Ловля судака на спінінг весною, літом та восени

Судак - найбільший представник сімейства окуневих. Ловля судака на спінінг - основний спосіб спортивної та любительської ловлі цієї риби по відкритій воді. Однак, щоб риболовля була успішною, важливо не тільки правильно підібрати снасті, а й знати, як, де і коли їх застосовувати.

Вибір спінінга для джигової ловлі судака

Вибираючи спінінг на судака, слід орієнтуватися на його придатність до джигової ловлі. Пояснюється це тим, що в більшості випадків ловля судака відбувається із застосуванням ступінчастої проводки. Відповідно, спінінг на судака повинен мати швидкий лад і максимальну чутливість.

Вибираючи спінінг, необхідно враховувати наступне:

 • для лову з берега, особливо якщо мова йде про великі водойми, слід вибирати вуглепластикові вудилища довжиною не менше 2,7 м. Часто судак стоїть досить далеко від берега і коротким спінінгом до риби можна банально не докинути;
 • ловля з човна не передбачає необхідність далекого закидання, тому досить довжини вудилища 1,8-2,4 м. Ряд рибалок застосовує короткі одночастинні вудилища, часто з мультиплікаторною котушкою. Основний недолік таких вудилищ - незручність транспортування, за іншими характеристиками вони перевершують штекерні і тим більше телескопічні моделі;
 • телескопічні моделі зовсім не годяться для джигової ловлі - велика кількість з'єднань у «телескопа» робить його надмірно важким і практично нечутливим.

Тестовий діапазон спінінга підбирають виходячи з ваги приманок які закидаються. Найбільш придатними є спінінги з кастингом 7-30 або 10-40 грам.

Котушка і волосінь

Спінінг на судака може бути оснащений безінерційною або мультиплікаторною котушкою.

Спробуємо розібратися, як вибрати котушку для спінінга, і якою вона має бути для лову судака:

 1. Основною вимогою до безінерційної котушки є якісне рівномірне намотування волосіні. Краще якщо укладання волосіні на шпулі буде хрестоподібним, що зведе вірогідність появи «бороди» до мінімуму. Розмір котушки повинен відповідати обраному вудилищу, щоб забезпечити баланс снасті.
 2. Мультиплікаторні котушки мають меншу популярність, незважаючи на велику надійність, потужність і чутливість. Причина в тому, що їх використання передбачає необхідність в спеціальному кастинговому вудилищі, а техніка закидання - дещо складніша, ніж у безінерційних котушок. Вибираючи мультиплікатор, варто звернути увагу на якість системи гальмування шпулі, яка здебільшого забезпечує правильну роботу котушки.

Таким чином, самим універсальним і зручним, особливо для початківця рибалки, буде вибір якісної безінерційної котушки середнього розміру.

Вибір волосіні залежить від способу лову, але частіше за все плетений шнур буде краще, завдяки своїй високій чутливості.

Використання монофільних лісок виправдано, але не обов'язково при нічному лові на воблер. Невелика дистанція лову і впевнені клювання судака знижують вимоги до чутливості, при цьому волосінь менш схильна до утворення борід і володіє амортизаційними властивостями. Також її застосовують для лову на блешні і інші приманки схильні закручувати волосінь.

Приманки для спінінга на судака

Судак - активний хижак, і може клюнути практично на будь-яку спінінгову приманку, але найбільш ефективні для його лову джигові приманки:

 • твістери;
 • віброхвости;
 • поролонові рибки;
 • вертушки з передньою огрузкою.
Ловля на джиг можлива майже в
будь-яких умовах, але основна її ніша - середні і великі глибини, тобто ті
місця, яким надає перевагу судак.

Особливість застосування джигових приманок - ступінчаста проводка в різних варіантах. Більшість клювань припадають на фазу вільного падіння.


Воблери - наступна за популярністю і ефективності група приманок. Для судака краще підходять воблери з вузьким тілом і довжиною від 40 до 120 мм. Залежно від глибини і типу проводки використовують плаваючі, потопаючі моделі і воблери з нейтральною «нульовою» плавучістю - суспендери.

Коливалки відносно недавно були основними принадами для лову судака. З масовим поширенням м'яких силіконових приманок і воблерів втратили популярність, але не здатність спровокувати судака на клювання. Краще вибирати моделі, які відіграють як при рівномірній, так і при ступінчастій проводці.

Обертові блешні діляться на
передньо огружені і з вантажем-сердечником. Перші по застосуванню відносяться
до джигової принади, а другі, з пелюсткою типу «вербовий лист» - використовують
для лову влітку на помірних глибинах.

Решта приманок для судака на спінінг застосовуються рідше, хоча іноді можуть показати вражаючі результати. Наприклад, при нічному лові бувають ефективні поппери і волкери, а при лові на відвідний поводок дуже результативна «борідка».

Оснащення спінінга

В риболовлі на судака найчастіше варто застосовувати максимально легкі для конкретних умов снасті. Винятком є ​​ловля в корчах, коли з метою зменшення кількості обривів приманок використовують потужні вудлища і товсті волосіні, а приманки оснащують гачками з тонкого дроту або застосовують «незачепляйки».

Використання металевого повідця в лові судака не є необхідним по 2 причинам:

 • судак не здатний перекусити волосінь;
 • захист волосіні від стирання об каміння або ракушки на дні.
Найчастіше застосовують повідці
з струни і багатожильні троси з сучасних повідкових матеріалів. Не варто
використовувати дешеві повідки в пластиковій оплітці (зазвичай чорного або
яскраво-зеленого кольору). Їх застосування дійсно знижує кількість клювань.

Під час поганого клювання можна скористатися поводками з флюорокарбона, який стійкий до абразивних впливів, і хоча і поступається металевим повідкам, дає непогані шанси в протистоянні з щукою яка випадково клюнула.

Пошук місць стоянки судака

Перед тим як ловити судака на спінінг, важливо визначитися з вдалими місцями вилову. Найчастіше судак дотримується місць з великими глибинами і твердим, бажано безлистим дном. На мілинах він тримається тільки навесні перед нерестом і під час нього. В інші пори року судак виходить на мілкі місця тільки для полювання. Також привертають судака різні гідротехнічні споруди - греблі, опори мостів, причали, особливо якщо вони є сусідами з великими глибинами. У невеликих річках судак найчастіше тримається в ямах коло стрімчастих берегів із зворотною течією. Дрібні судачки вибирають в якості укриття зарості очерету або іншої рослинності, де конкурують з окунями.

Весняна риболовля на судака

Ловля судака навесні може бути розділена на два етапи:

 1. Перед нерестовий жор судака. Починається під час спаду води, коли її прозорість стає близько півметра. В цей час судака можна знайти на ділянках з глибиною 2-4 метри, несильним плином і твердим дном. Основними приманками є твістери невеликого розміру і воблери «мінноу» 40-65 мм. довжиною. Проводка повинна бути досить повільною.
 2. Нерестовий період. Після сходу льоду судак починає рух до місць нересту. Зазвичай він йде невеликими зграями, і тільки найкрупніші екземпляри - поодинці. Тривалість весняного сплеску активності від 3-4 днів до тижня, після чого судак перестає ловитися до закінчення нересту. Нерест проходить при температурі води 8-12ᵒ (кінець квітня - початок травня).

У період між нерестом і виходом малька з ікри самці судака охороняють гніздо, атакуючи всі об'єкти, що наближаються до нього. Від лову в цей час варто утриматися, так як, залишившись без охорони, вся кладка ікри зазвичай гине.

Ловля судака влітку на спінінг

Ловля судака влітку починається після завершення нересту, зазвичай це відбувається в кінці травня - початку червня. З цього моменту і до початку вересня судака ловлять на звалах поблизу ям в ранкові та вечірні години. Найбільш підходящим способом лову є джиг.

Через деякий час після заходу сонця, судак виходить годуватися на прибережні мілини. Вночі судака краще ловити на воблери типу мінноу, на глибині 1-2 метри. Крім воблерів, можна використовувати твістери, чергуючи ступінчасту проводку з хвилеподібною в товщі води.

В середині літа часто трапляються короткочасні виходи судака на піщані мілини днем, коли захоплений гонитвою судак часто вискакує на глибину 10-15 см. У такі моменти судака ловлять на блешні з вузькою пелюсткою або невеликі віброхвости. Приманку закидають перпендикулярно течії на 20-25 м., а проводку починають, коли її знесе течією майже паралельно берегу.

При лові влітку в озерах слід брати до уваги таке явище, як термоклин - чіткий поділ шарів теплої і холодної води, що не перемішуються між собою. При цьому судак тримається вище лінії термоклину, так як холодний шар води бідний киснем. Необхідно відзначити, що термоклин не є чимось статичним - його лінія може переміщатися вгору або вниз, а також зникати або з'являтися в відповідно до погодних умов.

Кращим місцем для лову в таких
умовах є підводні височини, біля яких рівень дна приблизно на 0,5 м. вище рівня
термоклину. Концентрація судака в таких місцях максимальна, однак, знайти їх
досить важко.

Ловля судака осінню на спінінг

Ловля судака восени сама щаслива для спінінгістів - поведінка риби досить передбачувана, а сама вона досить активна, крім того, саме восени частіше трапляються трофейні екземпляри. Цей період починається в вересні з початком похолодання води.

З подальшим похолоданням води судак все рідше з'являється в прибережній зоні, яку до цього часу залишає дрібна риба, а після перших жовтневих заморозків перестає виходити на мілини зовсім.

Восени судака ловлять біля ям,
на глибині на 2-3 м. меншою, ніж дно ями. Основний спосіб лову - джигова
проводка досить великих силіконових принад 3-4 "і передньо огружених
обертових блешень.

Вночі вдалим місцем лову є перекати з глибиною 3-5 метрів. На перекатах, крім «силікону», судак клює на воблери 70-120 мм. з вузьким тілом та середньою частотою і амплітудою гри. Воблер проводять на глибині близько 0,5-1 м. від дна. Ловлю на перекаті краще здійснювати з човна, встановивши його в 10-15 м. вище перекату і закидаючи приманку за перекат, щоб вона його перетинала.

Така ловля триває зазвичай весь жовтень, після чого активність судака поступово знижується до нуля. Перед самим льодоставом трапляється короткочасний сплеск клювання судака, який можна назвати осіннім жором, однак, він ще більш швидкоплинний, ніж весняний, і його дуже важко не пропустити. З льодоставом ловля судака на спінінг припиняється до весни.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Ловля судака на спінінг весною, літом та восени

Схожі статті

Як чіпляти живця для ловлі риби

Як чіпляти живця для ловлі риби

Живцем називається жива рибка невеликих розмірів. З її допомогою ловляться багато хижих видів. Наживка володіє прекрасною уловистістю. Ніщо так не приваблює хижу рибу своїми рухами, кольором, запахом, як жива приманка. Домогтися позитивних результатів вдасться, якщо знати, як правильно насаджувати живця. Адже це впливає на його гру і привабливість.

Спінінгова риболовля для початківців

Спінінгова риболовля для початківців

В основі спінінгової ловлі лежить імітація руху живої рибки - здобичі хижаків. Необхідно тільки закинути приманку в потрібне місце і правильно здійснити її проводку, щоб залучити підводного мисливця. Завдяки своїй захопливості, високій результативності та спортивній складовій рибалка на спінінг привертає з кожним роком все більше нових прихильників. Для успішної ловлі на спінінг початківцям в першу чергу необхідно правильно підібрати снасть і освоїти базову техніку проводок.

Джигова ловля для початківців

Джигова ловля для початківців

Найбільш простим способом придонного лову на спінінг є джигова ловля, яка ефективна в риболовлі на велику хижу рибу, що мешкає на дні. Вид водойми не має значення - це може бути річка, озеро, ставок, море. Найголовніше правило результативного лову на джиг - приманка повинна повторювати в воді рухи дрібної рибки, щоб зацікавити хижака. Завдяки простоті і уловистості цього способу лову він дуже цікавий починаючим рибалкам.

Як ловити коропа на фідер

Як ловити коропа на фідер

Короп - один з найпривабливіших об'єктів спортивної та аматорської риболовлі. Це легко пояснюється як розмірами і активним опором цієї риби, так і доступністю водойм, де він мешкає. Популярність лову коропа привела навіть до створення цілого напряму ловлі - карпфішінг. Зрозуміло, цілеспрямовано ловлять його і іншими снастями - від поплавкової вудки до нахлисту. Одним з найбільш ефективних і цікавих способів лову є ловля коропа на фідер.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite X1

Спінінг Favorite X1

Функціональна серія вудлищ Х1 для вимогливих рибалок, які цінують в першу чергу високі характеристи..

1055 - 1 676Грн.

Шнур Kosadaka PE Super Line X8 150m Multicolor

Шнур Kosadaka PE Super Line X8 150m Multicolor

Яскрава новинка від фірми Kosadaka - шнур Kosadaka PE Super Line X8 в 150-метровому розмотуванні - ..

280Грн.

Котушка Winner KB 8+1bb

Котушка Winner KB 8+1bb

Спінінгова котушка високої якості, яка відрізняється дуже плавним ходом, якісним укладанням волосін..

420 - 476Грн.