Ловля судака джигом – вибір снастей і приманок

Джиг - основний напрямок полювання на судака. Він дозволяє ефективно рибалити в будь-яких місцях, де мешкає цей представник іхтіофауни. Сьогодні таким способом вміють ловити всі, від зелених новачків до досвідчених професіоналів. При правильному підході до ловлі спінінгісти домагаються вражаючих, а головне, стабільних результатів протягом усього року.

Нижче ми розглянемо, як ловити джигом, якими мають бути приманки на судака, як вибрати вудилище для джига і інші питання.

Джиг прийшов до нас, як і більшість спінінгових напрямків, від американських колег-рибалок. Поступово він був адаптований під наші умови і виявився надзвичайно продуктивним при полюванні на тутешніх підводних мешканців.

Судак став головним об'єктом ловлі з наступних причин:

 • До появи джигу похвалитися стабільними результатами в його ловлі могли одиниці;
 • Ікластий мешкає коло дна, а джиг призначений якраз для донного лову;
 • Джиг дозволяє досконально досліджувати складний рельєф дна, коли інші приманки просто «пролітають» над перспективною точкою, судак не встигає їх навіть помітити.

Щоб перші кроки в джигової ловлі були успішними, необхідно мати збалансований спінінговий комплект, повноцінний набір приманок і уявлення про базові техніки проводки.

Переваги даного способу

Риболовля на джиг стала популярною не просто так. Цей напрямок давно довів свою спроможність у ловлі не тільки ікластого. Джиговим способом ловлять окуня, щуку, сома, жереха. Трапляються навіть головень, минь і язь.

Основними перевагами джигу є:

 • Можна застосовувати на будь-якій водоймі, незалежно від умов ловлі.
 • Джиг працює цілий рік. Це один з кращих способів для зимового спінінга.
 • Величезна різноманітність приманок, їх прийнятна вартість.
 • Стабільна уловистість, незалежно від пори року.
 • Базові принципи джига легко освоюються новачками. Деяким вдається домогтися позитивного результату вже на першій рибалці.

Якщо рибалка жадає стабільно ловити судака, то джиг - правильний вибір. Це базова методика, навколо якої будується всі інші в ловлі ікластого.

Не вивчивши ази класичного джига, складно буде освоювати інші вузькоспеціалізовані способи полювання за цим підводним представником, такі як прямовисне блешніня влітку, рознесені оснастки та інше.

Де використовувати джиг

Універсалізм джига дозволяє використовувати його в будь-якому місці. Сильна течія або її відсутність, мілководдя або глибокі ями з вирами, руслові звали, перекати, бровки і перепади глибин - це далеко не всі умови, в яких проявив себе джиг.

Основними місцями, де практикується ловля судака на джиг, є:

 • Руслові ділянки з твердим дном. Це різні ями, вири, звали в глибину, різкі перепади.
 • Корчі. Це взагалі окрема тема. Він працює завжди.
 • В районі гідротехнічних споруд, особливо біля мостів на великих річках.
 • Протяжні канави вздовж обривистих берегів.
 • Великі локації зі складним рельєфом дна.

Джиг дозволяє «простукати» будь-яку аномалію на дні. Це можуть бути локальні приямки, горбки, поодинокі затоплені дерева, великі кам'яні валуни.

Які потрібні снасті для джигу

Щоб зібрати відповідну снасть для джигу, необхідно знати основні вимоги до неї:

 • По-перше, чутливість. Комплект зобов'язаний чітко реєструвати будь-які контакти ікластого з приманкою і контролювати проводку на всій її протяжності.
 • По-друге, достатня жорсткість для впевненої хльосткої підсічки, щоб пробити гачком костисту пащу судака.
 • По-третє, запас потужності для вдалого виведення важкої рибини.
 • По-четверте, далекобійність при ловлі з берега, оскільки доводиться посилати приманку на пристойні відстані від рибалки.

Забезпечити відповідність перерахованим вимогам можна, вибравши снасті з потрібними робочими характеристиками. Наявність нерозтяжного плетеного шнура обов'язково. Без цього елемента повноцінно ловити судака джигом неможливо, в принципі.

Плетінку необхідно підбирати з розривним навантаженням близько 7-8 кг. підвищеної абразивостійкості для ловлі в різних умовах і виведення сильної риби.

Котушка для джига потрібна силова або універсальна з редукцією порядку 4.2-5.0:1. Вона повинна добре укладати шнур на шпулю, не кидати петлі і мати легкий хід. Наявність чуйного фрикціона необов'язково, як в ультралайті, але його надійність не повинна викликати сумнівів.

Вудилище для ловлі судака на джиг

Спінінг для джигового лову ікластого повинен мати швидкий, середньо-швидкий або над-швидкий лад. Потужний бланк зобов'язаний забезпечувати впевнену підсічку, а рухливий чуйний кінчик - фіксацію будь-якого, навіть самого несміливого, клювання.


При полюванні на судака з берега потрібен «прут» не коротше 2,40 метрів. Така вудка дозволить виконувати далекі кидки, адже часто найперспективніші точки знаходяться далеко від спінінгіста.

Риболовля з човна змушує змінювати спінінг на менш довгий. Оптимальним є вудилище довжиною 2,10 метрів.

Важливим параметром спінінга є його тест по приманках. Для джигового лову судака, як правило, підходять вудилища з тестом від 15 до 40 грамів. На річках і глибоких водосховищах використовують «палиці» могутніше, до 50-60 грамів. На малих водоймах, навпаки, можна взяти вудилище легше.

Вибір приманок для джигу

Ловля судака джигом - різнопланова рибалка з точки зору застосовуваних приманок. Базовими є «гума»: твістери, черв'яки, віброхвости і креатури. Однак ікластий добре відгукується і на:

 • пінополіуританові і поролонові рибки;
 • передньо-огружені вертушки;
 • важкі коливні блешні класу пількер.

Судак надає перевагу вузькотілим невеликим приманкам. Їх оптимальний розмір коливається від 2 до 4 дюймів. При цілеспрямованому полюванні на трофейного ікластого доцільно збільшити їх до довжини 5-7 дюймів.


Колір в джиговій судаковій риболовлі грає важливу роль. Хижак може атакувати будь-яке забарвлення, на що впливає безліч факторів. Заздалегідь передбачити робоче забарвлення неможливо, тому досвідчені рибалки в своєму арсеналі мають всілякі тони. В цілому найбільш популярними для ікластого є синій, чорний, коричневий, темно-зелений, білий, фіолетовий. Наявність блискіток також може істотно збільшити кількість покльовок хижака.

Особливості ловлі судака на джиг в різні сезони року

Річна активність судака має виражену циклічність. Є сплески активності, а є періоди, коли клювання стає примхливим і непостійним. Давайте розглянемо, коли ловити судака, в які періоди спостерігається жор судака, а коли його ловля є малоперспективною.

Ловля судака джигом навесні

Спалах весняної активності судака припадає на першу половину квітня. Це пов'язано з перед нерестовим жором, який буде тривати приблизно до двадцятих чисел травня.

Зрозуміло, в залежності від регіону і температури ці числа можуть трохи змінюватися. Краще клювання судака навесні доводиться на період максимального підйому рівня води, тобто на пік повені. З початком спаду води активність судака трохи слабшає, хоча він і продовжує клювати.

До кінця травня клювання судака припиняється. У цей період можна розраховувати тільки на піймання невеликих, які не досягли статевої зрілості особин. Судак який віднерестився залишається на нерестовищах і практично не харчується. Клювати він почне лише через два тижні. При цьому важливо знайти хороше місце ловлі. Весняний судак не сильно прив'язаний до будь-яких точках, а досить хаотично розбрідається по водоймі. Тому важливо знайти вдале місце, де ловити судака навесні можна з найбільшою результативністю.

Це можуть бути невеликі поливи із слабкою течією, ділянки за перекатами з уповільненим плином і т.д. Головне пам'ятати, що судак весною уникає сильну течію і на типових літніх і осінніх місцях його зараз не знайти.

Літня ловля судака джигом

Ближче до середини червня, а в південних регіонах і в першій декаді цього місяця, починається після нерестовий жор судака. Після нересту судак голодний, але ще слабкий, що потрібно враховувати при виборі швидкості проводки приманки.

На початку літа судаку краще подати невелику вузькотілу приманку на сповільненій ступінчастій проводці, адже за великою і швидкою рибою він ганятися не буде. До кінця місяця хижак оговтається і можна переходити на класичні судакові приманки.

На початок липня денна ловля перестає бути перспективною. Ікластий ловиться тільки на ранковому світанку і в нічні години. В період максимальної спеки судак практично повністю переходить на нічне харчування. В цей час він здійснює набіги на прибережні мілководдя, де і пожирає там дріб'язок.

Нічна ловля судака ефективна на витягнутих піщаних косах, де активно годується хижак до двох кілограм вагою. Іноді їх відвідують і більш великі особини, ходячи для їх цілеспрямованої ловлі перспективніше обловлювати руслові бровки і прилеглі до них поливи з глибинами від двох метрів.

В цілому ж клювання судака влітку носить непостійний характер. Короткочасні спалахи активності чергуються з тривалими періодами слабкої активності, або навіть повної відсутності клювання. Риболовля на судака влітку - це постійний пошук активного хижака.

Особливості ловлі судака восени

З першою хвилею осіннього похолодання активність судака різко зростає. Починається довгоочікуваний для «судачатників» осінній жор. Він найтриваліший і активний, так що при наявності певних навичок зловити судака восени може будь-який рибалка.

Хоч осінній період і так характеризується підвищеною активністю ікластого, на тлі загального жору спостерігаються короткочасні піки вибухової активності. Ці спалахи мають локальний характер і досить нетривалі.

Риболовля на судака восени ведеться в досвітні години і до сходу сонця, з настанням вечірніх сутінків і до темряви. Нічна активність кілька затихає, хоча великі особини продовжують харчуватися і вночі.

Так як осінній судак концентрується в зграї і полює на локальній ділянці водойми, важливо знати рельєф дна на ділянці лову і знаходити на ньому перспективні точки. Часто зграї ікластого сусідять з великим лящем, так що непрямим показником перспективності місця можуть бути стоянки і човни рибалок-лящатників.

В цілому ж судак дотримується глибоководних поливів в пересіченим дном, руслових бровок і звалів, входів і виходів в руслових ями. Так як часто описані вище місця знаходяться на достатньому видаленні від берега, ловля судака з човна буде значно ефективніше.

Зимова ловля судака

Активна ловля судака взимку починається після становлення льоду на прируслові і руслові частини річок. Цей період настає через пару тижнів після першого льоду, так як для промерзання ділянок з великими глибинами потрібен певний час.

Ще довше замерзають ділянки з течією. Проте, у рибалок в розпорядженні залишається пару тижнів активного клювання, після чого активність ікластого поступово слабшає. На тлі поступового слабшання клювання, рибалка на судака взимку може бути результативна до середини січня. Пізніше починається період глухої зими.

Хоч судак і без того мешкає на ділянках річок з найбільш сприятливим кисневим режимом, підвищена вимогливість ікластого до кількості розчиненого у воді кисню позначається на його поведінці.

До початку весняного потепління клювання судака стає млявим, і для пошуку хижака який годується іноді потрібно просвердлити не один десяток лунок протягом риболовлі.

Основні місця для лову судака взимку перебувають на великих глибинах і в безпосередній близькості від основного русла. В першу чергу це руслові бровки і карнизи на звалах, уздовж яких і курсує полюючий хижак.

У відлигу судак може підніматися на менші глибини. У ці періоди перспективними стають прируслові поливи, але складність лову на них полягає в неможливості передбачити можливі маршрути полювання хижака. Але і тут можна спробувати прив'язатися в рибалкок-лящатників. Зазвичай судак «сидить на хвості» лящової зграї. Можливо, що слідом за лящем слідує дрібнота, яка доїдає за лящем залишки корму, а вже за нею і слідує судак.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Ловля судака джигом – вибір снастей і приманок

Схожі статті

Ловля карася весною: вибір місця, приманок і снастей

Ловля карася весною: вибір місця, приманок і снастей

Весна - найбільш благодатний період для ловлі карася. По-перше, зголодніла за довгу зиму риба починає посилено годуватися і готуватися до майбутнього нересту. По-друге, кормова база в водоймах ще досить мізерна, тому запропонована рибалкою наживка навряд чи залишиться без уваги.

Ловля щуки літом на спінінг

Ловля щуки літом на спінінг

Вирішили ловити щуку на спінінг? Слід усвідомити одне правило, згідно з яким найбільше клювань припадає на вечір і ранок. Все просто, поки вода ледь тепла, у хижачки грає апетит, і вона його всіляко намагається придушити. Але варто сонцю розігріти водойму, то вся її спритність пропадає, вона ховається в тіні і не хоче реагувати на приманки.

Як приготувати головня (кленя) – смачні рецепти

Як приготувати головня (кленя) – смачні рецепти

Головень досить велика риба і з неї можна приготувати різні прості і більш хитромудрі блюда: посолити, посмажити, підв’ялити, втушити, зварити юшку. Щоб цей мешканець прісноводних водойм, якого вважають і пісним, і кістлявим, а влітку він ще може віддавати тванню, вийшов смачним, потрібно знати нюанси і секрети приготування.

Лящ гарячого копченя в домашніх умовах

Лящ гарячого копченя в домашніх умовах

Кожна з копчених страв (будь то м'ясо або риба) володіє особливим ароматом і приголомшливим смаком. Лящ гарячого копчення - одна з найсмачніших страв, відмінна закуска до холодного келиха пива, а також повноцінне самостійне блюдо, яке можна подавати навіть на святковий стіл.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite X1

Спінінг Favorite X1

Функціональна серія вудлищ Х1 для вимогливих рибалок, які цінують в першу чергу високі характеристи..

1073 - 1 705Грн.

Котушка Favorite Hurricane. 10+1bb

Котушка Favorite Hurricane. 10+1bb

Нові серії безінерційних котушок з переднім фрикціоном. Котушки Hurricane володіють технічними ріше..

1650 - 1 740Грн.

Силікон Basic Classic Shad 2.5"

Силікон Basic Classic Shad 2.5"

В приманках Basic Classic Shad використовується м’який силікон з підвищеними властивостями еластичн..

8Грн.

Флюорокарбон Select Master FC 10m

Флюорокарбон Select Master FC 10m

Флюорокарбон Select Master FC - високоякісний повідковий матеріал, який ідеально підходить для виго..

26 - 78Грн.