Як ловити судака на джиг

Ловля судака джигом - досить перспективне, цікаве, але не настільки просте заняття, як здається на перший погляд. За великим рахунком, джигова ловля вже давно розглядається як самостійне відгалуження спінінгової риболовлі, що ставить особливі вимоги не тільки до снасті, а й специфічних навичок самого рибалки.

Любителі гострих відчуттів, одержуваних від боротьби з рибинами в надважкій ваговій категорії, воліють практикувати ловлю судака на хеві-джиг - той же принцип ловлі, але на приманки важче 35 грам і на глибині понад 6 метрів. На окрему увагу заслуговує такий спосіб лову судака - як джиг з човна. Про всі порушені питання піде мова далі в статті.

Вибір снастей

Реалізуючи джигову проводку, рибалка змушує приманку рухатися особливим чином – зигзаго-подібно над самим дном або торкаючись його. Ця техніка досить проста в реалізації навіть для новачків за умови ретельного і, головне, правильного підбору снасті.

Снасть на судака підбирають, орієнтуючись на такі критерії:

 • чутливість - дозволяє рибалці вчасно реагувати на найменші клювання хижака;
 • жорсткість - для чіткої та впевненою підсічки, щоб гачок міг надійно зачепити тверду костисту пащу судака;
 • легкість - необхідна, щоб рибалка довгий час міг виконувати ступінчасті проводки без відчуття тяжкості і втоми.

Кожен елемент снасті виконує свою особливу функцію, а в цілому всі складові повинні гармонійно поєднуватися один з одним. Лише в такому разі ловля на джиг буде комфортною і результативною.

 1. Спінінг - основна складова снасті. У разі ловлі на джиг, слід віддавати перевагу вудилищам з надшвидким або швидким ладом. Вудилища з такими характеристиками полегшують завдання проведення правильної підсічки. Ловля судака джигом на течії ставить свої вимоги до значення тесту. Для лову з човна у водоймі без течії значення тесту може варіюватися в діапазоні 4-20 гр., а на значній глибині з течією - 40-60 гр. Довжина самого вудилища також грає не останню роль - довші бланки допоможуть уникнути зачепів в зоні біля берега, в той час як ловити з човна буде набагато зручніше більш коротким спінінгом.
 2. Котушка - саме її якість і властивості визначають чутливість спінінга. Вудилища для джигової риболовлі найчастіше оснащують безінерційними моделями розміром 2500-3000. Головне, щоб обрана котушка не видавала шуму при роботі, була оснащена потужним фрикційним гальмом, а також запасною шпулею.
 3. Волосінь - використовується в більшості випадків плетені, оскільки через відсутність розтяжності підсічки виконуються чітко і результативно.
 4. Джиг-головки - грузило плюс гачок, на який закріплюються силіконові приманки різного виду.

Як правильно вибрати джиг-головки на судака

Уловисті джиг-головки для лову судака часто досить складно підібрати, оскільки цей вибір залежить не тільки від переваг самої риби, але і від практичних навичок рибалки по їх експлуатації.

Приманки в джигової ловлі умовно поділяють на два основні класи:

 1. Активні - при падінні в воду імітують своєрідну гру хвостовою частиною (віброхвости і твістери).
 2. Пасивні - після закидання приманки практично не рухаються, але в разі рухомого монтажу повторюють рухи дрібної рибки, яка піднімає з дна корм (поролонові рибки, слаги).

Яку форму джиг-головки слід вибрати рибалці залежить від місця лову і наступних параметрів:

 • наявність течії і його сила;
 • глибина ділянки водойми, де передбачається ловити судака на джиг;
 • відстань до місця закидання.

Весь широкий асортимент джиг-головок, представлений на ринку снастей, можна класифікувати на такі основні види, що володіють особливостями при використанні:

 1. Куляста - вважається універсальною, але після падіння на дно має властивість занурюватися в грунт, якщо він виявиться надто м'яким.
 2. Утюжок - швидко тонуча приманка, що важливо при лові на течії. Імітує рухи невеликої рухливої рибки.
 3. Риб'яча голова - використовується на течії і в разі потреби робити далекі кидки.

У кожній з вищезгаданих приманок, гачок з'єднаний з грузилом або нерухомо, що гарантує чітку підсічку, або рухомим способом, що додає грі приманки додаткову привабливість, але знижує результативність і чистоту виконання підсічки.


Особливості вибору джиг-приманок

Коли з формою і видом джигової приманки рибалка вже визначився, то приходить момент подумати над тим, який же колір найбільшою мірою приваблює зубастого хижака:

 • найбільш уловисті і помітні навіть на значній глибині - салатові і жовті;
 • якщо активність судака невисока, а ловля відбувається на середній глибині - коричневі, матові білі або з переливами з синього в жовтий.

Варто акцентувати увагу на відповідність розміру приманки і її колірної гами. Якщо вирішено ловити судака на легкий джиг, то бажано використовувати приманки не довше 5 см і вагою не більше 5 грам, віддаючи перевагу вузькотілим моделям.

Правила оснащення

Оснащення джиг-головок на судака робиться з урахуванням того, що приманки надягають на жорстку джиг-голівку, що має вмонтований гачок і грузило. Нагадаємо, що існують "стаціонарні" джиг-головки, у яких грузило і гачок жорстко з'єднані між собою і шарнірні. Існує цілий ряд приманок, які в повній мірі розкривають свої властивості лише в разі їх монтажу на стаціонарну джиг-голівку.

Будь-який варіант оснащення має свої плюси і мінуси, зіставляючи які рибалка самостійно вибирає відповідне йому в даних умовах лову.

Вибір місця лову судака на джиг

Ловля судака з берега на джиг принесе бажані результати тільки в разі, якщо рибалка володіє гарними практичними навичками по вибору вдалого місця лову, а саме:

 1. Перспективними вважаються місця з перепадами глибини.
 2. З берега ловля може вестися на вигинах річок.
 3. Ловля судака на джиг на річці ведеться з урахуванням течії і її сили.
 4. Якщо ловити належить на водосховищах, в арсеналі необхідно мати плавзасіб і ехолот.
 5. Важливо враховувати сезонну залежність глибини лову - влітку обловлювати ділянки глибиною 2-3 м, а навесні і восени - акваторії з глибинами понад 4 м.
 6. Не забувати, що проводка вздовж течії вважається більш ефективною, тому, вибираючи місце риболовлі, перевагу віддавати тому, де закид і проводку можливо робити безперешкодно.

Особливості лову судака на джиг

У кожного спінінгіста є персональні секрети вдалої ловлі судака на джиг, але, незважаючи на це, існують загальні закономірності, здатні допомогти починаючому рибалці. На перший погляд, процес джигового лову здається примітивним і досить нескладним, але це враження оманливе, оскільки секрет успішного лову полягає в відповідній чутливості снастей і грамотності виконання проводки. Крім того, зубастий хижак повинен бути досить голодним, активним і агресивним.

Сезонна залежність

Результат лову багато залежить від пори року, в яку рибалка вирішив пополювати на судака. У кожному сезоні поведінка цього хижака характеризується своїми особливостями, обумовленими температурою води, атмосферним тиском і подібними природними факторами.

Ловля судака весною на спінінг з берега буде найбільш результативною в період перед-нерестового жору, хоча він досить нетривалий і супроводжується весняними паводками. Весняна ловля судака на джиг починається практично з моменту звільнення річок та інших водойм від льоду і вимагає ретельного вибору місця лову.

Літнє клювання пожвавлюється відразу після нересту, а також активний у сутінках і в темний час доби.

Кращий осінній період для лову судака - спад літньої спеки і освітлення води в вересні-жовтні. В кінці листопада, коли починаються заморозки, а може і значне падіння температури, судак йде на глибину далі від берега, і ловити його представляється можливим переважно з човна і з застосування важких джиг-головок.

Нічна ловля на джиг

Нічна ловля судака на джиг має свої особливості, і вимагає від рибалки особливої ​​тактичної підготовки, оскільки саме літньої ночі є реальна можливість зловити трофейного хижака.

 1. Важливим фактором успішного лову є сам момент клювання, який необхідно відчути якомога швидше, інакше судак розпробує, що приманка неїстівна і кине її. Фіксувати клювання найкраще пальцями руки, яка тримає спінінг, пропустивши між ними волосінь.
 2. Вночі необхідно застосовувати великі приманки, оскільки практика показує значно більший ефект від них.
 3. Готуватися до нічної ловлі необхідно заздалегідь, ще коли досить ясно - вибрати перспективну ділянку водойми, досліджувати рельєф дна, навіть спробувати виконати проводку наосліп, тобто із закритими очима, щоб визначитися як буде відбуватися цей процес в темряві.
 4. Сам процес проводки повинен бути значно повільніше і плавніше, ніж при денній ловлі в зв'язку з поганою видимістю.

Наостанок ще один суттєвий момент - рибалці необхідно подбати про безперешкодний доступ до берега, щоб уникнути можливості падіння в воду під час нічної риболовлі.

Техніка лову судака на джиг

Тактика лову судака на джиг повинна будуватися з урахуванням характеру його поведінки в воді, а саме зі звичкою триматися практично коло самого дна.

Тому основні принципи лову будуть наступними:

 1. Ступінчасту проводку бажано виконувати рівномірно з невеликими секундними або півтора секундними паузами.
 2. Враховувати при закиданні напрямок потоку води, оскільки приманку має зносити течією в потрібному напрямку і під певним кутом. Закид роблять проти направлення струменя.
 3. Джигові проводки реалізують зі швидкою підмоткою волосіні.
 4. Джиг ведеться над самим дном за допомогою ривкових рухів самим вудилищем, які чимось нагадують несильні підсічки.
 5. Якщо приманка опускається до самого дна після підмотування волосіні менш, ніж за 5 секунд, її необхідно поміняти на більш легку модель.

Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Як ловити судака на джиг

Схожі статті

Що таке соска на карася і як нею користуватися

Що таке соска на карася і як нею користуватися

Ловля карася весною на соску - це ефективний спосіб полювання на цю всеїдну рибу, по уловистості соска не поступається снасті «вбивця карася», фідеру, донці і іншим популярним оснащенням. Причина такої високої результативності полягає в схожому, але покращеному принципі дії і відрізняється реалізацією.

Як зробити макушатник своїми руками для ловлі коропа

Як зробити макушатник своїми руками для ловлі коропа

Одним з найбільш простих, доступних, але при цьому ефективних способів лову коропа є ловля на макушатник. У більшості випадків рибалки виготовляють цю оснастку самостійно - виходячи з умов лову і своїх міркувань про те, як вона повинна виглядати.

Визначаємо необхідну довжину повідка для фідера

Визначаємо необхідну довжину повідка для фідера

Поводок - один з основних елементів фідерних оснасток. Основними завданнями повідка є - захистити оснащення від обриву і зробити його менш помітним. Але при цьому він повинна бути досить міцним для впевненого виведення риби. Повідці в фідерній ловлі можуть виготовлятися з монофільної волосіні, флюорокарбона і плетеного шнура. Довжина повідків для лову на фідер може коливатися від 5 см до 2 м, в залежності від ситуації. Про те, як саме вибирати поводок для фідера і піде мова в цій статті.

Чим прикормлювати сазана

Чим прикормлювати сазана

Вирушаючи на риболовлю, слід ретельно підбирати оснащення і приманки. Не менш важливим є прикорм, адже з його допомогою можна легко і швидко залучити рибу, а також зосередити її в потрібному місці в потрібний час. Найбільш простими і бюджетними варіантами вважаються ласощі, приготовані в домашніх умовах. Не виключенням є підгодовування для сазана своїми руками. За допомогою якісного частування рибалка зможе зловити велику кількість риби, витративши на це мінімум коштів і часу.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW створений для того, щоб завжди йти в ногу з часом і залишатися одним..

1513 - 1 938Грн.

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Перевірена часом, дуже проста і надійна котушка. При компактних розмірах вона обладнана потужною пе..

839 - 935Грн.

Гачки Vido Craft S-60 BN

Гачки Vido Craft S-60 BN

S-60 від корейської компанії Vido Craft - гачки для шарнірного монтажу силіконових приманок, викона..

4 - 5Грн.

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (салат.)

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (салат.)

Шнур Sunline Siglon PEx4 - новинка яка стала бестселером серед японських шнурів представлених в Укр..

340 - 584Грн.