Як ловити окуня на спінінг

Окунь - найпоширеніший і численний хижак наших водойм. У більшості випадків саме окунь стає першою здобиччю початківця спінінгіста. Однак при уявній простоті ловля окуня на спінінг вимагає не тільки правильного підбору снастей і приманок, але і вибору відповідної тактики дій на рибалці.

Вибір спінінга

Вибір спінінгової снасті - вудилища, котушки, волосіні і приманки повинен відповідати умовам і об'єкту лову. Крім того, снасть повинна бути збалансована.

Вудилище

Розміри самого окуня, його кормових об'єктів, місця проживання припускають використання снастей легкого і надлегкого класу:

 • Легкий вуглепластиковий спінінг з тестовим діапазоном 2-10 гр. або 3-14 гр. і довжиною 2,1-2,4 м. є найбільш універсальною снастю для лову окуня. Більш короткі вудилища зазвичай підходять тільки для ловлі з човна, а довші - найчастіше мають не найвдаліший лад, за винятком дорогих професійних моделей.
 • Спінінги класу ультралайт дозволяють ловити практично будь-яку рибу, але зазвичай застосовуються під час лову малоактивного окуня на приманки мінімального розміру або для «спортивної» риболовлі в міських водоймах на окуня відповідного «спортивного» розміру.

Строй спінінга на окуня повинен бути швидкий або середньо-швидкий. Він дозволяє ловити на будь-які типи приманок, а успішне виведення можна забезпечити правильним налаштуванням фрикціону котушки. Більш відповідний для виведення окуня параболічний лад не дозволить виконати якісну джигову або твічінгову проводку.

Котушка

Для ловлі окуня в абсолютній більшості випадків використовують безінерційні котушки. Вибір котушки повинен забезпечити дотримання наступних умов:

 • баланс всієї снасті - зазвичай використовують котушки середнього розміру;
 • рівне якісне укладання волосіні - ця характеристика дуже важлива, так як часто застосовується нерівномірна проводка, і натяг волосіні постійно змінюється;
 • точна настройка фрикційного гальма котушки - необхідна, незважаючи на невеликий розмір окуня, так як у нього досить слабкі губи і зайве зусилля при виведенні може призвести до сходу риби.

Волосінь

Залежно від способу ловлі застосовують і моноліски і плетені шнури. Зазвичай волосінь використовується з обертовими блешнями і подібними до них приманками. При ловлі на джигові приманки застосовують плетінку. Використання воблерів і блешень передбачає вибір волосіні виходячи з особистих переваг рибалки.

Повідець

Застосування металевих повідків в лові окуня викликає багато суперечок. Окунь не може перекусити волосінь, а наявність металевого повідця зазвичай знижує кількість клювань. З іншого боку при лові окуня часті клювання щуки, виведення якої без повідка майже неможливо. Як вирішення цієї проблеми можливе застосування флюорокарбонових повідків або повідків з м'якого металевого матеріалу мінімальної товщини.

У місцях, де щука не водиться або клювання її малоймовірне, ловля риби на спінінг не вимагає застосування металевого повідця.

Приманки на окуня

Окуня можна зловити майже на будь-яку спінінгову приманку відповідного розміру, проте, для отримання максимального результату слід застосовувати приманки, які найбільш відповідають умовам лову і поточним перевагам риби.

Найчастіше окуня залучають приманки невеликого розміру з високою частотою коливань і низькою амплітудою гри.

Блешні вертушки

Блешня вертушка - одна з найбільш ефективних приманок для такої снасті на окуня, як спінінг. Найчастіше ловлять на блешні невеликих розмірів - від 00 до 2 по класифікації Mepps. Для лову трофейного окуня використовують блешні щучих розмірів - 3 і 4.

Форма пелюстки зазвичай залежить від сили течії:

 • широку (Aglia) пелюстку застосовують в стоячій воді;
 • блешні з подовженою пелюсткою (Aglia Long) використовують на сильній течії;
 • овальна форма (Comet) є універсальною.


Ніша застосування обертових блешень - водойми з невеликими глибинами (1-3 м.) і ділянками, вільними від зачепів з метою здійснення проводки.

Воблери

З усього розмаїття воблерів для ловлі окуня застосовують декілька їх типів:

 • Minnow (мінноу) - вузькі воблери, що імітують малька, зазвичай вимагають твічінгової проводки;
 • Fat (фет) - товсті короткі воблери з активною грою;
 • Rattlin (раттлин) – безлопастний воблер з високочастотною (тремтячою) грою - проводка може проводитися рівномірно або сходинкою.

Приманки з силікону

Силіконові приманки для окуня використовуються частіше невеликих розмірів близько 2-2,5 дюймів (5-7 см). Оснащувати їх можна як джиг-головками і грузиками-чебурашками, так і іншими варіантами оснащень:

 • техас;
 • кароліна;
 • дроп-шот;
 • відвідний поводок.

Варіант оснащення вибирається виходячи з умов ловлі.

Крім звичних твістерів і віброхвостів, застосовують також пластикові черв'яки і різні приманки-химери з лапками, щупальцями, вусиками і т.д. Коливання додаткових елементів приманки викликають інтерес у окуня.

Крім перерахованих вище приманок, часто ефективно працюють менш поширені - поппери, стіки, блейдбейти (цикади), бактейли, тейлспіннери і інші. Це пояснюється привабливою грою приманок і новизною їх для риби в наших водоймах.

Пошук перспективного місця ловлі

Невеликі окуні тримаються в прибережній зоні в заростях водної рослинності і на її кордоні з чистою водою. Вдалими місцями для лову окуня є берегові бровки, окремі острівці водної рослинності, затоплені дерева, а на великих водоймах - підводні пагорби, оточені глибинами.

Великі окуні ведуть одиночний спосіб життя і в ямах, за своїми звичками багато в чому нагадуючи судака. Ями вони залишають ненадовго в ранкові та вечірні години, а по завершенні полювання повертаються назад.

На великих глибинах великого окуня ловлять на джиг, а при виході на годівлю - на воблери і блешні. Впритул до берега великий окунь підходить рідко і ловити його потрібно на глибині 2-4 м. неподалік від ям. Часто великі окуні тримаються поблизу причалів, дебаркадерів, понтонів, опор мостів та інших гідроспоруд. У таких місцях поєднуються як наявність великої глибини, так і укриття.

Техніка ловлі окуня

Техніка ловлі риби включає в себе закид, проводку, фіксацію клювання, підсікання і виведення. Якщо вести розмову про окуня, то в більшості випадків точність закидання важливіше його дальності - дуже часто приманку необхідно провести впритул до корчів, опори моста або закинути так, щоб траєкторія приманки перетнула шлях малька якого ганяє окунь в потрібний момент.

Проводка приманки може бути:

 • рівномірна;
 • ступінчаста;
 • твічінгова;
 • з паузами;
 • «пульсуюча».

Можливі комбінації різних типів проводки.

Клювання окуня може бути і вираженим, і малопомітним, тому при підозрі на клювання варто зробити підсічку. Підсічку виконують різким коротким рухом, при цьому фрикціон котушки повинен бути ослаблений. Занадто сильна або широка підсічка може просто розірвати окуню губу.

Виведення окуня найчастіше не представляє проблем, незважаючи на його активний опір. Зазвичай труднощі з виведенням виникають, коли при цілеспрямованій ловлі окуня клює більша риба.

Весняна ловля

Ловля окуня весною на спінінг відбувається, як правило, на мілководді біля берега, де вода добре прогрівається сонцем. Краще вибирати ділянки біля залишків минулорічної рослинності або затоплених кущів, неподалік від різких перепадів глибини. Найбільш вдалий час для лову окуня на спінінг - теплі дні.

Літня риболовля

Ловля окуня влітку на спінінг починається після завершення нересту. Вода в цей час вже добре прогрілася, і окунь зайняв свої звичайні місця проживання. Влітку окуня ловлять в ранкові та вечірні години на будь-які відповідні в місці лову приманки. При послабленні клювання заміна приманки може допомогти спіймати ще кілька примірників - наприклад, можна перейти з блешні вертушки на джиг, а з джига на воблер.

На великих водоймах буває дуже успішною ловля з човна в «котлах», коли окуні, об'єднавшись у велику зграю, масово полюють на риб'ячу молодь. У такі моменти окунь бере практично будь-які приманки, але найкраща приманка для такого лову - поппери та поверхневі воблери.

Осіння ловля

Ловля окуня восени може бути розділена на 2 періоди:

 • Вересень і початок жовтня, коли окунь багато в чому зберігає літні звички.
 • Пізня осінь, коли мальки, а за ними і дорослі особини залишають мілководдя остаточно.

У першій половині осені окуня продовжують ловити на літні приманки, тим більше що час активного клювання все частіше не обмежується ранковими і вечірніми годинами, а може тривати цілий день.

У міру остигання води окунь починає зміщуватися на більш глибокі місця і рідше підніматися до поверхні води. В цей час ефективні силіконові приманки і блешні коливалки, що проводяться сходинкою в придонних шарах води.

Восени можна ловити окуня до самого льодоставу, беручи до уваги його низьку активність в холодній воді. Принади краще використовувати мінімального розміру, а проводка не повинна бути швидкою. Якщо зима м'яка, то рибалку можна продовжувати. При відсутності льоду, ловля окуня в грудні на спінінг не відрізняється від листопадової.

Висновок

Ловля окуня на спінінг може наводити оманливе враження своєю простотою і навіть примітивною, однак, практика постійно спростовує цю думку. Щоб риболовля була по-справжньому успішною, вона вимагає вдумливого підходу і постійних експериментів. Саме це і робить її цікавою для багатьох рибалок.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Як ловити окуня на спінінг

Схожі статті

Ловля карася фідером

Ловля карася фідером

Карась є одним з основних об'єктів спортивної та любительської ловлі у водоймах зі стоячою водою або слабкою течією. Найчастіше карася ловлять поплавковими або донними снастями, на донку трапляються, як правило, більші екземпляри. Ловлю карася фідером в ставках і озерах можна порівняти за популярністю з ловом плотви та ляща на течії і не поступається в інтересі і складності.

Як в'язати Петлю Гарднера (Патерностер) для фідерної ловлі

Як в'язати Петлю Гарднера (Патерностер) для фідерної ловлі

Популярність фідерної ловлі легко пояснити її результативністю і спортивністю. Однак серйозних результатів можна досягти тільки з урахуванням повної збалансованості всієї снасті - від вибору вудилища до застосовуваних оснащень. Про одну з найбільш популярних оснащень, а саме петлю Гарднера піде мова в даній статті.

Правильна проводка воблерів

Правильна проводка воблерів

Воблери є одними з найбільш ефективних приманок, що дозволяють ловити хижу, а в ряді випадків і мирну рибу. Однак для повного розкриття потенціалу кожної з моделей необхідно підібрати відповідний тип проводки, що часто викликає утруднення не тільки у новачків, а й у досвідчених рибалок. Про способи і типи проводки воблерів і піде мова в цій статті.

Спінінгові приманки на окуня

Спінінгові приманки на окуня

Ловля окуня на спінінг з використанням штучних приманок - одне з найбільш популярних спортивних захоплень, цікаве і спортсменам-рибалкам, і новачкам. Адже окунь, через свою ненажерливість і агресивний характер, дуже цікавий як об'єкт лову. Кількість видів приманок на окуня велика, але серед всього цього різноманіття ми розглянемо саме ті, на які окунь найкраще реагує.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW створений для того, щоб завжди йти в ногу з часом і залишатися одним..

1513 - 1 938Грн.

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Перевірена часом, дуже проста і надійна котушка. При компактних розмірах вона обладнана потужною пе..

999 - 1 299Грн.

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (салат.)

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (салат.)

Шнур Sunline Siglon PEx4 - новинка яка стала бестселером серед японських шнурів представлених в Укр..

340 - 584Грн.

Силікон Select Bugz 1.8"

Силікон Select Bugz 1.8"

Силікон Select Bugz - приманка з власною активною грою. Рельєфне тіло в поєднанні з майстерно викон..

40Грн.