Як ловити щуку весною на малих річках

Ловля на малих річках часто незаслужено ігнорується багатьма рибалками, а тим часом вона може бути не тільки цікава, але і результативна. Як і в великих річках, в малих можна ловити на поплавкову і донну вудки, нахлистом і спінінгом. Основним об'єктом для ловлі спінінгом є щука, тим більше що вона може порадувати рибалку не тільки кількістю клювань, але і несподіваною для розмірів водойми вагою.

Місця проживання щуки

В першу чергу необхідно визначитися з поняттям малої річки. Зазвичай до них відносять природні водойми з проточною водою довжиною не більше 100 (рідше 200) км. і площею заплави до 2000 км. кв.. З точки зору рибалки, до малих відносять річку шириною від 5 до 20-30 метрів і середньою глибиною 1-2 м. Крім того, багато в чому, тенденції, властиві таким водоймам, в буквальному сенсі слова можна застосувати до верхів'їв середніх і великих річок.

Що стосується щуки, то місця, де вона тримається, традиційні - ями коло перекатів, кромка водної рослинності, корчі і т.д., з поправкою на масштаб водойми. З огляду на середню глибину русла 1,2-1,5 м., глибина в 2 метра є повноцінною ямою.

Особливість поведінки щуки в малих річках в тому, що вона значно частіше, ніж у великих водоймах, стоїть біля самого берега. Це необхідно враховувати під час риболовлі - підійшовши до самого берега і налякавши рибу можна не сподіватися на її клювання найближчим часом.

Особливості поведінки щуки

Ловля щуки весною ділиться на три періоди, в залежності від яких змінюються і місця її проживання, і інтенсивність клювання.

Весняна перед нерестова активність починається в кінці лютого, коли ще стоїть лід. По останньому льоду щуку успішно ловлять на жерлиці і на балансири середнього розміру. З появою берегових вікон щуку починають ловити на спінінг, закидаючи коливні блешні або джиг на лід і стягуючи приманку в воду. Клювання зазвичай відбувається в момент занурення приманки або на перших метрах проводки.

З моменту танення льоду настає
пік перед нерестового жору, який триває до повного помутніння води. В цей час
щука клює майже на всі види спінінгових приманок, за винятком топ-вотерів, спіннербейтів
і джерків.

Нерест щуки - другий період її життя навесні. Зазвичай він відбувається в березні - квітні, коли температура води піднімається вище 5-6 ᵒС. Нереститься щука на заливних луках, в мілководних затоках і старицях. Нерест триває 1-2 тижні, після чого щука ще деякий час не клює - «хворіє», як кажуть рибалки.

Після нерестовий жор щуки - третій етап її весняного життєвого циклу. Починається він приблизно через тиждень з моменту закінчення нересту. Прикметою початку жору вважається масове цвітіння кульбаб.

Ловля щуки після нересту на малих річках найбільш ефективна твічінгом на воблери мінноу і обертові блешні. Також непогані результати дає ловля на живця за допомогою донних снастей і жерлиць.

Підготовка снастей для ловлі щуки на малих річках

Снасті для риболовлі в подібних водоймах мало відрізняються від снастей, використовуваних на «великій воді», але, тим не менше, мають ряд особливостей. В першу чергу мова йде про довжину вудилищ. Так як в далекому закиданні немає необхідності, а зарослі береги не дають місця для маніпуляцій довгою снастю, найбільш раціонально використовувати спінінгові і донні вудилища довжиною 1,6-2,4 м.

Донка на щуку застосовується
виключно при риболовлі на живця. Вибираючи місце для ловлі на донку необхідно
орієнтуватися на ями і руслові бровки з досить чистим дном, щоб уникнути
зачепів і не дати живцеві заплутати снасть. В якості живця найкраще підійдуть
невеликі рибки, що живуть в даній водоймі. Не раціонально використовувати в
якості живця мальків риб цінних порід.

Для ловлі щуки на донку спінінгове вудилище або пікер з кастингом до 40 гр., оснащують безінерційною котушкою середнього розміру з плетеною, або монофільною волосінню, що витримує навантаження 4-6 кг. Так як чутливість снасті на дистанціях, звичайних для такої річки, не критична, вибір волосіні залежить від уподобань рибалки.

Оснащення є стандартним - вага грузила повинна утримувати снасть на місці, не дозволяючи течією або живцеві перемістити її з місця закидання, довжина повідка 40-70 см., а його кінцева частина обов'язково повинна бути металевою. Розмір гачка повинен відповідати розміру живця.

Крім донних снастей для ловлі на живця, використовують поплавкову вудку і жерлицю. Вибір снасті залежить від умов в місці риболовлі - на поплавок і донку ловлять на досить відкритих місцях, а для ловлі під навислими над водою кущами і деревами краще підійде жерлиця. Кружки в таких умовах зазвичай не використовують.

Найцікавішою і ефективною на малих річках є ловля щуки на спінінг. Всупереч існуючій думці про те, що для малих водойм краще підходить ультралайт, краще зупинити вибір на спінінгу з кастингом до 15, а часто навіть 20 гр. Причина такого вибору не стільки в розмірах риби, скільки в необхідності боротьби з зачепами, а їх кількість в таких річках істотна. Винятком не є і джигова ловля щуки на малих річках. Завдяки малим дистанціям закидання, дещо завищений тест не є причиною зниження чутливості.

Ще одним ефективним способом на
малих річках є ловля щуки на балансир по відкритій воді. У цьому випадку
використовують телескопічне вудилище, оснащене пропускними кільцями довжиною
5-7 м. Ловля ведеться коло обривистих берегів і по кромці водної рослинності. В
кінці весни таким способом можна ловити в вікнах між лататтям.

Вибір приманок і насадок для ловлі щуки

Ловля щуки на малих річках практично не відрізняється від ловлі в інших місцях щодо вибору приманок. Основна особливість - низька вага джиг-головок і дещо менший розмір приманок. Особливо це проявляється при ловлі щуки на малих річках ранньою весною, коли їй заважає харчуватися здобиччю дозріла ікра.

Що стосується насадок, то практично єдиним їх видом є живець, в його якості краще всього вибирати види, що входять в природну кормову базу щуки в цій водоймі. Незважаючи на те, що щука може клюнути і на мертву рибку, хробака, п'явку, личинку бабки і т.д. їх застосування в цілеспрямованій ловлі мало ефективно.

З штучних приманок ефективне використання джига (твістери, віброхвости, поролонові рибки), воблерів, обертових і коливних блешень. Пізньої весни ефективно працюють джеркбейти, але їх застосування вимагає спеціального набору снастей високої потужності.

Ловля щуки на малих річках воблером здійснюється:

  • твічінгом на воблери мінноу;
  • на кренкбейти, що проводяться рівномірно, або методом стоп-ен-гоу.

Джигова ловля може здійснюватися і класичною сходинкою, і в товщі води. При цьому вагу грузила (головки) підбирають так, щоб час падіння приманки на паузі був близько 2-х секунд. Добре проявляє себе «їстівний» силікон і поролонові рибки, оброблені атрактантом.

Обертові блешні підходять майже будь-які. Головна вимога - стабільна робота пелюстки при повільній проводці. Розмір блешень - № 1,5-2 за класифікацією Mepss ранньою весною, і № 3-4 після нересту.

Коливні блешні часто поступаються за результативністю іншим приманкам, проте дозволяють швидко обловити акваторію, «збираючи» активну щуку.

Щодо кольору приманок зазвичай працює загальне правило - натуральні кольори в прозорій воді, і яскраві в каламутній. Блешні в будь-якому випадку бажано використовувати тьмяні, без яскравого металевого блиску.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Як ловити щуку весною на малих річках

Схожі статті

Як ловити щуку на воблери кренки

Як ловити щуку на воблери кренки

Щука - один з основних трофеїв спінінгіста. Спіймати її можна практично на будь-яку приманку, найпопулярнішими з яких на сьогодні є джигові і твічінгові. Однак найбільш ефективними ще недавно вважалися воблери з активною грою - кренки. У рибалок вони вийшли з моди, втративши свою популярність, проте щука як і раніше активно реагує на ці приманки, особливо в теплій воді.

Як ловити сома весною

Як ловити сома весною

Зимує сом в зимувальних ямах поряд з іншими видами риб. З моменту початку прогрівання води, соми оживають від зимової сплячки і замислюються про своє прогодування. Для ловлі сома весною на річці потрібно мати відповідні снасті і приманки, а також знати приблизні місця проживання цього хижака. Саме навесні найбільш ймовірно зловити сома на спінінгові снасті. Зважаючи на великі розміри, полювання на прісноводного хижака обіцяє бути захоплюючим і незабутнім.

Як ловити щуку весною

Як ловити щуку весною

Щука активно ловиться майже цілий рік, але саме весною, зголодніла за зиму риба, починає посилено годуватися, практично повністю забуваючи про обережність. Тому ловля щуки ранньою весною буває особливо ефективна і цікава для рибалок.

Як ловити щуку на живця літом

Як ловити щуку на живця літом

У спекотну пору від професіонала і, тим більше, любителя, буде потрібно немало вправності, терпіння, знань, щоб зловити з місцевої водойми кілька чудових довгастих примірників красивої, смачної риби. Влітку прісноводних можна ловити, і є непоганий шанс зловити великого хижака, але необхідно пам'ятати, що вони з липня по серпень до їжі вередливі, свої укриття залишають рідко.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite X1

Спінінг Favorite X1

Функціональна серія вудлищ Х1 для вимогливих рибалок, які цінують в першу чергу високі характеристи..

1055 - 1 676Грн.

Підсак EOS 5988017

Підсак EOS 5988017

Якісна і простора модель підсаки для карпфішінга за прийнятну вартість. Сітка у моделі підсаки EOS ..

728Грн.

Блешня вертушка DuraLure Round 4. 11g

Блешня вертушка DuraLure Round 4. 11g

Блешня DuraLure Round – відмінної якості блешня-вертушка, прекрасно працює по окуневі і щуці, і зас..

73 - 90Грн.

Шнур Favorite X1 PE 4x 150m (orange)

Шнур Favorite X1 PE 4x 150m (orange)

Рибальський шнур Favorite X1 виготовляється на заводі в Японії за замовленням компанії Favorite і ..

362 - 405Грн.

Котушка Favorite X1 9+1BB

Котушка Favorite X1 9+1BB

Котушка Favorite X1 повністю відповідає концепції серії X1 - недорогі функціональні снасті для амат..

1653 - 1 764Грн.