Як ловити ляща на донку з берега і з човна

Незважаючи на поширеність в водоймах різного типу, за винятком річок з холодною водою, лящ є донною рибою і любить глибину. Навіть в мілководних водоймах він часто накопичується в ямах або руслових поглибленнях. Влітку ловлять його на різні снасті, в тому числі поплавкові вудки і боковий кивок. Однак, набагато ефективніше ловити ляща на донку, причому добре клює він на неї майже весь сезон відкритої води.

Снасть

Донна снасть часто стає першою при ловлі ляща у початківців рибалок. Пояснюється це дешевизною і доступністю комплектуючих, при гідній уловистості в цілому.


Донка на ляща складається з таких комплектуючих:

 • вудилище;
 • котушка;
 • плетінка або волосінь;
 • повідки;
 • гачки;
 • коромисло з тонкого дроту;
 • кормушка.
Використання коромисла дозволяє ловити на два гачки одночасно, повністю уникаючи заплутування повідків між собою. Потрібно відміряти довжину повідків таким чином, щоб гачки не чіплялись або ледь торкалися один одного.

Зібрати таку снасть можна практично з будь-якого спінінгового вудилища і котушки. Тест вудилища вибирають під передбачувану масу оснащення, яка залежить від глибини і наявності течії.

Часта помилка початківців доночників - використання занадто потужних вудилищ. Від цього страждає дальність польоту і чутливість снасті.

В якості основної волосіні застосовують плетений шнур або звичайну нейлонову волосінь. З діаметром волосіні дрібнити сенсу немає. Здебільшого риба бачить її лежачу на дні і абсолютно не боїться. Для ляща, навіть трофейного розміру, досить товщини шнура 0,2 або 0,3 мм. монофілу.

З огляду на відносно часті зачепи, міцна волосінь дає серйозну перевагу. Вона дозволяє врятувати оснащення донки. Крім того, на донку нерідко «сідає» дійсно великий лящ, масою 3-5 кг.

Яку прикормку і приманки використовувати

В якості прикормки на ляща можна використовувати як покупні, так і саморобні суміші. Якщо ловля ведеться на течії, до складу прикормки додаються додаткові сполучні речовини. В іншому випадку вміст годівниці може швидко вимити і віднести в бік. За кормом піде і частина риби.


При ловлі великих лящів важливо щоб гачки з наживкою знаходилися близько до прикормки. Підлящик і невеликий лящ можуть перебувати в радіусі 1-2 метрів, крупняк прагне зайняти всю гущу.

Вибір застосовуваних наживок для ловлі ляща широкий, найбільше він залежить від температури води. У спекотні місяці добре працюють як живі так і рослинні насадки. Навесні і восени краще використовувати тільки живого мотиля, гнойового хробака або опариша.

Техніка ловлі ляща на донку з кормушкою

Риболовля на донку-закидушку проста в освоєнні. Відносно далекі кидки, на відміну від поплавкової вудки, прощають шум на березі. При виявленні лящового місця і дотримання простих умов, піймання великої риби стає практично гарантованим.

Вибір місця

Для початку шукаємо перспективне місце. Знайти ляща можна в наступних місцях:

 • Ділянки з твердим дном (глина, галька, пісок).
 • Слабка течія або її відсутність.
 • Глибокі місця (русло, ями, річкові вири).
 • Ракушняки.
Дослідити рельєф дна в передбачуваному місці лову можна причепивши замість оснащення невелике грузило. Грузило можна взяти овальної або круглої форми, масою 10-15 гр. Закидаючи вантаж в передбачуване місце лову, можна приблизно дізнатися глибину і відчути рельєф дна.

Закидання снасті

Визначивши перспективне місце фіксуємо робочу довжину волосіні, також як це роблять при ловлі фідером. Волосінь в поміченому місці заводять під кліпсу на безінерційній котушці. Такий захід сильно підвищить точність закидання, особливо коли ловля передбачається на значній відстані від берега. При закиданні важливо тримати вудлище вертикально. Це завадить важкій начиненій годівниці порвати волосінь, досягнувши стопора.

Готуємо стійки для спінінга. Зручно використовувати недорогі телескопічні рогульки, що продаються в будь-якому рибальському магазині.

Робимо кілька стартових закормів точки. Для цього потрібно щоб прикормка вимивалася при падінні і вимотування снасті.

Знову наповнюємо годівницю приготованою сумішшю і насаджуємо на гачки відповідну насадку. Два гачка дозволяють використовувати одночасно різні приманки. Такий асортимент допомагає швидше визначити смакові пристрасті риби.

Клювання

Робимо закид, чекаємо коли приманка опуститься на дно (волосінь швидко провисне), ставимо спінінг на рогульку. Можна закріпити на спінінгу дзвіночок. Клювання підлящика виглядають як теребління кінчика спінінга з деяким його загинанням. Великий лящ потужно загинає вудилище, а іноді може і стягнути його з підставок.

Клювання ляща виглядають видовищно, але завдяки особливості оснастки риба часто засікається сама.

Кілька нюансів

Дана рибалка має деякі особливості, наприклад, в залежності від сезону або часу доби. Лящ може міняти свої звички і місця проживання протягом сезону відкритої води.

Ловля по сезону

Вирушати за лящем з донками можна відразу, як тільки вода трохи прогріється після танення льоду. У міру наближення до літа апетит риби поліпшується, поступово переходячи в перед нерестовий жор.

Ловлять приблизно з початку травня до середини осені. У холодній осінній воді клювання стають слабкими і їх важко помітити. В цей час краще ловити ляща фідером, він здатний передати навіть самі примхливі клювання.

Денна і нічна рибалка

Поки вода не прогріється до близької до літньої температури лящ часто виходить на мілини. На це впливають два серйозних фактора:

Прибережні мілководдя прогріваються сонячним промінням значно швидше. В цей час там скупчуються водяні комахи і личинки, основний корм ляща.

Після нересту іншої риби (плотва, окунь) залишається багато відкладеної ікри. Лящ, як і практично будь-яка інша риба, охоче її поїдає.

Зловити ляща навесні можна в місцях з пологими берегами, плавним заглибленням і дещо твердим дном. У міру наближення літа і потепління води, лящ відходить від берегів. Після власного нересту він йде на глибину, але багаті їжею мілководдя відвідує вночі.

Дрібний підлящик годується часто, протягом усього дня. Найкраще клювання буває на світанку, рідше пізно ввечері. Найбільший лящ добре ловиться літніми теплими ночами. Чим більше особина, тим рідше трапляється днем. Чим спекотніший червень і липень, тим більше короткочасним буває клювання. У серпні на донку лящ ловиться більш стабільно, іноді протягом усього дня або ночі.

Ловля ляща на донку з човна


Незважаючи на те що донна ловля асоціюється з берегом, рибалка на цю снасть з човна також можлива. У деяких випадках ловля з човна сильно перевершує берегову, правда дещо програє по комфорту. Використовувати човен слід у випадках:

 • Дальності закидання недостатньо для того, щоб потрапити в перспективне місце.
 • Якщо рибалити проводиться на течії і заважають підводні перешкоди у вигляді трави, корчів і іншого.

Проста донна снасть повинна зацікавити початківця рибалку. Вона не вимагає великих фінансових витрат і досвіду ловлі, не так часто програючи більш сучасним снастям. Крім того, зробити донку можна за лічені хвилини, наприклад, переобладнавши спінінг.

Велика частина доночників згодом переходить на фідерну ловлю.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Як ловити ляща на донку з берега і з човна

Схожі статті

Як смачно запекти ляща в духовці

Як смачно запекти ляща в духовці

Лящ - поширена риба прісних водойм, на столі звична в солоному вигляді. Інші способи приготування практикуються трохи рідше, з огляду на специфічний запах і безліч дрібних кісточок. Нівелювати негативні якості і підкреслити її переваги допоможе знання нюансів приготування, точне проходження рецептури. Правильне запікання ляща в духовці дозволяє отримати ніжну, дуже смачну страву, здатну прикрасити будь-який стіл.

Як смачно посмажити щуку на сковорідці

Як смачно посмажити щуку на сковорідці

М'ясо великої щуки містить всього близько 2-4% жиру, тому воно вважається дієтичним. Смажена щука прекрасно доповнить гарнір і нагодує сім'ю. У рибі не так багато кісток, а якщо перед обсмажуванням зробити в рибі глибокі надрізи то дрібні кісточки-вилки просмажаться і стануть абсолютно непомітними.

Як смачно приготувати смаженого окуня

Як смачно приготувати смаженого окуня

Річковий окунь дуже популярний серед рибалок-любителів, тому його можна часто зустріти на столах у господинь. Цю рибку смачно готують різними способами. Її смажать, варять, запікають, коптять, солять, в'ялять і навіть консервують. У цій статті розглянемо, як приготувати річкового окуня на сковороді і без зайвих зусиль отримати смачне ситне блюдо.

Як швидко почистити річкового окуня

Як швидко почистити річкового окуня

Завдяки своїй поширеності річковий окунь часто виявляється на кухонному столі, а з риб вагою від 200-300 грам можна приготувати різноманітні смачні страви. Перед приготуванням виникає завдання, як швидко почистити окуня, не витративши багато сил. Ця риба має дуже дрібну, щільну і жорстку луску, тому без певних умінь чистка в домашніх умовах може перетворитися на справжню муку. Однак існує кілька хитрощів, що значно полегшують процес.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

55Грн.

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха в першу чергу призначена для лову мирної білої риби на макушатник. Розмір брикету підходить ..

32Грн.

Піно-тісто воздушне G.STREAM 30гр.

Піно-тісто воздушне G.STREAM 30гр.

Натуральна протеїнових наживка, яка має компактну, але пухку структуру. Тісто надзвичайно легке і ..

25Грн.

Горох для рибалки в скляній банці Hi Mera 200мл.

Горох для рибалки в скляній банці Hi Mera 200мл.

Горох для рибалки насадочний в скляній банці. Можна використовувати тривалий час на багатьох рибалка..

30Грн.