасть готова до лову.

Як вибрати макуху, і де її знайти?

Найчастіше для лову коропа використовують соняшникову макуху. Її можна купити на ринках і в рибальських магазинах.

Для рибного лову використовують тільки свіжу макуху з запахом халви. Чим свіже макуха, тим сильніше її запах. Стара, прогіркла макуха не приманить, а навпаки, відлякує рибу.

Макуха може бути різної щільності. Для лову коропа на макушатник краще вибирати досить пухку макуху. Вона швидше розмивається водою і, відповідно, швидше починає залучати рибу.

Саморобна макуха

Приготувати макуху можна тільки за допомогою преса. Для цього насіння соняшнику засипають в форму і здавлюють із зусиллям від 2 до 5 тонн, одночасно піддаючи їх нагріванню. З огляду на те, що макухи для риболовлі потрібно небагато, раціональніше її просто купити.

Для лову на макушатник можна застосовувати і брикети з різних зернових. Їх легко приготувати в домашніх умовах. Один з рецептів:

 • горохова крупа - 300 г;
 • пшенична крупа - 300 г;
 • кукурудзяна крупа - 300 г;
 • цукровий сироп - 200 мл.

Суміш круп заливають сиропом, ретельно вимішують і додають трохи борошна як сполучний компонент. В результаті має вийти щільне, яке не пристає до рук тісто. З тіста ліплять брикети розміром 3х5 см і товщиною до двох сантиметрів. Брикети висушують при кімнатній температурі протягом тижня.

В процесі приготування брикетів можна додати в суміш ароматизатор.

Техніка лову коропа на макушатник

Хоча макуха добре привертає рибу своїм запахом, для підвищення ефективності лову слід скористатися підгодовуванням.

Закид макушатника можна здійснювати по-старому - на одній волосіні, але набагато краще використовувати відповідною снастю:

 • Вудилища, тест яких відповідає вазі оснастки яка закидається. Найкраще використовувати важкий фідер або коропове вудилище.
 • Безінерційна котушка розміром від 4000. Бажано, щоб вона була оснащена бейтранером, так як розповіді про вкрадені коропом вудилища зовсім не рибальська байка.
 • Волосінь діаметром 0,35-0,45 залежно від розміру коропів які мешкають у водоймі. Краще використовувати спеціальні коропові волосіні. Використання плетених лісок допустимо, але небажано - через малу розтяжність вони погано амортизують ривки риби.

У міру розчинення макухи, у воді створюється хмара частинок, що залучають рибу. Короп який підійшов починає обсмоктувати макуху і натикається на гачок. Відчувши незручність або біль від уколу, короп намагається відійти і тим самим засікається.

Для рибалки клювання виглядає як ворушіння кінчика вудилища, а через якийсь час сильний удар.

Виведення коропа краще здійснювати вудилищем, застосовуючи метод «викачування». Це дасть можливість захистити котушку від надмірних навантажень, і продовжить термін її служби.

З води коропа вагою більше 1,5-2 кг дістають тільки за допомогою підсака.

Якщо клювання не послідувало протягом декількох годин, на оснащенні макуху слід замінити свіжою.

Поради

На закінчення декілька порад:

 • при виготовленні макушатника матеріали слід підбирати темного кольору і без сторонніх запахів, які можуть відлякати коропа;
 • для збереження запаху макухи, її краще зберігати в герметичній упаковці;
 • щоб уповільнити час розчинення макухи в воді (наприклад, при лові на течії), її можна просочити нерафінованою олією.

Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Як зробити макушатник своїми руками для ловлі коропа

Схожі статті

Що таке маркерний поплавок і як його зробити своїми руками

Що таке маркерний поплавок і як його зробити своїми руками

Маркерний поплавок дозволяє дізнатися всю інформацію про дно водойми, визначивши кожну ямку і характер ґрунту. Найдоцільніше використовувати даний пристрій під час лову на фідер. Так рибалка з легкістю знайде ідеальне місце і зробить підгодовування риби. Маркерний поплавок для фідерного лову - ідеальний варіант аналізу водойми, який займає мінімальну кількість часу, але забезпечує приголомшливий результат.

Що таке соска на карася і як нею користуватися

Що таке соска на карася і як нею користуватися

Ловля карася весною на соску - це ефективний спосіб полювання на цю всеїдну рибу, по уловистості соска не поступається снасті «вбивця карася», фідеру, донці і іншим популярним оснащенням. Причина такої високої результативності полягає в схожому, але покращеному принципі дії і відрізняється реалізацією.

Як ловити судака на джиг

Як ловити судака на джиг

Ловля судака джигом - досить перспективне, цікаве, але не настільки просте заняття, як здається на перший погляд. За великим рахунком, джигова ловля вже давно розглядається як самостійне відгалуження спінінгової риболовлі, що ставить особливі вимоги не тільки до снасті, а й специфічних навичок самого рибалки.

Визначаємо необхідну довжину повідка для фідера

Визначаємо необхідну довжину повідка для фідера

Поводок - один з основних елементів фідерних оснасток. Основними завданнями повідка є - захистити оснащення від обриву і зробити його менш помітним. Але при цьому він повинна бути досить міцним для впевненого виведення риби. Повідці в фідерній ловлі можуть виготовлятися з монофільної волосіні, флюорокарбона і плетеного шнура. Довжина повідків для лову на фідер може коливатися від 5 см до 2 м, в залежності від ситуації. Про те, як саме вибирати поводок для фідера і піде мова в цій статті.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Макушатник пластина 50гр. (4 гачка)

Макушатник пластина 50гр. (4 гачка)

Макушатник – для ловлі сазана і великого коропа. Гачки встромляють по кутах бруска макухи повні..

16Грн.

Макушатник Ласточка на кліпсі оснащений 50гр. (1 гачок)

Макушатник Ласточка на кліпсі оснащений 50гр. (1 гачок)

Дуже добре підходить для лову коропа і амура.Додаткова інформація:Вага: 50 гр.Кількість гачків: 1..

19Грн.

Макуха Карпуша Мед (8 кусків)

Макуха Карпуша Мед (8 кусків)

Макуха в першу чергу призначена для лову мирної білої риби на макушатник. Запах меду покращує власт..

20Грн.

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха в першу чергу призначена для лову мирної білої риби на макушатник. Розмір брикету підходить ..

32Грн.