Особливості нересту судака

Судак - це цінна здобич, на яку полюють рибалки по всій Україні. Цінність хижака являє цікавий процес виведення, так як риба досить сильна, має великі розміри тіла і хороші смакові якості. Риболовля на судака можлива протягом усього року, крім єдиного періоду - нересту. Час нересту судака є особливим періодом життя риби, в який хижак поводиться зовсім інакше, ніж зазвичай. У нерестовий період заборонена ловля цієї риби.

Умови для нересту судака

Ікластий досягає статевої зрілості і здатний до розмноження на 3-4 рік життя. Зазвичай самки набувають здатність відкладати ікру в віці чотирьох років, а самці - роком раніше. До ікромету судак вже встигає розвинутися до ваги 0,5-0,7 кг при довжині тіла 30-40 см.

Коли закінчується зима і крижаний покрив починає танути, у риби починається активний жор. Судак готується до ікромету, запасаючись жиром. У період нересту судаку потрібно маса енергії, щоб дістатися до місця, підібрати пару, випустити ікру і запліднити її. В кінці зими або на початку весни хижак переміщається ближче до берега або на мілкі місця водойми, де мешкають зграї мальків. Це найкращий час, щоб зловити великі особини ікластого, нерідко на гачку трапляються і трофеї.

Тривалість підготовки у судака займає до одного місяця, весь час він посилено харчується. Конкретний період, коли почнеться ікромет, не можна точно встановити, все залежить від температури. Температура води для нересту судака повинна знаходитися в межах 10-18 °. В цей час велика частина водойм входить в звичні береги, що символізує завершення весняної повені.

Судак зазвичай тримається зграями, нерідко групи судаків складаються з сотні особин і більше. Великі риби не люблять триматися зграй, їм комфортніше поодинці, де їм простіше знайти їжу. Після закінчення періоду активного харчування ікластий йде до нерестовищ. Пливе риба повільно, поглинаючи всю їжу яка трапляється на ходу. Завдяки збереженню інстинкту до прийняття їжі, багато рибалок полюють на судака спінінгами або поплавковими снастями з живцями.

Місця, де нереститься судак

Ікластий нереститься за термінами приблизно після середини весни, тоді ж він починає активно шукати місце, де влаштує гніздо для ікринок. Хижаки групами йдуть з глибоких місць на водоймі і пливуть до обмілин біля берегів.

Часті місця нересту судака:

  • мілкі протоки;
  • стариці на річках;
  • затоки.

Нерест судака навесні відбувається в перерахованих місцях навіть у мешканців озер і морів. В цей час всі особини схильні залишати насиджені місця і зграями плисти до відповідних ділянках річок.

Хижак воліє влаштовувати гнізда на ділянках річок з буйною рослинністю, дном з корчамиі іншим сміттям. За наближенню до шлюбного періоду великі зграї розходяться і утворюються дрібні групи по 2-3 самця. Якщо особини великі, в парі тільки один самець. Зазвичай серед групи самців в процесі розмноження бере участь лише один, який більший за інших.

Ікромет виконується в заздалегідь підготовлені гнізда. Завчасно самка готує гніздо в затишному місці, вона активно обмахує ділянку черевними плавниками для видалення залишків сміття і рослинності. Самка розчищає дно, створюючи чисту поверхню для яєць. Тут є робота і для самців, які вирівнюють ґрунт носом. Разом ікласті створюють поглиблення на дні глибиною 5-10 см. Судак любить робити овальні виїмки для кладки довжиною до 0,6 м. По периметру гнізда знаходяться корені з гілками, що виконують захисну функцію.

Як поводиться судак перед нерестом

Судак перед нерестом набирається сил і посилено харчується. Любителі вудіння ікластого завжди знають, коли судак йде на нерест, і виходять на риболовлю завчасно - за пару тижнів до відправки на нерестовища. Зазвичай перед-нерестовий жор збігається з паводком. В цей час хижак плаває неподалік від поверхні в пошуках їжі - різних мальків. На воді помітні зграї мальків які розбігаються.

Ікластий не відрізняється активною або незвичайною підготовкою до ікромету. Риба енергійна, але не занадто, на воді немає помітних ознак шлюбних ігор. Лише зрідка можуть бути помітні хвости які стирчать з води. Самка займає позицію вниз головою і плавними рухами розгойдується. Переважно процес відбувається вночі, тому мало хто його бачать. Далі риби пливуть в пошуках затишного місця для будівництва гнізда, коли знайдуть - приступають до його облаштування.

Початок нересту судака

Самка з самцем або декількома самцями відправляється в підготовлене гніздо і починає відкладати ікринки. Плодючість судака досить висока, так як одна велика особина масою 8 кг. здатна в кладку відкласти 300 тис. ікринок жовтого кольору. Деякі кладки здатні досягати 1 млн. ікринок. Одна ікринка має діаметр приблизно 1 мм. Всю ікру запліднює самець, відібраний за величиною. Найбільший судак поступово запліднює кладку.

Решта особини, якщо в групі було кілька самців, займаються охороною майбутнього потомства. Коли починається нерест судака, хижаки відрізняються агресивністю, вони відлякують пропливаючу поруч рибу, блокуючи доступ любителям поласувати ікрою.

Самці захисники, частіше він один, повинні періодично виконувати очистку кладки, змиваючи з неї мул і роблячи аерацію води. У разі вилову судака-захисника вся кладка гине.

Не можна точно сказати, скільки днів триває нерест судака, але зазвичай процес займає від 10 до 20 днів. Ікринки розвиваються відносно швидко і через 1-1,5 тижні вже досягають розмірів 15-20 мм, в цей час оболонка розкривається і виходить мальок.

Судак після нересту

Після появи більшої частини молодняку ​​з яєць дорослі особини залишають кладку і відправляються до глибоких місцях на водоймі. Молодняк продовжує швидко рости, темпи розвитку безпосередньо залежать від кормової бази. Перший час вони харчуються яєчним субстратом, що дістався від ікринки, а далі переходять на планктон.

Якщо умови сприяли розвитку судака, вже до зими мальки досягають довжини близько 20 см. В умовах нестачі корму молодняк рідко переходить межу 10 см. Як тільки сильно знизиться температура, зростання мальків припиняється до потепління.

Особливості ловлі судака до і після нересту

Хороший улов забезпечує ловля судака навесні перед настанням нересту, коли у риби прокидається жор. Через те, що річки вийшли зі своїх берегів, в цей час для успішного лову судака часто необхідно плавальний засіб, зате визначити місцезнаходження хижака простіше по зграї мальків, які розступаються під час атаки риби. Ця ситуація може виникнути на водоймах зі

Рибалки люблять полювати на судака під час його міграції. В цей час рибалки подають приманку на ділянки, де буде пропливати хижак, і часто залишаються з уловом, адже по шляху ікластий споживає їжу яка йому трапляється. У весняний сезон судак непогано ловиться на живцеву снасть і штучні приманки. Через відсутність необхідності лову риби на великій глибині, доцільно використовувати колебалки, оберталки і воблери. У подібних умовах хижак менш обережний, що спрощує його упіймання.

Після нересту настає друга фаза добутливої риболовлі – після-нерестовий жор, що триває до двох тижнів. По завершенню ікромету хижак прямує на глибину і намагається заповнити витрачену енергію. Зараз краще скористатися глибоководними приманками, спосіб лову вже повертається до звичного стану. Досвідчені рибалки рекомендують використовувати силіконових мальків, троллінгові або тонучі воблери, великі колебалки, кастмастери.

По завершенню жору судаки скочуються в притоки річки. Наступним періодом активного клювання на великих річках стає друга половина літа.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Особливості нересту судака

Схожі статті

Рибалка в селі Митинці

Рибалка в селі Митинці

Водойма має площу 90га. Середня глибина  – 2-3м. Водойма не спускалась з 2014 року. Практикується зимова риболовля. Дно чисте, травою не заростає, коряг немає. Біла риба: короп, карась, амур, товстолобик, плотва, краснопірка, лящ. Є також окунь, щука.

Особливості нересту форелі

Особливості нересту форелі

Досить цікаво, як проходить нерест форелі - даний вид риби розмножується інакше в порівнянні з іншими мешканцями прісноводних водойм. Форель відрізняється вимогливістю до стану води в річці, температури навколишнього середовища і концентрації кисню. Перед ікрометанням риба збивається в невеликі зграї, перебуваючи на місцях з активною течією. Детальніше про унікальний процес розмноження форелі далі в статті.

Як ловити форель на пасту

Як ловити форель на пасту

Форель і інші види риб з сімейства лососевих відрізняються хитрістю і обережністю у виборі корму. Виловити велику особину - це складне завдання, без спеціальних навичок, снастей і приманок тут не обійтися. Важливе значення має розуміння схильностей риби і її поведінки в залежності від сезону. Рибалкам доводиться підбирати правильну приманку під кожен сезон окремо або ловити на пасту.

Що таке мандула на судака і як її зробити своїми руками

Що таке мандула на судака і як її зробити своїми руками

Сьогодні риболовля багатьом рибалкам не приносить особливого прибутку, лише задоволення. Для упіймання риби придумано таку кількість оснасток і снастей, що всіх їх перерахувати вкрай складно. Якщо хочеться на рибалку з метою затримання трофейного хижака, а витрачатися немає бажання, тоді має сенс виготовити і використовувати мандулу при ловлі судака. Щоб вийшла найкраща мандула на судака досить витратити до 30 хвилин часу.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW створений для того, щоб завжди йти в ногу з часом і залишатися одним..

1513 - 1 938Грн.

Котушка Kaida (Weida) DF 3+1bb

Котушка Kaida (Weida) DF 3+1bb

Kaida (Weida) DF – це безінерційна котушка середнього розміру. Котушка має основну металеву і ..

292 - 336Грн.

Шнур Select Basic PE 150m. Салатовий

Шнур Select Basic PE 150m. Салатовий

Шнур Select Basic PE сподобається не тільки новачкам, його також оцінять захоплені рибалки, яким по..

151 - 194Грн.

Силікон Keitech Easy Shiner 2"

Силікон Keitech Easy Shiner 2"

Keitech Easy Shiner - яскравий представник "їстівного" силікону, який став дуже популярним в останн..

131Грн.