Як вибрати мормишку на судака

Судак - це ікластий хижак, що мешкає в більшості водойм на території України. Не відрізняється примхливістю щодо температури води. Спіймати судака - велика удача або результат якісної підготовки. Для зимової ловлі судака нелегко підібрати уловисту приманку, так як риба не дуже активно харчується, а більшу частину часу залягає на дні водойми. Серед рибальського оснащення безліч мормишок для зимового лову судака, але не всі однаково ефективні. Розберемося, яка судакова мормишка показує кращі результати.

Основні особливості мормишок для ловлі судака

По першому льоду зловити ікластого можливо на відносно неглибокій ділянці дна, але в міру наростання товщини льоду риба опускається все глибше. Часто снасть на судака доводиться налаштовувати на ловлю з глибини 10 м. і більше. Глибоководна ловля можлива за допомогою різних донних снастей, серед усіх них мормишка на судака взимку виявляється найбільш затребуваною.

Часто виявляється складно підібрати кращі мормишки на судака, так як уловистість приманок відрізняється в залежності від оточуючих умов. Загалом, мормишки на судака для зимової риболовлі нескладно виготовити і самостійно, розуміючи основні правила і особливості поведінки риби. У саморобного оснащення не менші шанси на залучення риби.

Зазвичай робляться поставушки і беруться з собою мормишки одночасно, це вдале поєднання пасивної і активної снасті.

Мормишка судакова різниться за чотирма основними критеріями:

 • типорозміру;
 • кольором;
 • масі;
 • матеріалу.

Кольорова гамма

Рибалки використовують мормишки різноманітних кольорів, донині ходять суперечки щодо найбільш уловистих забарвлень.

Деякі схильності ікластого все ж заслуговують на увагу, так як допомагають підібрати перспективну мормишку:

 • йде на світло. Сучасні виробники все частіше роблять фосфорні приманки, вони випромінюють світло в темряві, яке привертає судака. Він є нічним мисливцем, пік активності припадає на період з заходу сонця до півночі, а повторно активізується кльов при наближенні ранку. Сяючі мормишки в цей час результативніше інших різновидів;
 • любить звичну здобич. В ході виготовлення приманок часто використовується тактика вдалої імітації мальків риб, якими часто ласує судак. Через анатомічні особливості будови пащі хижака він схильний харчуватися мальками з вузьким тілом, які часто мають сріблястий колір. Не випадково ікластий часто ловиться на сріблясті блешні;
 • любить блиск. Хижака в воді приваблюють блискучі предмети, він починає цікавитися предметом блиску, часто пробуючи його на зуб. Золотисті блешні і аксесуари з блискітками ефективні в сонячну погоду, вони виблискують променями сонця, видимі на великій відстані.

Розмір і вага

Ловля судака на мормишку виявляється результативнішою при використанні невеликих приманок довжиною близько 15 мм. На невеликого судака або з метою полювання на окуня і судака використовуються менші мормишки - 10-12 мм. Мормишка на судака влітку для упіймання трофейних особин виявиться краще, якщо використовувати більший розмір - 20 мм.

Відносно ваги все неоднозначно, частина рибалок говорять про уловистість невеликих, легких мормишок з масою 15 гр., а решта є прихильниками важких оснащень. Напевно відомо, що використання важких приманок ефективніше на течії або при необхідності облову великої глибини. Вага великих мормишок досягає 30 гр. Досить легка, п’ятнадцяти грамова приманка, добре себе показує на повільних річках і ставках без течії.

Важливо! В якості основного
матеріалу використовуються метали з великою питомою щільністю: вольфрам і
свинець. Вольфрамові мормишки важче, ніж свинцеві, їх краще застосовувати в
складних умовах: на бистрині, на гірських, вируючих річках.

Різновиди мормишок на судака

Найбільш популярні види мормишок під час полювання на судака:

 • «Уралки» - це класичний представник мормишок з одинарним гачком. Це уловисті мормишки на судака, в довжину часто досягають 15 мм. Зазвичай зустрічаються в жовтому, сріблястому, чорному і червоних кольорах. Найчастіше «Уралочку» записують в зимові приманки, але вона непогано йде на судака і влітку.
 • «Чортик» відноситься до надійних, важких мормишок на судака. Перевагою є мінімальний ризик сходження, так як використовуються потрійні гачки. Рекомендуємо використовувати насадку тваринного типу в поєднанні із золотистою або чорної мормишкою.
 • «Триголка» ікло застосовується під час риболовлі в схил. «Триголки» - зимові мормишки на судака, так як вони найкраще працюють на донного хижака, хоча не виключають використання влітку. Часто ці мормишки на судака для зимової риболовлі ловлять ікластого з хробаком в якості насадки. Оснащуються підвісним потрійним гачком. Виготовляються в вольфрамі по 10-16 грам.
 • «Куля» відрізняється вузькою формою тіла, в області голови робиться отвір, куди вставляється кембрик, що запобігає перетиранню волосіні. Головна особливість оснащення мормишки - хороша робота в поєднанні з великими насадками. «Куля» показує високу ефективність в товщі води і коло дна.


В цілому вольфрамові мормишки на судака проявляють себе з кращого боку під час ловлі на глибоких зимувальних ямах та на швидких річках. Монтаж мормишок зі свинцю став популярний в силу легкості виготовлення різних форм приманок і дешевизни матеріалу. У звичайних умовах свинцеві мормишки є вдалим вибором.

Фосфорні мормишки на судака -
це найдорожчий елемент оснащення, адже його вдома не виготовити, потрібні
особливі виробничі умови. Незважаючи на дорожнечу приманки, хоча б одна мормишка
яка світиться повинна бути в арсеналі рибалки.

Поради щодо вибору мормишки на судака

Мормишка хороша тим, що постійно відбуваються рухи приманки у воді при мінімальних змінах положення вудилища. Приманка якісно імітує живу рибку, що плаває у водоймі. Судак йде не на всі мормишки однаково добре, у нього є свої переваги, якими і повинен керуватися рибалка в процесі вибору.

На що звернути увагу при підборі приманки, перед тим як ловити судака:

 • в холодну пору року ефективні яскраві кольори на невеликих мормишках. У водоймах з голодним хижаком ще результативніші білі приманки великих розмірів;
 • безнасадочні мормишки лише небагато чим поступаються насадним варіантам, але все ж показують хороший результат, економлять гроші і час рибалці, а також усувають занепокоєння за збереження наживки;
 • насадкові різновиди ефективніше привертають увагу у ікластого. З більшою часткою ймовірності вдасться привернути увагу пасивного хижака;
 • якщо на річці слабка течія, краще брати свинцеві моделі. На бистрині вольфрам показує себе краще;
 • судак частіше клює на мормишки середнього розміру близько 14 мм.;
 • каплевидні форми володіють активною грою;
 • якість гачків є однією з основних характеристик. Краще вибирати моделі з гострими гачками від відомих виробників.


Особливість оснащення мормишок для ловлі судака

Монтаж мормишок для зимового лову судака безпосередньо залежить від виду приманки, всього їх 2 групи:

 • мормишки з насадками;
 • приманка з одинарним гачком - класичні види.

Часто остаточним фактором при виборі стає не стільки тип мормишки, вага, габарити і оснащеність. В процесі оснащення роботи виконуються безпосередньо з гачком, до якого кріпляться різнокольорові намистинки, кембрики (різнокольорові шматки ізоляційної стрічки або ізоляційного матеріалу з проводів). Найкраще - поєднання обох декоративних елементів: спочатку бісер, потім кембрики. Завдання декору полягає в залученні хижака і зміни анімації приманки .

Якщо не знати, як прив'язати мормишку на судака до волосіні, то і правильно підібрана приманка виявиться не результативною.


Саморобні мормишки для ловлі судака

Мормишка на судака взимку своїми руками виготовляється досить швидко, є способи, що дозволяють виготовити оснастку в лічені хвилини. Власноручне виготовлення судакових мормишок нагадує виконання блешні, пристосованої для стрімкого блешніння хижака.

Кілька способів, як зробити мормишку на судака:

 • найпростіший спосіб виготовлення. Беремо маленький шматок крупного дроту і кембрік з м'якого матеріалу. Натягуємо кембрік на дріт, щоб закрити і частину гачка. Краще підбирати діаметр елемента таким, щоб було складно натягнути на гачок;
 • відливаємо свинцеву мормишку. Перед тим, як зробити приманку, потрібно підготувати форму і укласти в неї гачок або зробити вушко для знімного гачка. Розтопивши свинець над плитою, заливаємо його всередину форми і чекаємо охолодження. Проробляємо в заготівлі отвір. Мормишка готова до використання;
 • робимо копію наявної мормишки. Розводимо гіпс з водою до м'якого стану, що нагадує пластилін. На мормишку наносимо масло і вдавлюємо до половини в розчин. В місце, де має бути отвір, встановлюємо відрізок дроту. Виконуємо аналогічну процедуру на другій частині матеріалу - це може бути 2 сірникових коробки. З'єднуємо їх і робимо невеликий отвір для заливки металу. Після застигання залишається лише відшліфувати заготівлю.

Маючи готову мормишку, залишається підібрати правильний спосіб, як прив'язати приманку до волосіні:

 • ковзний монтаж. Беремо невеликий відрізок волосіні і протягуємо через отвір, з другим кільцем робимо те ж саме. Всередину петлі яка утворилася протягуємо основну волосінь. З протилежного боку від волосіні робимо великий вузол з двох кінців відрізка, який запобіжить зісковзуванню мормишки;
 • повідкове оснащення. Протягуємо кінець крізь отвір, ведемо уздовж гачка до початку вигину. Придавлюємо пальцем лісочку біля вигину і обмотуємо навколо гачка з волосінню. Відпускаємо палець і в утворену петлю протягуємо волосінь.

Тактика і техніка ловлі судака на мормишку

До всіх елементів снасті пред'являються особливі вимоги щодо міцності, адже ікластий є сильним хижаком, здатним зруйнувати неякісні снасті. Ловля судака на мормишку взимку виявиться успішною при виборі гострих і надійних гачків, адже під час клювань доводиться робити різкі підсічки, інакше пащу хижака пробити не вдасться. Підсічку краще робити зі значним зусиллям.

Перед тим, як ловити судака на
мормишку взимку, рекомендуємо взяти з собою хороший кивок. Вся справа в звичках
хижака, який перед заковтуванням здобичі схильний торкатися приманки бічною
частиною морди. Швидше за все, через кілька секунд після торкання піде
клювання. Кивок допоможе відчути незначні коливання у воді і дозволить рибалці
підготуватися до різкого підсікання.

Як потрібно грати мормишкою при ловлі судака

Мормишечна рибалка взимку виявиться результативніше при повільній грі без різких рухів. Варто застосовувати рівномірну і повільну гру, на пасивного хижака вона підходить ідеально. Є думка, що повільна мормишка для лову судака є уловистою, так як гіпнотизує хижака, провокуючи його до кльову.

 1. Є маса способів гри, розповімо про одну з них:
 2. Опускаємо оснащення до дна і вибираємо слабину волосіні. Важливо робити це акуратно, запобігаючи ривкам приманки.
 3. Піднімаємо мормишку на 5-10 см. вище рівня дна і різко кидаємо назад. Очікуємо близько 10 сек.
 4. Неквапливими рухами знову піднімаємо приманку, але вже на 30 см. від рівня дна. Щоб зробити гру розмашистою, вудилищем виконуємо повільні похитування.
 5. Повторюємо рухи раз 10. Якщо немає результату, то додаємо утримання мормишки ще й у верхній позиції.

Повільні рухи в поєднанні з грою в широкій амплітуді з великою часткою ймовірності приведуть до різкого клювання. Найбільшу увагу варто проявляти під час опускання приманки, саме на цій ділянці руху частіше відбуваються клювання.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Як вибрати мормишку на судака

Схожі статті

Які снасті вибрати для ловлі форелі

Які снасті вибрати для ловлі форелі

Серед риб, що мешкають у водоймах з прісною водою, звання королеви однозначно заслуговує форель. Вона віддає перевагу річкам і чистим ставкам. Підібравши снасті для спортивного лову форелі, нескладно виловити хижака на течії або в стоячій воді. Сьогодні пропонується багато хороших вудилищ, які важливо правильно оснастити. Для риболовлі використовуються поплавочна вудка, фідерне оснащення і спінінг.

Що таке мормишка «Уралка»

Що таке мормишка «Уралка»

Мормишка «Уралка» з кубиком, з коронкою, перевертень і інші різновиди снасті відрізняються універсальністю: застосовуються в будь-який період року для упіймання різних риб сімейства коропових і окуня. Всі моделі мормишок - це свинцеві або вольфрамові грузила з одинарним гачком і отвором для кріплення.

Рибалка в селі Рідкодуби

Рибалка в селі Рідкодуби

Платна водойма для риболовлі і відпочинку знаходиться в селі Рідкодуби,  Хмельницького району. Став має площу плеса 24га. Середня глибина  – 2-1,5м. Дно чисте, місцями заросле кропивкою. Біла риба: короп, карась, амур, товстолобик, плотва, краснопірка. Є також окунь, щука. 

Як правильно огружати поплавок на вудочці

Як правильно огружати поплавок на вудочці

Якщо з вибором поплавка не виникає особливих труднощів, то його огрузкою ( «огрузка поплавка») викликають певні складнощі навіть у досвідчених рибалок. Кожен рибалка знає - успіх в поплавковій ловлі залежить від багатьох факторів. Головне тут - знати, як правильно огрузити поплавок. Це дозволить зробити індикатор, що повідомляє навіть про найобережніше клювання.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Мормишка вольфрамова "Чортик"

Мормишка вольфрамова "Чортик"

Мормишка вольфрамова "Чортик"..

25Грн.

Балансир Крапаль Classic №5. 10гр.

Балансир Крапаль Classic №5. 10гр.

Якісна ручна робота. Точна копія Rapala.На балансирах використовуються гачки французької компанії V..

48Грн.

Мормишка вольфрамова Уралка/Покраска. Гачок №16. Вага 0,59гр. (207030)

Мормишка вольфрамова Уралка/Покраска. Гачок №16. Вага 0,59гр. (207030)

Мормика Уралка - одна з найвідоміших і відповідно затребуваних мормишок у великого кола рибалок-зим..

34Грн.

Бокоплав Select флуоресцентний 13гр.

Бокоплав Select флуоресцентний 13гр.

Бокоплави - вельми ефективна категорія приманок для лову хижака в схил. Серед найбільш якісних і ул..

79Грн.