Особливості матчевої ловлі

Матчева вудочка – високо-спортивна поплавочна снасть, що дозволяє ловити рибу на значній відстані від берега. Звідси і походить її назва (англ. Match rod - вудилище для змагань). Для того щоб ловля на матчеву вудку була максимально ефективною, необхідно її правильно скомпонувати.

Вибір матчевої снасті

Вибір матчевої снасті залежить від умов, в яких вона застосовується. Ловля матчевою вудкою теоретично можлива скрізь і завжди, але повністю вона може розкрити свій потенціал на широких неглибоких водоймах, зі слабкою течією або без неї - ставках, озерах, водосховищах і річках з повільною течією.

Об'єктами матчевої ловлі є найчастіше мирні і напівхижі риби.

У ряду виробників існують лінійки матчевих снастей для лову великої риби (коропа, білого амура), але така ловля знаходиться поза межами класичного матчу.

Розглянемо основні компоненти матчевої снасті.

Матчеве вудилище

Матчевими називають вудилища довжиною від 3,6 до 6 метрів, оснащені великою кількістю легких пропускних кілець невеликого діаметру і котушкотримачем.

Від довжини вудилища залежить дальність закидання і зручність управління снастю. З іншого боку, чим довше вудилище, тим більше його вага і тим більше вільного простору потрібно навколо. Тому найчастіше використовуються вудилища довжиною 3,9-4,2 м.

Існують також вудилища зі змінною довжиною. У них використовуються вставки, що дозволяють перетворити одне вудилище в два або три.

Матеріалом для виготовлення бланка вудлища служить вуглепластик. У найдешевших варіантах використовують композит зі склопластику і вуглепластику.

Рукоять вудлища забезпечує комфорт ловлі. Матеріалом для рукояті служить пробка або неопрен. Пробкові рукояті комфортніше і менше схильні до забруднення, але дорожче. Довжину рукояті краще підбирати індивідуально.

Конструктивно матчеві вудилища діляться на:

 • штекерні;
 • телескопічні.

Штекерні вудилища складаються зазвичай з трьох колін. За рахунок меншого числа з'єднань вони мають кращий лад, оптимальну кількість і розташування кілець.

Єдиною перевагою телескопічних вудилищ є зручність їх транспортування. За всіма іншими характеристиками вони програють штекерним.

За вагою оснасток які закидаються матчеві вудилища можна розділити на 3 групи:

 • легкі - з тестом до 10 гр. Використовуються для лову дрібної риби на невеликих дистанціях;
 • універсальні - з тестом 5-25 гр. Найпоширеніший клас вудилищ, як випливає з назви;
 • посилені - з тестом 10-40 гр. Використовуються для лову великої риби і далекого закидання, але гірше працюють з легкими делікатними оснащеннями.

Лад вудилища визначає його роботу під навантаженням:

 • повільний - бланк вудилища працює рівномірно по всій довжині. Такі вудилища добре гасять ривки риби;
 • швидкий - працює вершинка вудилища. Це дозволяє здійснювати більш точні кидки і полегшує підсічку, але пред'являє більш високі вимоги до роботи фрикціону котушки.

Пропускні кільця повинні забезпечувати вільне проходження волосіні зі стопором і рівномірно розподіляти навантаження на вудлище. Кільця оснащуються зносостійкими вставками з твердих матеріалів: карбіду кремнію, нітриту титану або цирконію, оксиду алюмінію. Оскільки в матчевій лові використовуються тільки монофільні волосіні, використовувати можна вудилища з будь-якими кільцями.

Матчева котушка

Котушки для матчевої ловлі відрізняються шпулями великого діаметру з малою ємністю і високим передавальним числом редуктора. Дуже важлива бездоганна робота фрикційного гальма і точність його налаштування.

Вибираючи котушку, важливо враховувати, як вона вплине на загальний баланс снасті. Якщо котушка занадто легка, то для комфортного лову доведеться додатково обвантажувати комель вудилища.

При обмеженому бюджеті краще вибрати більш дешеву модель відомого виробника, ніж дорогу невідомої фірми.

Волосінь для матчу

У матчевій лові застосовуються монофільні тонучі волосіні діаметром 0,14-0,24 мм. Плетені волосіні в матчевій лові не використовуються. Основними вимогами, що пред'являються до волосіні, є:

 • м'якість;
 • мінімальна «пам'ять»;
 • низька еластичність.

Відповідні для матчевої ловлі волосіні зазвичай мають маркування sinking або match.

Вибір діаметра волосіні залежить від маси оснасток які закидалються і розміру передбачуваного улову.

Матчевий поплавок

Матчеві поплавки істотно відрізняються від поплавків для інших видів лову. Вони повинні мати хорошу аеродинаміку і бути помітні з великої відстані.

Всі поплавки для далекого закидання мають одну точку кріплення, зміщений до неї центр ваги і довгу яскраво забарвлену антену. Існує два види матчевих поплавків, що розрізняються наявністю власної огрузки:

 • веглер (Waggler) - обвантажений поплавок (часто із змінними за допомогою змінних шайб вантажами). Застосовується в оснащеннях як з глухим, так і змінним монтажем, для лову на невеликих глибинах;
 • слайдер (Slider) - поплавок без власного обвантаження. Застосовується тільки в ковзних оснащеннях для лову на великій глибині.

Для фіксації матчевих поплавків використовують гумові (силіконові) стопори або спеціальні ковзаючі стопорні вузли з волосіні. Кріплення поплавка до волосіні краще здійснювати за допомогою спеціального коннектора.

Матчеве оснащення

Успішність лову матчевою вудкою безпосередньо залежить від правильного монтажу оснастки. Існує два види монтажів:

 • глухий - з поплавком, зафіксованим на одному місці. Використовується при лові на глибині меншій, ніж довжина вудилища на 1,2-1,5 метра. Таке оснащення відрізняється високою чутливістю і меншою дальністю закидання;
 • ковзний - поплавок вільно переміщається по волосіні від грузила до верхнього стопора. Оснащення з таким монтажем дозволяє домогтися максимальної дальності закидання.

Монтаж матчевих оснащень здійснюється на зібраному вудилищі з встановленоїю котушкою і протягнутою в кільця волосінню.

Компонентами оснащення для матчевої ловлі є:

 • верхній стопор, що визначає глибину лову;
 • коннектор з приєднаним поплавком;
 • нижній стопор, який може зміщуватися до верхнього стопору для фіксації поплавка (в глухих монтажах) або до грузила (в ковзних монтажах);
 • кілька вантажів, які забезпечують необхідне положення поплавка у воді. Правильно обвантаженим вважається поплавок, занурений майже повністю - з води повинен визирати тільки кінчик антени. Грузила встановлюються послідовно (рахуючи від поплавка) від важкого до більш легкого. Це дозволить уникнути перехлесту оснастки;
 • вертлюжок для запобігання закручування волосіні при вимотуванні снасті;
 • поводок з більш тонкої волосіні, ніж основна. Його призначення - захистити оснащення від обриву і зробити снасть менш помітною для риби;
 • підпасок - легке грузило на повідку, використовується для точного налаштування оснащення і фіксації клювання на підйом;
 • гачок - вибирається залежно від використовуваної насадки і об'єкта лову.

Загальна вага оснастки з насадкою не повина перевищувати тестової ваги вудлища.

Техніка лову матчем

Техніка закидання матчевим вудилищем близька до закидання спінінгом. Відмінністю є необхідність обов'язкового пригальмовування волосіні перед приводненням оснастки. Цим досягається рішення відразу двох завдань - уникнути перехлесту оснащення і зменшення дуги з волосіні. Друга особливість закидання полягає в зануренні у воду відрізка волосіні між поплавком і вудилищем. Для цього потрібно опустити кінчик вудилища в воду і обертанням котушки вибрати

Притоплення волосіні необхідно для того, щоб зменшити парусність оснащення і збільшити керованість снасті.

Для підвищення точності закидання можна вибрати орієнтир на протилежному березі і, закидаючи оснащення, цілитися в нього. Дальність закидання можна регулювати кількома способами. Закинувши оснащення і підмотавши його на необхідну відстань, можна:

 • зафіксувати волосінь в кліпсі шпулі;
 • надіти на шпулю канцелярську гумку;
 • зробити відмітку на волосіні спеціальним маркером.

Краще користуватися останнім методом, так як він дозволяє фрикційному механізму безперешкодно здавати волосінь в разі клювання великої риби.

Підсікання в разі клювання повинно бути досить широким, так як ловля відбувається на великій дистанції і необхідно вибрати слабину волосіні.

Техніка виведення при лові на матч не відрізняється від аналогічної техніки іншими котушковими снастями. Швидким обертанням котушки витягується дрібна риба, щоб вивести її із зони лову. А при клюванні великої риби краще застосовувати «викачування», тобто підйомом вудилища підтягувати рибу, а при його опусканні - підмотувати волосінь котушкою.

Поради та рекомендації

Для того щоб ловля матчевою вудкою була ефективною, бажано дотримуватися наступних рекомендацій:

 • ловити краще максимально легкими для таких умов снастями;
 • визначившись із зоною лову, перед початком риболовлі слід провести стартове підгодовування (зазвичай закидають від 3 до 10 куль прикормки розміром з апельсин);
 • в процесі лову підгодовування підкидають невеликими порціями після кожної виловленої риби або кожні 5-7 хвилин;
 • для доставки прикормки в зону лову можна використовувати рогатку;
 • краще підгодувати 2-3 точки на дистанції закидання. Якщо клювання в першій точці ослабне, це дасть можливість «перемикатися» на іншу, давши першій «відпочити»;
 • щоб не лякати рибу, закид снасті виконують на кілька метрів далі зони лову, а потім акуратно підтягують поплавок в потрібне місце;
 • при виведенні риби не можна допускати утворення гострого кута між волосінню і вудилищем - це може привести до обриву снасті або поломки вудилища;
 • рибу масою понад 150-200 гр. витягують з води за допомогою підсака на довгій ручці.

Найчастіше в якості насадки в матчевій лові використовується опариш і кастер (відповідно, личинка і лялечка м'ясної мухи), але різноманітність в застосуванні інших насадок і наживок може істотно поліпшити результат риболовлі.

Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Особливості матчевої ловлі

Схожі статті

Визначаємо необхідну довжину повідка для фідера

Визначаємо необхідну довжину повідка для фідера

Поводок - один з основних елементів фідерних оснасток. Основними завданнями повідка є - захистити оснащення від обриву і зробити його менш помітним. Але при цьому він повинна бути досить міцним для впевненого виведення риби. Повідці в фідерній ловлі можуть виготовлятися з монофільної волосіні, флюорокарбона і плетеного шнура. Довжина повідків для лову на фідер може коливатися від 5 см до 2 м, в залежності від ситуації. Про те, як саме вибирати поводок для фідера і піде мова в цій статті.

Чим прикормлювати сазана

Чим прикормлювати сазана

Вирушаючи на риболовлю, слід ретельно підбирати оснащення і приманки. Не менш важливим є прикорм, адже з його допомогою можна легко і швидко залучити рибу, а також зосередити її в потрібному місці в потрібний час. Найбільш простими і бюджетними варіантами вважаються ласощі, приготовані в домашніх умовах. Не виключенням є підгодовування для сазана своїми руками. За допомогою якісного частування рибалка зможе зловити велику кількість риби, витративши на це мінімум коштів і часу.

На що ловити карася весною

На що ловити карася весною

На початку весни карася зловити складно, але можливо. Кращий кльов починається після середини весни, приблизно з кінця квітня, і триває до нересту. Риба тільки пробуджується після зими і відчуває голод, який складно вгамувати в природних умовах через нестачу корму.

Як зробити донку своїми руками

Як зробити донку своїми руками

Існує категорія рибалок, що віддають перевагу виключно донній снасті. Їх вибір пояснюється тим, що зловити на дні велику рибу більше шансів. Та й сам процес лову і виведення відрізняється від поплавкового лову. Донна снасть має свої особливості, що дозволяють насолоджуватися ловом на далеких дистанціях.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Матчеве вудилище EOS Shandor Match IM7. 5-25гр.

Матчеве вудилище EOS Shandor Match IM7. 5-25гр.

Вудилище EOS Shandor Match – матчеве вудлище, призначене для ловлі поплавковими оснащеннями на мало..

994Грн.

Прикормка Profi 1кг.

Прикормка Profi 1кг.

Прикормка Профі може бути використана і як наповнювач для годівниць, і для виготовлення куль. Однак..

30Грн.

Волосінь Prologic Bulldozer FC Coated Mono Fluo 1000m. Yellow

Волосінь Prologic Bulldozer FC Coated Mono Fluo 1000m. Yellow

Bulldozer FC Coated Mono - високоякісна монофільна волосінь. За рахунок покриття шаром флюорокарбон..

656 - 760Грн.

Котушка Select Force 6+1

Котушка Select Force 6+1

Котушка Select Force - модель з переднім фрикціоном, призначена для широкого кола рибалок. Завдяки ..

552 - 627Грн.