Як зберігати мотиля в домашніх умовах і правильно одівати на гачок

Мотиль - один з основних видів корму риб, які харчуються в донних шарах води і, відповідно, одна з кращих наживок, особливо в холодній воді. Головний недолік мотиля - його «ніжність», він легко пошкоджується при механічних впливах і гине від пересихання або нестачі кисню. Тому питання, як зберегти мотиля живим в домашніх умовах, є більш ніж актуальним.

Як зберегти мотиля в домашніх умовах

Якщо ви купили мотиля заздалегідь або він залишився у вас з минулого риболовлі, потрібно потурбуватися питанням його збереження. Рибалкам відомо багато способів зберігання мотиля, що відрізняються за рівнем доступності, складності та ефективності. Розглянемо їх особливості, а також основні переваги та недоліки.

Зберігання мотиля в газетному папері

Досить легкий і доступний спосіб, для якого потрібна всього лише газета. Її потрібно розділити на кілька листів, один з яких намочити. Розкласти мотиля на мокрий лист тонким шаром і загорнути, зробивши щось на зразок конверта, але так, щоб мотилеві було вільно. До того ж можна вкласти в цей конверт зволожені валики з газети, щоб він не сплющувався, а мотиль не здавлювався. Загорнути мокрий конверт в суху газету і покласти в холодильник на полицю, найбільш віддалену від морозилки. Щодня потрібно розгортати конверт, щоб перебрати мотиля, видаливши мертвих особин, і замінити мокру газету новою. Так мотиль може зберігатися до 10 днів.

Вовняна або полотняна ганчірка

При цьому способі використовується ганчірка з натуральної тканини, яку потрібно зволожити прохолодною водою без хлорки (краще талою або криничною). На ній слід рівномірно розкласти якісного мотиля і скласти у вигляді кульки. Зберігати його потрібно в холодному місці, але з плюсовою температурою. Кожен день необхідно перебирати мотиля, прибираючи мертвих личинок, і промивати ганчірочку. В таких умовах мотиль може відмінно зберігатися близько 10 днів.

Сира картоплина

Цей спосіб використовують багато рибалок. Він дає менш довгостроковий ефект, а й вимагає менших зусиль - не потрібно прати ганчірку, мочити газети і т. д.

Досить виконати наступні дії:

 • взяти велику якісну (не зіпсовану) картоплину;
 • розрізати її на дві частини, причому одну бажано зробити більше іншої;
 • в більшій частині видовбати ножем середину, щоб вийшов стаканчик;
 • всередину цього стаканчика укласти мотиля, перемішаного з чайною заваркою;
 • закрити меншою частиною і скріпити їх між собою (можна зубочистками, а можна перетягнути гумкою);
 • покласти в холодильник.
Личинок потрібно перебирати
регулярно, викидаючи мертвих, і промивати картоплину. Так мотиль може
зберігатися до п'яти днів.

Картопляні вижимки

Як видно з назви, при цьому способі зберігання теж використовується картопля, але її потрібно натерти на тертці. Кількість картоплі береться виходячи з того, що на 50 гр. мотиля береться 1 середня картоплина. Натерту картоплю треба віджати від соку до напівсухого стану. Це простіше зробити, якщо попередньо загорнути її в серветку. Розкласти частину вижимів на марлі, зверху покласти мотиля і накрити знову вижимками. Марлю згорнути, зволожити прохолодною водою і покласти в холодильник. Періодично потрібно перевіряти мотиля, щоб видаляти мертвих особин і зволожувати марлю. А іноді потрібно оновлювати вижим. Використовуючи цей спосіб, можна домогтися збереження мотиля до двох тижнів.

Капуста

Потрібно взяти свіжий невеликий капустяний качан і відігнути в ньому верхні листочки. В отримані зазори між листям розмістити мотиля, і помістити капусту в холодне місце. Качан потрібно перевіряти на предмет псування (про що може свідчити неприємний запах) і видаляти мертвих личинок.

Використані листя чаю

Це спосіб забезпечить збереження мотиля досить тривалий час, але він не дуже зручний через складність вибирання мотиля з заварки.

Розкласти використану заварку на зволожену марлю і додати до неї мотиля, потім марлю згорнути в кульок.

Пісок з водою

У неглибоку ємність насипати двох сантиметровим шаром дрібний пісок і залити його водою так, щоб вона трохи покривала пісок. Перекласти личинки в воду, при цьому живі зариються в пісок, а мертві - будуть спливати. Тару поставити в холодне місце, а в міру появи личинок які сплили міняти воду.

Плоска посудина

Головна вимога при цьому способі - наявність плоскої посудини з кришкою яка добре закривається. Якщо така знайшлася, - на її дні потрібно розташувати шар мотиля і трохи його зволожити. Ємність закрити кришкою і поставити в холодне місце. Там утворюється середа з великою кількістю кисню, що дає можливість личинкам довгий час зберігатися.

Зливний бачок унітазу

Багато хто до цих пір користуються таким способом зберігання мотиля: його складають в капронову панчоху і вкладають в бачок унітазу. Вважається, що він буде добре зберігатися, так як постійно знаходиться в проточній воді.

Але насправді цей спосіб застарів, тому що в бачку вода, мало того, що хлорована, так ще і містить мало кисню, а це абсолютно не підходить для нормальної життєдіяльності мотиля.

Вологий поролон

Цей спосіб один з найпростіших за витратами часу і сил, і він дуже надійний. У пластиковий контейнер потрібно вкласти зволожений вирізаний за розміром нетовстий шматок поролону, на який зверху викласти личинок, і щільно накрити його кришкою. Зберігати його потрібно в холодильнику або погребі. Раз в 5-7 днів поролон потрібно зволожувати і вибирати мертвих личинок.

Поролон забезпечує достатню вологість, щоб мотиль не висихав, але при цьому личинки не плавають у воді. Цей спосіб дає можливість підтримувати збереження мотиля щонайменше місяць.

Термос з льодом

Теж дуже легкий спосіб і за кількістю витраченого часу, і по простоті догляду. У термос потрібно на третину насипати наколотого льоду, а зверху покласти капроновий пакет (панчіх) з мотилем. Через день рекомендується оновлювати лід: додавати новий.

Жерстяна банка

Наступний спосіб вимагає деяких витрат часу і сил на підготовку, але досить легкий в подальшому обслуговуванні. Мало того, підготовчі роботи можна виконати лише один раз, а використовувати їх результати для зберігання мотиля багаторазово. Тому він вважається одним з найефективніших. Потрібно виконати наступні дії:

 • взяти бляшанку і зробити в ній багато дрібних отворів (можна шилом або цвяхом, а можна за допомогою дрилі);
 • обробити гострі краї напилком або наждаком;
 • помістити мотиля в банку;
 • ретельно загорнути банку в марлю і помістити її в проточну воду.

За рахунок постійної циркуляції свіжої води в банці личинки залишаться живими довгий час.

Заморожений мотиль

При необхідності тривалого зберігання мотиля його заморожують. Зручно застосовувати для заморозки лотки для льоду або аналогічні ємності, щоб розділити мотиля на порції. Промитого і перебраного мотиля укладають в тару і заливши невеликою кількістю води ставлять в морозилку. Необхідно відзначити, що мотиль погано переживає заморозку, але після відтавання його можна використовувати.

Як зберегти мотиля на рибалці?

Якщо в природному середовищі існування або в холодильнику мотиль знаходиться в стабільних більш-менш придатних йому умовах, то на риболовлі він схильний до дії низької або, навпаки, занадто високої для нього температури.

Як зберегти мотиля на морозі?

При зимовій ловлі основне завдання рибалки захистити мотиля від замерзання. З собою беруть порцію з таким розрахунком, щоб її вистачило на риболовлю. Тримати мотиля краще в пінопластовій мотильниці, так як пінопласт володіє хорошими термо-ізолюючими здібностями. При цьому мотильницю зберігають у внутрішній кишені одягу. Важливо не захопитися і не перегріти мотиля. Якщо личинки стають млявими, мотильницю тимчасово перекладають в зовнішню кишеню.

Як зберегти мотиля влітку?

Влітку основними причинами псування мотиля є пересихання і висока температура. Тому зберігати його краще, загорнувши у вологу ганчірку і поклавши в відкриту низьку ємність, наприклад, половинку мильниці або невеликий харчовий контейнер. Ємність розміщують в тіні на вітерці. Вітер випаровує вологу з поверхні ганчірочки і тим самим охолоджує її вміст. Ганчірочку необхідно час від часу зволожувати, не допускаючи висихання. Так мотиля можна зберігати кілька днів.

Оригінальні народні методи зберігання

У багатьох завзятих рибалок є свої методи зберігання мотиля, майже зниклі з широкого вжитку.

При самостійному видобутку
мотиля зберігають в відрі або тазику, наповненому мулом, в якому його намивали.
Поставивши ємність з мулом в льох і періодично змінюючи воду, мотиля можна
зберігати кілька місяців.

Для зберігання мотиля можна використовувати вологий болотний мох - сфагнум, покладений в дерев'яну скриньку. Мотиля розкладають тонким шаром. Якщо його досить багато, можна укладати, чергуючи із шарами моху.

Сортування мотиля

Мотиль буває двох видів - насадковий і кормовий (прикормочний). Між собою він відрізняється розмірами - насадковий мотиль має довжину 15-20 мм. і товщину близько 2 мм. Кормовий мотиль в 2-3 рази дрібніше. Тому видобутого самостійно мотиля необхідно впорядкувати. Це роблять за допомогою сит з різним розміром отворів. Сито занурюють в ємність з водою так, щоб рівень води був на 8-10 мм. вище рівня отворів.

Першим використовують сито з отворами 3,5-4 мм. У ньому залишається сміття і загиблі личинки.

Другим застосовують сито з осередками 1,2-1,5 мм. Через нього проходить дрібний мотиль, а великий насадковий залишається. Великого та дрібної мотиля зберігають окремо.

Важливі моменти при ловлі на мотиля

При ловлі на мотиля необхідно,
щоб він залишався на гачку живим і рухомим. На мертвого мотиля риба клює
неохоче. Проблема полягає в тому, що мотиль являє собою тонку оболонку,
заповнену рідиною, і дуже легко пошкоджується в процесі насадження.

З огляду на невеликий розмір мотиля, його часто насаджують на гачок по кілька штук, а для лову великої риби, наприклад, ляща, пучками по 5-10 личинок. При цьому діє правило - чим гірше клювання, тим менше мотиля на гачку. Але при цьому важливо знати, як правильно насадити мотиля на гачок.

Варіанти насадки мотиля на гачок

Існує кілька варіантів того, як правильно насаджувати мотиля на гачок:

 • Жало гачка вводиться в тіло мотиля збоку біля голови і виводиться через центр голови. Це найпоширеніший варіант. Так можна насаджувати по одному мотилеві або цілим пучком.
 • Личинка протикається гачком наскрізь приблизно посередині - так насаджують по одному мотилеві при поганому клюванні.
 • Панчохою - спосіб схожий з тим, як насаджують черв'яка, зрозуміло, з поправкою на розмір. Це досить трудомісткий варіант, що не дає особливих переваг, тому використовується рідко.
 • Колечком надягають одну личинку при поганому клюванні або в разі насадження 2-3 мотилів колечком надягають останнього.

Мотиля можна застосовувати не тільки самостійно, але і в комбінації з опаришем. В такому випадку краще насаджувати опариша останнім, як би замикаючи ним мотиля.

Особливості насадження мотиля на гачок

Для того щоб насаджувати мотиля без проблем, необхідно застосовувати невеликі гачки (№ 20-12 за міжнародною класифікацією) з найтоншого дроту. Зрозуміло, гачок повинен бути дуже гострим.

Для ловлі на мотиля існують
також гачки з пружинним затискачем, які дозволяють захопити одну або кілька
личинок, не пошкоджуючи їх.

Для лову на пучки мотиля застосовують спеціальні в’язанки. Вони дозволяють перехопити пучок гумовим колечком, за яке потім чіпляють гачок. Плюсом цього способу є те, що пучки мотилів можна підготувати в дома безпосередньо перед риболовлею і потім використовувати в міру необхідності.

Існує два варіанти конструкції таких в’язанок - у вигляді цангового затиску і у вигляді косо зрізаної трубочки. Другий варіант легко зробити самостійно, обрізавши ковпачок від старої ручки.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Як зберігати мотиля в домашніх умовах і правильно одівати на гачок

Схожі статті

Як приготувати тісто для рибалки на карася своїми руками

Як приготувати тісто для рибалки на карася своїми руками

При ловлі мирної риби використовується безліч різних насадок рослинного походження. Серед них лідируючі позиції займає тісто. При лові карася його використання набуває особливої актуальності. До головних переваг насадки відноситься можливість використовувати безліч різних компонентів. Правильно підібраний склад не дозволить приманці залишитися непоміченою. Тісто на карася рибалки готують за різними рецептами, підбираючи оптимальне поєднання інгредієнтів.

Приманки на карася своїми руками: рецепти виготовлення

Приманки на карася своїми руками: рецепти виготовлення

Карась є одним з основних об'єктів любительської і спортивної риболовлі. Влітку він добре відгукується на різні насадки рослинного походження. Вибір їх дуже великий, тим більше що багато рибалок використовують свої «секретні» рецепти. У будь-якому випадку приманка для карася повинна бути привабливою для риби і добре триматися на гачку.

Як ловити рибу на балду

Як ловити рибу на балду

Приманка балда використовується для лову хижаків, більшою мірою окуня. Але нерідко на неї ловиться і щука, і судак. Іноді в прилові можуть виявитися плотва, лящ або навіть карась. Не всі вважають цю снасть спортивною, так як у вдалому місці ловля на балду взимку дає приголомшливі результати, які можна порівняти з результатами навіть браконьєрської ловлі. 

Готуємо перловку для рибалки

Готуємо перловку для рибалки

Перловка відноситься до кращих компонентів рослинного походження. Вона використовується при ловлі будь якої мирної риби. При деяких обставинах риба відмовляється від інших принад. Перловка часто дозволяє уникнути нуля. Вона застосовується в якості прикормки і насадки. Перловка для риболовлі - простий, але ефективний компонент. Досвідчені рибалки, які мають при собі безліч сучасних приманок, часто використовують перловку.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Льодобур Житомирський. 130мм

Льодобур Житомирський. 130мм

Житомирський шнековий рибальський льодобур використовується для буріння лунок в льоду при любительс..

590Грн.

Мотильниця прямокутна (Мала)

Мотильниця прямокутна (Мала)

Мотильниця пінопластова, обтічна форма, мала вага, «термосний» ефект. Така мотильниця зручна і прак..

10Грн.

Наколінники для зимової риболовлі Norfin (EVA)

Наколінники для зимової риболовлі Norfin (EVA)

Захищають колінні суглоби рибалки від переохолодження і забезпечують більш комфортну ловлю при лові..

168Грн.

Ящик зимовий Aquatech 1870-К (Зимовий з м’якими кишенями)

Ящик зимовий Aquatech 1870-К (Зимовий з м’якими кишенями)

Ящик зимовий Aquatech 1870-К з м’якими кишенями виготовлений з поліпропілену, стійкого до впливу ма..

630Грн.