Як ловити сома весною

Зимує сом в зимувальних ямах поряд з іншими видами риб. З моменту початку прогрівання води, соми оживають від зимової сплячки і замислюються про своє прогодування. Для ловлі сома весною на річці потрібно мати відповідні снасті і приманки, а також знати приблизні місця проживання цього хижака. Саме навесні найбільш ймовірно зловити сома на спінінгові снасті. Зважаючи на великі розміри, полювання на прісноводного хижака обіцяє бути захоплюючим і незабутнім.

Особливості та нюанси ловлі сома весною

Ловля сома ранньою весною починається з нагріванням води в середньому до 10ᵒ. Тому початок лову сома навесні зазвичай потрапляє на середину квітня. До цього сом не покидає місць зимівлі і не реагує на приманки. В середині квітня клювання сома ще нестабільне, найбільш ймовірно зловити його поруч з зимувальними ямами.

Ловля сома весною сильно залежить від погоди. Він дуже добре реагує на перепади тиску, тому найбільше шансів впіймати цю рибу під час затяжних гроз.

Перед нерестом у сома починається жор, під час якого досить нескладно зловити навіть трофейний екземпляр. Під час перед нерестового жору сом нерідко виходить на мілини, де вода швидко прогрівається і є багато природного для нього корму. Найбільш результативний час лову сома навесні - післяобідній час, коли вода максимально прогріта.

Нерест сома відбувається з нагріванням води десь до 18ᵒ і потрапляє на травень місяць. Він триває близько 2-3-х тижнів, після чого починається затишшя, а воно переходить в період нового, найбільш сильного жору.

Снасті для ловлі сома і способи лову в весняний період

Снасть на сома повинна бути особливо міцною і надійною, з огляду на досить великі розміру риби і сильний опір при її виведенні.

Снасті для ловлі сома навесні не особливо різноманітні - це може бути спінінг, донка з мотовилом і донка з використанням вудилища.


При виборі спінінга треба орієнтуватися на спосіб передбачуваної проводки. У джиговій ловлі необхідно вудилище швидкого ладу, а в ловлі на блешні і воблери застосовують спінінги середнього та середньо-швидкого ладу. Кастинг вудилища визначається середньою вагою приманок які закидаються.

Котушку краще використовувати мультиплікаторну, але підійде і надійна безінерційна котушка розміром від 4000 по класифікації Shimano / Daiwa. На котушку намотують плетену волосінь з розривним навантаженням, відповідним вазі планованої здобичі. Монофільну волосінь застосовувати не рекомендують, адже при однаковому розривному навантаженні, вона буде значно товстіше плетінки, відповідно снасть вийде занадто грубою.

У весняній спінінговій ловлі вусатого хижака використовують повідці, їх завдання - вберегти снасть від обриву за рахунок меншої міцності. Так як сом не здатний перекусити волосінь, в металевому повідку немає необхідності. Винятком є наявність щуки в місці лову.

В такій риболовлі ефективно використовувати повільну проводку, здійснювану в придонних шарах.

Ловля сома весною на донку не менш ефективна і може проводитися і з берега, і з човна. При ловлі на донку в основному використовують спінінгове вудилище, але замість блешні монтують грузило вагою не менше 30 гр. і потужний гачок. Донну снасть часто оснащують дзвіночком або іншим сигналізатором, особливо коли ловлять в темний час доби.

Іноді в донній ловлі замість вудилища застосовують мотовило, однак на сьогоднішній день така снасть є застарілою. Найбільш зручно під час і закидання, і виведення використовувати донку з вудилищем, а його нескладно підібрати з недорогих моделей спінінгів. Адже до донної снасті на сома немає особливих вимог крім міцності.

При ловлі з човна в травні ефективно використовувати донку з квоком, яким приманюють хижака.

На що найкраще ловити сома весною

При донній ловлі застосовується в основному натуральна наживка на сома:

  • земляні хробаки - найдоступніша наживка, її на гачок чіпляють пучками, щоб приманка була об'ємною. Ще краще застосовувати виповзків, насаджуючи їх на гачок по кілька штук. На таку приманку ловляться не сильно великі особини;
  • капустянка - досить приваблива приманка для сома, але менш доступна. В основному їх знаходять в купах торішнього гною;
  • сарана - чіпляти їх на гачок потрібно по 3-4 штуки;
  • ракушки та мідії не менше ефективні в ловлі цього хижака, але тільки в тих водоймах, де вони водяться. Перед використанням молюски розкривають ножем, дістають з них м'які нутрощі і насаджують їх на гачок по парі-трійці штук. Особливо добре така наживка працює, коли вона починає протухати, і у неї з'являється характерний запах, що сприймається сомом на ура;
  • живець - ефективний в ловлі великих особин. Так як сом не особливо швидкий і не любить полювати за верткими рибками, живцеві трохи підрізають плавники для обмеження його рухливості. Щоб живець не зачаївся на дні, використовують спеціальні живцеві оснащення, оснащені підводним поплавком, що піднімає приманку наверх. Крім живих рибок, хороші результати клювання можуть бути з використанням живих жаб або раків;
  • шматки м'яса, птиці і т.д., особливо які починають псуватися.

При ловлі на спінінг в весняний період найкраще використовувати широкі блешні, що коливаються, вони дозволяють рибалкам здійснювати проводку на різній глибині. Легкі коливалки відмінно підходять для мілководь, а важкі - можуть використовуватися в джигових проводках на глибині. Блешні коливалки створюють виразні вібраційні сигнали, чим приманюють сома.


Полюючи на сома в вирах біля обривистих берегів і глибоких руслових ям ефективно застосовувати досить великі (10-15 см.) силіконові приманки з джиговими головками відповідної ваги. У квітні краще застосовувати силіконові приманки з їстівної гуми або оброблені атрактантами з тваринними запахами. Перед нерестом радять припинити використання ароматизаторів, адже у воді вже багато природних запахів, а додаткові можуть сома відлякати.

Що стосується кольору приманок, головне щоб створювалася контрастність з навколишнім середовищем, адже сом, згідно з проведеними дослідженнями, дальтонік. Тому при ловлі в прозорій воді в ясну погоду перевага віддається темним приманкам, а світлі краще залишити для лову в сутінках і в похмуру погоду.

Пошук місць ловлі і вибір часу доби

При ловлі сома ранньою весною на річці найчастіше його шукають біля зимувальних ям на мілині і мілководді, куди він вибирається погрітися на сонечку і в пошуках корму. Причому ловиться він протягом дня, а вночі клювання бувають дуже рідкісні, так як в цей час вода холодніше. Сом воліє жити в чистій прозорій воді в місцях, де відсутнє мулисте дно.

Ефективно шукати сома в
весняний період в завалах дерев і в корчах, неподалік від великих глибин. Також
представляють інтерес такі місця як руслові брівки, перепади глибин і т.д.

Ловля сома на малих річках весною простіше в плані визначення місць його проживання. Ями, в яких він тримається, знаходяться біля обривистих берегів на поворотах річки.

Ловля сома з берега ефективна за умови, коли місця перебування хижака знаходяться на відстані закидання від берега, в іншому випадку бажано використовувати човен.

Поради з ловлі сома

Висвітивши основні особливості полювання на вусатого хижака, хотілося б додатково зупинитися на деяких нюансах.

Всупереч поширеним міфам про те, що для полювання на сома необхідно використовувати гігантські гачки, набагато краще підійдуть якісні гачки коропових серій від відомих виробників. Виняток становить тільки цілеспрямована ловля трофейних екземплярів.

З прогріванням води, в спекотні ясні травневі дні сома краще ловити після заходу або навіть в нічні години. Особливо хорошим клювання відзначається в безмісячні ночі.

Сом - сильний хижак, тому при його лові варто дотримуватися техніки безпеки: не намотувати волосінь на руку, не намагатися затягнути великого сома в невеликий човен, краще відбуксирувати рибу до берега.

Так як сом покритий слизом, при поводженні з ним краще використовувати робочі рукавички з пухирцями, щоб не допустити вислизання здобичі.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Як ловити сома весною

Схожі статті

Як ловити щуку на живця

Як ловити щуку на живця

З незапам'ятних часів щука вважається найбажанішою здобиччю будь-якого рибалки - професіонала або аматора. Не зменшуючи ефективності нових видів снастей, якими озброює рибалок технічний прогрес, спосіб ловлі на живця залишається незмінно популярним, що дозволяє отримувати хороші результати при ловлі щуки.

Як ловити щуку на воблери кренки

Як ловити щуку на воблери кренки

Щука - один з основних трофеїв спінінгіста. Спіймати її можна практично на будь-яку приманку, найпопулярнішими з яких на сьогодні є джигові і твічінгові. Однак найбільш ефективними ще недавно вважалися воблери з активною грою - кренки. У рибалок вони вийшли з моди, втративши свою популярність, проте щука як і раніше активно реагує на ці приманки, особливо в теплій воді.

Як ловити щуку весною на малих річках

Як ловити щуку весною на малих річках

Ловля на малих річках часто незаслужено ігнорується багатьма рибалками, а тим часом вона може бути не тільки цікава, але і результативна. Як і в великих річках, в малих можна ловити на поплавкову і донну вудки, нахлистом і спінінгом. Основним об'єктом для ловлі спінінгом є щука, тим більше що вона може порадувати рибалку не тільки кількістю клювань, але і несподіваною для розмірів водойми вагою.

Як ловити щуку весною

Як ловити щуку весною

Щука активно ловиться майже цілий рік, але саме весною, зголодніла за зиму риба, починає посилено годуватися, практично повністю забуваючи про обережність. Тому ловля щуки ранньою весною буває особливо ефективна і цікава для рибалок.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг штекерний Крокодил 80-150гр. Чорний на закрутці

Спінінг штекерний Крокодил 80-150гр. Чорний на закрутці

Спінінг “крокодил” є одним з найпоширеніших спінінгів серед рибалок. Адже його не так просто зламат..

137 - 248Грн.

Котушка Стубла

Котушка Стубла

Інерційна спінінгова котушка Стубла, є аналогом знаменитої всім риболовам старшого покоління “Невсь..

160Грн.

Ящик Aquatech 1703 (3 полиці. Не прозора кришка)

Ящик Aquatech 1703 (3 полиці. Не прозора кришка)

Ящик Aquatech 1703 3х-поличковий аналогічний ящику 1702 2х-поличному, від якого відрізняється тільк..

310Грн.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 1000м.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 1000м.

Оригінальна Carp Expert Boilie Special – це високоякісна спеціалізована волосінь для лову великої р..

218 - 364Грн.