Фідерні оснастки і монтажі

Найбільш поширеним оснащенням у любителів англійської донки є патерностер Гарднера. Хороше оснащення, годі й казати: просте і надійне. Але ж, напевно, є й інші фідерні оснащення, що дозволяють зібрати воєдино волосінь, годівницю і гачок? Звичайно ж є! Про них і поговоримо в даній статті.

Класичні фідерні оснащення

За великим рахунком всі класичні фідерні оснащення можна розділити на дві великі групи: патерностери і петльові оснастки. Зупинимося докладніше на кожній з них.

Оснащення патерностер

У фідері монтаж снасті з відведенням став не менш важливим і відомим. Існує кілька варіантів фідерного патерностера. Наприклад, зв'язати велику петлю, розрізати її таким чином, щоб вийшли два різних по довжині «хвоста» (приблизно в співвідношенні 1: 2), до короткого прив'язати годівницю, до довгого - поводок. Однак варіант Стіва Гарднера, на наш погляд, краще. Відведення годівниці у вигляді петлі виходить жорсткіше, а відведення повідця спрямоване вгору, тим самим поводок виявляється далі від годівниці.


Який би патерностер ви ні зв'язали, він буде мати кілька важливих властивостей.

По-перше, це дуже висока чутливість. По суті, гачок пов'язаний з кивком-квівертіпа безпосередньо, минаючи годівницю. Це завжди добре.

По-друге, на течії вигнута дугою волосінь піднімає поводок над дном. На сильній течії при довгому відводі годівниці навіть гачок з насадкою буде відриватися від дна, граючи і залучаючи рибу. Це теж добре, але не завжди. Справа в тому, що таку «живу», активну насадку швидше знайде невелика, енергійна рибка, типу плотви і густери, ніж товстий ледачий лящ або короп.

Напевно, у багатьох вже постало питання: що за слово таке «патерностер»? Взагалі-то, Pater Noster - Отче наш. Одна з основних молитов в християнстві. Причому тут рибалка? Так скандинавські рибалки називали тріскові і оселедцеві яруси і перемети з поводками-відводами. Снасть ця їх годувала, і знати її треба було як Отче наш.

Щоб притиснути поводок на дно, повернувши його тим самим в зону інтересів великих риб, існують інші способи монтажу.

Петльові оснащення

У петльових оснащеннях фідера годівниця ковзає по петлі, а поводок кріпиться до скрутки-відведення. Годівниця також знаходиться в стороні від «лінії зв'язку» риба - рибалка, хоч і в меншому ступені, ніж в петерностері.

Одна з головних властивостей петльових оснасток - можливість самозасічки. Підібравши з дна ласий шматочок, велика риба часто спливає трохи вниз за течією, щоб вийти зі зграї і спокійно з'їсти здобич. Але вільний хід обмежений розміром петлі, і риба, несподівано натикаючись на годівницю, зриває її з місця, а сама виявляється на гачку. Часто це виражається в «відігравані» кивка - характерним лящевим клюванням на течії.


Залежно від того, де буде змонтовано відведення повідця, петлі бувають симетричні і асиметричні. Чим симетричніше петля, тим сильніше вона притискає поводок на дно. Чим більше вона асиметрична, тим стає більш чутливою і більш схожою на патерностер.

В загалі-то, в деякому сенсі патерностер Гарднера можна вважати абсолютно екстремальним різновидом несиметричною петлі.

Ковзні фідерні оснащення

Класичні фідерні оснащення хороші і прекрасно зарекомендували себе в самих різних умовах. Однак з початком проведення чемпіонатів світу з фідера виникла проблема. У правилах фідерних змагань, затверджених FIPSed (Міжнародною федерацією зі спортивної ловлі риби в прісних водах), чорним по білому написано, що годівниця повинна бути змонтована тільки в ковзному варіанті. Причина цього - в необхідності зробити снасть більш безпечною для риби, щоб при обриві основної жилки риба, що потрапила на гачок, не тягала за собою годівницю.

Не будемо міркувати про те, наскільки ефективна така міра, а приймемо як даність: згідно з діючими правилами, на змаганнях світового рівня допустимі тільки ковзні оснастки.

Звичайно ж, ковзний монтаж застосовувався і раніше, але був мало поширений. Перш за все, тому, що його чутливість залишала бажати кращого, а при закиданні нерідко траплялися прикрі заплутування і захлести.

Але правила є правила, і спортсменам довелося, що називається, «включити мозок», щоб знайти рішення проблеми. І ось що з цього вийшло.

Running feeder

Це базове оснащення. Його можна робити як на монофільній волосіні, так і на плетінці. В'яжеться воно виключно просто: годівниця (а краще вертлюжок із застібкою, до якої ця годівниця буде кріпитися) пускається по основній волосіні, потім на волосінь надівається якісний гумовий стопор мінімального розміру, який не пройде в вушко вертлюжка, на кінці волосіні формується скручування довжиною 7 -8 см. (довше не потрібно, повірте, буде тільки гірше) і в'яжеться вузол, щоб скручування не розпускалось. Усе. Годівниця спирається на стопор, стопор - на вузол, скручування відводить поводок в бік. Просто і ефективно.


При використанні товстих повідків і масивних насадок від скручування можна відмовитися, закінчивши основну волосінь вертлюжком. Стопор в цьому випадку можливо замінити гумовою бусинкою або зовсім викинути, нехай годівниця спирається прямо на нижній вертлюжок.

Якщо таке фідерне оснащення монтувати на плетеній волосіні, то потрібно всього лише внести пару змін. Замість стопора візьміть маленьку намистинку, пропустіть плетінку через неї кілька разів, а скручування замініть звичайною петлею. Багато вже, напевно, зрозуміли, що така снасть з плетінки вийде дуже жорсткою, без амортизації. При лові дрібниці це цілком нормально, а ось при лові риби побільше може привести до великої кількості сходів. Як з цим бути, розповімо трохи нижче.

Такі варіанти фідерної оснастки чимось схожі на симетричну петлю. Добре притискають поводок на дно, на течії навіть мають в пристойній мірі властивість самозасічки, незважаючи на відсутність верхнього обмежувача ходу. На стоячій воді показують «довгі» красиві клювання ... Загалом, для впевненої в собі великої донної риби - саме воно. Однак слабкі, обережні клювання на цих оснащеннях видно не завжди. Що робити?

Ковзний патерностер

Потрібно наблизити оснащення за властивостями до патерностера, щоб залишити годівницю в стороні від нашої комунікації з рибою. Як це зробити?

Та дуже просто: розділити годівницю і ковзний елемент гнучкою ланкою, наприклад шматком товстої волосіні. Нагадаю, що головна перевага патерностера - простота і легкість, відсутність зайвих елементів. Давайте ж і в ковзному варіанті мінімізуємо все по максимуму!

В якості ковзного елемента візьмемо маленьку бісерину (такі можна купити в швейних магазинах). Гнучкою ланкою часто служить складена навпіл волосінь 0,3-0,35 мм, але краще брати для цих цілей товсту плетінку.


Довге відведення робити не потрібно, 7-8 см цілком достатньо. На одному кінці відведення намистинка, на іншому - карабін.

Якщо оснащення зроблено з моноліски, то намистина може спиратися прямо на вузол скручування-відводу повідця, якщо з плетінки - на таку ж намистинку, що використовується як стопор.

Треба відзначити, що ковзні фідерні оснащення все ж більш вередливі у використанні, ніж класичні. Вони вимагають більш якісного, технічного закидання і ... більше якісних годівниць! Так Так. Часто причиною заплутування ковзних оснасток є не надто якісні годівниці. Злегка кособока саморобка, цілком прийнятно працює на патерностері Гарднера, може добряче попсувати нерви на ковзному оснащенні.
Але варто замінити її на більш акуратну - і проблема зникне! У багатьох рибалок виникає спокуса зробити скрутку на відводі годівниці. Ні в якому разі не потрібно цього робити! Під навантаженням при закиданні скручування буде обертати відведення повідця навколо основної волосіні, заплутуючи поводок.

Однак, як завжди, є проблема. І вона знову в спортивних правилах. Справа в тому, що годівницю вище нічого не повинно обмежувати. І якщо ми використовуємо шоклідер, що іноді доводиться робити (про шоклідер ми поговоримо нижче), то вузол, який з’єднується з основною жилкою, нашу намистинку-бісеринку просто не пропустить, а це явне порушення. Ну що ж, просто замінимо бісерину спеціальним металевим колечком, яке можна знайти серед коропових аксесуарів, а в нижню частину оснащення повернемо гумовий стопор.

Ці різновиди ковзного патерностера працюють не гірше класичного, а при впевненому клюванні дають довші, чіткі покльовки.

Фідергам

У деяких випадках фідерним оснащенням не вистачає можливості амортизувати ривки риби. В першу чергу це відноситься до монтажу з плетінки, що має незначну розтяжність. Щоб підстрахувати себе від сходів і обривів, використовують невелику (5-20 см) вставку з фідергама (іноді його називають power gum) - матеріалу, що нагадує товсту волосінь, але здатного розтягуватися в 2-4 рази. Зазвичай його розміщують перед повідцем.

У ковзних оснащеннях фідергам може прекрасно замінити скрутку або петлю перед повідцем. Володіючи відчутною вагою і хорошою гнучкістю, він прекрасно захистить поводок від перехлестів.

Іноді в складних умовах доводиться ловити велику рибу на дуже тонкі повідці. Навіть еластичності самого тонкого фідергама може не вистачати. У цьому випадку спортсмени використовують замість нього відрізок штекерної гуми.

Шоклідер

Про шоклідер ми вже згадували. Давайте розберемося, що ж це таке і з чим його їдять.

Шоклідер - це відрізок більш товстої волосіні, основне завдання якого - взяти на себе максимальні навантаження, що виникають при закиданні годівниці.

Коли потрібен шоклідер?

В першу чергу при ловлі на великих дистанціях. Великих - значить далі 50 м. Щоб впевнено кидати оснащення на таку відстань, потрібна важка годівниця і потужний кидок. Волосінь бажано тонша: з нею закид далі вийде. Але дуже тонка волосінь на такому закиданні просто порветься, не з першого разу, так з п'ятого. Ось і доводиться ставити шматок товстіший.

Крім того, при лові на далеких дистанціях часто доводиться використовувати плетінку, оскільки волосінь такої довжини вже помітно краде обережні клювання. Плетінка трохи товстіше, і закид б витримала без проблем, але вона абсолютно не розтягується, а це може привести до неприємних сходів і навіть обривів повідків на великій рибі (не заради дрібниці ж ми кидаємо так далеко). Можна використовувати фідергам, а можна поставити шоклідер з моноліски: він спрацює не гірше.

Другий випадок - річка. Тут чим тонше основна волосінь, тим більш легку годівницю можна використовувати. Тонка плетінка прекрасно працює, але з закидами 100-грамових годівниць теж справляється не завжди. Знову потрібен шоклідер.

Якої довжини його робити? Зазвичай рекомендують дві довжини вудилища плюс чотири-п'ять витків на шпулі.

З чого робити шоклідер?

При ловлі в стоячій воді для нього зазвичай використовують просту монофільну волосінь діаметром 0,24-0,25 мм. З недавнього часу все частіше стали замість неї брати флюорокарбон того ж діаметру. Він має трохи меншу, ніж у волосіні, розтяжність, достатню, втім, для нормальної амортизації ривків, але при цьому набагато більш стійкий до черепашок, прекрасно тоне, ну і, як усім відомо, набагато менш помітний у воді.

При ловлі на великих річках поступають інакше. Важкі годівниці і далекі кидки змушують використовувати для шоклідера волосіні діаметром 0,3 мм. Але навіть така волосінь поступово «втомлюється» і в самий невідповідний момент рветься. Використовувати більш товсту волосінь не дуже зручно - аж надто громіздкий вузол виходить, як його не в'яжи. Тому на великій річці краще використовувати в якості шоклідера відрізок товстої плетінки в поєднанні з 20-25-сантиметровим шматком товстого, діаметром 0,81 мм, фідергама. Треба тільки не забувати після кожного виведення серйозного трофею перевіряти фідергам і при необхідності замінювати на відрізок свіжого.

Тему шоклідера хотілося б закінчити одною порадою. Намагайтеся не сильно захоплюватися цим елементом оснастки і не використовуйте його там, де без нього можна обійтися.

Фідерна рибалка дуже різноманітна. Умови лову можуть вимагати різних підходів до вибору снастей і тактики. У наступних статтях ми розберемо різні напрямки фідерної ловлі, щоб полегшити вирішення завдань, які ставить перед нами рибалка на улюблених водоймах.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Фідерні оснастки і монтажі

Схожі статті

Ловля сома спінінгом

Ловля сома спінінгом

Найкраща пора для ловлі сома, як правило, липень і серпень. У цей час спостерігається найсильніше клювання. Хоча і на початку літа, можна спробувати щастя і виловити цю велику рибу. Але щоб максимально підвищити шанс успіху, рибалці потрібно знати деякі тонкощі. Особливо, звернути увагу на техніку і тактику при виведені.

Ловля лина весною на вудочку

Ловля лина весною на вудочку

Складно повірити, але лин проявляє високу активність на самому початку сезону відкритої води. На мілководді в кінці квітня - початку травня можна з успіхом ловити лина на поплавкову вудку, як махову так і матчеву. На перший погляд здається, що ранньою весною в мілководних затоках нічого, крім дрібних плотвичок та окушків, не водиться. Але це не так!

Ловля карася на болоті

Ловля карася на болоті

Існують невеликі водойми, в яких взимку виживають тільки карась і ротан. Як правило, це старі занедбані, тобто залишені без будь-якого догляду штучні ставки. Багато років тому їх чистили, поглиблювали і щороку випускали в них рибу, щоб вона підросла за літо. Безліч таких ставків створювалося в дачних селищах як «пожежні» водойми і для купання в літню спеку. Рибалки обходять такі водойми стороною і тому ловля карася на болоті може бути дуже успішною.

Вибір фідерного вудилища

Вибір фідерного вудилища

Для того щоб збільшити свої шанси на піймання риби, необхідно правильно підібрати вудилище для ловлі фідером. Риболовля в конкретних умовах вимагає ретельного підбору снастей, саме тому дана стаття присвячується вибору фідерного вудилища.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Кормушка Ракета. Спомб (17см.)

Кормушка Ракета. Спомб (17см.)

Вся прикормка, яка завантажується в SPOMB в повному обсязі доставляється до місця прикормки і повні..

67Грн.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

45Грн.

Котушка з бейтранером Kaida (Weida) KW

Котушка з бейтранером Kaida (Weida) KW

Спеціалізована котушка, призначена для лову коропа, сазана і іншої великої риби на донні оснащення...

465 - 545Грн.

Спінінг фідерний Brain Apex Double

Спінінг фідерний Brain Apex Double

Серія вудилищ для донного лову Brain Apex Double - це нове слово в сучасній донній ловлі, яке напев..

1040 - 1 408Грн.