Що потрібно знати про ловлю ляща

Ловля ляща - це особливий вид риболовлі. Цього красеня бажає виловити кожен рибалка, як любитель, так і професіонал. Але чи так легко зловити ляща? Лящ - риба не дурна, щоб його зловити доведеться добре постаратися. А допоможе Вам ця стаття, в якій зібрана найактуальніша інформація з ловлі ляща. Всі питання, що цікавлять будуть розкриті в повній мірі, а якщо Ви все ж не знайдете те що шукали про ляща, просимо залишити примітки в коментарях і ми обов'язково доповню статтю.

Давайте ж дізнаємося як ловити ляща і що потрібно знати, для того щоб його ловля була успішною.

Почнемо з опису ляща

Лящ - це велика зграйна риба. Тіло його надзвичайно високе, сильно сплюснуте, спинний плавник дуже короткий і високий, анальний плавник довгий, починається якраз навпроти закінчення спинного. На череві, за черевними плавниками, є кіль, який покритий лускою. Велика луска щільно сидить в шкірі, маленький рот розташований в нижній частині тупуватого рила.

В основному, лящ може досягти довжини до півметра і ваги 5 кілограм, проте, зрідка, в великих водоймах зустрічаються і більші особини. Молодих лящів називають підлящиками, тіло у них більш видовжене ніж у їх старших побратимів і мають більш світлий сріблясто-білий окрас. З віком, луска ляща набуває золотистий відтінок.

Лящ широко поширений у водоймах Європи, в басейнах Аральського і Каспійського морів, заселений в деякі водойми Сибіру і Казахстану. Зустрічається майже у всіх річках, за винятком швидких кам'янистих річечок. Тримається подалі від холодних вод, тому частіше тримається в проточних озерах або ж в затоках річок, вибираючи місця з глинистим або піщано-мулистим дном.

В річках і озерах в їжі віддає перевагу водоростям, а також черв'якам, комахам і їх личинкам. Можуть поїдати молюсків, знайдених в мулі. Іноді, навіть дістають раків з їх нір, під час їхньої линьки. Так само, лящ поїдає ікру інших риб, які раніше закінчили нерест.

Лящ дуже полохливий, обережний і дуже тямущий, як для риби. Нерест ляща в південних місцях відбувається в квітні-травні, ближче до півночі трохи пізніше - травень-червень. Але якщо під час нересту ляща турбує сторонній шум, навіть незначний, він може покинути затоку в самий розпал ікрометання і більше, по крайній мірі в цьому році, туди не повертатися.

Коли ловити ляща

Лящ ловиться цілодобово, протягом доби може віддавати перевагу тій чи іншій насадці. Так, припустимо, днем він відмінно ловився на тісто або мастирку, а вночі може перейти виключно на тваринну насадку і клювати лише на черв'яка або опариша.

Ловля ляща починається в середині-кінці квітня, коли лід вже повністю зійшов з водойм. Лящ голодний після зимової сплячки, в цей час апетит у нього відмінний і його клювання буде хорошим до нересту. На період нересту, клювання на кілька днів стихає, зате, після того як закінчиться метання ікри, лящ клює особливо жадібно. Так що цей час, а саме травень-червень, найбільш сприятливий для лову ляща.

Слід так само пам'ятати, що лящ не особливо любить прибережні зони, навіть якщо там пристойна глибина, він надає перевагу місцям подалі від берега. Але навесні, перед тим як піти на нерест, і на початку літа, лящ зграями підходить ближче до берега, де шукає харчування, перебираючи мул, всмоктуючи його і вибираючи з того все що можна з'їсти.

У літні місяці лящ ловиться набагато гірше, ніж в будь-які інші. Видно він не прихильник спекотної погоди. І якщо в червні лящ ще більш чуйний до приманок, то починаючи з другої половини липня і до кінця літа, клювання його стає найбільш млявим, а покльовки все рідшими. Але це не заважає рибалкам лящатникам і далі ловити цю прекрасну рибу. Знаючи її улюблені місця і переваги в наживках, можна цілком вдало ловити ляща навіть в самі несприятливі дні.

Але з кінця серпня лящ знову відновлює колишню активність і його клювання триває мало не до листопада. З настанням зими, лящ зміщується на найглибші ділянки водойми і залишається там на зимівлю.

На що ловити ляща

В якості наживки на ляща використовують велику різноманітність наживок, дуже добре ловиться лящ на такі:

 • мотиль;
 • опариш;
 • черв’як;
 • кукурудза;
 • горох;
 • тісто;
 • мастирка.

Лящ дуже любить коли черв'як одягнений на гачок не поодинці, а пучком. До того ж, на пучок черв'яків, вірогідність упіймання великого ляща значно вища. Те ж саме стосується і мотиля з опаришем. Одягайте на гачок жирну порцію цієї наживки і тоді лящ не зможе встояти перед такою апетитною стравою.

А особливо лящ обожнює різні комбінації з приманок, так звані бутерброди. Наприклад він може не клювати на кукурудзу, на перловку і на хробака окремо, але варто на один гачок з кукурудзою причепити опариша або мотиля і ви тут же розбудите апетит у риби і здобудете чималий улов. Фантазуйте з наживкою і лящ неодмінно перед однією з них не зможе встояти.

В середині літа, лящ так само тримається глибини і лише з настанням вечора і спадання спеки починає рухатися до берега. Стаю лящів можна помітити по бульбашкам повітря, які вони створюють, коли копаються в мулі. Так можна спробувати вгадати де в даний момент знаходиться лящ. Клювання ляща впізнаване, він піднімає поплавок. Як тільки поплавок ліг на бік, тут же слід здійснити підсічку, що б риба не встигла виплюнути гачок.

Де ловити ляща

Для ловлі ляща важливо вибрати відповідне місце. Адже лящ може переходити з одного місця на інше, з однієї глибини на іншу в залежності від часу доби або пори року. У темний час доби, тобто вночі, лящ виходить годуватися з глибини на мілину, на так звані піщані плеса. Якщо ж ви збираєтеся провести на рибалці тільки світлий час доби, то потрібно шукати ляща на глибині у всіляких ямах, подалі від берега.

Потрібно пам'ятати так само що лящ дуже полохливий і якщо ви будете шуміти під час ловлі ляща, колоти дрова, шорхати ногами або просто голосно розмовляти з приятелями, лящ може так і не підійти до вашої наживки, навіть якщо вона прийде йому до смаку. Так само слід пам'ятати важливість прикормки, адже харчуватися лящ може в будь-якій частині водойми, а вам потрібно його переманити саме туди, де лежить Ваш гачок. Ну і звичайно необхідно шукати уловисті ділянки, якими в основному є спади на глибину, бровки, а ночами виходи з ям і прибережні зони.

Якщо на річці між двома ямами є просторе мілководдя в кілька десятків метрів з твердим дном, то воно буде досить перспективним місцем для лову ляща, так як лящ дуже любить виходити харчуватися на такі місця і якщо цю ділянку гарненько підгодувати, то улов буде забезпечений.

Снасті для ловлі ляща

Лящ риба дуже обережна і крім сторонніх звуків боїться так само і грубої снасті, тому волосінь на нього слід використовувати якомога тонше, компенсуючи недолік її міцності фрикціоном котушки і вудилищем. Те ж саме стосується і гачків, вони повинні бути невеликими і абсолютно не помітними за наживкою. Дотримуючись цих правил, Ви зможете отримати набагато більшу кількість клювань, ніж при ловлі на грубу снасть.

Отже, давайте подивимося яке оснащення нам знадобиться для лову ляща:

 • волосінь товщиною 0,2-0,25 мм;
 • поводок зійде і 0,15 мм;
 • гачок №5 найбільш підходящий.

Якщо ловите на поплавкову вудку, то краще взяти вудилище довге - метрів 5-6, щоб закинути подалі від берега, на відстань, на яку лящ не боятиметься підійти до берега. Ну, а при лові на донку або фідер, бажано використовувати досить міцне вудилище, яке дозволить закинути важку годівницю і нормально відпрацює при клюванні трофейного ляща. 

 • Що потрібно знати про ловлю ляща

Схожі статті

Як вибрати котушку для фідера

Як вибрати котушку для фідера

Багато рибалок в своїй практиці використовують фідер для лову різноманітної риби в різних водоймах. І саме їх характеристики визначають, якою має бути фідерна котушка для лову. Це і маленькі річки, і широкі гіганти з величезними дистанціями між берегами, несамовитими течіями або ж закриті водосховища на кшталт озер, або море з незначним ухилом дна. Ловля в усіх цих випадках може здійснюватися фідером.

Опариш. Вирощуємо в домашніх умовах і відправляємось на риболовлю

Опариш. Вирощуємо в домашніх умовах і відправляємось на риболовлю

Опариш, або личинка м'ясної мухи, - популярна наживка серед рибалок. Але з пошуком її часто виникають труднощі. Найпростіший варіант - відвідати зоомагазин, так як навіть сільські жителі не завжди можуть похвалитися запасом настільки корисної наживки. Однак якщо ви відчуваєте себе справжнім рибалкою, вас має зацікавити розведення опариша в домашніх умовах. Таким чином, ви заощадите значну кількість грошей.

Як виготовити флюрокарбоновий поводок своїми руками

Як виготовити флюрокарбоновий поводок своїми руками

Питання про використання повідків з флюрокарбонової волосіні зараз дуже актуальне, його обговорюють як в різних спільнотах, так і на самій риболовлі. Багато шанувальників риболовлі позитивно ставляться до флюрокарбону, тому що це чудовий матеріал, який здатний протистояти гострим зубам хижої риби. Однак існує інша точка зору, яка стверджує, що застосування подібного повідця може привести до втрати досить дорогої приманки.

Приманки для щуки і ловля на спінінг

Приманки для щуки і ловля на спінінг

Одним з найпоширеніших видів риболовлі на всій планеті є ловля риби на спінінг. Цей спосіб лову прийнятний не тільки на невеликих річечка і озерах, а й навіть на морях і океанах. Спінінг - це не тільки певна рибальська снасть, але і сам метод лову на вудилище з котушкою.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite Variant NEW

Спінінг Favorite Variant NEW

Favorite Variant NEW - бюджетні вудилища, за своєю ціною стоять поруч з Delta і Laguna. Variant-и у..

921 - 1 055Грн.

Оснастка Вбивця Карася №1-2-3

Оснастка Вбивця Карася №1-2-3

Вбивця карася - популярне серед рибалок донне оснащення для лову карася і дрібного коропа. Вбивця к..

14 - 16Грн.

Рогач для підставки фідерної EOS 5988030 (Гребінець 30см.)

Рогач для підставки фідерної EOS 5988030 (Гребінець 30см.)

Рогач для підставки фідерної з нарізним сполученням. Дозволяє надійно закріплювати вудилища...

98Грн.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 300м.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 300м.

Волосінь Carp Expert Multicolor Boilie Special. Коропова волосінь від угорської компанії. Особливіс..

101 - 136Грн.

Плаваюча насадка кукурудза EOS EVA

Плаваюча насадка кукурудза EOS EVA

Плаваючі насадки EOS EVA зроблені в форматі кукурудзи. Вони швидко спливають при попаданні в воду. ..

17Грн.

Спінінг фідерний Select Jocker

Спінінг фідерний Select Jocker

Вудилище фідерне Select Jocker - виготовляється з високоякісного карбону з застосування інноваційни..

1 397Грн.