Лад (строй) і тест спінінга

На сьогоднішній день часто виникає проблема – як вибрати найбільш підходящу модель з усього різноманіття спінінгових вудилищ, пропонованих виробниками рибальських снастей. Підходить чи ні вудилище під завдання, що стоять перед рибалкою, визначається цілою низкою характеристик. Деякі з них очевидні - довжина і вага, а ось лад і тест спінінга вимагають обговорення.

Що означає лад спінінга

Відповідаючи на питання: «Строй спінінга - що це?», найчастіше говорять про поведінку спінінга під навантаженням, забуваючи уточнити, що навантаження буває динамічне і статичне. Стосовно риболовлі мова йде про поведінку спінінга при закиданні і виведенні риби. Саме швидкість повернення до вихідної форми вигину вудилища і загасання залишкових коливань дала привід назвати лад спінінга швидким або повільним. Багато виробників з тієї ж причини позначають лад словом Action - дія.

Геометрія бланка вудлища, що відповідає тому чи іншому виду ладу, зазвичай визначає поведінку і характерний вигин вудилища при виведенні риби. При повільному ладі вудилище згинається повністю, розподіляючи навантаження по всій довжині, що стало підставою називати такий лад параболічним. Говорячи про геометрію вудилища, потрібно відзначити, що чим більше конусність бланка (товстий комель і тонка вершинка), тим швидше лад і менше «в'яжучі» властивості при виведенні.

Винятком є ​​спінінги зі складним устроєм, які під невеликим навантаженням працюють вершинкою вудилища як швидкі, а при збільшенні навантаження до роботи підключається весь бланк. Першою такі вудилища випустила компанія Daiwa в легендарній серії Whisker. Необхідно відзначити, що вартість таких вудилищ досить висока через складну технологію їх виготовлення.

Визначившись з поняттям ладу, спробуємо розібратися, який вибрати спінінг для різних умов риболовлі.

Різновиди ладу

Класифікація спінінгів по строю включає чотири основних види:

  • дуже швидкий;
  • швидкий;
  • середній;
  • повільний.

Розглянемо їх докладніше.

Дуже швидкий

Дуже швидкий лад, званий ще екстра-фаст (Extra-Fast) або ультра-фаст (Ultra-Fast) характеризується тим, що під навантаженням у нього згинається не більше верхньої чверті довжини вудилища. Спінінги з таким строєм мають максимальну чутливістю до покльовок.

Швидкий

Строй спінінга фаст (Fast) або швидкий - один з найбільш затребуваних в риболовлі. Висока чутливість поєднується в ньому з високим ступенем керованості приманками. Під навантаженням згинається приблизно 30% довжини вудилища.

Середній

Середній лад характеризується здатністю добре гасити ривки риби і здійснювати далекі кидки, однак, поступається в чутливості і здатності точно управляти приманкою описаним вище видам спінінгів. У різних виробників може називатися Medium, Moderate або Regular. Часто виділяють проміжні види ладу – середньо-повільний і середньо-швидкий лад спінінга.

Повільний

Повільний (Slow) лад підходить для закидання об'ємних приманок з поганою аеродинамікою. З огляду на те, що зусилля при навантаженні розподіляється майже по всій довжині бланка. Такі спінінги мають максимальну здатністю амортизувати ривки великої риби.

Який лад спінінга вибрати

Вибір спінінга по його строю залежить від планованого способу лову:

  • дуже швидкий лад добре підходить для ловлі твічінгом або джиговоми приманками;
  • швидкий і середньо-швидкий лад є на сьогоднішній день найбільш універсальними. Вони дозволяють ловити практично на всі типи приманок, мають гарну чутливість, а невисокі амортизаційні властивості можна компенсувати настроюванням фрикціону котушки;
  • середній лад дозволяє здійснювати далекі кидки і обмежено підходить для ловлі на джиг. Основна ніша його застосування - ловля на обертові і коливні блешні, а також воблери, що володіють вираженою власною грою;
  • вудилища з повільним ладом застосовують при необхідності здійснювати наддалекі закидання. Також вони підходять для лову на коливні блешні і ловлю на відвідний поводок.

Який тест спінінга вибрати

Тест спінінга - це діапазон ваги відповідних для даного вудилища приманок. У маркуванні вудилища або каталозі позначається як Casting Weight або Lure Weight. Нижня межа діапазону вказує мінімальну вагу приманки, яка навантажує вудилище для нормального закидання, а також відчувається при проводці. Верхня межа - максимальна вага приманок які закидаються, перевищення якої може привести до поломки вудилища.

Тест спінінга може вказуватися
в грамах або унціях (Oz), яка дорівнює 28 гр. Тобто ¾ oz відповідає 21 гр.

Градація спінінгів по вазі приманок які закидаються включає:

ультралайт (UL);

лайт (L);

медіум (M);

хеві (H).

Існують також спінінги надважкого класу (Extra Heavy), з верхньою межею тесту більше 80 гр., але область їх застосування обмежена ловом дуже великої риби, наприклад, тайменя або сома. Також ряд виробників виділяє проміжні класи – середньо-легкі (ML) і середньо-важкі (MH).

Ультралайт

Ультралайт - надлегкий спінінг з вагою приманок які закидаються 0-7 гр. Зазвичай спінінги цього класу застосовуються для лову дрібної хижої риби на невеликих дистанціях, а також на пів хижаків: язя, головня, краснопірки і т. д. В якості приманок використовують мікро-блешні, мухо-блешні, мікро-воблери , деякі нахлистові легкі приманки.

В окрему групу можна виділити
мікро-джиг, який практично став окремим видом лову.

Лайт

Лайт - легкий спінінг з тестом 2-10 або 3-14 гр. Один з найбільш затребуваних сьогодні класів спінінга. Ніша його застосування - ловля на глибинах до 3-4 м. В залежності від ладу може використовуватися як в джиговій ловлі, так і при лові на блешні, воблери, поппери і більшість інших приманок.

Медіум

Медіум - спінінг середнього класу, дозволяє ловити на приманки вагою до 30 гр. Найбільш універсальний варіант. Дозволяє ловити майже в будь-яких умовах більшість видів риб.

Хеві

Хеві - важкий спінінг для лову середньої і великої риби у водоймах з великими глибинами і сильною течією. Нижня межа тестового діапазону від 20 гр. Найчастіше застосовуються при лові на важкі джигові приманки, великі воблери, джеркбейти. Також вудилища важкого класу застосовують для лову троллінгом.

Крім розглянутих характеристик на спінінгових вудилищах, часто вказують ще один важливий показник - рекомендована міцність використовуваних лісок. Зазвичай вона позначена в фунтах. Один фунт (lb) дорівнює 454 гр. Використання більш міцних лісок, ніж рекомендовані, може призвести до поломки вудилища, а більш тонкі - будуть регулярно обриватися.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Лад (строй) і тест спінінга

Схожі статті

Спінінгові приманки на окуня

Спінінгові приманки на окуня

Ловля окуня на спінінг з використанням штучних приманок - одне з найбільш популярних спортивних захоплень, цікаве і спортсменам-рибалкам, і новачкам. Адже окунь, через свою ненажерливість і агресивний характер, дуже цікавий як об'єкт лову. Кількість видів приманок на окуня велика, але серед всього цього різноманіття ми розглянемо саме ті, на які окунь найкраще реагує.

Як зварити мамалигу для рибалки

Як зварити мамалигу для рибалки

Що таке мамалига? Як правильно зварити кукурудзяну кашу суворо за рецептом, коли немає великого досвіду в питанні риболовлі? Початківцям рибалкам завжди цікаво дізнатися щось нове, ефективне, як готується кукурудза для ловлі риби.

Як ловити рибу на пінопласт

Як ловити рибу на пінопласт

Риболовля на пінопласт зародилася ще в 80-і роки минулого століття. У той час пінопласт почали застосовувати в ловлі великого ляща і плітки на течії. Згодом, багато рибалок оцінили не тільки ефективність даної насадки, але і зручність її застосування в поєднанні з невисокою ціною. Тому в наш час пінопластові кульки рибалки застосовують досить широко. Дана стаття познайомить вас з областю застосування приманки з пінопласту.

Як ловити на фідер вночі

Як ловити на фідер вночі

Клювання особливо активне при настанні сутінків і світанку, кожен рибалка прагне поїхати на нічну риболовлю чи потрапити на вечірню, ранкову зірку. Інше корисне спостереження - в нічний час риба сходить набагато рідше, а на гачок попадаються більші особини. Нічна ловля вимагає підготовки умов, снастей і належну бадьорість рибалки. 

Товари які можуть Вас зацікавити!

Котушка Favorite Hurricane. 10+1bb

Котушка Favorite Hurricane. 10+1bb

Нові серії безінерційних котушок з переднім фрикціоном. Котушки Hurricane володіють технічними ріше..

1622 - 1 710Грн.

Спінінг Kaida (Weida) Explorer. 2-8/3-17гр.

Спінінг Kaida (Weida) Explorer. 2-8/3-17гр.

Унікальний в своєму роді спінінг Kaida (Weida) Explorer відрізняється від інших вудилищ тим, що охо..

479 - 545Грн.

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (оранж.)

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (оранж.)

Шнур Siglon PE - новинка компанії Sunline для фанатів і любителів для будь-якого способу лову. Міцн..

340 - 584Грн.