Як і на що ловити судака весною

Судак є бажаною здобиччю кожного рибалки. Спіймати цю рибу весною практично неможливо - так вважають багато, кому невідомі секрети ловлі судака навесні. Як тільки сонечко починає дарувати перші теплі промені, лід на водоймах стає тоншим і риба, яка залишає місця зимівлі, проявляє велику активність, завзяті спінінгісти і рибалки-новачки відправляються ловити судака весною по першій воді. Але далеко не кожному судилося повернутися додому з хорошим уловом.

А розгадка проста - повадки судака весною дуже відрізняються від його поведінки в іншу пору року, тому, сподіваючись на успішну ловлю судака навесні з човна або на джиг, необхідно випробувати безліч методів, тактик і різноманітних приманок, перш ніж підібрати підходящу для цієї перебірливої риби.

Що потрібно знати про судака навесні

Весняний період, коли триває нерест судака, вносить в характер його кормової активності і манери поведінки значні корективи. Для нерестовищ цей хижак найчастіше вибирає неглибокі ділянки водойм - затоки або протоки, на яких течія практично відсутня. Перед нерестом і під час нього судакам властиво збиратися в невеликі групи, причому місце їх скупчення ніяк не залежить від рельєфу дна.

Бувалими рибалками помічено, що перед початком нересту настає період жору практично у всіх видів риби, і судак не є винятком з цього правила. З огляду на цей факт, шанувальники судачого полювання намагаються починати ловлю відразу ж після піку весняної повені. Час лову судака навесні практично не обмежений часовими рамками, хіба що спад активності клювання спостерігається пізніми нічними годинами. Великі особини цього виду воліють триматися практично біля самого дна, особливо поблизу корчів або інших укриттів.

Висока активність клювання буде спостерігатися і через деякий час після закінчення нересту, тоді практично у всієї риби, зголоднілої і втомленою за цей час, починається час після нерестового жору.

Отже, весняне полювання на судака буде починатися, в першу чергу, з пошуку місць скупчень груп хижака. Ними можуть бути місця під обривистими берегами і береговими звалюваннями, а також ділянки з уповільненим плином або з вирами. Якщо знайшлося таке місце, можна закид реалізовувати так, щоб приманка потрапляла безпосередньо "під ніс" здобичі.

Вибір снастей для весняного полювання на судака

Весняна снасть на судака нічим суттєво не відрізняється, наприклад, від літньої. А ось вибираючи приманку, слід віддати перевагу важчим джиг-голівкам і глибоководним воблерам.

Вудилище на судака слід вибирати досить потужне, але в той же час чутливе. Цими характеристиками володіють бланки над-швидкого і швидкого ладу, а ось жорсткі вудилища для цієї мети не підійдуть. Якщо ловити ікластого хижака на спінінг з берега, з огляду на нерестові заборони та навігацію, то вудлище знадобиться довге, за допомогою якого рибалці буде зручно робити далекі кидки принад.

Що стосується вибору котушки, то в цьому випадку важлива її вага і компактність, оскільки важка котушка в рази зменшує чутливість снасті. В якості основної волосіні ідеальним варіантом буде плетений шнур з нульовою розтяжністю і невеликим перерізом, а також гладкою поверхнею, завдяки якому волосінь відчуває незначне тертя об кільця вудилища.

А ось як зловити судака на донку - питання, яке викликає чимало суперечок і протиріч серед рибалок, оскільки рибалка з використанням спінінга є більш мобільною порівняно з ловом судака на донку навесні. Але варто відзначити, що саме донка з живцевою насадкою є найдавнішим способом вудіння судака. З такою снастю полювання на нього можна відкривати в закоряженних місцях водойм, на кордоні течій глибиною від 2 до 6 метрів.

Серед способів ловлі судака весною найбільш ходовими є:

 • ловля з берега;
 • при наявності ехолота - з човна, причому як з якоря на спінінг або донку, так і троллінгова ловля.

Слід лише враховувати наявність заборон на ловлю з плавзасобів у весняний час.

Вибір весняних приманок і насадок для упіймання судака

Судак, як і інші хижаки, - риба досить вибаглива, тому вибираючи приманку і її колір, варто обзавестися як виробами яскравих відтінків для лову в каламутній воді, так і наживками чорного, темно-зеленого, синього, білого і пісочного кольорів, щоб мати можливість по-експериментувати.

 • блешня на судака - її вид вибираємо з урахуванням реальних умов лову. Коливалки будуть вдалою приманкою на глибині до трьох метрів, а обертові блешні доцільно ставити, якщо приманка опускається нижче трьох, але не більше 5 м. в глибину;
 • ловля судака на живця вимагає ретельного підбору наживки. Зазвичай перевагу віддають тим видам риби, які є звичною здобиччю і їжею хижака в окремо взятій водоймі. А в загальному випадку в якості класичної живцевої наживки використовують малька плотви, карася, уклейки або верховодки, що не перевищують по довжині 12 см.;
 • ловля судака на джиг надає досить широкий вибір приманок. Це можуть бути твістери, віброхвости і поролонові рибки. Будь-яка з перерахованих приманок є привабливою і провокує судака на атаку. Перевагою джиг-приманок вважають досить невисоку їх вартість і оснащення офсетним гачком, що практично повністю виключає можливість зачепа за підводні корчі та інші перешкоди;
 • воблери на судака дають можливість виконувати повільну проводку, що особливо актуально при невисокій активності хижака. Підійдуть тонучі моделі воблерів, оскільки судак воліє триматися і годуватися коло самого дна.

Ловля судака на джиг весною проводиться з використанням силіконових великих приманок, що володіють найбільш примітною інтенсивною грою.

Де ловити судака весною

Ловля судака вночі зазвичай відбувається на класичний джиг або донну снасть. Остання при цьому зазвичай робиться стаціонарною, прикріпленою до заздалегідь обраного перспективного місця.

Особливу увагу на нічному лові приділяють кольорам приманки, який вибирають досить інтенсивним помітних відтінків:

 • білого;
 • зеленувато-жовтого (лайма);
 • червоного;
 • лимонного.

Крім них відмінною по уловистості приманкою буде "гума яка світиться" з відносно тьмяним світлом.

Ловля судака весною з берега буде комфортною лише в тому випадку, коли він сам покритий невисокою прибережною рослинністю, а в водоймі прибережна зона не заросла водоростями. Тут знадобиться довге вудилище, оскільки через розлив річок і озер прохід до води може бути ускладнений, а приманку потрібно закидати на значну глибину. Рухаючись уздовж берегової лінії, варто обловлювати якомога більшу кількість перспективних місць, визначаючи їх глибину за допомогою простукування джигом. Крім того, варто приділити особливу увагу ділянкам з нерівним дном, визначити місце розташування яких допоможуть особливості течії - вири і різні "завихрення".

Ловля судака весною на ставку буде найбільш вдалою в таких місцях:

 • місце, призначене для скидання води з водойми;
 • дамба і прилеглі до неї ділянки;
 • ділянки суші, які виходять з берегової лінії вглиб води;
 • штучні помости;
 • кам'янисті насипи.

Техніка і тактика риболовлі на судака весною

Весняна ловля і її результативність залежить, як правило, від багатьох факторів, основними з яких є:

 • висота рівня води в річці (іншій водоймі);
 • каламутність води;
 • погодні умови;
 • атмосферний тиск.

Швидкі коливання рівня води істотно знижують інтенсивність клювання, а в окремих випадках припиняють його взагалі.

Особливості ловлі судака весною опишемо в наступних порадах:

 • оскільки місця скупчення і перебування хижака навесні часто змінюються, рибалці необхідно постійно переміщатися, міняючи місця лову, таким чином обловлювати значну кількість різних ділянок;
 • якщо клювання мляве або відсутнє - пробувати змінювати тип проводки, експериментально визначати найбільш підходящу - рівномірну, ступінчасту або повільну з коливальними рухами вудлища;
 • спробувати міняти приманки - якщо не дає результату блешня, замінюємо її на воблера або джиг-приманку. Природно, що для таких експериментів в арсеналі рибалки повинні знаходитися в достатку приманки різних видів;
 • періоди кормової активності починаються раптово, але так само стрімко припиняються. Тому повний штиль в клюванні і відсутність реакції судака на усілякі хитрощі рибалки означають тільки одне - "сушіть весла", оскільки зловити цю рибу не світить, жор за всіма ознаками закінчився.

Ловля судака в березні

Ловля судака ранньою весною з берега практикується з використанням довгих вудилищ і стартує відразу після спаду паводкових вод. У разі холодної весни ловлю судака можна здійснювати навесні з льоду на зимові снасті. Найчастіше в цьому місяці найпоширенішим способом лову є стрімке блешніння.

Ловля судака в квітні

На початку місяця, ще до початку нерестового періоду, ловити судака можна будь-якими доступними снастями і на різні приманки, оскільки в цей час хижак надзвичайно активно харчується і клює, відповідно, теж з високою активністю. З середини місяця і практично до кінця травня триває період нересту. Ловля в цей період навряд чи принесе задоволення і трофейні улови, оскільки активність риби падає практично до нуля. Крім того, судак - риба яка нереститься парами, тому проводити її вилов у нерестовий період недоцільно.

Ловля судака в травні

Через тиждень-два після закінчення нересту у судака поновлюється період кормової активності – після-нерестовий жор, і ловити його на спінінгову снасть буде одним задоволенням. Якщо ж в травні дощі перепадають частіше звичайного, то різкий підйом води в річках і паводки здатні практично повністю припинити клювання зубастого хижака. Але як тільки паводок проходить пікову позначку, а вода ще каламутна, полювання на судака триває з хорошою результативністю.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Як і на що ловити судака весною

Схожі статті

Як вибрати блешню на судака

Як вибрати блешню на судака

Однією з найпривабливіших риб для риболовлі вважається судак. Щоб зловити його, рибалки витрачають чимало коштів на ефективне оснащення, якісну приманку і уловисту наживку. В якості приманок найчастіше використовують рибальські блешні на судака. Широкий асортимент виробів дозволяє вибрати відповідну модель, що враховує всі побажання і можливості покупця.

Особливості оснастки болонської вудки для ловлі на течії

Особливості оснастки болонської вудки для ловлі на течії

Болонська вудка - самий універсальний спосіб поплавкової ловлі. Вона дозволяє успішно ловити практично в будь-яких умовах, але основне її призначення - ловля в проводку. Повністю реалізувати її можливості дозволяє правильно підібране оснащення болонської вудки для ловлі на течії або в стоячій воді.

Рибалка на водосховищі Христосово Старосинявського району

Рибалка на водосховищі Христосово Старосинявського району

Відстань з центру Хмельницького до водойми складає: – 66 км. Їхати по трасі в сторону Вінниці. В Меджибожі звертаємо ліворуч на Стару Синяву. В самій Старій Синяві їхати головною дорогою до кладовища. Коло кладовища звертаємо ліворуч і їдемо до самої водойми. Дана водойма відмічена на карті Риболовних місць Хмельниччини.

Як зробити закидушку своїми руками

Як зробити закидушку своїми руками

Закидушка - найпростіша гачкова снасть і, швидше за все, найдавніша. Ліски, грузила, повідка і гачка буде досить для її виготовлення. Решта снасті еволюціонували з закидушки - додавання вудилища, поплавка, котушки і т. д. призвело до появи сучасних снастей. Однак ловля на закидушку досі застосовується рибалками і часто приносить їм солідні улови. Так як готові закидушки зазвичай не продаються, часто виникає питання, як зробити закидушку своїми руками.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite Balance

Спінінг Favorite Balance

Спінінг Favorite Balance - вудилища від відомого виробника рибальських снастей складаються з восьми..

658 - 1 468Грн.

Шнур Select Basic PE 150m. Салатовий

Шнур Select Basic PE 150m. Салатовий

Шнур Select Basic PE сподобається не тільки новачкам, його також оцінять захоплені рибалки, яким по..

151 - 194Грн.

Котушка Shimano Catana FC

Котушка Shimano Catana FC

Вражаючий червоний колір котушки Shimano Catana FC (Шимано Катана 1000 ФЦ) робить агресивну пропози..

1216 - 1 408Грн.