В чому особливості нересту ляща

Коли починається і закінчується нерест ляща, безпосередньо залежить від температури води. В Україні зазвичай цей період настає в середині весни. Рибі характерно збивання в зграї, всі особини, які досягли зрілості, йдуть на нерестовище в одне і те ж місце. Лящ (самці) отримує здатність нереститися на третій або четвертий рік життя, це залежить від умов водойми і кількості корму. Самки набувають здатність метати ікру на 1 рік пізніше. Першою хвилею на нерест йдуть риби подрібніше, потім рухаються великі лящі.

Особливості нересту у ляща

Час нересту ляща прямо пов'язаний з погодними умовами. Якщо зима була затяжна, а весна - тепла, період ікрометання припадає на квітень, рідше - кінець березня.

Головний інтерес у рибалок викликає наявність жору ляща перед нерестом. В цей час здобич набирається сил для подорожі і шлюбних ігор, так як в процесі нересту на їжу не буде часу. Іноді на гачок попадається великий лящ, але це скоріше випадковість, ніж закономірність.

Через тиждень після нересту з ікринок вилуплюються мальки, які всього за один місяць досягають розміру 1 см. і отримують здатність самостійно харчуватися тваринним кормом. За один рік вони стануть підлящиками довжиною 10 см.

Умови для нересту ляща

Лящ є теплолюбивою рибою, він добре відчуває перепади температури. Запустити початок періоду підготовки до нересту здатна температура води 11 °С. До виходу риби на нерестовище у неї відзначається активний жор.

Коли лящ йде на нерест, його заборонено ловити, та й починаючи йти нереститися, риба втрачає інтерес до їжі. Риболовля все одно приречена на провал, в кращому випадку вдасться зловити дрібних особин. Коли йде лящ на нерест весною, він повністю перестає харчуватися протягом 5-6 тижнів. Зазвичай кінець нересту супроводжується прогріванням води до 22 °С.

Чітко визначити, коли нерест у ляща весною на конкретній водоймі і в регіоні, допоможе звичайний термометр. При прогріванні води до 13-15 °С настає початок періоду ікромету. Як тільки вода досягає 22 °С, це вірний індикатор завершення процесу. Всі водосховища прогріваються з різною швидкістю - це залежить від водойми і погоди. Великі водосховища гріються довше, швидше за все нагріваються неглибокі водойми. На швидкість підвищення температури води також впливають підводні джерела.

Місця нересту ляща

Початок підготовки ляща до нересту доводиться набагато раніше ікромету. Приблизно в березні (протягом місяця, в залежності від погоди) невеликі і великі риби починають збиватися в зграї і рухатися проти течії в пошуках місця нерестовища. Якщо водойма має стоячу воду, лящ наближається до берега в пошуках затишного місця, зазвичай риба заздалегідь доглядає підходящу ділянку.

При виборі місця лящ віддає перевагу облаштовуватися на залитих водою лугах під час повені. Риба відкладає ікру прямо на траву. Головна умова при виборі місця зводиться до наявності зелені на ділянці: трава, водорості, очерет і т. д., до яких і приліплюється ікра.

Спершу лящ починає плавати колами по одному місцю, це означає завершення вибору ділянки для відкладання ікри. Головною особливістю нересту є боротьба за самок, з цією метою лящ поводиться особливо активно, показуючи свої силу і здібності. Зазвичай на водоймі спостерігається кілька зграй риб, які розподілені за віком. Великі особини досягають ваги 3-4 кг, вони збиваються в одні зграї, а лящі вагою 2 кг знаходяться окремо. Місце збору легко помітити по сплесках води та гучній поведінці риби.

Лящ до нересту

Раніше другої декади квітня лящ не починає йти на нерест (крім виняткових випадків), але підготовка до відповідального процесу починається ще при наявності льоду на водоймі.

Умовно підготовка проходить в 3 основних етапи:

  • пробудження. Як тільки весняна, тепла вода починає просочуватися в водойму, лящ спливає з ям в пошуках корму. Його основне завдання - відновити сили і забезпечити себе енергією на весь нерестовий період;
  • шлях. Рух зграй ляща доводиться на той же самий час, що і льодохід. В цей час він рухається до нерестовищ і вибирає відповідні місця. Нерідко рибі доводиться долати по 2-4 км в пошуках підходящого місця. Все ще зберігається жор ляща перед нерестом, він жадібно з'їдає практично будь-який корм що потрапив у воду;
  • прибуття. Поки лящ знайде хороше місце для ікринок, зазвичай настає прогрів води. Температура закріплюється і дозволяє займатися ікрометом.

Ловля ляща перед нерестом ефективна з лютого і до кінця березня. Весь період з моменту пробудження до знаходження нерестовища добре йде на гачок.

Нерест ляща

Період нересту ляща пов'язаний з візуальними змінами особини, всі риби набувають темний окрас, який недосвідчені рибалки плутають з хворобою. Самці додатково покриваються своєрідними бородавками, вони виглядають непривабливо, таких лящів часто викидають назад у воду, але насправді ніяких важливих змін для рибалки це не несе.

Час, коли у ляща починається нерест, легко помітити коли риба вистрибує з води. При наближенні заходу сонця дорослі особини починають один об одного тертися і стрибати над водою. Лящеві характерно падати на воду плазом, створюючи гучний звук, чутний на всій водоймі. Нерест триває всю ніч і триває до світанку, завершується лише до денної жари.

При сприятливій погоді (без вітру і з яскравим сонцем) нерест здатний завершитися всього за 1 добу, а в гірших умовах займає більше часу - до 3-4 діб. Якщо різко холоднішає, самки розцінюють це як несприятливі умови, припиняють розкидати ікру і пливуть на глибину. У подібну погоду ікромет може зовсім завершитися, поступово ікринки втрачають колишні властивості. Частина ікри яка залишилася здатна спровокувати смерть самки.

Лящ після нересту

Перший час після скидання ікри зграя лящів нікуди не йде. Лящ після нересту намагається відновити сили, для чого активно вживає весь корм. Тривалість жору всього 3-4 діб. Трохи повернувши втрачену енергію, риба сплавляється за течією до звичного місця проживання.

За один тиждень з ікринок з'являються мальки. Якщо умови були складними, інкубаційний період затягується до 12 діб. Дрібниця живиться рослинною їжею, вже після досягнення віку 1 місяць набирає 70 гр. ваги.

Як впливає нерест на клювання

Важливо знати і розуміти особливості поведінки здобичі, щоб отримати найбільший улов. Нерест має великий вплив на лящів, за період від підготовки до повернення до «дому» доводиться міняти кілька снастей.

Як правильно підібрати снасть:

  • після пробудження доводиться ловити класичними зимовими снастями. Тут важливіше правильно підібрати приманку і прикормку на кивок;
  • ловля ляща весною на поплавкову вудку цілком результативна на етапі подолання лящами шляху до нерестовища. Головна умова успішної риболовлі - правильно визначити місцезнаходження зграї;
  • після завершення нересту добре ловиться лящ на всі снасті. Під час жору риба не особливо розбірлива у виборі їжі.

Конкретний вибір снастей залежить від умов у водоймі. Якщо планується виконувати далекі кидки, краще застосовувати матчеві і фідерні вудилища. Для близьких закидів використовується штекер. Донні снасті результативні на течії або при сильному вітрі.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • В чому особливості нересту ляща

Схожі статті

Прикормка для ловлі ляща

Прикормка для ловлі ляща

Для більшості рибалок лящ вважається промисловою рибою, проте багато ловлять його заради задоволення і спортивного інтересу. Для риболовлі на цей вид риби потрібно ґрунтовна підготовка снастей, прикормки і наживки. Велику увагу необхідно приділяти прикорму.

Які снасті вибрати для ловлі ляща

Які снасті вибрати для ловлі ляща

Для упіймання ляща потрібні не тільки правильні приманки, особлива тактика або розуміння особливостей поведінки риби, без хороших рибальських снастей все інше виявиться марним. До всіх елементів снасті для ловлі ляща пред'являються особливі вимоги, вони обумовлені обережністю риби, зміною глибини перебування в залежності від сезону, вагою і силою здобичі.

Особливості ловлі на пікер

Особливості ловлі на пікер

Фідерна ловля не завжди передбачає дальній кидок важких годівниць. Часом риба тримається буквально під ногами, на дистанції якихось 10-15 м. У цьому випадку застосовують пікер - снасть, яка дозволяє комфортно ловити в подібних умовах.

Як ловити рибу спінінгом на малих річках

Як ловити рибу спінінгом на малих річках

Ловля спінінгом на малих річках популярна завдяки поширеності подібних водойм. Всі міста в Україні мають неподалік як мінімум одну подібну річку. Вирушаючи зі спінінгом по малих річках, важливо врахувати, що рибалка на них відрізняється від великих водосховищ, що накладає відбиток на рибалці. Одна з особливостей - необхідність використання невеликих приманок

Товари які можуть Вас зацікавити!

Меляса Brain Molasses 120ml

Меляса Brain Molasses 120ml

Меляса Brain Molasses виготовляється на основі високоякісної меляси з додаванням натуральних аромат..

25Грн.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

45Грн.

Спінінг фідерний Brain Apex

Спінінг фідерний Brain Apex

Фідер Brain Apex привабливий своєю ціною і робочими характеристиками. Легкий і міцний карбоновий бл..

1 451Грн.

Котушка з бейтранером Brain Apex Double Baitrunner 6+1BB

Котушка з бейтранером Brain Apex Double Baitrunner 6+1BB

Котушка Brain Apex Double - недорога модель з системою бейтраннер, однаково добре підходить, як для..

841Грн.