Коли і як нереститься окунь

Окунь - одна з найпопулярніших риб, на яку полює більшість рибалок. Популярність окуневій риболовлі надає поширеність і агресивність риби, вона не відрізняється сильною хитрістю, але нерідко вередує. Окунь водиться і в стоячій, і в швидкоплинній воді, хоча вважає за краще знаходитися в чистій воді, рідше зустрічається в мутних водоймах. Окуня зловити нескладно на більшість снастей з тваринами приманками, але в усьому періоді лову є особливий час - нерест. Риба нереститься весною, і з цього періоду рибалка може отримати користь.

Умови для нересту у окуня

Ікромет окуня починається весною і безпосередньо залежить від ряду умов: концентрації кисню, температури води, наявності відповідних місць.

Важливо! Популярна ловля окуня весною на спінінг під час ікрометання заборонена, але показує хороші результати до і після нересту. Під час жору часто трапляються великі екземпляри, а улов обіцяє вийти найбільш рясним. Клювання повністю зникає по досягненню температури води 8 ° С.

Нерест окуня залежить від температури води, так як сам хижак любить невисокі температури, для початку нересту йому досить прогрівання води до 7-10 ° С. Річки зазвичай прогріваються швидше, тому спочатку річковий хижак йде до нерестовищ. В озерах зі стоячою водою, де течія відсутня, нерест відкладається і триває довше, адже вода довше зберігає льодовий покрив. Під льодом хижак ніколи не піде нереститися, адже другою важливою умовою початку нересту є висока концентрація кисню у воді.

Цікаві факти! Нерест триває від декількох днів до тижня, в цей час можуть потрапляти на вудку одиничні екземпляри, які мають незвично яскраве забарвлення - це нормальний стан хижака. Часто можна візуально розгледіти, як окунь треться об коріння, каміння або засохлу рослинність поблизу с берегом.

Перед нерестом окунь збирається в великі чи дрібні групи, але особини великих розмірів не люблять триматися зграї, вважаючи за краще перебувати на глибині у водоймі. У трофейних окунів ікрометання відбувається на глибині, його не можна спостерігати на поверхні. Зазвичай дрібний окунь йде на нерест раніше, ніж великий.

Місця, де нереститься окунь

Ікрометання трав'яного (невеликих розмірів) окуня легко спостерігати з берега, він знаходиться в акваторіях з глибиною до 1 м. Глибоководні особини вибирають місця нересту з глибиною від 1,5 метра.

При виборі місця відкладання ікринок окунь віддає перевагу:

 • мінімальна течія або її повна відсутність. У періоди, коли окунь йде на нерест, місцем скупчення різної риби є затоки. Хижак і сам воліє нереститися в подібних місцях;
 • наявність підводної рослинності. У місцях з водоростями і рештою зеленні смугастий хижак любить відкладати ікру;
 • присутність підводних і водних перешкод. Якщо у водоймі ще немає рослинності або дно не дозволяє проростати водоростям, окунь шукає інші місця для кріплення ікри - кам'янисте дно, корчі, коріння прилеглих дерев.

Якщо риба не знайде відповідне місце для нересту, ікра з великою часткою ймовірності загине. На швидкій течії ікру змиє водою і її з'їдять хижаки. Через нестачу кисню мальки загинуть незабаром після появи на світло. Як і інші хижаки, окунь знає відповідні нерестовища і йде до них, але може збитися з пантелику і втратити перспективне місце в разі руйнування місця людиною.

Час нересту окуня

Нерест окуня відбувається весною, коли будуть дотримані всі перераховані умови. За період нересту окуня самка здатна відкласти 50-200 тисяч ікринок. Незважаючи на велику плодючість, потомство не настільки численне, так як частина ікри поїдається меншим окунем і іншими хижими рибами.

Нерест окуня, коли починається і закінчується:

 • ікрометання смугастого хижака часто починається в середині березня, після повного танення льоду з поверхні водойми. У міру прибування теплої води окунь починає підготовку до нересту;
 • нерест окуня весною на озерах починається трішки пізніше, частіше з квітня і до кінця місяця.

Ловля окуня в квітні виявляється результативною в теплому кліматі, коли нерест вже завершився, починається період після-нерестового жору. Період цікавий тим, що снасті для лову окуня до і після нересту не обов'язково підбирати індивідуально, зараз хижак йде на будь-які вудилища і оснастки.

Як веде себе окунь перед нерестом

На етапі підготовки до нересту окунь схильний збиратися в зграї, переважно складаються з невеликих і середніх рибок. Часом косяки риби досягають великих розмірів 100-200 особин. Трофейні окуні схильні плавати в невеликих групах, кількість представників косяка рідко досягає 10 шт. Великі особини відправляються до нерестовищ через пару днів після великої зграї.

Нерідко хижак збирається в зграї і плаває по тому ж місцю, що й колись, в очікуванні настання потрібної температури. Після прогрівання води починається масовий поплив смугастого розбійника в пошуках затишних місць для продовження роду. Дрібні особини йдуть на глибину 0,5-2 м, а великі екземпляри - на 3-4 м.

Поведінка окуня перед нерестом дещо відрізняється в залежності від різновиду водойм:

 • в річках він воліє знаходити і облаштовуватись на затоках і старицях. Нерідко запливає на луки, улоговини і ямки. Віддає перевагу плисти проти течії в пошуках приток основного русла;
 • на водосховищах без течії окунь йде на заплави і притоки з мілководдям, віддаючи перевагу ділянкам з торішньої рослинністю. Найчастіше зустрічається в місцях перепаду рельєфу дна;
 • в стоячих водоймах окунь наближається до берега в пошуках нерестовища. Вибір зазвичай падає на тихі місця, важкодоступні рибалці, де мінімальна глибина і немає різких перепадів глибини. Окуня залучають затоплені корчі з гілками, очерет і осока.
Ловля окуня перед нерестом сама результативна, під час жору хижак нерозбірливий до приманок і втрачає пильність. Точно визначити початок жору допоможе періодичні заміри температури води у водоймі.

Особливості процесу ікрометання

Коли починається нерест у окуня, хижак воліє вести себе гранично тихо, уникаючи сторонньої уваги. Звична активність риби змінюється спокоєм, але завдяки знаходженню хижака на невеликій глибині, його випадково можна помітити. Великих представників не вдасться побачити через глибину та віддаленість від берега.

Зазвичай до моменту, коли наближається процес нересту річкового окуня, рибнагляд вводить заборону на ловлю риби. У більшості регіонів вказується список місць, де рибалка дозволена.

Час нересту припадає на ранок, іноді на вечір. Ранковий час - улюблений період для ікрометання. Процес починається зі сходу сонця і триває до 9-10 годин. Увечері ікрометання настає не завжди, часто риба бере відпочинок до наступного дня. Якщо день похмурий, у хижака зміщується початок ікрометання ближче до полудня.

Нерест триває протягом 2-3 тижнів. Одна самка відкладає ікру за 2-3 рази. Зовнішній вигляд кладки: довга світла смуга ікринок, що досягає 1-1,5 м, має комірчасту структуру. Ікринки кріпляться до різної рослинності або нерівностей на дні.

Окуні після нересту

Риба не відразу залишає місце кладки яєць, адже тут часто з'являється велика кількість корму. Причина затяжної стоянки хижака - наближення нересту у мирних видів риб. По завершенню власного нересту вода прогрівається до температури, яка підштовхує теплолюбних риб на початок нересту. Окунь під'їдають кладки інших риб, попутно з'їдаючи частину власної ікри.

Рибака хвилює, коли починає клювати окунь після нересту, і тут все залежить від місця. Якщо планується рибалка біля нерестовища, перші два тижні спостерігається непоганий улов, поки хижак набирається сил і від'їдається. У звичних місцях знаходження риби він починає з'являтися через 1-2 тижні після завершення нересту. Зараз він ділиться на менші групи і пливе в пошуках підходящих місць для проживання.

Як нерест впливає на клювання окуня

Незважаючи на те, що ловля окуня в нерест в багатьох регіонах заборонена, на стадії підготовки риби до нересту можна отримати великий улов. В цей час воблери на окуня показують чудові результати, часто практично кожна проводка закінчується клюванням. Перед особливим періодом в житті риби вона схильна від'їдатися і запасатися енергією, надаючи перевагу калорійним кормам. Нерідко ловля окуня на живця призводить до вилову великої кількості риби.

Після-нерестовий період також перспективний для рибалки, в цей час окунь активний протягом більшої частини дня, хоча частіше клює ввечері і на світанку. З ранку клювання триває до прогрівання води.

Після нересту краще ловити рибу в місцях:

 • поруч з берегом, якщо поблизу є топляки, корчі або рослинність;
 • протоки з невеликою глибиною або дрібні струмки з чистою водою;
 • місця впадання приток в основне русло;
 • ділянки поруч з обривистими берегами і зрізами, що дозволяють ховатися від течії.

В невеликих річках надає перевагу знаходженню поблизу с мостами, ховаючись від течії біля стовпів. Поруч з опорами мостів хижак чекає на корм який пропливає поруч або полює на дріб'язок. Має сенс шукати рибу коло мілин і на перекатів, особливо перспективне місце біля корчів.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Коли і як нереститься окунь

Схожі статті

Що таке незачіпляйка на щуку і як нею користуватися

Що таке незачіпляйка на щуку і як нею користуватися

Як часто підводна рослинність і корчі заважали дістати з води велику рибу? Подібні проблеми знайомі більшості рибалок, але ж рибалка в густій рослинності часто виявляється найбільш уловистою. Особливо любить водорості щука, ймовірність її вилову значно вище в рослинності, між каменів і корчів, ніж на відкритому дні. На допомогу рибалкам розроблена коливна, обертова і плаваюча незачіпляйкана щуку. Подібна блешня показує кращі результати в складних умовах, значно переважаючи ловлю на воблери.

Що таке риболовний пластилін

Що таке риболовний пластилін

Які тільки методи хитрощів не придумали сучасні рибалки для отримання великого і щедрого улову. Одним з цікавих продуктів для риболовлі є рибальський пластилін - це речовина, що викликає суперечки щодо ефективності. Вся проблема невдачливих рибалок полягає лише в неправильному використанні готового пластиліну. Рибалки з великим досвідом успішно використовують його для лову риби, але не у всіх умовах від пластиліну буде толк. Важливо враховувати і деякі особливості водойми, поведінку і вид риби, тип снастей і т. д.

Як ловити окуня на балансир

Як ловити окуня на балансир

Рибаків, що полюють на окуня, останнім часом додалося, а все через азартність і захопливість процесу ловлі. Сучасні магазини пропонують чимало різновидів приманок на окуня, багато які з них дійсно уловисті. Однією з різновидів приманок є балансир. Ловля окуня з човна на балансир, як і зимова риболовля, часто виявляється успішною через активну гру приманки. Приманка починає активно пересуватися в товщі води, чим приваблює хижака з будь-яким настроєм.

Рибалка в місті Хмельницький. Кислородка

Рибалка в місті Хмельницький. Кислородка

Відстань з центру Хмельницького до озер складає: – 14 км. Їхати можна через Ружичну або через Катіон. Необхідно виїхати на окружну дорогу яка веде до Хмельницького аеропорту. На окружній розташована киснева заправка (якщо під’їжджати з сторони Ружичнянського кільця – ліворуч, якщо з Тернопільської траси – праворуч. Далі польовою дорогою, нікуди не звертаючи виїжджаємо до озер. Дані озера відмічені на карті Риболовних місць Хмельниччини.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW створений для того, щоб завжди йти в ногу з часом і залишатися одним..

1513 - 1 938Грн.

Шнур Favorite Smart PE 3x 150м (fl.yellow)

Шнур Favorite Smart PE 3x 150м (fl.yellow)

Favorite Smart PE 3х - бюджетний трижильний шнур, який може стати непоганим компромісним рішенням д..

316 - 513Грн.

Блешня вертушка Lucky John Bonnie Blade LJBB02. 4.3g

Блешня вертушка Lucky John Bonnie Blade LJBB02. 4.3g

Блешня вертушка Lucky John Bonnie Blade відрізняється збалансованою конструкцією і стабільною грою ..

101Грн.