Особливості нересту в щуки

Щука - одна з найбільш поширених хижих риб, що зустрічаються практично в будь-якій прісноводній водоймі. Оскільки в період нересту поведінка риби змінюється, рибалкам потрібно враховувати, в якому місяці він починається у щуки. Весняний нерест щуки припадає на першу половину березня, причому його початок не завжди обумовлено повним таненням льоду на поверхні водоймі.

Полювання на щуку в нерест - заняття практично марне, оскільки в період метання ікри і відразу по його завершенні щука не годується. Але перед початком відкладання ікри і після закінчення процесу спостерігаються періоди так званого щучого жору, під час якого можна сподіватися на чималий улов.

Особливості нересту у щуки

Щуки тримаються відокремлено, захищаючи уподобані місця полювання і засідки від інших хижаків, часто витісняючи молодих особин з більш зручних місць. Тільки на період нересту ця риба збирається в невеликі групи, вибираючи мілководні ділянки, поверхня яких ще покрита кіркою льоду. Достатня для нересту температура води - 3-6 градусів.

Час початку ікрометання в першу чергу залежить від виду водойми - в закритих водоймах він стартує на 2-4 тижні пізніше, ніж на річках. Сам процес триває від двох до трьох тижнів.

Місця, де нереститься щука

Місця нересту можуть бути досить віддалені від місця постійного проживання щук. Як тільки починає сходити сніг і танути лід на поверхні, вона йде з глибоких водойм в дрібні річки і затоки, оскільки відкладає ікру на глибині не більше 1 метра, вибираючи мілководдя із затопленими корчами, які добре прогріваються сонячними променями, важкодоступні для інших видів хижаків і людини.

Нерестовища добре проглядаються, можна почути, як щуки голосно плескаються на невеликій глибині, демонструючи спини і плавники. Буває, що щука вистрибує з води на берег мілководдя і може стати несподіваним уловом випадкового рибалки або жертвою великого хижака.

На водоймах, де відбуваються
часті перепади рівня води, ікра щуки часто виявляється на березі і, в такому
разі, ікринки загинуть. Найчастіше такий процес спостерігається на водосховищах
при скидах води, а на природних водоймах таке відбувається рідше.

Як поводиться щука перед нерестом

Рибалки-спінінгісти, відправляючись на весняну рибалку, часто задаються питанням – чи клює щука перед нерестом? Слід пам'ятати, що як тільки вода у водоймах прогрівається до 4-8 градусів, плямиста хижачка відправляється на нерест, а перед цим у неї спостерігається період підвищеної кормової активності – перед-нерестовий жор.

Саме в цей період можна зловити досить великі екземпляри риби на підходах до нерестовищ на середній глибині, коли самки втрачають пильність і кидаються на будь-яку наживку.

Але щука перед нерестом не
кидається на велику наживку, оскільки її черево щільно набиті ікрою і основою
її раціону є дрібна рибка.

Початок нересту щуки

Щуки йдуть на нерест найчастіше в нічні години. Найбільш активна фаза процесу метання ікри припадає на ранкові і денні години. Невеликі групи риб, в складі яких одна самка і декілька самців, кількість яких може досягати 7-8 особин, безперервно рухаючись по нерестовищу, труться об водорості, корчі і коріння, притоплені в воді, залишаючи на них ікру невеликого розміру і жовтуватого кольору. Ікра цього хижака вважається делікатесом нарівні з ікрою лососевих і осетрових риб.

Період метання ікри у щуки починається раніше всіх інших видів риб, оскільки в цьому є свої переваги. По-перше, нормальний розвиток щучої ікри можливо лише при достатній кількості кисню, що міститься у воді на мілководдях. А при підвищенні температури води його кількість поступово зменшується. Тому ранній нерест збільшує шанси виживання потомства. По-друге, в той час як мальки інших видів риби тільки виходять з ікринок, потомство щуки досягає розміру 1-1,5 см і, таким чином, забезпечує себе їжею, полюючи на них.

Зазвичай щука під час нересту не реагує на приманки та інші сторонні подразники і не клює. Бажаючим пополювати на неї потрібно дочекатися закінчення періоду ікрометання.

Як поводиться щука після нересту

Під час нересту риба порядком виснажується, тому період відновлення триває близько тижня. Зазвичай щука хворіє від 3 до 7 днів. А через деякий час після нересту починається наступна фаза активності щуки і вдала для рибалок пора її ловлі - період кормової активності, у щуки починається після-нерестовий весняний жор, коли вона клює на будь-яку приманку, активно атакує без розбору будь-яку рухому ціль.

Але слід пам'ятати, що нереститься щука нерівномірно, внаслідок чого і відновлення відбувається зі зсувом у часі. Коли молоді самки вже вимітали ікру і активно полюють, у досить дорослих особин період ікрометання в самому розпалі.

Заборони під час нересту щуки

Так чи можна ловити щуку в період нересту? У кожному окремо взятому регіоні законодавчо встановлюються обмеження на ловлю щуки в нерестовий період. Щоб не потрапити в неприємну ситуацію, перед виїздом на риболовлю необхідно ознайомитися з прийнятими забороненими документами.

Заборона найчастіше поширюється на:

  • ловлю спінінгом;
  • пересування на човні, а також човні з мотором по водоймі;
  • ловлю щуки під час нересту повністю.

За порушення вимог цих документів настає адміністративна відповідальність у вигляді штрафу за ловлю в нерест, або навіть кримінальна відповідальність. Рибалок, які не дотримуються нерестової заборони, можуть через суд зобов'язувати до виправних робіт.

В окремих регіонах в сезон нересту дозволена рибалка з берега. Умови такого дозволу:

  • велика відстань від нерестовищ;
  • ловля на поплавкову вудку;
  • ловля на донку з обмеженою кількістю гачків.

Ловити щуку на спінінг заборонено практично скрізь. Але навіть дозволені способи ловлі щуки в нерест зазвичай не виправдовують той збиток, який здатний нанести такий вилов популяції цього виду риби.

Ловля щуки в залежності від нересту

З огляду на особливості поведінки щуки до і після нересту, рибалки підбирають потрібні снасті, що гарантують вдалу риболовлю і хороший улов.

На відкритій воді щуку ловлять на спінінг, фідер і поплавкову вудку. Місця, де найбільш раціональною у використанні буде донка на щуку, доведеться гарненько пошукати.

Ловля щуки весною на спінінг з берега має свої характерні особливості, а саме:

  • ловити потрібно в неглибоких місцях, глибина яких не перевищує 1,5 метрів, переважно зі стоячою водою;
  • використовувати малі і середні за розміром приманки;
  • виконувати проводку на невеликій швидкості.

Де ж варто шукати щуку перед нерестом? Маючи хороший апетит, щука зазвичай полює уздовж заростей прибережної смуги, зупиняючись в місцях з просвітами. Тому зараз слід ловити щуку біля берега, використовуючи невеликі обертові блешні.

Ми вже говорили про те, чи клює щука під час нересту, нагадаємо, що зловити її в цей час практично неможливо.

Клювання щуки по закінченню нересту посилюється, і цей час є найбільш підходящим, оскільки голодний хижак кидається на будь-яку наживку. Ловити її можна недалеко від нерестовищ, в неглибоких затонах і заплавних озерах.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Особливості нересту в щуки

Схожі статті

Які котушки підходять для фідера і як вибрати

Які котушки підходять для фідера і як вибрати

Після покупки фідерного вудилища перед рибалкою вимальовується ще одна проблема - яку котушку вибрати для фідера і як не помилитися, роблячи цей вибір, адже навантаження на неї під час ловлі досить істотне і хочеться, щоб прослужила вона фідерісту вірою і правдою не один сезон. Глибоко помиляються ті, хто вважають відповідним в даному випадку будь який вид котушки. 

Як ловити сома на фідер

Як ловити сома на фідер

Риболовля - процес цікавий, повний несподіванок. Якщо при ловлі, наприклад, ляща, оснащення обірвалося - значить, швидше за все, клюнув господар річкових глибин - сом. Ловити на однакові снасті цих обителей водойм фактично марно, але застосування спеціального підгодовування відкриває перед рибалкою перспективи зловити не тільки вусаня, але багато інших мешканців річки. Ловля сома на фідер - заняття не зовсім результативне, ніж риболовля на квок, але зате вона ведеться з берега і не дуже втомлює.

Як ловити щуку на рогатку

Як ловити щуку на рогатку

Спосіб ловлі щуки на рогатку, її називають ще жерлицею, при правильному використанні буде незамінний для мисливця на цю хижу рибу. Рогатки на щуку можна виготовити самостійно, отже, снасть за ціною складе конкуренцію дорогим рибальським пристосуванням.

Як ловити на тірольську паличку і зробити своїми руками

Як ловити на тірольську паличку і зробити своїми руками

Сучасне оснащення для риболовлі - винахід не новий. Рибалки сотні років користуються зручним пристосуванням і єдине, що відрізняє пристрій в 21 столітті від застарілих аналогів - застосування інноваційних матеріалів і більш широкий спектр використання на великій воді. Тірольська паличка неймовірно продуктивна і виявиться найбільш корисною в місцях, де велика ймовірність зачепів.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Жерлиця для зимової рибалки Суми (Тип 1)

Жерлиця для зимової рибалки Суми (Тип 1)

Зимова жерлиця Суми Тип 1 (не оснащена) виготовляється з морозостійкого матеріалу, пластикової коту..

20Грн.

Блешня вертушка DuraLure Round 3. 7g

Блешня вертушка DuraLure Round 3. 7g

Блешня DuraLure Round – відмінної якості блешня-вертушка, прекрасно працює по окуневі і щуці, і зас..

82Грн.