Правильний підбір котушки для спінінга

Навіть не новачкам в питанні вибору рибальських приладь, купуючи новий спінінг або проводячи «апгрейд» улюбленої снасті, доводиться вирішувати питання вибору котушки для спінінга. Відвідавши спеціалізований магазин, рибалці буде непросто зробити вибір. Адже котушка - дуже важливий і обов'язковий атрибут будь-якого спінінга. Перед тим як вибрати котушку для спінінга і купити її, спінінгіст повинен враховувати як спосіб майбутньої лову, так і вид самого вудилища. У статті розглянемо основні типи і характеристики котушок.

Види спінінгових котушок

Головне питання у виборі виду котушок - правильно визначити, який саме їх тип вам необхідний. Котушка не тільки зберігає волосінь, вона безпосередньо бере участь в правильному закиданні і виконанні проводки. На ваш вибір буде впливати тактика ловлі, оскільки котушка для джига і ультралайтової риболовлі повинні мати різні розміри, властивості і характеристики.

Спінінгові котушки поділяють на типи:

 • інерційна;
 • безінерційна;
 • мультиплікаторна.

Кожен з перерахованих типів застосовується в певному виді ловлі і відрізняється своїми характеристиками і особливостями.

Інерційні котушки

Вважаються морально застарілими типом. Після появи на ринку снастей безінерційних аналогів втратили свою актуальність через істотні проблеми у використанні - закид приманки в воду продовжував обертати по інерції барабан котушки, після чого волосінь змотувалася в так звану «бороду». Незважаючи на це, можна і сьогодні зустріти рибалок, які успішно користуються подібними традиційними моделями інерційних котушок.

Безінерційні котушки

Даний тип по праву вважається універсальним. За зовнішнім виглядом вони віддалено нагадують м'ясорубку і користуються заслуженою популярністю серед любителів спінінгової риболовлі. В їх різноманітному модельному ряду можна знайти прості в експлуатації і дуже зручні котушки різного розміру.

Виконуючи закид за допомогою безінерційної
котушки, важливо враховувати спосіб намотування волосіні на шпулю і її подачу,
оскільки вона повинна лягати дуже рівномірно.

Намотування буває наступних видів:

 • циліндричне;
 • зворотним конусом;
 • прямим конусом.

Якщо ви практикуєте ловлю джигом, застосовуючи плетену волосінь, то оптимальний вид шпулі - зворотний конус. Ці котушки мають маркування ABS, їх перевага в тому, що шпуля не дає залишкам волосіні звалюватися по інерції з котушки, попереджаючи її заплутування.

Якщо у спінінгіста немає достатніх практичних навичок, кастингова безінерційна котушка - оптимальний вибір. Її відмінна риса - невелика кількість (близько 70-80м.) волосіні на шпулі і досить рівномірне намотування.

Мультиплікаторні котушки

Котушки незамінні в процесі лову джигом або троллінгом, є більш потужними у порівнянні з безінерційними. Вони використовуються при лові на важкі приманки, оскільки з мультиплікаторною котушкою рибалка може вловити найменші клювання, навіть закидаючи приманку на велику відстань. Ловля даною снастю використовується досвідченими спінінгістами, а новачкам рекомендують спочатку придивитися до безінерційних котушок.

Параметри котушок

Виділимо кілька основних характеристик, на які необхідно звернути увагу, вибираючи котушку для спінінга:

 • якість матеріалу, з якого виготовлена сама котушка і її маса;
 • жилкоємність і розмір;
 • спосіб укладання волосіні;
 • передавальне число;
 • плавність ходу;
 • наявність фрикційного гальма.

Матеріал і маса

Питання підбору котушки для ультралайтових спінінгів необхідно вирішувати відповідно до характеристик класу вудилища. Тільки так реально досягти необхідного балансу. У збалансованому спінінгу центр тяжіння знаходиться в точці, де рибалка тримає його рукою, що дозволяє вільно утримувати його довгий час, не напружуючи м'язи і суглоби.

Котушка може бути виготовлена ​​з металу, в цьому випадку її вага буде значною. Альтернативою їм виступають котушки з пластику - легкі, не обтяжують вудилище і ідеально підходять на лайт спінінги.

При виконанні закидання на великі відстані краще використовувати металеву котушку. Ковзання волосіні по шпулі у такої моделі краще, відповідно робити дальній кидок буде набагато простіше. Металевий корпус міцніше, тому цілісність барабана в корпусі буде в безпеці.

Недоліком металевих котушок є
їх відносно висока ціна, тоді як при виборі простої безінерційної і мультиплікаторної
котушки з пластику можна придбати бюджетну модель.

Жилкоємність і розмір

Коли вибираємо модель котушки, яка буде відповідати наявній моделі спінінга, дивимося маркування за обсягом шпулі: 1000, 1500, 2000, 3000 ... розмірі 2000 означає можливість котушки вмістити волосінь довжиною 100 м. і діаметром 0,2 мм. На шпулю об'ємом 1000 намотується волосінь товщиною 0,1 мм. і довжиною 100 метрів. Використання волосіні товстішої вимагає підбору великої котушки.

Найбільш популярні моделі - 1500-2500. Розмір обраної котушки насамперед залежить від маси вудилища і розміру бажаного улову. Полюючи на окуня, візьміть для спінінга котушку розміром 2000, а для щуки підійде модель 3000. Розраховуючи на велику рибу, виберіть котушку розміром від 3000 до 5000, оскільки розміри більше 5000 використовують на морській рибалці і в лові особливо великих екземплярів.

Спосіб укладання і подачі волосіні

В безінерційних котушках використовують такі способи подачі волосіні:

 • червячна подача;
 • кривошипно-шатунна подача.

Якісно працюючий механізм дозволить рівномірно намотувати волосінь на шпулю без провалів і горбів.

Важливо враховувати спосіб намотування волосіні. Намотування розділяється на прямолінійне і перехресне. При прямолінійному варіанті витки накладаються один на інший, що збільшує місткість шпулі при невеликих розмірах котушки, але при цьому є ризик скидання петель і утворення «бороди». Щоб уникнути казусу, використовується перехресний вид намотування, хоча вони при рівних габаритах поступаються по місткості прямолінійним.

Передавальне число

Дана характеристика відповідає за те, скільки оборотів укладання волосіні проходить при одному обороті ручки котушки. Значення 1: 5 відповідає 5 оборотам укладальника за 1 оборот рукоятки.

Відповідно до передавального числа безінерційні «м'ясорубки» і мультиплікатори бувають швидкісними - передавальне число змінюється від 1: 6 до 1: 7,2, універсальними (від 1: 4,7 до 1: 1,6) і силовими (1: 4 - 1: 4,7). Ловля великої риби вимагає застосування силових моделей, а ультралайтовій ловлі ідеально підійдуть швидкісні.

Плавність ходу

В роботі котушка не повинна видавати хрустких звуків, а деталі не повинні чіпляти одна одну. Від наявності плавного ходу залежить можливість відчувати приманку, а також наскільки рівномірно буде намотується волосінь на шпулю. Коли волосінь намотана нерівномірно, виникає відчуття посмикування наживки, а також неможливо буде виконати закид на велику відстань.

Фрикційне гальмо: чи потрібне воно

Фрикційне гальмо - важлива опція сучасної котушки. Воно дає можливість витягнути на тонку волосінь великий улов і зберегти її цілісність. Його функція полягає в стравлюванні волосіні в момент, коли риба робить різкі ривки. Фрикціон потребує грамотного налаштування, його регулювання може перебувати спереду на шпулі або на задній частині котушки.

Заднє фрикційне гальмо робить
котушку важче, але в той же час його легше регулювати під час виведення риби.
Його передній аналог вважається більш чутливим, хоча процес його регулювання
складніше, ніж у заднього.

Як правильно вибрати котушку для спінінга

Якщо всі вищезгадані характеристики враховані, а питання вибору залишилося невирішеним, перевірте додаткові параметри перед тим, як вибирати котушку:

 • Уважно придивіться до ручки, вона не повинна мати вільного ходу.
 • У шпулі не повинно бути поперечного люфту.
 • Намотування волосіні на шпулю повинно бути плавним і дуже рівномірним.
 • Жилкоскладач не повинен замикається мимовільно.
 • При швидкому обертанні котушки не повинні відчуватися вібрації.
 • Фрикційне гальмо повинно працювати чітко.
По можливості поставте котушку
на спінінг перед її покупкою в магазині і перевірте положення центра ваги, а
також збалансованість снасті.

Як підібрати котушку до спінінга

Якщо спінінг придбаний вами раніше, то при покупці котушки в першу чергу враховуємо його параметри. В ідеалі ці дві складові повинні відповідати одна одній і ефективно взаємодіяти.

Вудилище довжиною до 3,5 м. використовують для ловлі з берега з середніми і важкими приманками. До нього підійде котушка з об'ємом шпулі від 2500. Спінінги з легкими приманками в стилі лайт мають максимальну довжину до 2,7 м. До вудлищ підбираємо легку котушку з об'ємом шпулі 1500-2000. Звертайте увагу на вагу котушки по відношенні до вудилища, коли вибираєте недорогі котушки.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Правильний підбір котушки для спінінга

Схожі статті

Як вибрати фідерне вудилище

Як вибрати фідерне вудилище

Фідерна снасть завоювала популярність серед рибалок завдяки гарному улову, який можна отримати, використовуючи її. З урахуванням можливої глибини лову, наявності течії і бажаної дальності закидання належить підібрати потрібні для ловлі фідерні снасті. Основний елемент - вдало і правильно вибране вудилище.

Для чого потрібне маркерне грузило

Для чого потрібне маркерне грузило

Багато починаючих рибалок без поняття, як використовувати маркерне грузило для фідера, а інші ігнорують важливе питання, чи не намагаються дізнатися, як визначити глибину водойми, м'якість, твердість рельєфу. Перевірити наявність: водоростей, мулу, ям, ракушок, бровок, корчів. Новачки часто закидають снасть, коли не знають характер дна.

Які котушки підходять для фідера і як вибрати

Які котушки підходять для фідера і як вибрати

Після покупки фідерного вудилища перед рибалкою вимальовується ще одна проблема - яку котушку вибрати для фідера і як не помилитися, роблячи цей вибір, адже навантаження на неї під час ловлі досить істотне і хочеться, щоб прослужила вона фідерісту вірою і правдою не один сезон. Глибоко помиляються ті, хто вважають відповідним в даному випадку будь який вид котушки. 

Як ловити сома на фідер

Як ловити сома на фідер

Риболовля - процес цікавий, повний несподіванок. Якщо при ловлі, наприклад, ляща, оснащення обірвалося - значить, швидше за все, клюнув господар річкових глибин - сом. Ловити на однакові снасті цих обителей водойм фактично марно, але застосування спеціального підгодовування відкриває перед рибалкою перспективи зловити не тільки вусаня, але багато інших мешканців річки. Ловля сома на фідер - заняття не зовсім результативне, ніж риболовля на квок, але зате вона ведеться з берега і не дуже втомлює.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Перевірена часом, дуже проста і надійна котушка. При компактних розмірах вона обладнана потужною пе..

999 - 1 299Грн.

Котушка Kaida (Weida) BW 4+1bb

Котушка Kaida (Weida) BW 4+1bb

Недорога котушка чудово підійде для оснащення спінінгового вудилища. Володіє стопором зворотного хо..

363 - 402Грн.

Котушка Favorite Hurricane. 10+1bb

Котушка Favorite Hurricane. 10+1bb

Нові серії безінерційних котушок з переднім фрикціоном. Котушки Hurricane володіють технічними ріше..

1622 - 1 710Грн.

Котушка Select Viper 7+1BB

Котушка Select Viper 7+1BB

Котушка Select Viper виконана в такому ж фірмовому помаранчевому стилі, як і спінінги аналогічної с..

798 - 827Грн.