Що таке шок лідер і для чого він потрібен

Застосування сучасних снастей дає можливість для ловлі на далеких і наддалеких дистанціях, що часто вступає в протиріччя з тенденцією використання все більш тонких лісок і делікатних снастей. Одним з найбільш ефективних способів вирішення даного протиріччя є застосування такого компонента оснащення як шок-лідер.

Що таке шок лідер

Кожному рибалці відомо, як далеко відлітає при закиданні оснащення яке відірвалося. Така дальність закидання недосяжна в нормальних умовах. Це пояснюється тим, що політ гальмується волосінню, що має певну масу, пружний опір і парусність. Тобто, чим менше діаметр волосіні, тим більше дальність закидання при інших рівних умовах. Однак зменшувати діаметр волосіні до нескінченності не можна - з певного моменту розривне навантаження волосіні стане менше навантаження, що виникає при закиданні, що призведе до її розриву.

Рішенням даної проблеми стало використання шок-лідера. Що таке шок лідер в рибалці?

Шок лідер (shock leader) - відрізок більш товстої волосіні на ділянці між основною жилкою і приманкою (оснащенням). Залежно від завдань і способу ловлі може бути монофільним, плетеним або флюорокарбоновим.

Де застосовується і для чого потрібен шок лідер

Сфера застосування шок лідера - всі види снастей з дальнім закиданням. Спочатку придуманий в серфовій ловлі, він поступово поширився і зараз асоціюється в першу чергу з карпфішінгом і фідером. Також застосовується шок лідер в матчевій і спінінговій риболовлі.

Для чого потрібен шок лідер на фідері:

  • захист основної жилки від обриву, пов'язаного з перевантаженням при закиданні;
  • захист від абразивних впливів;
  • захист від обриву при виведенні крупної риби на мінімальній дистанції.

У деяких випадках шок лідер з товстої волосіні захищає палець від порізу волосінню при силовому закиданні важких оснащень. Правда, застосування спеціального напальчника більш ефективно.

Матеріали для шок лідера

Як уже згадувалося, матеріал для шок лідера може бути різним. Найчастіше застосовують шок лідери з відносно товстої моно ліски. При цьому якщо в короповій ловлі мова йде про волосіні 0,4-0,6 мм, а в деяких випадках і більше, то в матчевій ловлі або ультралайт-спінінгу в якості шок лідера застосовується волосінь діаметром близько 0,2 мм.

Шок лідер з плетеної жилки має низку як переваг, так і недоліків. До перших відносяться велика міцність на розрив і чутливість, до других - відсутність амортизуючих здібностей при виведенні і низька стійкість до стирання. Найчастіше використовується плетена волосінь для шок лідера при ловлі на фідер.

Шок лідер для фідера роблять в основному з плетінки, так як вона володіє мінімальним діаметром при заданій міцності, а більш товста волосінь утворює вузол, який ледве буде проходити в дрібні кільця снасті.

Шок лідер з флюорокарбона найчастіше застосовується у випадках, коли необхідно захистити волосінь від пошкоджень об кам'янисте дно або колонії ракушок. Це пояснюється тим, що флюорокарбонова волосінь має меншу в порівнянні з іншими волосінями міцність на розрив і максимальну стійкість до механічних пошкоджень.

Від чого залежить довжина

Довжина шок лідера повинна забезпечувати виконання ним своїх завдань. Роль шок лідера для спінінга, наприклад, може зіграти подовжений флюорокарбоновий поводок, так як тест спінінгового вудилища зазвичай не дає можливість перевантажити волосінь при закиданні.

В інших випадках, як правило, довжина шок лідера визначається як дві довжини вудилища з невеликим, близько метра, запасом. Це пояснюється тим, що найбільше навантаження снасть при закиданні відчуває в момент розгону оснастки, коли волосінь ще не змотується з котушки.

У разі ловлі на фідер або коропове вудилище в місцях, де можливе пошкодження волосіні об дно, довжину шок лідера іноді збільшують до 15-20 м., тобто, на ту відстань, на якій волосінь торкається дна.

Різновиди вузлів і способи їх в'язки

Використання шок лідера викликає закономірне питання, як правильно прив'язати шок лідер. Завдання ускладнюється тим, що вузол для шок лідера повинен бути не тільки міцним, але і компактним, інакше виникає небезпека стопору його в пропускних кільцях. Особливо важливо це для фідера, пропускні кільця на вершинці якого відрізняються вкрай малим діаметром.

Для того щоб зв'язати шок лідер з основною жилкою, зазвичай рибалки використовують такі вузли:

  • вузол морквина для шок лідера;
  • вузол стріла для шок лідера;
  • кривавий вузол.

Окрему проблему створює питання, як прив'язати шок лідер до плетінки. Більшість вузлів не підходять для цього завдання, так як плетінка здатна перерізати волосінь. Максимальну міцність з'єднання забезпечує вузол морквина.


Необхідно пам'ятати, що перш ніж затягувати вузол, його необхідно змочити. Це зменшить тертя і захистить волосінь в місці вузла від пошкоджень. Для того щоб вузол краще проходив через пропускні кільця і ​​не розв'язався випадково, його можна проклеїти супер-клеєм.

Поради та рекомендації

На завершення поговоримо про те, як вибрати шок лідер.

Вибираючи шок, лідер варто враховувати, що незважаючи на його призначення для захисту волосіні, надлишкова товщина не потрібна - вона знижує дальність закидання, чутливість снасті і збільшує вплив течії. Зазвичай для визначення необхідної міцності шок лідера використовують формулу: на одну унцію (1 oz = 28,35 гр.) ваги вантажу беруть навантаження на розрив волосіні 10 фунтів (1 lb = 454 гр.). Таким чином, для вантажу 80 гр. необхідний шок лідер, що витримує приблизно 28 lb або 12,8 кг.

Маючи можливість вибору, краще придбати не звичайну волосінь необхідного діаметра, хоча і вона підійде, а спеціально розроблену для виготовлення шок лідера. Такі волосіні виготовляються більшістю виробників.

Щоб домогтися найбільшої дальності закидання, варто придбати волосінь, поєднану з лідером. За рахунок відсутності вузла максимально знижується тертя, а плавний перехід діаметра забезпечує міцність, так як відсутня точка напруги.

Підводячи підсумок, можна сказати, що найкращий шок лідер той, який найкращим чином підходить для існуючих умов риболовлі.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Що таке шок лідер і для чого він потрібен

Схожі статті

Як і для чого анісові каплі застосовуються на риболовлі

Як і для чого анісові каплі застосовуються на риболовлі

Аніс для риболовлі часто називають активатором клювання за рахунок ефективного залучення уваги здобичі. Аніс зустрічається в рибальських сумках куди частіше за інших атрактантів через дешевизну крапель і результативне клювання. У природі аніс є квіткою з вдалим поєднанням мікроелементів, його застосовують в медичній, кулінарній сферах, косметології, а також набув поширення і в рибальській справі.

З чого і як зробити прикормку для плотви

З чого і як зробити прикормку для плотви

Плотва схильна вести зграйний спосіб життя, але в одній зграї не буває багато риби. Вона часто переміщається по водоймі в пошуках їжі і відрізняється активністю. Плотва зустрічається на гачках багатьох рибалок в якості випадкової здобичі, але готуючись на риболовлю виключно за нею, важливо отримати правильне уявлення про її смакові переваги та особливості поведінки.

Як приготувати прикормку з гороху для риболовлі

Як приготувати прикормку з гороху для риболовлі

Горох для риболовлі допомагає вивуджувати велику рибу, серед якої лящ, короп, язь і сазан. Горохова прикормка привертає і рибу поменше: плотву, густеру, головня, карася... Горох використовується і в ролі приманок, адже добре закріплюється на гачку і рідко злітає під час частих закидів.

Чим прикормлювати карася весною

Чим прикормлювати карася весною

В цілому карась - ненажерлива і необережна риба, але на початку весни вона зберігає пасивність і погано йде на гачок. Прикормка на карася ранньою весною важлива, щоб привернути увагу риби, інакше не доводиться розраховувати на великий улов. Найбільш уловистий час настає після появи підводної рослинності, перед настанням нересту. Знаючи особливості поведінки риби у весняний час, легко підібрати відповідні рецепти і способи прикормки.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Шоклідер Prologic Bulldozer Mimicry Water Ghost XP 100m

Шоклідер Prologic Bulldozer Mimicry Water Ghost XP 100m

Цей шок лідер проводиться за допомогою різних матеріалів, які роблять його дуже міцним і одночасно,..

180 - 200Грн.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 300м.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 300м.

Волосінь Carp Expert Multicolor Boilie Special. Коропова волосінь від угорської компанії. Особливіс..

101 - 136Грн.

Флюорокарбон поводковий Sunline SIG-FC

Флюорокарбон поводковий Sunline SIG-FC

Спеціальний повідковий флюорокарбон. Відрізняється високою міцністю на вузлі, але в той же час макс..

97 - 584Грн.

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 показав хорошу міцність і стійкість до стирання, розривні навантаженн..

126Грн.