Сазан

Сазан - найбільший представник сімейства коропових. В Японії існує приказка: «Розумний як сазан». А наші співвітчизники, за мудрість і спокій, прозвали його річковим королем. Видатні розміри, сувора краса і миролюбність з лишком покривають невелику слабкість - любов до мулу.

Загальний опис і характеристика

Зовні сазан нагадує свого родича - коропа. Але його сильне, потужне тіло не таке товсте і високе в спині. Також воно має більш подовжену форму, трохи стиснуту з боків. Велика гладка луска золотисто-жовтого кольору щільно огортає тулуб. По боковій лінії число лусочок доходить до 40, кожна з якої обрамлена темною окантовкою.

Спину вінчає довгий сірувато-чорний плавник, який займає більшу частину тіла. Тут розташувалося два десятка кістяних променів, здатних перепиляти навіть міцну волосінь. З верхньої частини тулуба забарвлення світлішає. Колір плавно переходить в коричнево-золотий з боків і світло-кремовий на череві.


Анальний плавник, навіть у дорослої особини, короткий і зберігає від 5 до 8 наростів. Прикрашений червоними варіаціями. Бічні і хвостовий спокійних цегляних тонів.

Кругла голова закінчується низько розташованим невеликим ротом, по кутах якого є два невеликих вусики. З їх допомогою сазан промацує мулисту поверхню на предмет їстівного. А через відсутність шлунка, їсти особина хоче постійно. Свою присутність видає бульбашками повітря з води, риючись в дні складеними в трубочку м'ясистим губами. Перемелювати їжу рибі допомагають глоткові зуби, розташовані в 3 ряди. Вони здатні перетерти не тільки рослинні волокна, але навіть впоратися з раковиною молюска.

Нехитрий опис риби можна закінчити парою рухомих золотистих очей.

Де живе сазан

Улюблені місця проживання сазана - повноводні річки і ставки. Він надає перевагу нерівним глинистим рельєфам з великою кількістю корчів, ям і всіляких укриттів. Риба сазан населяє басейни Чорного, Каспійського, Середземного і Аральського морів. Зустрічається на Далекому Сході, на території Китаю і Бірми.

Іхтіологи виділяють 5 підвидів даної риби:

 1. У водних просторах Європи і прісних водах Волги, Уралу, Терека, Дунаю і Оки мешкає європейський представник.
 2. В водах Амура, а також на території Монголії, Китаю зустрічається амурський сазан. Він відрізняється від побратимів дрібнішими лускатими пластинами. Селекціонери, використовуючи цей вид, вивели надзвичайно красивий декоративний різновид - парчевого коропа з дивовижним рубіновим забарвленням.
 3. У басейні Амудар'ї і Сирдар'ї зустрічається аральский річковий сазан.
 4. Індокитай може похвалитися в'єтнамським жителем.
 5. В Туреччині, Австралії і Північній Америці мешкає іноземний родич виду.

Завдяки невибагливості до умов утримання і стрімкого зростання риби, стало популярним штучне розведення сазана. Вперше в цьому досягли успіху в Китаї. Так з'явився новий вид, одомашнений сазан - ставковий короп.


Вважається, що даний вид належить до прісноводних риб. Однак ця річкова риба була помічена в місцях злиття річок з морями. В солонуватій воді сазан також відчував себе комфортно. Звідси дві основні форми проживання:

 1. Осіла, коли мешканці не покидають свої звичні місця проживання, залишаючись в одній водоймі.
 2. Напівпрохідна, коли мігрує з опріснених морських ділянок, озер і лагун, на нерест в річки.

Особливо полюбляє стоячі, спокійні, непротічні водойми озер, ставків, водосховищ з замуленим дном. Обов'язкова умова - тепла вода.

Важливо! Знайти сазана взимку не представляється можливим. Як тільки температура води досягає 8 °С, риба опускається на дно і заривається в мул до кращих часів. Товстий шар слизу обволікає тіло, всі процеси сповільнюються, в тому числі припиняється і харчування. Активізуються з приходом паводків.

Днем намагаються триматися на глибині. З настанням нічних сутінків залишають укриття.

Чим харчується сазан

Нерозбірливий в їжі, великий сазан харчується всім що знаходить. Але в залежності від пори року змінюються його потреби, а отже, раціон. З настанням літа, ослаблені після нересту прісноводні риби часто харчуються рослинною їжею:

 • очеретом;
 • кубушкою;
 • рдестом;
 • насінням берегових рослин.

У осінню пору налягає на живий корм, перемежовуючи його водною флорою. Як не можна, до речі, підійдуть черви, п'явки, річкові равлики і раки. З приходом перших заморозків перемикається виключно на продукти тваринного походження.

В середньому ростуть до 5 кг. і виростають дуже швидко, іноді досягаючи гігантських розмірів. Темпи зростання залежать від великої кількості їжі, температури води, індивідуальних особливостей регіону. Максимальну швидкість росту особина набирає у віці восьми років. Потім ріст сповільнюється.

У рейтингу довгожителів займають не останнє місце - 30 - 35 років. А розміри рибини дійсно вражають. Великий сазан досягає маси 30-34 кг., при метровій довжині тіла. Але навіть це не максимальна вага серед трофеїв. Найбільший спійманий представник важив 45 кг. 600 гр. Спійманий він був у Франції.

Розмноження сазана

Початок нересту прямо залежить від температури води. Тільки вода прогрівається до 13 °С і сазан річковий вже на мілководді біля самого берега. Відкладання ікри відбувається групами, на прибережних ділянках глибиною близько півметра. Як правило, в таких групах одна самка і 3-5 самців. У кладці буває до 1 500 000 ікринок. Через 5 днів з'являються личинки, а на сьому добу - це сформовані мальки.


Сазан в кулінарії

Страви з даної особини виходять смачними, соковитими і низькокалорійними. Маса корисних властивостей, що зміцнюють імунну систему, вітамінів А, В, С, Е, калію, магнію перетворили м'ясо в найцінніший продукт дієтичного харчування. Тут значний вміст білків, жирів, при повній відсутності вуглеводів. Дрібних кісток в рибі мало, що робить її зручною для вживання в їжу.

Особливо смачними виходять страви з сазана, приготовані в духовці, на сковороді і на мангалі.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Сазан

Схожі статті

Жерех

Жерех

Жерех-єдиний представник сімейства коропових, який відноситься до явних хижаків. Взагалі, жерех - риба примітна. Почати хоча б з прізвиськ: шереспер, хват, кінь, білесть. Перші три вказують на екстравагантну манеру поведінки хижака, але лише останній титул відноситься до зовнішності.

В'язь (Язь)

В'язь (Язь)

Язь є поширеним представником сімейства коропових. Багато цю рибу вважають дуже схожою на головня, жереха, навіть плотву і краснопірку. Однак, переплутати їх може, мабуть, тільки людина далека від риболовлі. Язь є однією з найбільших риб з сімейства. На відміну від плотви, його луска має виражений сріблясто-жовтий відтінок. Тіло товсте, масивніше ніж у головня або жереха, голова невелика. Плавці яскраві, червоні, особливо черевні і анальний, очі жовтувато-зелені.

Ловля форелі на фідерну снасть

Ловля форелі на фідерну снасть

Ще недавно фідерну риболовлю можна було віднести до ловлі виключно мирної риби. Останнім часом стало з'являтися все більше різновидів і напрямків в донній ловлі, один з яких навіть отримав незвичайну назву - «хижий фідер». Доночники підлаштовують снасті під щуку, головня, судака, окуня, форель і навіть сома. Ловля форелі на фідер заслуговує на окрему розмову.

На що ловити ляща

На що ловити ляща

Правильно обрана насадка для ловлі ляща - це як мінімум половина успіху упіймання цієї обережної риби. Важливо знати яку насадку в певну пору року краще використовувати. Розберемо що з себе представляє найкраща приманка на ляща в певну пору року і як її правильно подати рибі.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

55Грн.

Крилеве (криль) борошно для прикормки Antarctic Krill Meal

Крилеве (криль) борошно для прикормки Antarctic Krill Meal

Крилеве борошно - це джерело високоякісного білка і амінокислот, які мають тваринне походження. Бо..

40Грн. - 250Грн.

Бойли 3-K Baits Wafters 8*12мм. 30гр.

Бойли 3-K Baits Wafters 8*12мм. 30гр.

Збалансований бойл Wafters 8*12мм від ТМ "3KBaits" - це ефективний високоякісний продукт, виготовле..

75Грн.

Піно-тісто воздушне G.STREAM 30гр.

Піно-тісто воздушне G.STREAM 30гр.

Натуральна протеїнових наживка, яка має компактну, але пухку структуру. Тісто надзвичайно легке і ..

25Грн.