Розведення гнойового черв’яка в домашніх умовах

В риболовлі можуть застосовуватися різні приманки - як штучні, так і живі. Але особливий інтерес для багатьох видів риб представляє саме гнойовий черв'як. Взагалі, черви для риболовлі - це універсальна приманка, хоча їх не завжди виходить купити. Правда, їх можна накопати, але тільки в певних умовах. У разі посухи влітку знайти хробака складно, не кажучи вже про зимову рибалку. Тому відповідним вибором для рибалок може стати розведення черв'яків для риболовлі в домашніх умовах.

Яку користь приносять черв’яки

Важко переоцінити значення черв'яків. В першу чергу слід відзначити їх значення для підвищення врожайності ґрунту. Розглянемо функції, які вони виконують в рамках цього завдання:

 • створення родючого ґрунту. В процесі своєї життєдіяльності черви пропускають через себе всі органічні залишки і переробляють їх в гумус, від якого і залежить родючість ґрунту;
 • розпушування ґрунту;
 • забезпечення його аерації і зволоження;
 • знезараження ґрунту - відбувається завдяки тому, що черв'яки разом з ґрунтом поглинають велику кількість грибів з їх спорами, нематод, бактерій та інших шкідників. Цим вони не тільки знищують шкідливі речовини в ґрунті, а й перетравлюють їх, щоб потім виділити свою кишкову мікрофлору. Вона володіє антибіотичною дією, яка не дає розвиватися патогенному середовищу в ґрунті.

Черви можуть також бути прекрасним кормом для птиці. Це становить інтерес для:

 • власників підсобних господарств, які розводять курей, індиків та іншу свійську птицю;
 • власників зоомагазинів, які можуть використовувати черв'яків як кормову добавка для своїх вихованців.
Ну а для нас найбільший інтерес
представляє функція хробака – що виступає наживкою на рибалці. Одним з
найулюбленіших ласощів практично для всіх видів риб є гнойовий черв'як. Шукати
таких черв'яків потрібно в гної або в спресованому вологому листі.

По виду їх складно відрізнити від звичайних червоних черв'яків. Різниця тільки в трохи більшій довжині і неприємному запаху від жовтуватої рідини, яка виділяється при наживлені хробака. Вони відрізняються також умовами утримання.

Технологія вирощування черв'яків в домашніх умовах

Питання, як розводити хробаків для риболовлі передбачає підготовку всіх необхідних умов для їх домашнього утримання. Здавалося б, що це може привести до антисанітарії в будинку. Але якщо правильно підійти до вибору місця і тари, а також грамотно годувати хробаків, щоб не допускати появи неприємних запахів, то ніяких незручностей від такого сусідства не буде.

Ящик для хробака

Вирощування хробаків для риболовлі вимагає певної тари, в якості якої підійде пластиковий, дерев'яний або навіть картонний ящик. Якщо ви запускаєте свою міні-ферму надовго, якщо передбачається розведення великої кількості черв'яків протягом тривалого терміну, то вибирайте пластиковий ящик. Він легше миється і забирається, а також більш довговічний.

Якщо планується тимчасове вирощування невеликої кількості особин, підійдуть картонні або дерев'яні ящики. Але потрібно розуміти, що картонну коробку доведеться часто міняти або вставляти в іншу таку ж, так як вона швидко розмокне і втратить форму.

Ні в якому разі не можна використовувати металеву тару, так як метал може при окисленні виділяти в ґрунт шкідливі для черв'яків елементи.

Розміри ящика можуть бути довільними, але потрібно дотримуватися головних вимог:

 • висота повинна бути не менше 30 см;
 • площа вибирається залежно від кількості черв'яків з розрахунку на 1000 дорослих особин не менше 1 кв. м.

Потрібно також не забути зробити в ящику отвори: в дні - для дренажу, а в боках - для циркуляції повітря. Чим більше буде отворів, тим краще. Отвори потрібно розмістити рівномірно по всій площі дна. Розмір отворів повинен бути невеликим, щоб навіть молоді особини не змогли вибратися через них і розповзтися по квартирі. Ящик краще встановити на піддон з піском. Таким чином, зайва волога буде вбиратися, а не перебігати на підлогу або стелаж.

Як альтернативна тара для
проживання може використовуватися старе корито або ванна, а також спеціальні
контейнери.

Ґрунт

Дно підготовленого контейнера рекомендується застелити невеликим шаром (близько 5-6 см.) утрамбованої соломи або сіна. Зверху потрібно рівномірно насипати десяти сантиметровий шар біогумусу. Якщо ви не хочете купувати біогумус, можна підготувати відповідний субстрат самостійно. У нього повинні входити подрібнена солома та сіно, а також тирса, гній і земля. Всі компоненти потрібно ретельно перемішати і спресувати.

Набираючи землю для субстрату, потрібно, щоб у неї не потрапили залишки золи від багаття, тому що це може виявитися згубним для вихованців. Так само негативно позначиться на хробаків і присутність в землі свіжого перегною. Адже листя і коріння при високих температурах будуть гнити, а при цьому з ґрунту забирається кисень. При нестачі кисню хробаки не будуть в змозі не тільки розвиватися і розмножуватися, а й виживати.

Для черв'яків важливо, щоб підготовлений субстрат мав нормальну кислотно-лужну реакцію, тому що в лужному або кислому ґрунті черв'яки поступово можуть загинути. Ідеальним середовищем для їх проживання є ґрунт з кислотно-лужної реакцією рН 7. Для її перевірки можна скористатися лакмусовим папірцем:

 • якщо він не змінює свого кольору при намоканні у вологому субстраті, значить, ґрунт підходящий;
 • якщо папір червоніє - ґрунт кислий. В цьому випадку потрібно досипати доломітового борошна або полити крейдяним або вапняним молоком;
 • якщо лакмус синіє - ґрунт лужний. Тоді потрібно додати торф або гній, але не свіжий, а який пролежав не менш 2 років.

Кількість субстрату потрібно заготовлювати виходячи з того, що на кожного хробака в рік потрібно близько 300-400 гр.

Вологість субстрату перевірити
дуже легко - потрібно стиснути його невелику кількість в кулаку. При
оптимальній вологості волога повинна виступати, але не текти.

Підготувавши ґрунт, в контейнер можна заселяти черв'яків. Після заселення потрібно почекати поки черви сховаються в землі, і можна приступати до їх годівлі.

Корм

У природному середовищі гнойові черв'яки в основному харчуються підгнилими залишками рослин, але при розведенні черв'яків в домашніх умовах їм підійдуть кухонні відходи, але можна додавати і опале листя, і сіно.

Для корму добре використовувати фруктові та овочеві очищення (але не картопляні) і фрукти з компотів. Все це потрібно подрібнити, оптимально за допомогою м'ясорубки або блендера. Ефективно також їм давати кавову гущу, залишки заварки і каш без молока, подрібнену яєчну шкаралупу. Не слід давати черв'якам солону їжу. При розведенні гнойових черв'яків в домашніх умовах не рекомендується додавати в корм м'ясні і рибні відходи, так як з'явиться неприємний запах.

Привчати черв'яків до нового корму і замінювати його компоненти треба поступово і досить обережно.

Корм потрібно рівномірно розмістити по поверхні ґрунту шаром близько 5 см. Зверху його можна накрити шаром мокрого гофрокартону, а можна присипати дво сантиметровим шаром біогумусу.

У міру того як черв'яки будуть переробляти попередню порцію корму, потрібно додавати наступну. Визначити, коли потрібно додавати корм, досить легко:

 • якщо корм накритий картоном, то новий додається, коли на картоні з'являються прогризені діри. Вони свідчать про те, що попередня порція вже з'їдена;
 • якщо корм присипаний біогумусом, то добавка потрібна при перетворенні попередньої порції в біогумус.

Полив

При вирощуванні черв'яків для риболовлі важливим є забезпечення оптимальної вологості в місці їх проживання. Для цього потрібно проводити регулярні поливи. Обов'язково потрібно проводити полив після годування, а також у міру потреби.

Не потрібно боятися перелити воду, так як дренажні отвори в дні скриньки будуть сприяти виходу зайвої вологи і не дадуть воді застоятися. Але і дуже старатися теж не варто.

Для поливу потрібно обов'язково використовувати воду кімнатної температури, яку відстоювали не менше трьох днів. Після поливу субстрат прикривається товстим мокрим картоном, бажано гофрованим, або кришкою з дірками для циркуляції повітря.

Температура

Для розведення черв'яків придатною є температура від 18 до 24 ºC. Надто низька температура призводить до того, що гнойовий черв'як припиняє харчуватися і розвиватися, а впадає в сплячку. Вирощувати черв'яків потрібно в темному місці подалі від опалювальних приладів і прямих сонячних променів.

Розселення

Якщо створені нормальні умови, то приблизно через 2 місяці кількість черв'яків в контейнері може збільшитися не менше ніж удвічі, а іноді навіть в 5-6 разів. Перед їх розселенням потрібно повністю припинити годування, і очікувати поки черви виберуться на поверхню. Тоді їх буде набагато легше зібрати.

Після цього потрібно зібрати верхній шар ґрунту і розкласти його по новим підготовленим контейнерам. У них розподілити вийнятих черв'яків за тією ж технологією, що і під час їх первісного заселення.

Якщо ви розводите черв'яків виключно для себе, то одного ящика з хробаками буде досить для повного забезпечення всіх ваших рибальських потреб.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Розведення гнойового черв’яка в домашніх умовах

Схожі статті

Які приманки і наживки використовувати для ловлі сома

Які приманки і наживки використовувати для ловлі сома

Сом відноситься до хижих риб, що виділяються підвищеною обережністю. Наживка для ловлі сома вибирається з урахуванням його гастрономічних уподобань і погодних умов. При лові сома використовуються наступні методи

Як зробити прикормку для рибалки з зерен коноплі

Як зробити прикормку для рибалки з зерен коноплі

Важливою якістю конопель для рибалок є її здатність залучати рибу. Зараз важко сказати, як давно застосовується конопля для риболовлі, набагато важливіше, що сьогодні її використовують набагато рідше, ніж вона того заслуговує.

Які ароматизатори приманюють карася

Які ароматизатори приманюють карася

Карась становить основну частину підводних мешканців більшості водойм. Окремі особини часто досягають значних розмірів. На відміну від інших видів риб, не вибагливий і активний карась тішить своїми покльовками в самих різних ситуаціях. Полюючи на карася, рибалка має всі шанси залишитися з уловом. Якщо використовувати ароматизатори для риболовлі, риба прийме вашу насадку за справжні ласощі.

Розведення опаришів для рибалки в домашніх умовах

Розведення опаришів для рибалки в домашніх умовах

Опариш - личинка синьої мухи - це універсальна наживка. На неї клюють майже всі види мирних риб, і навіть деякі дрібні хижаки. Багато рибалок вважають його кращим за всі інші види наживок. Адже опариші добре привертають рибу своєю високою рухливістю і специфічним запахом, а також рідко збиваються з гачка.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг телескопічний Apache Navigators New

Спінінг телескопічний Apache Navigators New

Guangwei Apache Navigators - універсальний недорогий телескопічний спінінг. Бланк вудлища виготовле..

325 - 461Грн.

Котушка з бейтранером Kaida (Weida) KW

Котушка з бейтранером Kaida (Weida) KW

Спеціалізована котушка, призначена для лову коропа, сазана і іншої великої риби на донні оснащення...

465 - 545Грн.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 300м.

Волосінь Carp Expert Boilie Special 300м.

Волосінь Carp Expert Multicolor Boilie Special. Коропова волосінь від угорської компанії. Особливіс..

100 - 136Грн.

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха в першу чергу призначена для лову мирної білої риби на макушатник. Розмір брикету підходить ..

32Грн.