Матчеві тонкості

Навряд чи хтось стане заперечувати, що матчева ловля з ковзним поплавком є одним з найскладніших видів поплавкової риболовлі. Зате вона відкриває нові можливості у використанні поплавкової снасті, і рибалки з успіхом освоюють цей спосіб лову. Однак у багатьох з них саме монтаж снасті викликає найбільші труднощі. Звичайно, є певні хитрощі в монтажі, але складного в ньому нічого немає.

Стопорний вузол

Найбільш часто задається питання: як правильно зав'язати стопорний вузол? Вузол в'яжуть з тієї ж волосіні, що і основна.

Найважливіше при зав'язуванні стопорного вузла - простежити за правильністю укладання волосіні під час затягування: витки не повинні перехльостуватися.

Необхідно дотримуватися балансу зусилля затягування: якщо затягнути слабо, вузол буде мимовільно пересуватися, якщо занадто сильно - він стане псувати основну волосінь при переміщенні. Вузол при затягуванні перевіряють по зусиллю, що витрачається для його переміщення: як тільки воно стало більш-менш пристойним, а під час пересування основна волосінь не перекручується і не травмується, значить, вийшло саме те, що потрібно.


Рекомендується ставити пару стопорних вузлів - це відмінна страховка від їх сповзання при лові матчевою вудкою, а на дальність закидання зайвий вузлик практично не впливає. Другий вузол зазвичай в'яжуть на оснащенні, виміряного по глибині. В цьому випадку його не знадобиться далеко пересувати, а значить, можна затягнути вузол тугіше. Необхідно залишати кінці волосіні на вузлі довжиною в пару сантиметрів для вільного проходження його в матчевих кільцях.

Кріплення поплавка

Кріплення рухомого поплавка при лові матчевою вудкою може бути різним: від використання для цього найпростішого вертлюжка до досить складних конструкцій з підшипником. Але на практиці найчастіше застосовується найпростіший спосіб - за допомогою невеликого вертлюжка. Вище ставлять маленьку скляну намистину; тільки важливо перевірити, щоб в її отворі не застрявав, а тим більше не проходив через нього стопорний вузол. А можна просто піджати плоскогубцями колечко вертлюжка, щоб утворилася щілина шириною близько 0,2-0,3 мм, через яку не буде проходити стопорний вузол. Обидва варіанти відмінно підходять для будь-яких поплавків. Однак важкі (масою більше 10-12 гр.) поплавки, особливо якщо необхідні силові далекі кидки, все ж краще кріпити на волосіні через адаптер, який зменшує перегин волосіні в вузлі кріплення, а значить, можливість її перетирання і обриву.

Оскільки поплавок в матчевій лові вільно пересувається по волосіні, треба стежити за поверхнями, що контактують з волосінню. Задирки на металевих частинах заважають вільному переміщенню і псують волосінь.

Оснащення для матчевої вудки

Оснащення являє собою волосінь з розташованими на ній грузилами. Найпоширеніша схема - основний тягар в 50-100 см. від повідця і підпасок, розташований біля повідця. Оснащення просте і майже не плутається. Але все ж деякі вимоги до нього пред'являються. Основне - це надійність кріплення вантажів на волосіні.

Існують два варіанти кріплення вантажів при матчевій ловлі. Перший - використання жорсткої дробинки для формування основного вантажу. Щоб жорсткий свинець не псував волосінь, грузила кріплять на відрізку тонкого силіконового або ПВХ-кембрика, крізь який пропускають волосінь. Можна зробити простіше: дробинки затиснути на ділянці волосіні (згодом вона буде відрізана) і пересунути в потрібне місце. Другий варіант - застосування грузила- «оливки» з надійним кріпленням кембриком за штирі.

Незважаючи на гадану складність матчевого оснащення, виготовити його прямо на водоймі вдається досить швидко. Але можна і вдома зробити кілька оснасток, найбільш ходових для ваших умов лову, а на водоймі приєднувати їх способом «петля в петлю».

Техніка закидання

Закид з короткою волосінню на довгому матчевому вудилищі не представляє складності і легко виходить навіть у недосвідчених рибалок. Однак часом виникають проблеми з приводненням оснастки. Щоб цього уникнути, необхідно пригальмувати її в останній момент польоту, тоді оснащення випрямиться в лінію, рівно і тихо ляже на воду. Без пригальмовування всі грузила і поплавок буквально зберуться в одній точці і можуть переплутатися.

Щоб вчасно пригальмувати оснащення, треба візуально відслідковувати її політ, а палець руки, завжди готовий пригальмувати скидання волосіні, тримати на шпулі.

Абсолютно обов'язково при матчевій ловлі (і болонській теж) - контролювати вільне проходження волосіні через кільця безпосередньо перед закиданням, коли вудилище вже відведено назад. Частий варіант перехлесту волосіні за «тюльпан» означає в кращому випадку зім'ятий закид і заплутане оснащення, нерідко - відстріл поплавка, а іноді навіть поломку вершинки вудилища.

Щоб цього не сталося, під час відведення оснащення пальцем, що утримує волосінь, потрібно перевірити вільний хід, а в разі будь-якого сумніву з'ясувати причину.

Притоплення волосіні

Погодні умови рідко бувають ідеальними. Бічний вітер, невелика течія навіть в стоячих водоймах, впливаючи на довгу волосінь, швидко виносять оснащення з точки лову. У матчевій ловлі існує прийом, що дозволяє в різних погодних умовах надовго затримувати оснащення в підгодованій точці. Це притоплення волосіні, тільки рибалки чомусь досить рідко ним користуються.

Притопити жилку просто. Необхідно перекинути точку лову на кілька метрів, опустити вершинку вудилища на 20-30 см. в воду, швидко підмотати волосінь котушкою до позначки дальності і висмикнути вершинку вудилища з води. При підмотуванні поплавок заглиблюється і притоплює волосінь ближче до себе, а під час ривка і інша волосінь прориває поверхневу плівку і притоплюється.

Ускладнюють притоплення брудна волосінь і ідеально гладка поверхня води, оскільки створюється максимальна сила поверхневого натягу. Змінити співвідношення сил можна, очистивши робочу ділянку волосіні протягуванням її через тампон, змочений спиртом або засобом для миття посуду. Краще зробити це кілька разів. А пара крапель засобу для миття, налитих на шпулю котушки, надовго знежирять волосінь і спростять притоплення.

Хороша матчева волосінь повинна бути еластичною, мати високу міцність, особливо на вузлах, і з відсутністю «пам'яті».

Підсікання і виведення

Здавалося б, що складного в підсіканні риби, але через дальню дистанцію лову і довгу волосінь виникають деякі особливості. Якщо під час лову не стежити за волосінню, то її послаблення може виявитися більшим, ніж вдається вибрати вудилищем при підсіканні. Рибалка вже заводить вудилище за голову, як раптом виникає контакт з поплавком і рибою. Все навантаження при цьому припадає на хлист вудки, і ймовірність його поломки досить висока. Щоб такого не відбувалося, треба взяти за правило при підсіканні ніколи не відводити вудку далі вертикалі (за голову).

Те ж саме відбувається і під час виведення. У самий останній момент, коли риба знаходиться перед підсакою, необхідно контролювати натяг волосіні, її довжину, що в запалі боротьби зробити досить непросто. У цьому положенні вудилище вже слабо амортизує ривки риби, та й поломка ймовірна. Щоб її виключити, перша дія після прийому риби в підсак (до підтягування його до себе) - спустити пару метрів волосіні з котушки.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Матчеві тонкості

Схожі статті

Секрети риболовлі на лина

Секрети риболовлі на лина

Ловля лина досить специфічна, тому мало хто, знаючи про його наявність в водоймі, ловить цю рибу навіть там, де її багато. На мій погляд, одна з причин неправильного підходу до лову лина - це так званий «спортивний» стереотип риболовлі. 

Ловля окуня на фідер

Ловля окуня на фідер

Всі звикли, що основною метою фідерної риболовлі є ловля «мирної» риби. Лящ, плотва, карась, короп - цих риб не можна назвати хижими, але всі чомусь забувають про дуже цікаву з точки зору фідерної риболовлі - ловлю окуня. Окунь живе у великій кількості практично повсюдно. Річки, канали, водосховища і невеликі ставки - цьому смугастому розбійнику всюди затишно, оскільки він всеїдний.

Ловля головня на дроп-шот

Ловля головня на дроп-шот

Оснащення дроп-шот прийшло до нас порівняно недавно і знайшло застосування в лові самих різних риб: окуня, щуки, судака і інших - переважно хижих. Розповімо про дещо незвичне застосування даної оснастки на малих і середніх річках при лові окуня і головня.

Ловля краснопірки на ультралайт

Ловля краснопірки на ультралайт

Багатьох рибалок цікавить питання, чи є краснопірка хижою рибою? На нього складно дати однозначну відповідь. Коли вона виростає до великих розмірів, то починає ласувати не тільки жучками, комахами і травою, а й мальками. Саме це і дозволяє спінінгістові цілеспрямовано ловити трофейну краснопірку легкою снастю.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish 1кг.

Прикормка Real Fish (Ріал Фіш) виготовлена за особливою технологією з натуральних інгредієнтів які ..

45Грн.

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха ріпакова. Шайба під кліпсу (6 кусків)

Макуха в першу чергу призначена для лову мирної білої риби на макушатник. Розмір брикету підходить ..

32Грн.

Діп для бойлів Brain F1 100ml

Діп для бойлів Brain F1 100ml

Діпи Brain - це високо-аттрактивні рідини, призначені для моментального підвищення радіусу роботи ..

62Грн.

Атрактант Corona з крапельницею 30мл

Атрактант Corona з крапельницею 30мл

Атрактанти для риболовлі Corona з крапельницею - це унікальні суміші компонентів, що володіють неп..

8Грн.