Як зробити донку на щуку і як на неї ловити

Щука - одна з найбільш відомих хижих риб, і є бажаним трофеєм будь-якого рибалки. На сьогоднішній день існує безліч способів ловлі плямистої хижачки на штучні приманки - джиг, твічінг, блешні, кренки, джеркбейти і навіть нахлист, але найчастіше всі вони програють в привабливості для щуки живцеві. Однією з найпоширеніших живцевих снастей є донка. Відповідям на питання, як зробити донку на щуку і як на неї ловити, і присвячена ця стаття.

Особливості та нюанси ловлі щуки на донку

Серед безлічі живцевих снастей донка займає не найпопулярніше, але значуще місце в лові щуки. Ловити на неї можна протягом всього сезону відкритої води, винятком є нерест щуки, під час якого вона не харчується і відповідно не клює.

Застосовується ловля щуки на донку в випадках, коли використання інших, більш ефективних снастей не дуже зручно - на великій глибині, на течії і т. д. А ще донка незамінна, якщо снасть потрібно залишати без уваги на тривалий час.

Види донок для щуки

Існує безліч модифікацій донки, що залежать від умов ловлі, традицій, прийнятих в певному регіоні, і переваг рибалки, проте всі вони відносяться до однієї з трьох категорій, перерахованих нижче.

1. Традиційна донка (поставушка, закидушка) - найпростіший варіант снасті для ловлі зубастої хижачки з дна, і ймовірно одна з найдавніших гачкових снастей, використовуваних в лові риби. Складається з основної жилки завдовжки зазвичай 5-15 м., грузила, яке утримує оснащення на дні, повідка і гачка. Всі інші донки є технічним розвитком даної снасті.

Перевагами такої снасті є:

 • простота виготовлення;
 • компактність;
 • мінімальна вартість;
 • непомітність.

До недоліків відносяться:

 • незручність в закиданні і виведенні;
 • мінімальна дистанція ловлі;
 • схильність до зачепів і заплутування.

Необхідно відзначити: така снасть не є спортивною, хоча і дозволена правилами рибальства. Ніша її застосування - ловля щуки (та іншої риби) паралельно з іншими методами лову. Також завдяки компактності снасті вона підходить з метою вилову риби в турпоходах і в якості елемента наборів виживання.

2. Резинка (донка з резиновим амортизатором) добре знайома майже всім рибалкам. Однак резинка для щуки має кілька особливостей, що відрізняють її від традиційної: меншу кількість гачків, більшу відстань між повідцями і наявність металевих повідків.

Це більш складна снасть, ніж поставушка, але в порівнянні з нею має ряд переваг:

 • дозволяє доставляти живця в потрібне місце, не травмуючи його закиданням;
 • забезпечує можливість ловити на кілька (зазвичай не більше 5) живців, перекриваючи різні горизонти ловлі;
 • завдяки наявності амортизатора зменшує ймовірність сходження щуки і обриву;
 • конструкція снасті майже виключає заплутування повідця живцем.

До недоліків відноситься:

 • вимогливість до відсутності водоростей, корчів і інших перешкод в місці установки;
 • деяка складність в закиданні і витяганні снасті;
 • пов'язана з попереднім пунктом відсутність мобільності - змінити місце риболовлі досить складно.

3. Найбільш сучасною є донка, змонтована на основі спінінга або фідерної снасті. Наявність вудилища і котушки дозволяє здійснювати точні і досить далекі кидки, а ще забезпечує комфорт в виведенні. Це на сьогодні найбільш популярний варіант живцевої донки, тим більше що невисокі вимоги до вудилища і котушки дозволяють скомплектувати відповідну снасть, вклавшись в мінімальний бюджет.

Як виготовити донку на щуку своїми руками

Технологія виготовлення донки на щуку своїми руками досить проста. До повідця, що захищає снасть від щучих зубів, кріпиться гачок або снасточка. У разі необхідності металевий повідець подовжується відрізком монофільної волосіні. Повідець з'єднується з основною жилкою. Далі на снасть встановлюють грузило з вагою, що забезпечує її утримання в місці закидання.

Таким чином зробити донку для ловлі щуки легко прямо на риболовлі за кілька хвилин.

Монтаж снасті

Монтаж донки на щуку при своїй простоті має ряд особливостей:

 • з'єднання повідця і волосіні бажано здійснювати через вертлюжок або дротяне відведення щоб уникнути закручування;
 • в монтажі інлайн грузило роблять ковзним, збільшуючи цим чутливості снасті;
 • вага грузила повинна бути мінімальною, інакше відчувши його опір щука кине наживку;
 • хорошим рішенням є використання в оснащенні спеціальних живцевих трійників, один з гачків яких має значно менший розмір, ніж два інших. Саме на нього насаджують живця, щоб останній менше травмувався.

Ще раз необхідно підкреслити: оснащення для донки на щуку обов'язково повинно включати поводок, що перешкоджає його перекушуванню.

Вибір наживки

Донка на щуку дозволяє ловити на мертву рибку, шматки риб'ячого м'яса, хробака, жабу і навіть на курячі тельбухи. Однак найбільш ефективною і майже єдино застосовуваною нашими рибалками насадкою є живець. На інші види насадок щука клює скоріше випадково, при ловлі інших видів риб - сома, головня, і т.д. Поширена в європейських країнах ловля на мертву рибку пояснюється не її ефективністю, а законодавчою забороною використання живців.

В ловлі щуки на донку з живцем бажано використовувати рибок, спійманих в ті й ж водоймі, в якій ловлять щуку. На незнайомий вид живця хижачка реагує неохоче, що під час відсутності жору може негативно позначитися на результаті риболовлі. В якості живця використовують будь-яку рибу відповідного розміру (5-10 см.), але маючи можливість вибору, перевагу слід віддати тим видам, які довше живуть на гачку і поводяться активно - карась, окунь, плотва, піскар. Уклейка швидко засинає і вимагає частої заміни, а бичок і в'юн намагаються сховатися, що їм часто вдається.

Вибір місця для ловлі щуки на донку

Вибір місця установки донки на плямисту хижачку залежить від виду водойми. У ставках і озерах донку зазвичай закидають на кордон водоростей і чистої води, а в річках на звалювання ям і руслові бровки.

Часто хороші результати
приносить установка донок на піщаних мілинах, куди щука виходить в пошуках
здобичі, а також кордону швидкої і повільної течій і місця із зворотною течією.

В місцях з корчами, сильно замулених, покритим водоростями дном ловля на донку неефективна. Також не варто закидати донку на значну глибину в водоймах, схильних до явищ термокліну - щука зазвичай стоїть вище шару холодної води.

Техніка ловлі щуки на донку

Техніка ловлі щуки має кілька відмінностей від класичного лову на донку. Так, наприклад, закидання здійснюється максимально плавно і обережно, щоб не пошкодити живця. Ще однією істотною відмінністю є момент підсічки - на відміну від ловлі мирної риби, в момент клювання витримують паузу, що дозволяє щуці заковтнути приманку.

Так як ловля щуки на донку ведеться з берега, необхідно заздалегідь продумати маршрут виведення, що не дасть їй піти в траву або корчі. В іншому виведення щуки не відрізняється від виведення будь-якої риби приблизно такого самого розміру, а ось зняття з гачка вимагає застосування спеціальних інструментів - як мінімум екстрактора. Наявність зевника (пристосування, що фіксує пащу щуки у відкритому стані) теж бажано. Ускладнення з вийманням гачка руками може привести до серйозної травми, а рани від щучих зубів заживають дуже погано.

Поради та рекомендації

Підводячи підсумки, слід дати кілька рекомендацій, що стосуються ловлі на донку щуки:

 1. Вибираючи місце ловлі, слід враховувати умови не тільки під водою, але і на березі. У місці лову не повинно бути перешкод закиданню і виведенню риби - високої трави, кущів і гілок дерев.
 2. Насаджувати живця слід таким чином, щоб мінімально його травмувати, і він міг легко зберігати природне положення у воді. Якщо при ловлі на поплавкові снасті, кружки і жерлиці кращий спосіб одівання - за спинку, то в донній ловлі більш ефективна насадка за губу або через зябра.
 3. Підняти живця над дном можна включивши в оснастку поплавок, підйомна сила якого не зможе відірвати грузило від дна.
 4. Снасть повинна бути надійно закріплена на березі, адже навіть не найбільша щука здатна потягнути її воду.

Особливості ловлі на донку не передбачають, що щука буде відпущена після упіймання, адже риба зазвичай сильно травмується при добуванні глибоко проковтнутого гачка. Тому, щоб зберегти рибу, варто обрізати поводок і посадити щуку на кукан, не витягуючи гачка. Ну а сам спосіб ловлі більше підходить рибалкам, які вважають, що котлети і юшка з щуки прекрасно доповнять зроблене фото трофея і отримані емоції.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Як зробити донку на щуку і як на неї ловити

Схожі статті

Як ловити язя в різні пори року

Як ловити язя в різні пори року

Спіймати цю обережну, всеїдну і дуже смачну рибу - рідкісна удача навіть для досвідченого рибалки. Виняток становить період, який слідує за нерестовим жором, коли голодна риба втрачає пильність. В іншу пору року ловля язя на спінінг, донкою, нахлистовою, поплавковою вудкою пов'язана із завзятістю, терпінням, володінням ноу-хау щасливих рибалок. Але зловити язя все-таки можна.

Що таке англійська донка

Що таке англійська донка

З огляду на існування безлічі видів рибальських снастей, далеко не кожен починаючий рибалка буде чітко розуміти, що собою являє «Англійська донка». Насправді це годівниці для зручної ловлі спеціальним вудилищем зі змінною вершинкою. Оснащення у вигляді англійської донки по-іншому називають фідером. Англійською є вона тому, що використовувати її вперше почали саме в Англії.

Як ловити судака на донку

Як ловити судака на донку

Ловля судака на донку є одним з найбільш успішних способів полювання на хижака, так як він облюбував для проживання глибокі ями. Донка на судака буде особливо уловистою, якщо правильно підібрати приманку, снасть і розуміти відмінні риси поведінки здобичі.

Як ловити карася на донку

Як ловити карася на донку

Карась викликає постійний інтерес у рибалок, переважно у новачків, хоча ним не гребують і досвідчені рибалки. Як правило, для піймання риби використовуються поплавкові снасті, але є й інші способи ловлі. Донка на карася призначається для ловлі здобичі в глибоких шарах води. Ловля карася на донку особливо ефективна для упіймання великих, а іноді і трофейних екземплярів. Великі особини прагнуть триматися ближче до дна, звідки їх найпростіше дістати донкою.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг телескопічний Apache Navigators New

Спінінг телескопічний Apache Navigators New

Guangwei Apache Navigators - універсальний недорогий телескопічний спінінг. Бланк вудлища виготовле..

326 - 462Грн.

Трійник Kalipso 3001BN

Трійник Kalipso 3001BN

Потрійний гачок Kalipso виготовлений з високовуглецевої сталі і термооброблений таким чином, щоб ви..

3Грн.

Поводок вольфрамовий "Смоленськ" (15/20/25см) 9кг. - 1шт.

Поводок вольфрамовий "Смоленськ" (15/20/25см) 9кг. - 1шт.

М'які вольфрамові поводки універсального призначення оснащені застібкою і вертлюжком. Переваги воль..

8Грн.