Що таке мандула на судака і як її зробити своїми руками

Сьогодні риболовля багатьом рибалкам не приносить особливого прибутку, лише задоволення. Для упіймання риби придумано таку кількість оснасток і снастей, що всіх їх перерахувати вкрай складно. Якщо хочеться на рибалку з метою затримання трофейного хижака, а витрачатися немає бажання, тоді має сенс виготовити і використовувати мандулу при ловлі судака. Щоб вийшла найкраща мандула на судака досить витратити до 30 хвилин часу. В основі приманки використовуються різнокольорові елементи, покликані імітувати рух малька.

Що собою являє приманка

Приманка на судака мандала відноситься до простих конструкцій, виготовленим з легких полімерних матеріалів, що плавають на поверхні води. Є кілька різновидів матеріалів, що застосовуються в основі приманки.

З чого роблять мандулу на судака:

 • переважно в основі приманки використовується пінополіуретан - цілісний матеріал, значно міцніше пінопласту;
 • етиленвінілацетат (скор. ЕВА) - легкий і пружний матеріал.

Тіло виготовляється з декількох елементів у формі кола, квадрата або конуса, між собою з'єднуються за допомогою заводних кілець або дротом. Розміри мандули на судака залежать від величини передбачуваної здобичі, зазвичай 5-12 см.

Практично всі елементи тіла містять в собі трійники, хоча кількість гачків підбирається індивідуально з урахуванням розмірів приманки. Уловисті мандули на судака включають мінімум 2 кольори, а ось тип забарвлення вже залежить від конкретних умов. Навіть найкращі кольори мандули на судака поступаються двоцвітним моделям. Найчастіше використовуються жовті, зелені, сині, чорні і білі кольори. На останньому елементі конструкції краще встановлювати мушку.

Вибір відповідного вудилища

Снасть мандула на судака застосовується в аналогічних умовах, як і джиг-головки, відповідно, снасті практично не відрізняються. Можна без переобладнання використовувати джигові снасті.

Під час підбору правильного вудилища краще придивитися до швидкого і над-швидкого строю. Тест вудилища підбирається під розміри здобичі, вагу приманки, а також глибину і швидкість течії води. У швидкоплинній річці доведеться використовувати техніку лову, що включає важкі грузила, відповідно, тест береться більше, ніж в стоячій воді.

Відносно довжини вудилища найважливішим правилом вибору є тип риболовлі: з човна або з берега. Під час лову з плавального засобу варто використовувати бланки близько 2-2,1 м. При береговій риболовлі доведеться підібрати довгі спінінги, що забезпечують достатню дальність закидання. На рибалці з берега краще застосовувати спінінги 3 м., вони забезпечують далекобійність і надмірно не заплутуються в рослинності.

Вибір котушки і волосіні

Всі способи проводки мандули на судака вимагають підвищеної чутливості снасті, аналогічно джигу. З цим урахуванням для упіймання судака краще використовувати плетену волосінь. Плетінка виграє у монофіла завдяки мінімальній розтяжності, підвищеній міцності і відсутності ефекту пам'яті.

При розгляді котушки варто орієнтуватися на надійність, якість жилкоскладача і плавність сходу волосіні з шпулі. Якщо встановлений неякісний жилкоскладач або заїдає механізм, зробити дальній кидок буде неможливо.

Важливо! Риболовля мандулою ефективна не тільки по відношенню до судака, в якості прилову часто зустрічається окунь і щука. В цілому зловити судака простіше з флюорокарбоновою волосінню, але при наявності в водоймі щуки нерідко встановлюють металеві повідці, інакше одна щука здатна тероризувати рибалку, відкусуючи волосінь в процесі виведення.

Як зробити мандулу на судака своїми руками

Перед виготовленням оснастки мандула на судака важливо підготувати матеріали, необхідні в процесі робіт:

 • пінополіуретан для виготовлення основи. Можемо використовувати залишки від утеплення будинку, килимка для туристичного походу, тапочок;
 • дріт з перетином 0,5-0,7 мм;
 • гачки двійники і трійники. Гачки на судака повинні бути гострими, міцними і не дуже великими;
 • вухаті вантажі;
 • карабіни для кріплення грузила;
 • вушні палички допоможуть виготовити трубку, складніше дістати, але зручніше - палички від льодяників. Можна використовувати і залишки стрижнів від ручок без пасти;
 • необхідні матеріали, якими прикрасимо хвіст: блискучий дощик, кольорова шерсть, люрекс;
 • нитка (знадобиться в ході закріплення хвостової прикраси).

Додатково виготовлення мандули на судака зажадає від рибалки наявність інструментів:

 • будівельний ніж;
 • ножиці;
 • вологостійкий клей, який не впливає на стан синтетики;
 • плоско і круглогубці знадобляться в ході створення кілець з дроту;
 • трубки для нарізання отворів, доведеться заздалегідь підточити закінчення;
 • шило з тонким закінченням або в'язальна спиця.

Уловиста мандула на судака своїми руками завжди має приблизно подібне розташування конструктивних елементів.

Кількість елементів мандули:

 • головна частина;
 • центральна частина, тіло;
 • хвостова частина.

Виготовлення заготовки для самої уловистої мандули на судака:

 1. Спочатку склеюємо пінополіуретанові пластини, не забуваючи про зміну кольору відповідно до власного смаку. Почерпнути натхнення допоможуть фірмові аналоги або варіанти розмальовок від інших рибалок. Краще використовувати в якості матеріалу тапочки або будівельний матеріал, так як зробити мандулу буде простіше. Якщо товщина листа більше 1 см, не доведеться переклеювати між собою пласти.
 2. Приманка на судака мандула часто виявляється успішна в одному з кольорів, але при зміні місця в хід йде інше забарвлення. Заздалегідь можемо озброїтися декількома кольорами, заготовивши різнокольорові шайби, нарізані гострими трубками.
 3. На спицю, яка використовується в якості осі, надягаємо нарізані шайби і склеюємо їх між собою. Зазвичай головну частину приманки з тілом доцільно робити 1,5-2 см, а довжина заготовки хвоста менше - близько 0,5 см. При виборі форми і довжини шайб перевагу краще віддавати конусним заготівлям, які разом забезпечать мінімальну довжину 5 см. Подібна приманка пристосована для упіймання невеликого судака і окунів, на великих особин краще ставити насадки 10-12 см.
 4. Після склеювання комплекту шайб і установки на вісь прийшов час обточити заготовку, щоб надати їй бажану форму. Головну частину і шию підрізаємо ножем, для додання конусного виду, а хвіст підійде і в формі циліндра. Завершивши попередню обрізку, зайві шматки матеріалу зрізаємо ножицями. Незначні відхилення в формі лише вітаються, у високій точності немає необхідності.
 5. Щоб мандула на судака своїми руками придбала закінчений вигляд, робимо каркас для приманки. У класичному вигляді приманки на каркас кріпиться 2 гачка: в області голови і хвостовій частині. До одного з кінців дроту прикріплюємо трійник, для чого буде потрібно попередньо зробити 2 кільця на дроті: на одне монтуємо гачки, а за друге - з'єднуємо з основною жилкою. Простіше кріпити волосінь до кільця, що виходить за межі вигину.
 6. Всередину тіла встановлюємо пластикову трубку, її кінці трохи плавимо. Під час процедури плавлення важливо зберегти отвір, в нього протягуємо дріт, що сполучає хвіст з головою.

Як зробити мандулу для ловлі судака:

 1. Пінополіуретановий конус надягаємо на трійник в області голови (місце створення кілець з дроту).
 2. Заготівлю фіксуємо на останній трійник.
 3. Проводимо дротяний відрізок через верхнє кільце і скручуємо його. Прибираємо менший кінець дротяної скрутки, а довгу сторону направляємо всередину трубки, розташованої в конусі.
 4. Кінець дроту скручуємо з плавником в області хвоста.
 5. Прикрашаємо хвостовій трійник саморобною мушкою з будь-якого кольорового матеріалу. Декоративні матеріали краще кріпити ниткою і додатково приклеювати краплею вологостійкого клею.
 6. Прикріплюємо мандулу до вухатого грузила через заводне кільце.

Спростити процедуру компонування снасті допоможуть невеликі, міцні карабіни. З'єднати оснащення з карабінами легко прямо на рибалці, снасть не зажадає попередньої підготовки в майбутньому.

Техніка ловлі судака на мандулу

Якщо рибалці знайома ловля судака на джиг, з мандулою він впорається легко, адже принципових відмінностей між принадами не існує. Мандула при правильному використанні не поступається по уловистості звичним воблерам і блешням, так як саморобна насадка має активну, привабливу гру. Риболовля мандулою на судака результативна в різних умовах незалежно від течії.

Приманка забезпечує активні рухи при повільній проводці в стоячій воді. На ставках без течії ловля судака на мандулу все ж ефективніше в поєднанні з швидкими рухами спінінгом, тоді гра стає ще активніше.

Якщо клювань довгий час не було, краще змінити місце, так як проблема не в приманці, а в неправильному виборі місця. Спрямованість тактики лову - облов максимально великої території. Найбільш перспективними місцями є ділянки з нерівностями на дні і перепади глибини. Судак зазвичай плаває на дні в глибинних ямах, як і окунь з щукою, які також є можливим приловом на мандулу. Шукати судака на рівному дні варто виключно в осінню пору.

Перед тим як ловити на мандулу судака, важливо визначитися з вагою огрузки. На далекі кидки краще ставити важкі грузила, а ловля біля берега ефективна з мінімальною огрузкою. Від ваги грузила не страждає якість проводки, але з великим вантажем простіше досліджувати улюблені судаком місця.

Правильна проводка мандули при ловлі судака

Кращий колір приманки, як і спосіб її анімації, визначається індивідуально, залежно від умов водойми. Способи проводки при ловлі судака на мандулу:

 • для дослідження дна краще рівномірна, повільна проводка мандули при ловлі судака. Спокійна проводка з паузами на 3-6 сек. привертає хижаків з будь-яким рівнем активності;
 • джигова проводка. Очікуємо зіткнення приманки і дна, а при першому контакті виконує проводку або посмикування приманки верхівкою вудилища з підмоткою ослабленої волосіні;
 • можемо підривати приманку парою різких оборотів котушки, потім завмираємо на нетривалий час, до опускання насадки на дно. У моменти падіння приманки зазвичай наступають клювання. Якщо клювання не настає, збільшуємо паузи на кілька секунд.

Мандула повільно витісняє воблери на судака в колі спінінгістів, з невеликими фінансовими можливостями. Подібний стан небезпідставний, адже саморобна наживка є однією з найбільш уловистих приманок.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Що таке мандула на судака і як її зробити своїми руками

Схожі статті

Особливості нересту судака

Особливості нересту судака

Судак - це цінна здобич, на яку полюють рибалки по всій Україні. Цінність хижака являє цікавий процес виведення, так як риба досить сильна, має великі розміри тіла і хороші смакові якості. Риболовля на судака можлива протягом усього року, крім єдиного періоду - нересту. Час нересту судака є особливим періодом життя риби, в який хижак поводиться зовсім інакше, ніж зазвичай. У нерестовий період заборонена ловля цієї риби.

Як ловити форель на пасту

Як ловити форель на пасту

Форель і інші види риб з сімейства лососевих відрізняються хитрістю і обережністю у виборі корму. Виловити велику особину - це складне завдання, без спеціальних навичок, снастей і приманок тут не обійтися. Важливе значення має розуміння схильностей риби і її поведінки в залежності від сезону. Рибалкам доводиться підбирати правильну приманку під кожен сезон окремо або ловити на пасту.

Як і на що ловити товстолобика

Як і на що ловити товстолобика

В гонитві за товстолобиком знаходяться маса вітчизняних рибалок, риба дарує не тільки яскраві емоції в процесі виведення, а й може вважатися великим трофеєм. Ловля товстолобика на течії має свої складнощі і нюанси, до риболовлі доведеться готуватися заздалегідь, інакше виловити велику рибу не вдасться. Зібрати снасті для лову товстолобика своїми руками нескладно, але знадобляться міцні палиці: фідерні або коропові, надійна котушка, відповідне оснащення і приманка. 

Види поплавків і їх класифікація по умовах ловлі

Види поплавків і їх класифікація по умовах ловлі

При слові «рибалка» у більшості людей виникає асоціація з людиною, яка сидить на березі і дивиться на поплавок. І це не випадково, адже ловля на поплавкову вудку - найпопулярніший вид рибного лову. Неможливо сказати, коли з'явився перший поплавок. Впевнено можна стверджувати, що сталося це дуже давно, і на протязі всієї історії риболовлі поплавки удосконалювалися - з'являлися нові форми і конструкції, застосовувалися нові матеріали.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Коливна блешня DuraLure Storm 10.5g

Коливна блешня DuraLure Storm 10.5g

Самі уловисті блешні «Storm» призначені для полювання на щуку, судака, крупного окуня, жереха і нав..

41Грн.

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 показав хорошу міцність і стійкість до стирання, розривні навантаженн..

126Грн.

Спінінг Vulcan 3-12гр.

Спінінг Vulcan 3-12гр.

Спінінг Vulcan – спінінгове вудилище середнього ладу розроблялося для лову на джиг-приманки. У спі..

372 - 400Грн.