Як ловити ляща на донку

Лящ, завдяки своїй численності, хоча б раз попадався майже кожному рибалці. А ось регулярно ловити ляща досить складно через його обережність. Вночі зграї ляща активно годуються і поводяться більш вільно. Відповідно нічна ловля ляща на донку часто буває більш результативна, ніж денна. Крім того, при нічному лові, як правило, трапляються крупніші екземпляри.

Місця проживання

Ляща можна знайти в більшості великих і середніх річок, водосховищах і великих озерах. Зграї ляща дотримуються глибоких місць зі злегка замуленим або глинистим дном. Близько до берега лящ підходить під час нересту і зрідка ночами для годування. Винятком є ​​ями коло обривистих берегів швидкоплинних річок. У таких ямах течія сповільнюється, що привертає ляща.

У малі річки лящ заходить тільки для нересту, після якого скочується до місць свого постійного проживання.

Календар клювання за сезонами лову

Ловля ляща донними снастями можлива з моменту звільнення водойм від льоду і до нового льодоставу. Але активно лящ клює з середини весни до кінця жовтня з перервою на час нересту:

 • Весна. Активне клювання ляща починається під час його ходу на нерест. Період перед-нерестового клювання досить короткий, в деяких водоймах воно може бути всього кілька днів. Коли вода прогріється до температури 10-12 C, починається нерест ляща. У період нересту і деякий час після нього лящ не клює. Клювання поновлюється зазвичай одночасно з цвітінням черемхи, і тривають приблизно 2-3 тижні. Навесні ловля ляща на донку найбільш ефективна.
 • Літо. На початку літа триває після-нерестовий жор ляща. У міру прогріву води, лящ починає ловитися ночами. З кінця червня і до середини серпня клювання поступово слабшає, а в останні тижні літа починає посилюватися.
 • Осінь. Весь вересень і велику частину жовтня лящ від'їдається, готуючись до зими. Кінець активного клювання ляща зазвичай збігається з закінченням бабиного літа. З цього моменту лящ починає йти на зимувальні ями. Він ще продовжує годуватися, але клювання його стає все більш примхливим і обережним.

Конструкція донної снасті для лову ляща

Ляща можна зловити на будь-яку донну снасть - від закидушки до коропового вудилища, але оптимальним вибором в більшості випадків буде фідер - снасть, спеціально створена для донного лову.

Фідерна снасть складається з вудилища зі змінними чутливими вершинками, безінерційної котушки з плетеною волосінню і монтажу з годівниці з повідцем і гачком. При відсутності фідера його можна замінити спінінговим вудилищем, але ефективність такої снасті на ляща буде значно нижча: вона поступається фідера і в чутливості, і в дальності закидання, особливо при лові на течії.

В окремих випадках вночі краще використовувати резинку для лову ляща - донку з резиновим амортизатором. Резинка ефективна при нічному лові на невеликій відстані від берега, на глибинах до трьох метрів в річках з повільною і середньою течією. У таких місцях повністю реалізуються її переваги - насадка гарантовано подається в одне і те ж місце, а також немає сплесків від закидається годівниці, які можуть насторожити ляща. Резинка дозволяє також використовувати одночасно кілька насадок, так як вона оснащена декількома повідцями. На робочу частину резинки встановлюють одну або кілька годівниць-пружин, які треба добре зафіксувати.

Вудилище

Вудилище краще вибрати середнього класу довжиною 3,6-3,9 метра з тестом до 90 гр. Таке вудилище дозволяє закидати годівниці вагою 30-70 г, воно найбільш уживане при нічному лові, і дозволяє справлятися з доволі великою рибою. Довжина вудилища дає можливість швидко піднімати оснащення з дна в верхні шари води для уникнення зачепів.

Котушка

Для такого лову підходить котушка розміром 4000-4500. При цьому вимоги до якості укладання волосіні вище, ніж для денного лову. Якщо через скидання кілець волосіні утворюється борода днем, це призведе до деякої втрати часу на розплутування. При нічному лові розплутати навіть невелику бороду з плетеного шнура досить проблематично.

При лові ляща вночі може клюнути сомик або сазан, тому краще, якщо котушка буде мати бейтранер.

Що вибрати: волосінь або плетений шнур?

У донній ловлі краще застосовувати плетені шнури. Головна їхня перевага полягає у високій чутливості. Друга перевага плетених лісок в тому, що вони менше схильні до впливу течії. Найчастіше в фідерній ловлі використовуються шнури діаметром 0,12-0,16 мм.

Монофільні волосіні застосовують для донного лову ляща на коротких (до 15-20 м) дистанціях в водоймах без течії. Ще одна ніша застосування моноліски - донні снасті, в яких закидання снасті і виведення риби здійснюється без допомоги вудилища - закидушка і резинка. Використання досить товстих лісок захищає руки рибалки від порізів.

Гачки

Для донного лову ляща вночі краще використовувати фідерні гачки різних розмірів: від 12 до 8 за міжнародною класифікацією. Краще використовувати гачки відомих виробників. Вдалим прикладом гачка для лову на донку є вироби японської компанії Gamakatsu серії F22. Їх особливість полягає в формі загину гачка, при якій жало направлено всередину, а вісь піддіву збігається з напрямком тяги волосіні. Зрозуміло, можна використовувати гачки і інших виробників, головне, щоб гачок добре засікав і утримував рибу.

Варіанти монтажу оснастки

Безліч монтажів фідерної оснастки, які використовуються рибалками, можна звести до таких основних варіантів:

 • інлайн;
 • монтаж з трубочкою проти-закручувачем;
 • патерностер;
 • асиметрична петля;
 • симетрична петля;
 • монтажі «метод» / «флет».

Для лову ляща вночі краще використовувати патерностер або асиметричну петлю.

Використання годівниці-пружини не відноситься до класичної фідерної ловлі, хоча ловити на цю оснастку фідером, звичайно, можна. Розглянемо її докладніше.

Пружина

Пружина - це годівниця, виготовлена ​​у вигляді дротяної спіралі. Може мати як власну огрузку, так і використовуватися з окремим грузилом. Кріплення пружини до волосіні може бути ковзаючим або глухим. Перший варіант відрізняється високою чутливістю, а другий - забезпечує самоподсічку риби.

Пружина оснащується одним або декількома гачками на коротких (до 10 см) повідках.

Під час лову пружину набивають досить в’язким підгодовуванням, в яке вминають гачки з насадкою. Риба, риючись в підгодовуванні, сама дістає гачок з насадкою і заковтує його.

Повідець з гачком

Повідець в донній ловлі виконує два завдання - охороняє оснастку від обриву і робить її менш помітною. У спортивній ловлі ляща зазвичай застосовують повідці з волосіні 0,10-0,12 мм і гачки № 16-14. При нічному лові краще використовувати повідці 0,18-0,20 мм. Це пояснюється наступними причинами:

 • вночі лящ менш обережний;
 • в темряві тонкий повідець легко заплутати або обірвати;
 • при нічному лові ляща досить часто клюють сомята вагою до 5-6 кг.

Довжина повідця підбирається в процесі лову. Коли багато порожніх клювань, довжину повідка збільшують, якщо лящ глибоко заковтує гачок - зменшують. Починають ловлю зазвичай з повідцем 40-50 см.

Карабін з вертлюгом

Для того щоб не допустити перекручування волосіні в оснащенні, використовуються вертлюжки. Зазвичай їх ставлять між повідцем і основною жилкою. Для кріплення годівниці використовують вертлюжок з карабіном - це дозволяє легко міняти годівницю в процесі лову.

Вибирати вертлюжки краще мінімального розміру - немає сенсу використовувати їх значно міцніше, ніж основна волосінь.

Прикормка для ляща

Ловля мирної і напівхижої риби передбачається обов'язкове використання прикормки. Для лову ляща використання прикормки обов'язково подвійно. Справа в тому, що зграї ляща мігрують по водоймі в пошуках корму, і залучити їх до місця лову, а також утримати там може тільки підгодовування. Для донного лову використовують як готові сухі прикормки, так і самостійно виготовлені.

Готові прикормки можуть бути як універсальними ( «універсальна», «фідер»), так і орієнтованими саме на цю рибу (імпортні прикормки для лову ляща мають маркування bream). Важливо, щоб підгодовування було крупно-фракційне.

Правильно виготовлене ​​«домашнє» підгодовування за ефективністю не поступається спортивному. Існує декілька універсальних рецептів такої прикормки:

 • Пшоняна каша - один з найпростіших варіантів прикормки. У злегка недоварену пшоняну кашу (вона повинна бути розсипчастою, а не тістоподібною) додають перемелені насіння соняшнику. Для підвищення ефективності можна додати в кашу ароматизатори: ваніль, какао, тутті-фрутті, карамель.
 • Горох - сухий горох замочується на кілька годин у холодній воді, а потім розварюється до стану, коли горошину можна легко розчавити пальцями. Отримана каша розтирається в пюре так, щоб в ньому залишалися шматочки розміром 2-3 мм. В якості сполучного компонента можна використовувати панірувальні сухарі або вівсяні пластівці. У горохове підгодовування ароматизатори не додають.

Для підвищення ефективності прикормки в неї обов'язково додають частинки насадки - рубленого хробака, опариша, зерна кукурудзи та т. д.

Насадки і наживки

Лящ відноситься до всеїдних риб, його ловлять як на різні наживки, так і на насадки рослинного походження:

 • наживки - опариш, червоний черв'як, мотиль;
 • насадки - перловка, парений горох, консервована кукурудза, горохова мастирка, макарони.

В останні роки для лову ляща почали застосовувати бойли зменшеного, в порівнянні з короповими, розміру.

Іноді лящ добре клює на шматочки несолоного сала. Особливо часто його застосовують при лові ляща на пружину.

Техніка і тактика лову ляща на донку

Розглянемо, як правильно ловити ляща на донку. Риболовля починається з вибору місця лову. Краще ловити на ділянках з тихим плином і рівним дном на глибині від 3 метрів. Бажано, щоб трохи нижче за течією від місця лову була яма. На водосховищах ловити можна коло руслових бровок.

Перед початком лову здійснюють стартове підгодовування. Для цього часто застосовують годівницю збільшеної місткості без повідка і гачка. Коли годівниця досягне дна, її спустошують різким ривком. Після 15-20 закидів годівницю замінюють робочим оснащенням і приступають до лову.

Клювання ляща зазвичай добре помітне - кілька погойдувань кінчика вудилища переходять у ривки. Для індикації клювань вночі можна скористатися світловим сигналізатором клювання - хімічним або діодним.

Підсікають ляща який клюнув коротким легким рухом. Занадто енергійне підсікання з великою ймовірністю може порвати губу ляща і привести до сходу риби. Виведення навіть великих лящів зазвичай не представляє проблем.

Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Як ловити ляща на донку

Схожі статті

Рибалка в квітні. Яку рибу і як ловити в квітні

Рибалка в квітні. Яку рибу і як ловити в квітні

Квітень - місяць активізації клювання майже у всіх видів риб. Кожен досвідчений рибалка знає, що повноцінна, справжня рибалка починається саме в квітні. Дні стають довшими, і сонце гріє майже по-літньому.

Як правильно відвантажити поплавок

Як правильно відвантажити поплавок

Збираючись порибалити з використанням поплавкової вудки, кожен рибалка намагається оснастити її якнайкраще, щоб клювання не пропустити і трофейному улову порадіти. Але, коли всі складові снасті вже перед ним, справа залишається за малим - правильно змонтувати їх в єдине ціле. Чи правда, що немає нічого складного в цьому процесі? Як показує практика, особливості настройки поплавкової вудки викликають найбільші суперечки і розбіжності серед рибалок.

Як вибрати мультиплікаторну котушку для спінінга

Як вибрати мультиплікаторну котушку для спінінга

Мультиплікаторна котушка відноситься до елітного типу рибальських снастей. Тут вдало об'єднані всі переваги інерційних і безінерційних котушок. Це позначається на високій вартості. Але фінанси, витрачені на покупку, окупаються багатим уловом. Передавальне число в різних моделях починається від 3.5. Мультиплікатор здатний «тягнути» велику здобич, виконуючи функцію компактної лебідки.

Оснастка «Вертольот і два вузла» для фідера

Оснастка «Вертольот і два вузла» для фідера

У фідерній ловлі застосовується велика кількість різних оснащень і їх модифікацій, кожна з яких найкраще працює в певних умовах. Для лову на течії найчастіше використовують фідерне оснащення «вертольот і два вузла», а також асиметричну петлю. При практично однаковій чутливості «вертольот» набагато простіше у виготовленні, чим і пояснюється його популярність у рибалок.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Ящик Aquatech 1702 (2 полиці. Не прозора кришка)

Ящик Aquatech 1702 (2 полиці. Не прозора кришка)

Ящик Aquatech 1702 виготовлений з поліпропілену, стійкого до впливу масел, багатьох розчинників і с..

210Грн.

Дзвіночок пластиковий. Подвійний під світлячок

Дзвіночок пластиковий. Подвійний під світлячок

Дзвіночок подвійний з затискачем – незамінний для поважаючого себе рибалки дзвіночок. Купити подвій..

4Грн.

Підсак складний Libao 2.30м &80 (Нитковий)

Підсак складний Libao 2.30м &80 (Нитковий)

Підсак необхідний практично на кожній рибалці. Навіть якщо піймання трофею не очікується, все одно ..

252Грн.

Спінінг PHX Exalted IM10. 10-30гр.

Спінінг PHX Exalted IM10. 10-30гр.

Спінінг Phoenix Exalted - штекерний спінінг, бланк якого виконаний з високомодульного карбону IM10,..

826 - 1 053Грн.

Котушка з бейтранером Kaida (Weida) KW

Котушка з бейтранером Kaida (Weida) KW

Спеціалізована котушка, призначена для лову коропа, сазана і іншої великої риби на донні оснащення...

473 - 554Грн.

Плаваюча насадка кукурудза EOS EVA

Плаваюча насадка кукурудза EOS EVA

Плаваючі насадки EOS EVA зроблені в форматі кукурудзи. Вони швидко спливають при попаданні в воду. ..

17Грн.

Спінінг фідерний Kaida (Weida) Impulse II. 60-160гр.

Спінінг фідерний Kaida (Weida) Impulse II. 60-160гр.

Kaida (Weida) Impulse 2 - лінійка бюджетних фідерних вудилищ від фірми Kaida (Weida), що відрізняєт..

398 - 498Грн.

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 показав хорошу міцність і стійкість до стирання, розривні навантаженн..

126Грн.