Основи фідерної оснастки для початківців

Фідер - снасть для донного лову, доведена до досконалості, що дозволяє успішно ловити будь-яку мирну рибу і деяких хижаків на будь-яких водоймах. Він вважається досить складною у застосуванні снастю, але насправді ловля на фідер для початківців рибалок не має нічого складного. Головна умова, щоб повністю реалізувати його потенціал, фідер повинен бути правильно оснащений.

Вибір вудилища

Сучасне фідерне вудилище складається з бланка, оснащеного пропускними кільцями невеликого розміру, рукояті з котушкотримачем і змінними вершинками.

Фідерні вудилища розрізняються між собою довжиною, матеріалом, ладом і тестом (тобто граничною вагою вантажу який закидається), або як його ще називають - кастингом.

Довжина і матеріал

Фідерні вудилища зазвичай виробляються довжиною від 2,7 до 4,5 метра. Довжина вудилища впливає на дальність закидання і зручність управління оснащенням. Чим довше вудилище, тим далі закид і тим легше підняти годівницю в верхній шар води, щоб уникнути зачепу, і відвести велику рибу від корчів або трави. З іншого боку, короткі вудилища мають меншу вагу і дозволяють ловити в обмежених умовах, наприклад, серед берегового чагарнику. Найчастіше використовують фідерні вудилища довжиною 3,6-4,2 м.

Матеріалом для виготовлення бланків фідерних вудилищ може бути склопластик, вуглепластик (карбон, графіт) або композит:

 • склопластикові вудилища - дешеві і міцні, але важкі.
 • вуглепластикові вудилища - легкі, забезпечують комфортну ловлю, добре витримують навантаження на вигин, але бояться ударів і коштують досить дорого.
 • композитні вудилища - щось середнє між перерахованими вище типами - як за матеріалом виготовлення, так і за характеристиками, в тому числі і за ціною. Їх варто вибирати новачкам і рибалкам, які ловлять на фідер епізодично.

Говорячи про матеріали, слід згадати про пропускні кільця і рукояті вудилища.

Фідерне вудлище повинно бути оснащено пропускними кільцями із вставками з карбіду кремнію або в крайньому випадку оксиду алюмінію. Пропускні кільця з інших матеріалів швидко пошкоджуються плетеною волосінню, а тому не підходять для лову фідером.

Рукоять фідерного вудилища виготовляють з пробки або м'якого пористого пластику. Вибір матеріалу рукояті залежить від уподобань рибалки. Слід зазначити, що пробкові рукояті зазвичай ставлять на більш дорогі вудилища.

Тест фідерного вудилища

Вага оснащення яке закидається - одна з найважливіших характеристик вудилища. Зазвичай вона вказана на самому вудилищі як CASTING WEIGHT. Може вимірюватися в грамах або унціях (oz). Унція дорівнює 28 грамам.

Вудилища діляться на наступні класи:

 • легкий (Light) до 60 гр. - для лову дрібної риби в стоячій воді;
 • середній (Medium) до 90 гр. - найпоширеніший і універсальний варіант;
 • важкий (Heavy) до 120 гр. - для лову на сильній течії;
 • надважкий (Extra Heavy) 150 гр. і більше - використовують для далеких закидів і лову на дуже сильній течії.

В якості фідера надлегкого класу можна використовувати пікерні вудилища.

Лад(строй) вудилища

Під строєм вудилища розуміють його реакцію на навантаження (ACTION):

 • Швидкий (fast) лад - під навантаженням працює тільки вершинка вудилища.
 • Середній (medium) лад - під навантаженням працює приблизно половина вудлища.
 • Повільний (slow) лад - під навантаженням працює все вудилище.

Вибір ладу вудилища залежить від уподобань рибалки. Вудлищами з швидким ладом легше здійснювати точні кидки, а з повільним простіше виводити велику рибу.

Вершинка фідера

Для індикації клювань в фідерній ловлі служать змінні м'які вершинки - quivertip (квівертіп). Фідер комплектується трьома і більше вершинками різної твердості, пофарбованими в різні кольори. Зазвичай сама м'яка вершинка пофарбована в зелений колір, а найжорсткіша - в червоний. Проміжні варіанти жовтого і/або оранжевого кольору.

Для ловлі вибирають саму м'яку з відповідних під умови риболовлі вершинок.

Кілька корисних порад щодо вибору вудилища

Вибирати вудилище слід під умови лову: для стоячої води підійдуть вудилища легкого класу, а на течії - середнього або важкого. Довжина вудилища пов'язана з дальністю закидання. Для риболовлі на малих річках підійде відносно короткий фідер, а на водосховищах і великих річках краще використовувати вудилище довжиною 4,2 м. і більше.

Початківцю рибалці краще вибирати вудилище з середніми характеристиками - як саме універсальне. Пізніше, з накопиченим досвідом, прийде розуміння, який саме фідер походить кращим чином.

Фідерна котушка

Котушки для фідера застосовуються тільки безінерційні. Розмір котушки повинен гармоніювати з обраним вудилищем, щоб забезпечити оптимальний баланс снасті. Зазвичай використовують котушки розміром 2500-4500 за класифікацією Daiwa/Shimano.

Основні вимоги до фідерної котушки:

 • плавний хід і відсутність люфтів;
 • рівне укладання волосіні;
 • можливість точного налаштування фрикціона;
 • передавальне число 4.5-5.5.

Для лову великої риби - коропа, сазана, білого амура і сома вибирають котушки з системою відключення фрикційного гальма - бейтранер.

Волосінь

Для ловлі на фідер використовують переважно плетені волосіні, завдяки їх здатності передавати навіть найслабші клювання. Монофільні волосіні за рахунок розтяжності сильно поступаються плетеним в чутливості. Їх використовують дуже рідко - при лові на коротких дистанціях в стоячій воді.

Діаметр волосіні залежить від ваги вантажу, що закидається. Найчастіше при лові на фідер використовують плетінки діаметром 0,10-0,16 мм. У разі застосування важких годівниць, використовують шок-лідер - відрізок товстої плетінки або моноліски довжиною в 2,5-3 довжини вудилища, який приймає на себе навантаження, що виникають при закиданні.

Вибір годівниці

Годівниця - найважливіший елемент фідерної ловлі. Власне, весь метод лову побудований на їх застосуванні. Конструктивно годівниці можна поділити на:

 • сітчасті - найпоширеніші. Вони використовуються з підгодовуванням, яке легко розмивається водою. Можуть бути пластиковими або металевими. Для лову в стоячій воді застосовують циліндричні годівниці, а на течії - квадратні або трикутні в перетині;
 • відкритого типу ( «метод», «флет», «пружина») - залучають рибу не до плями прикормки на дні, а безпосередньо до самої годівниці. З їх використанням зазвичай ловлять коропа, карася і ляща;
 • для живого корму - представляють собою невеликий закритий контейнер з отворами. Використовуються дуже рідко.

Монтаж оснащення для фідера

За способом кріплення годівниці до волосіні всі оснащення для фідера діляться на ковзаючі і глухі:

 • ковзний монтаж забезпечує вільне проходження волосіні через отвір для кріплення годівниці, що дозволяє легше помічати клювання;
 • глухий монтаж (годівниця зафіксована на волосіні нерухомо) застосовують з важкими годівницями, ваги яких досить для забезпечення само-підсікання риби.

З усього різноманіття монтажів початківцям рибалкам можна порекомендувати монтаж з трубочкою проти-закручувачем і патерностер:

 • трубочка проти-закручувач - найпростіший технічно вид монтажу. Волосінь пропускається через трубочку, потім на неї надівається намистина для захисту вузла і прив'язується вертлюжок. До вертлюжка прив'язують повідець з гачком, а годівницю приєднують до застібки на трубочці. Недоліком цього монтажу є відносно низька чутливість і громіздкість оснастки;
 • патерностер - найпоширеніше фідерне оснащення для лову на течії і в стоячій воді. Може в'язатися як на основній волосіні, так і окремо. Щоб його зв'язати, на волосінь надягають вертлюжок із застібкою і в'яжуть петлю так, щоб вертлюжок вільно переміщався по ній. Довжина петлі - 10-12 см. На вільному кінці довжиною 5-15 см. в'яжеться петелька для приєднання повідка. До застібки приєднується годівниця.

Сигналізатор клювання

При ловлі на фідер сигналізатором клювання служить вершинка вудилища. Додаткові сигналізатори зазвичай не використовуються. Винятком є ​​нічна ловля. При лові в темряві краще використовувати світлові (хімічні та діодні), а не звукові сигналізатори.

Прикормка і ароматизатори

Склад прикормки для ловлі фідером зазвичай підбирають під конкретний вид риби. Винятком є ​​ловля на каналах і річках, коли упереміш клює дрібна «біла» риба - густера, плотва, підлящик і т. д. У такому випадку використовують універсальне підгодовування.

Консистенція підгодовування повинна бути такою, щоб вона повністю вимивалася з годівниці за 3-5 хвилин.

Часто для підвищення ефективності в підгодовування додають різні ароматизатори. При їх використанні важливо не перевищити дозування - занадто сильний запах не приверне, а відлякає рибу.

Промір глибини

Ловля фідером буде більш ефективною, якщо в місці лову або поруч з ним будуть якісь зміни донного рельєфу - ями, височини, руслові бровки і т. д.

Для їх виявлення можна скористатися різними методами:

 • закидання грузика з відліком часу зниження на дно - найпростіший і найдоступніший спосіб проміру глибини. Правда, він дає досить умовне уявлення про рельєф дна. Деякі рибалки поєднують цей спосіб з джиговим ловом хижака;
 • поплавок-маркер - являє собою оснащення з великим поплавком, прив'язаним до кінця волосіні, і ковзаючим грузилом, вага якого перевищує вантажопідйомність поплавка. Для проміру глибини, здійснюють закид в обрану точку. Після падіння грузила на дно, волосінь стравлюють з котушки, даючи поплавку спливти. Після появи поплавка на поверхні, волосінь починають змотувати, рахуючи оберти котушки до торкання поплавком грузила (або навпаки). Так, якщо котушка за один оборот рукояті змотує 90 см. волосіні, а поплавок торкнувся грузила на 4,5 оборотах, глибина в місці лову - 4,5 * 0,9 = 4,05 м. Після проміру глибини, грузило підтягується по дну на кілька метрів і операція проміру повторюється. Недоліком цього способу є те, що його не можна застосовувати на середній і сильній течії;
 • ехолот - найточніший і наочний спосіб вимірювання глибини, здатний показати не тільки глибину і структуру дна, але і рибу. Правда, для успішного лову краще шукати не рибу, яка переміщається по водоймі, а місця, які її приваблюють.

Техніка закидання

Закид фідера багато в чому схожий з закиданням інших снастей з безінерційною котушкою, але має ряд особливостей:

 • через важкі оснастки закид роблять більш плавно, ніж спінінгом. Різкий закид перевантажує снасть, що може привести до «відстрілу» оснащення або поломки вудилища;
 • закид фідера здійснюється тільки з за спини через голову. Навіть невелике відхилення вудилища від вертикалі призведе до значного промаху;
 • для того щоб закид був точним, вибирають орієнтир на протилежному березі і ціляться в нього. На початку закидання кінчик рукояті вудилища направляють точно на обраний орієнтир;
 • щоб дальність закидання була постійною, волосінь після вдалого закидання фіксують кліпсою або гумовим кільцем, надітим на шпулю котушки.

Поради

Для підвищення ефективності та комфорту лову фідером варто скористатися наступними порадами:

 • ловити краще на один фідер, збільшення кількості снастей не збільшить улов, а буде тільки розсіювати увагу. Особливо це актуально при лові на фідер для початківців;
 • при лові на течії вудлище встановлюють перпендикулярно береговій лінії і якомога ближче до вертикального положення - це зменшить частину волосіні яка знаходиться у воді і, відповідно, тиск течії на снасть;
 • при лові в стоячій воді вудилище розташовують на двох підставках горизонтально і паралельно берегу, так на снасть не діятиме вітер;
 • одним з компонентів підгодовування обов'язково повинні бути частинки використовуваної насадки - опариш, кукурудза, мотиль і т. д.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Основи фідерної оснастки для початківців

Схожі статті

Які гачки вибрати на судака

Які гачки вибрати на судака

Судак не є особливо обережною рибою, на яку потрібні якісь унікальні гачки. При виборі гачка важливо враховувати різні моменти: водойма, погода, способи лову та розмір риби. Ловля судака на живця добре поєднується з відносно великими гачками, а для мікроджигових снастей і мікровоблерів частіше використовують невеликі гачки.

Як ловити форель на спінінг

Як ловити форель на спінінг

Серед любителів риболовлі зростає інтерес до форелі - характерного представника сімейства лососевих. Форель живе в річках з швидкими течіями і в струмках. Поряд з річковою ловлею, на форель багато полюють на платних ставках. Нелегко зловити цю вибагливу, сильну, полохливу і красиву рибу. 

Як застосовувати горох на риболовлі

Як застосовувати горох на риболовлі

В риболовлі застосовується практично вся їжа рослинного приготування, але не всі корми однаково ефективні. Одною з улюблених і привабливих приманок для риби є горох, але його попередньо важливо правильно приготувати. Є кілька способів і правил, як правильно варити горох для риболовлі, щоб він виявився пахучим, не спадав з гачка і залучав різних всеїдних риб.

Ловля головня на поплавкову вудку

Ловля головня на поплавкову вудку

Одним з найцікавіших об'єктів ловлі для рибалок є головень. Останнім часом головня цілеспрямовано найчастіше ловлять нахлистом або спінінгом на блешні, воблери і джигові приманки, хоча ловля головня на поплавкову вудку може бути не менш здобутливою і захоплюючою.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг EOS Power Spin. 8-30гр.

Спінінг EOS Power Spin. 8-30гр.

Power Spin – потужне спінінгове вудилище, яке чудово зарекомендувало себе при ловлі великого хижака..

739Грн.

Спінінг фідерний Select Jocker

Спінінг фідерний Select Jocker

Вудилище фідерне Select Jocker - виготовляється з високоякісного карбону з застосування інноваційни..

1 421Грн.

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 150m Green

Шнур Haizhida Braided Line X4 показав хорошу міцність і стійкість до стирання, розривні навантаженн..

128Грн.

Кормушка фідерна Orange Cage Feeder Distance

Кормушка фідерна Orange Cage Feeder Distance

Ця унікальна годівниця для лову ляща, плотви та інших мирних риб, на річках і озерах. Спеціальна ф..

19Грн. - 24Грн.

Котушка Brain Scout 8+1BB

Котушка Brain Scout 8+1BB

Котушка Brain Scout - це силова, надійна і недорога модель для використання з потужними вудлищами д..

1 044Грн. - 1 117Грн.