Жерех

Жерех-єдиний представник сімейства коропових, який відноситься до явних хижаків. Взагалі, жерех - риба примітна. Почати хоча б з прізвиськ: шереспер, хват, кінь, білесть. Перші три вказують на екстравагантну манеру поведінки хижака, але лише останній титул відноситься до зовнішності.

Зовнішній вигляд

Характерного забарвлення жерех набуває вже в молодості: синьо-сіра спина, посріблені боковини і білясте черевце. Досить сильне тіло, трохи стисле з боків нагадує торпеду і видає в ньому відмінного плавця. Під стать йому велика і товста луска щільно огортає тулуб. За боковій лінії порахувати можна до 73 лусочок.

Нижні плавники червонуваті біля основи, ближче до кінця виразно темніють. Спинний і хвостовий сіруватого відтінку з яскраво вираженими променями. Останній несиметричний. Нижній край його значно довше. Подібна конструкція дозволяє з легкістю полювати на потенційну жертву.

Будова тіла

Як і все сімейство коропових жерех позбавлений шлунка. Звідси і назва виду від слова жирувати, буквально «насичуватися, накопичувати жир». У прямій і порожнистій трубці, яка замінила кишковий тракт, їжа дуже швидко перетравлюється. Риба перебуває в стані постійного голоду, тому спосіб життя зводиться до невпинного добування їжі.


Витягнута голова з м'ясистим губами і жовтими очима, при ретельному розгляді, створює видимість мирної риби. Однак перше враження оманливе. Відсутність зубів в порожнині рота з лишком компенсується досить потужною будовою щелепи. Нижня помітно подовжена, озброєна кістковим виступом, верхня частина має виїмки під них. Така система здатна жадібно заковтувати і міцно утримувати навіть велику здобич. За такі витівки, в народі, рибу нарекли хватом.

У природі особини зустрічаються в трьох підвидах, які незначно відрізняються один від одного, в основному габаритами:

  1. Європейський жерех найбільший досягає воістину гігантських розмірів, більше метра при вазі в 12 кг.
  2. Аральський або красногубий прикрашений пурпуровими плавниками і яскравими губами. Мешкає в басейнах річок Каспійського моря. Виростає до півметра з масою в 5-6 кг.
  3. Середньоазіатський відноситься до найменших представників виду. Населяє води Тигра. Двокілограмові особини занесені в Червону книгу, на території Ірану та Іраку вилов суворо заборонено.

Поведінка і спосіб життя

Жереха можна назвати винахідливим хижаком за його оригінальний спосіб полювання на мальків. Це дуже швидкий і маневрений хижак. Непомітно підкравшись до зграї риб'ячої дрібниці, розбійник вносить смуту в їх ряди.

Цікавий факт! Врізаючись в зграю дрібних риб, жерех б'є хвостом по воді. Завдаючи потужних ударів він буквально приголомшує жертву. Найчастіше намагається схопити здобич з голови. Іноді він ловить здобич подібно окуневі, переслідуючи її, часто з відкритим ротом.

Хижаки не сидять в засідці, а починають активно нападати. Основними об'єктами його харчування є риби з довгастою формою тіла - піскар, уклейка, плотва, ялець. Атакують велику жертву, але зазвичай не здатні впоратися з цим завданням через невеликий рот. Не дуже розбірливі в здобичі заковтують їжу цілком. Намагаються триматися ближче до поверхні, щоб не пропустити їстівний об'єкт. Восени йдуть глибше, до берега підходять рідко.

Поважають самотність, рідко утворюючи невеликі групи до зимівлі і в період ікрометання. Залягають в зимувальні ями.

Маленькі жерехи, на відміну від старшого покоління, хвостом бити не можуть. Вони віддають перевагу комахам, черв'якам, жабам і ракоподібним. Після досягнення двох років стають запеклими хижаками. Жерехи 35-40-сантиметрової довжини починають полювати на дрібних рибок. Після холодів і сплячки не в змозі інтенсивно плавати, і поїдають легкодоступний корм, у вигляді молюсків, жуків які впали в воду. Сезон вдалих трофеїв відкривається в травні і закінчується в зимовий час.

Поширення

Для плідного полювання хижакові потрібен простір, глибина і швидка течія. А ще чиста вода перекатів і порогів, насичена киснем і достаток корму. Географія проживання жереха охоплює Східну і Західну Європу, від Уралу до Рейну. Північні кордони доходять до річки Свір аж до територіальних вод Балтики. На Далекому Сході і в Сибіру не зустрічається.


Зверніть увагу! Великі мешканці водяться у великій кількості в повноводних річках Дніпро і Волга. На півдні - це Казахстан і Узбекистан з водоймами Амудар'ї і Сирдар'ї.

Нерест жереха

Приблизно в квітні, коли розливаються паводкові води, зрілий жерех залишає зимувальні ями.

Безжальні мисливці, одинаки по життю, навесні кардинально змінюють свій повсякденний уклад. Особи прямуючи проти течії, борознять багатокілометрові відстані. У цей час їм практично не до їжі. Головна мета - кам'янисті або піщано-глинисті перекати річкових русел або приток з великою глибиною.

Нерестяться жерехи попарно. Самців в весільний період можна відрізнити за наявністю епітеліальних горбків, що покривають тіло.

Для відповідального моменту розмноження риба жерех вичікує, коли температура води досягне хоча б 7 °C. Відповідно ікрометання в південних широтах настає раніше, десь в середині квітня. Уже в травні жерех нереститься в північних районах. Статева зрілість настає після 3 років.

Середніх розмірів самка викидає від 50 до 300 тисяч ікринок. Личинки поспішають з'явитися на світло, вже через 14 днів мають довжину близько одного сантиметра. Молодь зовні схожа на уклейку, відрізняють їх лише невеликі очі і загострена голова жереха. Харчуються мальки переважно зоопланктоном.

Нерест проходить тихо і непомітно. Потім жерехи слабшають і тимчасово стають млявими.

Тривалість життя

Вік жереха рідко перевалює за 10 років, а наприклад, іракські особини і того менше. Їх життєвий цикл триває всього 6-7 років.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Жерех

Схожі статті

Лин (лінь)

Лин (лінь)

Лин (Tinca tinca) — риба родини коропових. Широко розповсюджений у прісних водоймах Євразії. Назву риба отримала швидше за все внаслідок здатності на повітрі «линяти»: спійманий лин вкривається великими чорними плямами внаслідок відшарування від шкіри слизу, що вкриває тіло риби. Ніжне, низькокалорійне м'ясо лина, з чудовими смаковими якостями, дозволяє готувати дуже смачні страви. Специфіка ловлі і азарт боротьби з сильним суперником залучають достатню кількість рибалок.

Головень (голавль, клень)

Головень (голавль, клень)

Сильні і хитрі головні володіють неймовірним для водних мешканців розумом і спритністю. Причому підступність у головня з'являється з дитинства. Інакше неможливо пояснити той факт, що навіть у молодих представників існує авторська система виживання. Дрібні рибки прибиваються до зграйок яльця, намагаючись триматися по центру. У разі нападу благополучно ховаються, в той час як під ударом виявляються лускаті побратими.

В'язь (Язь)

В'язь (Язь)

Язь є поширеним представником сімейства коропових. Багато цю рибу вважають дуже схожою на головня, жереха, навіть плотву і краснопірку. Однак, переплутати їх може, мабуть, тільки людина далека від риболовлі. Язь є однією з найбільших риб з сімейства. На відміну від плотви, його луска має виражений сріблясто-жовтий відтінок. Тіло товсте, масивніше ніж у головня або жереха, голова невелика. Плавці яскраві, червоні, особливо черевні і анальний, очі жовтувато-зелені.

Сазан

Сазан

Сазан - найбільший представник сімейства коропових. В Японії існує приказка: «Розумний як сазан». А наші співвітчизники, за мудрість і спокій, прозвали його річковим королем. Видатні розміри, сувора краса і миролюбність з лишком покривають невелику слабкість - любов до мулу.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite X1

Спінінг Favorite X1

Функціональна серія вудлищ Х1 для вимогливих рибалок, які цінують в першу чергу високі характеристи..

1 073Грн. - 1 705Грн.

Котушка Kaida (Weida) DF 3+1bb

Котушка Kaida (Weida) DF 3+1bb

Kaida (Weida) DF – це безінерційна котушка середнього розміру. Котушка має основну металеву і ..

338Грн. - 395Грн.

Шнур Select Master PE 150m. Салатовий

Шнур Select Master PE 150m. Салатовий

Недорогий хороший шнур Select Master PE можна сміливо назвати універсальним шнуром, який відмінно п..

235Грн.

Силікон Basic Classic Shad 3"

Силікон Basic Classic Shad 3"

В приманках Basic Classic Shad використовується м’який силікон з підвищеними властивостями еластичн..

10Грн.