Джигова ловля для початківців

Найбільш простим способом придонного лову на спінінг є джигова ловля, яка ефективна в риболовлі на велику хижу рибу, що мешкає на дні. Вид водойми не має значення - це може бути річка, озеро, ставок, море. Найголовніше правило результативного лову на джиг - приманка повинна повторювати в воді рухи дрібної рибки, щоб зацікавити хижака. Завдяки простоті і уловистості цього способу лову він дуже цікавий починаючим рибалкам.

Що таке джиг

На початку розглянемо, що таке джиг в риболовлі. Джиг - спосіб лову, при якому приманкою своєрідно простукується дно водойми. Ця техніка прийшла до нас з Азії, де рибалки на джиг ловили кальмарів. З тих пір змінилися снасті і приманки, але незмінною залишилася техніка лову й назва. У джиговій ловлі використовується спеціальна ступінчаста проводка.

Більшість видів хижих риб значну частину часу проводять на дні водойми. Вони влаштовують засідки за різними перешкодами або нерівностями дна, де очікують свою здобич. Саме джиговий спосіб лову дасть можливість обловить такі місця. Він ефективний під час ловлі щуки, сома, окуня, судака та інших видів хижих риб.

Спінінг - критерії вибору

Ловля на джиг пред'являє жорсткі вимоги до спінінгового вудилища, так як від правильного його вибору залежить зручність і якість закидання, проводки і виведення риби, особливо великої. У зв'язку з тим, що лов спінінгом відбувається з рук і вимагає постійного перезакидання снасті, то для комфортної ловлі протягом довгого часу пропонується звернути увагу на легкі, але міцні вуглепластикові спінінги.

Основні вимоги до спінінга стосуються:

 • довжини;
 • тесту;
 • чутливості.
Саме від цих характеристик
залежить, наскільки рибалка буде відчувати приманку і наскільки швидко зможе
відреагувати на клювання.

Довжина

Довжина спінінга залежить від виду і умов джигового лову. Під час ловлі з берега використовуються довгі вудлища, особливо якщо в місці риболовлі немає особливих заростей рослинності. Довжина близько трьох метрів дозволить робити далекі кидки джига без істотних зусиль.

У разі ловлі з човна немає необхідності в довгому вудилище, так як до будь-якого місця можна підпливти. Плюс до цього в човні незручно маневрувати довгою снастю. Тому в лові з човна використовуються спінінги довжиною 2-2,5 м.

Тест

Тест вудилища вибирають виходячи з умов ловлі і типу водойми:

 • в глибоких річках з сильною течією ловлять на спінінгове вудилище важкого класу з тестом від 40 гр.;
 • під час лову в невеликих і не дуже глибоких річках потрібен спінінг середнього класу з тестом 15-40 гр.;
 • в стоячій воді використовують легке вудилище з тестом 7-15 гр.

Але для початківців рибалок, які ще не вміють точно, далеко і правильно закидати снасть, краще вибирати вудилище з тестом до 45 гр. А вже після оволодіння технікою спінінгової ловлі можна використовувати і більш легкі снасті.

Чутливість

В риболовлі на джиг дуже важлива чутливість снасті, яка забезпечує своєчасну реакцію на клювання і постійний контроль приманки на дні водойми. Чутливість залежить від ладу вудилища і відповідності тесту вазі застосовуваної приманки. Підходить для джигового лову бланк з швидким або над-швидким ладом, який моментально і чітко передає інформацію про торкання приманкою дна і про клювання в руку рибалки. Вершинка вудилища показує будь-які рухи приманки.

На вудилищах з великим тестом не варто використовувати легкі приманки - не буде навіть відчуватися їх наявність, не кажучи вже про інформацію з дна про поведінку приманки. Тому вага приманки повинна перебувати в межах тесту спінінга.

Вибір котушки

У джиговій ловлі котушка отримує максимальні навантаження, тому необхідно дуже грамотно підійти до проблеми, як вибрати котушку для спінінга. У такому способі лову котушка приймає участь на всіх етапах: і в закиданні, і в проводці, і в підсікання, і в виведенні.

Щоб забезпечити нормальний процес джигової ловлі, котушка повинна володіти такими характеристиками:

 • міцна і надійна;
 • якісно виготовлені елементи;
 • якісне фрикційне гальмо;
 • міцна алюмінієва шпуля;
 • моментальний стопор заднього ходу;
 • хороше балансування.

Грамотно підібрана котушка повинна бути збалансована, забезпечувати рівновагу вудилища в місці його тримання рукою, щоб не було кивання хлистової частини спінінга вперед і завалювання окоренкової частини назад. Таким чином, центр ваги снасті повинен знаходитися в місці кріплення котушки. Правильний баланс підвищує чутливість снасті, і рибалка буде менше втомлюватися від довгого її застосування. Вибір котушки варто здійснювати в залежності від ваги вудлища.

Новачкові підійде якісна безінерційна котушка - вона найпростіша, безпечна в плані травм і має малу ймовірність заплутати волосіні і утворювання бороду на відміну від інерційної. У джиговій ловлі можна використовувати і інерційні котушки, в тому числі мультиплікатори: вони дають можливість під час проводки пропускати волосінь між пальцями, що підвищить чутливість снасті для рибалки. Але їх застосування вимагає досвіду, вони будуть складними починаючому рибалці, та й вартість їх відчутно вище.

Вибір волосіні

Ідеальним варіантом в лові на джиг є застосування плетеної жилки, яка має переваги, важливі при такому способі лову:

 • майже нульова розтяжність, що забезпечує миттєву передачу інформації з дна, що робить снасть чутливою;
 • відсутність пам'яті, що сприяє тому, що волосінь не перекручується;
 • міцність, яка вище ніж у монофільної волосіні при однаковій товщині, що дає можливість брати плетінку меншого діаметру і закидати снасть далі.

Недоліками плетінки є її висока ціна і велика ймовірність заплутування.

Важливо, щоб волосінь мала
пристойний запас по довжині, так як вона поступово буде зменшуватися за рахунок
обривів, але повинна забезпечити можливість виведення навіть дуже великої риби.

Вибір джигових приманок

Принади для джига виходячи з матеріалу виготовлення діляться на:

 • силіконові;
 • поролонові;
 • коливні і обертові блешні.

Силіконові приманки

Найбільш поширеними джиг приманки є силіконові. За типом руху вони діляться на два види:

 • активні: твістери і віброхвости;
 • пасивні: силіконові рибки, черв'яки, ящірки, молюски, жаби і інші імітації водних мешканців.

Велике значення має розмір, матеріал і колір приманки. Чим м'якше силікон, тим більше жива гра приманки, а її хвіст включається на самій повільній проводці. Особливо важлива м'якість матеріалу під час лову в стоячій воді, адже приманки залишаються нерухомими під час пауз в проводці при відсутності течії. Але слід бути готовим до того, що приманки з м'якого силікону дуже швидко приходять в непридатність через пошкодження камінням, корчами і зубами хижака.

Вибираючи кращу приманку, треба враховувати її відповідність з величиною риби:

 • для лову щуки зазвичай беруть приманку довжиною 7-10 см.;
 • для окуня і судака - досить 4-6 см.

Більші приманки варто використовувати в осінній ловлі хижака, коли цілком реально зловити велику рибу. Але закидати великі силіконові приманки складніше, ніж дрібні, що теж варто враховувати починаючому рибалці. Дрібні принади використовують в літнє безклівя, а також при ловлі окуня. У лові судака застосовують більш вузькі приманки, а в лові щуки - широкі.

Що стосується кольору, то краще
використовувати приманки природних кольорів, так як на них завжди є клювання. У
сонячну погоду використовують джигові приманки спокійних тонів, а в похмуру
погоду і в каламутній воді можна закидати приманки яскравих забарвлень.

У кожного хижака є своя колірна гамма яка приваблює їх:

 • у судака - молочно-білі тони;
 • у окуня - напівпрозорий зелений з блискітками.

Коливалки, вертушки і поролон

З огляду на свої конструкційні особливості колевалки і вертушки застосовуються нечасто. Новачкам їх використовувати недоцільно - їх застосування вимагає додаткових знань і умінь, а також різних хитрих пристосувань.

Обертові блешні можна використовувати при риболовлі на джиг, якщо застосовувати блешні, підвантажені в передній частині. Тоді під час вільного занурення не буде зупинятися гра вертушки.

Колевалки досить ефективні при ступінчастій проводці, а проблему зачепів можна вирішити шляхом заміни трійника двійником з незачіпляйки.

Поролонові рибки не мають своєї яскраво вираженої гри на відміну від силіконових. Але в деяких випадках їх пасивна поведінка теж викликає у хижаків інтерес.

В поролонових приманок виділяють ряд переваг в порівнянні з силіконовими:

 • низька ціна, забезпечує істотну економію, так як приманки є витратним матеріалом;
 • хороші польотні якості: поролон вимагає більшої огрузки і вбирає в себе воду, що додає вагу при закиданні, отже, такі приманки летять далі;
 • висока прохідність в місцях, схильних до зачепів - їх монтують на двійниках з щільно притиснутими до тіла жалами.

Вибір джиг-головок

У джиговій ловлі важливіше різноманітності приманок є різноманітність джигових вантажів, які допомагають правильно піднести будь-яку приманку рибі. Важливо правильно підібрати вантаж в залежності від глибини, характеру дна, сили течії.

Вибираючи джиг-головки, слід звертати увагу на їх вагу і форму:

 • для надлегких приманок використовуються малі джиг-головки з власною вагою 1-4 гр., на них добре ловиться дрібний окунь;
 • найчастіше використовуються джиг-головки з вагою 5-20 гр., вони є майже універсальними, застосовуються і на течії, і в стоячій воді;
 • джиг-головки з великою вагою можуть застосовуватися тільки в місцях з глибиною більше 10-15 м. і з сильною течією.

Підбираючи вагу джигового вантажу, використовують формулу: 1 м. глибини = 5 гр. вантажу, тобто, на двометровій глибині потрібен десяти грамовий вантаж і т. д. Але в разі сильної течії вагу вантажу необхідно збільшувати. Також необхідно засікти, за який термін приманка з джиг-головкою досягає дна, якщо він менше 5-7 секунд, то вантаж треба брати легше. Адже існує правило: чим повільніше падає приманка, тим більше покльовок. Повільне опускання приманки провокує рибу на атаку. Вага приманки з грузилом повинна потрапляти в тестовий діапазон спінінга.

Форма головок

За формою джиг-головки бувають:

 • кулясті;
 • головки «ері» або утюжком - мають плоску нижню частину;
 • регбі - нагадують овальний м'яч.


Кулясті головки найбільш поширені і універсальні, але мають недолік - приманка завалюється набік, коли торкається дна. Утюжок і регбі більш стійкі, але нечасто бувають у продажу.

Техніка ловлі на джиг для початківців

Ловля на джиг для початківців полягає в використанні ступінчастої проводки, яка включає такі етапи:

 1. Після закидання снасті потрібно почекати кілька секунд, щоб приманка опустилася на дно. Про торкання дна свідчить провисання волосіні
 2. Встановити спінінг під кутом в 45ᵒ, щоб в разі необхідності підсікання було ефективніше, і зробити кілька оборотів котушки. Приманка відірветься від дна і пропливе кілька метрів.
 3. Витримати паузу, щоб дати приманці знову опуститися на дно.

Клювання зазвичай відбуваються саме на паузах, коли приманка повільно опускається на дно. Під час проводки необхідно стежити за вершинкою, на яку і передається клювання. Як тільки помічене клювання, відразу ж слід зробити різку і коротку підсічку, не здійснюючи широко амплітудних рухів. Виводити рибу має сенс з використанням підсаки.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Джигова ловля для початківців

Схожі статті

Спінінгова риболовля для початківців

Спінінгова риболовля для початківців

В основі спінінгової ловлі лежить імітація руху живої рибки - здобичі хижаків. Необхідно тільки закинути приманку в потрібне місце і правильно здійснити її проводку, щоб залучити підводного мисливця. Завдяки своїй захопливості, високій результативності та спортивній складовій рибалка на спінінг привертає з кожним роком все більше нових прихильників. Для успішної ловлі на спінінг початківцям в першу чергу необхідно правильно підібрати снасть і освоїти базову техніку проводок.

Ловля судака на спінінг весною, літом та восени

Ловля судака на спінінг весною, літом та восени

Судак - найбільший представник сімейства окуневих. Ловля судака на спінінг - основний спосіб спортивної та любительської ловлі цієї риби по відкритій воді. Однак, щоб риболовля була успішною, важливо не тільки правильно підібрати снасті, а й знати, як, де і коли їх застосовувати.

Як ловити коропа на фідер

Як ловити коропа на фідер

Короп - один з найпривабливіших об'єктів спортивної та аматорської риболовлі. Це легко пояснюється як розмірами і активним опором цієї риби, так і доступністю водойм, де він мешкає. Популярність лову коропа привела навіть до створення цілого напряму ловлі - карпфішінг. Зрозуміло, цілеспрямовано ловлять його і іншими снастями - від поплавкової вудки до нахлисту. Одним з найбільш ефективних і цікавих способів лову є ловля коропа на фідер.

Як зробити Хорватське Яйце своїми руками

Як зробити Хорватське Яйце своїми руками

Літня ловля хижака на спінінг часто ускладнена водною рослинністю яка розрослася. Особливо це справедливо для щуки і окуня, які часто ховаються в суцільних заростях. У таких місцях найбільш підходящими приманки є глісери, визнаним лідером серед яких вважається «хорватське яйце». Про те, що це за приманка і як зробити «хорватське яйце» своїми руками, піде мова в цій статті.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW створений для того, щоб завжди йти в ногу з часом і залишатися одним..

1513 - 1 938Грн.

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (оранж.)

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (оранж.)

Шнур Siglon PE - новинка компанії Sunline для фанатів і любителів для будь-якого способу лову. Міцн..

340 - 584Грн.

Котушка Winner KB 8+1bb

Котушка Winner KB 8+1bb

Спінінгова котушка високої якості, яка відрізняється дуже плавним ходом, якісним укладанням волосін..

420 - 476Грн.

Гачки офсетні Owner 5107 Worm SS

Гачки офсетні Owner 5107 Worm SS

Офсетні гачки серії 5107 від японського бренду Owner володіють широкою формою, заокругленим трохи ..

4 - 5Грн.