В'язь (Язь)

Язь є поширеним представником сімейства коропових. Багато цю рибу вважають дуже схожою на головня, жереха, навіть плотву і краснопірку. Однак, переплутати їх може, мабуть, тільки людина далека від риболовлі.

Як виглядає язь: опис

Язь є однією з найбільших риб з сімейства. На відміну від плотви, його луска має виражений сріблясто-жовтий відтінок. Тіло товсте, масивніше ніж у головня або жереха, голова невелика. Плавці яскраві, червоні, особливо черевні і анальний, очі жовтувато-зелені.

Колір луски у молодих риб світло-сріблястий. Великий язь значно темніше, при сонячному світлі має золотистий відтінок. Спина у нього синьо-чорна, але світліше ніж у плотви і головня, черево світле.

Доросла язь риба має середню довжину близько 35-40см., вага риби при цьому становить 1,5-2кг. За деякими даними, найбільший язь, виловлений в Сибірі, ​​мав довжину 80см. Вага його при цьому перевалила за 6кг. В Україні зустрічаються в основному кілограмові особини, трохи рідше на 1,5 кг. Лише поодинокі особини досягають маси більше двох кілограмів.

Тривалість життя у цього представника коропових близько 15 років.

Склад м'яса містить в собі корисні мікроелементи:

 • магній;
 • кальцій;
 • хром;
 • нікель;
 • калій;
 • залізо;
 • вітаміни (особливо групи В).

Де водиться язь

Язь водиться в басейнах Каспійського, Балтійського і Чорного морів, а також Північного Льодовитого океану. Звичні місця проживання риби - водосховища, річки, великі проточні озера і ставки.

В водоймах найчастіше займає середній горизонт глибин з невеликою течією. Любить відкриті ділянки з глинистим, кам'янистим або піщаним дном.

Практично завжди язя можна зустріти і в таких місцях:

 • поглиблення по сусідству з перекатами;
 • кордони течії зі спокійною водою;
 • прибережні зворотки, особливо в місцях зі звисаючими гілками дерев;
 • гирла малих річок і лісових струмків (як правило, після дощу).

Вночі язь виходить в прибережні затоки з невеликою глибиною і течією. У будь-який час року уникає водойм з недостатньою кількістю кисню. Через підвищену вимогливість до вмісту кисню у воді, ця риба не зустрічається в мілководних зарослих рослинністю озерах. Виняток можуть становити лише проточні водойми, з достатнім водообміном.

Спосіб життя і харчування

За типом харчування язя можна віднести до всеїдних видів. Він із задоволенням поїдає як дрібні організми і рослинність, так і малька різних видів риб. Смакові пристрасті змінюються в залежності від пори року. Наприклад, влітку його раціон здебільшого становить рослинна їжа, а в зимовий час і восени-тваринна.


Значну частину рослинного корму складають водорості. Охоче ​​поїдає риба різні злаки.

Будучи не дуже розбірливою в їжі, риба язь задовольняється всім, що знаходить у водоймі. Харчовими конкурентами є плотва, окунь і ялець.

Погожими літніми вечорами великі особини піднімаються до поверхні води. «Граючи», вони поїдають метеликів, комарів і інших комах. Невеликі під'язки навіть з шумом вистрибують з води в гонитві за низько літаючими комахами.

Великі особини ведуть одиночний спосіб життя. Дрібні, іноді і середні, збираються у великі зграї. Молодь тримається в прибережних мілководдях, серед рослинності, дорослі - на глибині.

Язь взимку скочується в русло і глибокі ями, де проводить час до самого танення льоду. Досвідчені рибалки відзначають, зимує язь разом з окунем.

Ранньою весною риби знову утворюють зграї і підходять до берегів.

Особливості нересту

Як тільки на річці починає сходити лід, статевозрілі язі починають підніматися за течією. В цей час риби долають значні відстані, іноді в сотні кілометрів.

Нерест починається в квітні - травні, в залежності від регіону, при температурі води 6-8градусов. При сприятливій погоді цей процес не затягується надовго.

Язь може відмітати ікру буквально за пару днів.

Відкладання ікри відбувається вранці або ввечері. При стійкій погоді цей процес може затягнутися на всю ніч. Свою ікру язь намагається прикріпити до підводної рослинності, корчів або каменів. Однак течією часто зриває ікринки вниз, там вони стають здобиччю інших риб, або просто гинуть.

Через один-два тижні, з уцілілих ікринок з'являються мальки. Не йдучи від нерестовищ, вони поїдають планктон та іншу дрібну органіку. Зростає мальок швидко і в віці одного року може набрати масу до 100гр. Однорічні язі переходять на повноцінний раціон харчування, часом поїдаючи дрібну рибку.

У період нересту язь практично не цікавиться їжею. Він починає посилено харчуватися після того як перехворіє. У цей час риба добре ловиться на хробака і мотиля.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • В'язь (Язь)

Схожі статті

Головень (голавль, клень)

Головень (голавль, клень)

Сильні і хитрі головні володіють неймовірним для водних мешканців розумом і спритністю. Причому підступність у головня з'являється з дитинства. Інакше неможливо пояснити той факт, що навіть у молодих представників існує авторська система виживання. Дрібні рибки прибиваються до зграйок яльця, намагаючись триматися по центру. У разі нападу благополучно ховаються, в той час як під ударом виявляються лускаті побратими.

Жерех

Жерех

Жерех-єдиний представник сімейства коропових, який відноситься до явних хижаків. Взагалі, жерех - риба примітна. Почати хоча б з прізвиськ: шереспер, хват, кінь, білесть. Перші три вказують на екстравагантну манеру поведінки хижака, але лише останній титул відноситься до зовнішності.

Сазан

Сазан

Сазан - найбільший представник сімейства коропових. В Японії існує приказка: «Розумний як сазан». А наші співвітчизники, за мудрість і спокій, прозвали його річковим королем. Видатні розміри, сувора краса і миролюбність з лишком покривають невелику слабкість - любов до мулу.

Ловля форелі на фідерну снасть

Ловля форелі на фідерну снасть

Ще недавно фідерну риболовлю можна було віднести до ловлі виключно мирної риби. Останнім часом стало з'являтися все більше різновидів і напрямків в донній ловлі, один з яких навіть отримав незвичайну назву - «хижий фідер». Доночники підлаштовують снасті під щуку, головня, судака, окуня, форель і навіть сома. Ловля форелі на фідер заслуговує на окрему розмову.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

55Грн.

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха в першу чергу призначена для лову мирної білої риби на макушатник. Розмір брикету підходить ..

32Грн.

Крилеве (криль) борошно для прикормки Antarctic Krill Meal

Крилеве (криль) борошно для прикормки Antarctic Krill Meal

Крилеве борошно - це джерело високоякісного білка і амінокислот, які мають тваринне походження. Бо..

40Грн. - 250Грн.

Горох для рибалки в скляній банці Hi Mera 200мл.

Горох для рибалки в скляній банці Hi Mera 200мл.

Горох для рибалки насадочний в скляній банці. Можна використовувати тривалий час на багатьох рибалка..

30Грн.