Як проходить нерест плотви

Нерестовий період завжди залежить від ряду зовнішніх чинників: погоди, температури води, кількості води у водоймі, клімату, наявності підводних джерел і т. д. Час, коли починається нерест у плотви доводиться на весну, але може відбуватися в різний місяць від року в рік в одному і тому ж регіоні. На етапі підготовки до нересту риба споживає багато їжі і збивається в великі зграї. Початок періоду ікрометання багато в чому залежить від наявності нерестовищ у водоймі, інакше процес істотно затягується. За тиждень до нересту спостерігається найбільш стійкий і активний кльов.

Необхідні умови для нересту плотви

Нерест залежить від погоди, але переважно настає в березні і зачіпає квітень.

Які найважливіші фактори впливають на початок нересту:

  • температура води: чим тепліше, тим раніше. Найважливіше питання з циклу - при якій температурі починається нерест плотви, вона має найбільший вплив. Зазвичай плотва вичікує прогрівання водойми до температури 12 °С і починає розкидати ікру. Високі пристосовницькі здатності зумовили поширення плотви по всій країні;
  • вид водойми: у річках зазвичай ікрометання затримується, так як «швидка вода» прогрівається повільніше, ніж в ставках. Очевидно, що в водоймах зі спокійною водою нерест настає на тиждень-два раніше. На неглибоких озерах і ставках риба йде на нерестовища вже в березні, а в великих - процес зміщується до середини квітня;
  • погода впливає на те, наскільки рано почнеться нерест і як швидко пройде. Якщо перед ікрометом відбудеться похолодання, плотва відкладає нерест і продовжує його після відновлення температури.

Місця, де нереститься плотва

Плотва в ріках любить вибирати невеликі притоки основного русла і гирла. У рибалок викликають особливий інтерес стоянки плотви перед нерестом, а вони знаходяться поблизу з нерестилищами.

Місця, де зграї плотви відкладають ікру в річках:

  • ділянки з пологими берегами і широким розливом річок;
  • місця з невеликим плином або спокійною водою;
  • очеретяні зарості;
  • луки, вкриті водою.

У деяких водоймах, де відсутні відповідні місця, риба просто відкладає ікру коло очеретів.

На озерах, ставках та водосховищах плотва вибирає мілководдя глибиною до 20 см. Це небезпечні місця, так як поступово доводиться скидати воду, щоб запобігти повені. Ікринки виявляються на березі і засихають або стають ласощами птахів.

Плотва перед нерестом

До початку нересту у плотви починається хороший апетит – перед-нерестовий жор. Зграям складно знайти достатню кількість їжі, тому вони поглинають практично будь-який корм. Зараз риба набирається сил перед складним періодом в її житті.

Цікаво! За 2 тижні до ікрометання самці покриваються невеликими «бородавками», їх візуально не помітити, зате на дотик відчуваються відразу. Лякатися не варто, риба здорова, бородавки вказують лише на готовність до розмноження. Самки покриваються слизом, який запобігає проникненню паразитів і хвороб в ослаблений організм. Характерні ознаки зникають за 1 тиждень після нересту.

Коли плотва йде на нерест, вона створює багато шуму, привертаючи увагу рибалок. Пропустити рибу з берега і з човна точно не вийде. Вирушаючи на риболовлю, багато рибалок ставали свідками руху величезних зграй з чисельністю до 10 000 особин. Краще заздалегідь визначити, в який час плотва йде на нерест і стати у неї на шляху. Плотва охоче йде на вудку навесні перед нерестом, але ловити рибу під час відкладання ікри вже заборонено.

Через створюваний зграєю шум, рибалки сильно виловлюють рибу, від чого поголів'я страждає. Краще ловити плотву після нересту, а до ікрометання рибалити в розумних межах.

Особливості процесу ікромету

У ранковий час, коли починається нерест у плітки, рибалки можуть спостерігати з берега велику зграю риби, плаваючу поруч з очеретами. Зазвичай нерест доводиться на ранок, але в холодних умовах риба віддає перевагу обідній порі.

Вечірньої пори нерест плотви - це виняток з правила, настає у виняткових випадках, коли спостерігається сильне потепління або риби настільки багато, що деяким особам не вдалося підібратися до берега.

Першими на нерест відправляються невеликі особини, а трофейні екземпляри схильні нереститися ближче до кінця періоду. Самки відкладають багато ікринок, це єдиний спосіб виживання риби, адже у плотви багато природних ворогів. Вони шукають ділянки серед водної рослинності і намагаються відкладати ікринки на зелень, вони прикріплюються липкою основою до листя. Самцям простіше запліднити ікру, яка відкладена на зелень. Весь період ікрометання спостерігається сильний шум, лише трішки поступається нересту карася.

Як поводиться плотва після нересту

По закінченню сезону розмноження зграї діляться на менші групи. Самці повертаються в норму, у них пропадає шорсткість. Риба розподіляється по всій водоймі, організовуючи місця стоянки. Зараз починається після-нерестовий жор, що дозволяє рибі компенсувати витрачені зусилля. Всього за тиждень плотва повертається в звичний спосіб життя.

Як нерест впливає на клювання плотви

Краща ловля плотви настає перед нерестом, через сильний жор риба втрачає всю обережність. Схильна реагувати на більшість кормів, але надає перевагу продуктам рослинного походження за їх високу енергетичну цінність. Кращий час і погода для ловлі - це сонячні дні до початку нересту під час збивання в зграї або плавання до нерестовищ. На гачки варто насаджувати хробаків, опариша, шматки філе, річковиків і т. д.

Ловля плотви під час нересту заборонена, так як здатна завдати непоправної шкоди популяції риби у водоймі. Ловля плотви навесні результативна за допомогою донних снастей: резинки, фідера, класичної донки, а також поплавкових снастей. До нересту рибу краще шукати біля берега, «поплавок» стане найбільш доречним, а після - на глибині за допомогою донок. Тривалість жору після ікрометання всього 3-7 днів.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

  • Як проходить нерест плотви

Схожі статті

Як ловити плотву весною

Як ловити плотву весною

Численність риби і хороші смакові якості змушують багатьох рибалок задаватися ідеєю полювання виключно на плотву. Риба набула поширення в більшості водойм в Україні. Плотва не відрізняється особливою обережністю, але має свої звички, що залежать від пори року. Весна - це найперспективніший час для риболовлі, так як у плотви починається жор. Весною спостерігається краще клювання плотви, риба найбільш активна і нерозбірлива до приманок.

Рибалка в селі Жилинці

Рибалка в селі Жилинці

Платний ставок для риболовлі в Жилигцях Ярмолинецького району. Став має площу плеса 8га. Середня глибина  – 2-1м. Дно чисте. Риболовля з човна та з корабликом не дозволється.  Біла риба: короп, карась, плотва, товстолоб, амур, краснопірка. Є також щука, окунь, судак.

Як вибрати спінінг для джига

Як вибрати спінінг для джига

Джиг-спінінг - один з найпопулярніших і ефективних способів лову хижої, а іноді і мирної риби. Особливості техніки проводки приманок при цьому пред'являють особливі вимоги до снастей. Спінінг для джига повинен бути легким і максимально чутливим, а головне забезпечувати правильне управління приманкою.

Техніка ловлі головня на фідерну снасть

Техніка ловлі головня на фідерну снасть

Фідер - вдосконалений варіант донної снасті. ЇЇ шанувальники ловлять багато видів риб. Серед них є і головень. Його несподівані і рішучі клювання мотивують рибалок цілеспрямовано полювати за рибою. Ловля головня на донку радує своєю високою ефективністю. При його упіймані використовується снасть з годівницею, що дозволяє ловити як в стоячій воді, так і на швидкій течії.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Бойли Brain Pop-Up F1. 10mm 20gr

Бойли Brain Pop-Up F1. 10mm 20gr

Бойли Brain Pop-Up F1 виготовлені на основі рибного борошна високої якості і складаються з компонен..

79Грн.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

45Грн.

Донка-резинка без груза (50м-жилка/10м-резинка/5-7-гачків)

Донка-резинка без груза (50м-жилка/10м-резинка/5-7-гачків)

Готова донна снасть (резинка) з мотовилом.Донкою-резинкою зазвичай ловлять на водоймах без течії. Ча..

45Грн.

Макуха Corona Elite 8 кубиків 300гр.

Макуха Corona Elite 8 кубиків 300гр.

Corona Elite - макуха в брикетах по 8 квадратів для макушатника. Макуха має насичений аромат, вказ..

25Грн.