Як вибрати спінінг для ловлі окуня

Спінінг - один з основних способів ловлі окуня. Щоб риболовля була успішною необхідно правильно визначити час і місце лову, підібрати підходящу приманку і спосіб її проводки, вибрати оптимальний варіант спінінгової снасті. Як вибрати спінінг для ловлі окуня спробуємо розібратися в цій статті.

Оптимальний спінінг на окуня

На сьогоднішній день існують різні види спінінгів, а кількість моделей представлених у продажу неможливо підрахувати.

Для того щоб розібратися, як вибрати спінінг на окуня розглянемо основні характеристики таких елементів снасті:

 • вудилище;
 • котушка;
 • волосінь;
 • поводок.

Тест вудилища і його вплив на процес риболовлі

Ловля окуня ведеться із застосуванням приманок невеликого розміру і ваги. Відповідно вудилище має дозволяти робити закид таких приманок і здійснювати їх повноцінну проводку. Оптимальну вагу приманок які закидаються називають тестом або кастингом вудилища.

Залежно від значення тесту всі вудилища поділяють на такі класи:

 1. Ультралайт (UL, Ultralight) - вудилища з тестом 0-7 гр. Застосовуються для лову невеликої хижої риби, на пів хижаків і мирної риби на приманки мінімального розміру, зазвичай імітують мальків і комах.
 2. Легкі (L, Lihgt) - вудилища з рекомендованою вагою приманок 2-10 або 3-14 гр.
 3. Середні (M, Medium) - найбільш універсальні вудилища з кастингом 5-20, 7-28 або 10-30 грам. В цей ваговий діапазон потрапляє більшість спінінгових приманок, що робить вудилища середнього класу найбільш універсальними.
 4. Важкі (H, Heavy) - вудилища з верхньою межею тесту більше 40 гр. Використовуються для лову великої риби в важких умовах.

Також деякі виробники виділяють проміжні класи - середньо-легкий і середньо-важкий.

Ультралайт (в тому числі і мікроджиг) останнім часом перетворився на самостійний вид лову зі своєю тактикою, технічним оснащенням і навіть філософією. Тому в даній статті ловля окуня на ультралайт розглядатися не буде.

Для ловлі окуня класичним спінінгом найкраще підходять легкі вудилища тестом 3-14 або 4-16 грам.

Вудилища цього класу є універсальними спінінгами для щуки і окуня, які часто живуть в одній водоймі. В такому випадку в оснастку обов'язково потрібно включати поводок з металу або флюорокарбона.

Якщо в місці ловлі клювання щуки малоймовірне, то повідці для окуня на спінінг не використовуються.

Тест спінінга для ловлі окуня
може істотно відрізнятися в більшу сторону при лові на відвідний поводок, де
вага грузила не вплине безпосередньо на приманку.

Крім тесту є ще одна характеристика, пов'язана з потужністю вудилища - рекомендоване розривне навантаження використовуваної волосіні. Вона може відображатися як в кілограмах, так і в фунтах (lb).

Використання більш міцних лісок, ніж рекомендує виробник, може привести до поломки вудилища. А волосінь менш міцна, ніж нижня межа діапазону, буде регулярно обриватися. Побічно цей показник свідчить про те, якого розміру рибу можна витягнути даними спінінгом.

Лад(строй) вудилища

Лад вудилища - характеристика, що відображає його реакцію на навантаження.

Залежно від геометрії бланка, використовуваних матеріалів і маси встановлених пропускних кілець, лад спінінга може бути:

 • над-швидкий (extra-fast, ultra-fast) - згинається тільки верхня чверть бланка. Ці вудилища створені для джигового лову і твічінга;
 • швидкий (fast) - лад, при якому під навантаженням працює верхня третина вудилища;
 • середньо-швидкий (medium fast) - як видно з назви, лад займає нішу між швидким і середнім;
 • середній (medium, moderate, або regular) - спінінги, у яких працює приблизно половина бланка. Підходять для лову на блешні, кренкбейти і подібні до них приманки, які не потребують ривкової проводки;
 • повільний (slow) - лад званий ще параболічним, так як під навантаженням вудилище згинається цілком. Такі спінінги найкращим чином гасять ривки риби при виведенні, а також дозволяють робити особливо далекі кидки. Ніша їх застосування - ловля на приманки з поганою аеродинамікою.

Оптимальним для ловлі окуня є вибір вудилища з швидким і середньо-швидким ладом. Такі вудилища дозволяють здійснювати проводку більшості типів приманок, фіксувати навіть обережні клювання і дають можливість своєчасно на них реагувати.

Довжина

Важливою характеристикою спінінгового вудилища є його довжина. Вона впливає на дальність закидання і зручність здійснення проводки в тих чи інших умовах. Довгі вудилища (більше 2,7 м.) застосовують зазвичай при лові з берега, коли необхідний дальній або наддалекий закид. Друга ніша їх використання - рибалка на малих річках і струмках, де вони дозволяють здійснити проводку уздовж берега.

При ловлі з човна зазвичай використовують короткі вудилища довжиною до 2,1 м. Ними зручніше діяти в обмеженому просторі, крім того вони мають меншу вагу.

Вудилища середньої довжини 2,4-2,7 м. є універсальними. Вони підходять для більшості умов, але як всякий універсальний інструмент програють спеціалізованим. Такі спінінги є хорошим вибором для початківця рибалки і для тих, хто ловить на спінінг час від часу.

Котушка

Котушка для ловлі окуня на спінінг найчастіше використовується безінерційна відповідно до класу вудилища розміру. Основні вимоги до котушки - плавний хід, акуратне намотування волосіні, якісна робота фрикційного гальма. Розмір котушки 1500-2500 за класифікацією Shimano або Daiwa.

Для ловлі джиговими приманками іноді застосовують мультиплікаторні котушки. В першу чергу при лові з човна досить важкими приманками від 10-12 гр. Принади надлегкого класу мультиплікаторною котушкою закидати практично неможливо в силу її конструктивних особливостей.

Основні переваги
мультиплікатора - найкраща чутливість і велика потужність, однак його
застосування в лові окуня виправдано тільки при лові трофейних екземплярів
джигом або досить великими воблерами.

Волосінь

На сьогоднішній день в лові спінінгом використовують монофільні волосіні і плетені шнури. Вибір волосіні визначається використовуваними приманками і способом їх проведення. Плетінка використовується у випадках, коли важливий максимальний контроль - в першу чергу при лові на джиг.

Основна ніша використання моноліски - ловля на обертальні блешні і подібні до них приманки.

Флюорокарбонові волосіні в лові на спінінг використовуються тільки для виготовлення повідків. Використання їх в якості основної волосіні недоцільно.

На що ще звернути увагу

Вибираючи спінінг, варто звернути увагу на матеріал виготовлення бланка, рукояті і якість фурнітури. Особливо це важливо при виборі спінінгів бюджетного сегменту.

Основними матеріалами для виготовлення бланків вудилищ є скловолокно і вуглеволокно, а також композитні матеріали на їх основі. Для ловлі спінінгом краще вибирати вудилище з вуглеволокна, враховуючи, що зараз вартість багатьох гідних моделей є досить доступною.

Вудилища з композиту, і
особливо з «скла" не володіють потрібною чутливістю, мають значну вагу і
не найвдаліший лад.

Матеріал рукояті не впливає на експлуатаційні характеристики вудилища, а ось її довжина і форма можуть не підходити рибалці. Досить часто буває так, що досить дороге вудлище, що відповідає вимогам за всіма параметрами «не лягає в руку». Звідси випливає, що не варто купувати спінінг, не потримавши його попередньо в руках.

Також необхідно, щоб оснащення для лову окуня на спінінг відповідало характеристикам вудилища, так як комфортна ловля незбалансованим спінінгом просто неможлива.

Додаткові поради

Як випливає з перерахованих вище рекомендацій, найкращим чином для ловлі окуня підходять легкі вудилища, але можна успішно ловити його на лайтові і навіть ультралайтові приманки використовуючи спінінг середнього або важкого класу.

Це стає доступним, якщо закидати приманки для ловлі окуня на спінінг і здійснювати проводку в придонному шарі із застосуванням відвідного повідця і оснастки дроп-шот. Також їх можна використовувати з бомбардою для ловлі в товщі води і на поверхні.

Поліпшити результати риболовлі можна, використовуючи приманки-тандеми, доповнивши блешню, воблер або віброхвіст невеликою мушкою або мікротвістером на короткому повідку завдовжки 20-25 см. перед основною приманкою.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Як вибрати спінінг для ловлі окуня

Схожі статті

Як насаджувати кукурудзу на гачок

Як насаджувати кукурудзу на гачок

Кукурудза це ефективна і популярна насадка, вона користується попитом при ловлі коропа. Серед насадок займає почесне місце, так як придатна для лову весь рік. Крім класичного рецепту використання кукурудзи багато рибалок виготовляють своєрідні суміші. Способи насадження також бувають різні, їх змінюють залежно від умов, способу лову і типу риби.

Як ловити ляща на фідер

Як ловити ляща на фідер

Лящ - добре знайомий рибалкам представник сімейства коропових. Ця зграйна промислова риба широко поширена і є досить численною. Завдяки своїм розмірам і обережності лящ є бажаним трофеєм для більшості любителів риболовлі. Його ловлять різними поплавковими і донними снастями, серед яких особливе місце займає фідер.

Як ловити щуку на спінінг

Як ловити щуку на спінінг

Щука є хижою рибою, до її ловлі потрібно готуватися особливо ретельно - вибирають спінінг, час ловлі, і звичайно ж, саме спорядження. Навіть невелика, на перший погляд, помилка, може привести до того, що велика здобич вислизне.

Ловля на відвідний поводок: детальна інструкція для початківців

Ловля на відвідний поводок: детальна інструкція для початківців

Відвідний поводок - одне з найбільш популярних оснащень. Цей метод дає можливість ловити хижу рибу при будь-яких умовах. У чому ж секрет його ефективності? У статті докладно розглянемо особливості відвідного повідця для спінінга: його оснащення і монтаж, а також специфіку техніки ловлі з його використанням. Монтаж і застосування оснастки не має нічого складного і буде доступний навіть початківцям рибалкам.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW створений для того, щоб завжди йти в ногу з часом і залишатися одним..

1513 - 1 938Грн.

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (салат.)

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (салат.)

Шнур Sunline Siglon PEx4 - новинка яка стала бестселером серед японських шнурів представлених в Укр..

340 - 584Грн.

Гачки офсетні Owner 5107 Worm SS

Гачки офсетні Owner 5107 Worm SS

Офсетні гачки серії 5107 від японського бренду Owner володіють широкою формою, заокругленим трохи ..

4 - 5Грн.

Котушка Select Viper 7+1BB

Котушка Select Viper 7+1BB

Котушка Select Viper виконана в такому ж фірмовому помаранчевому стилі, як і спінінги аналогічної с..

798 - 827Грн.