Спінінгова риболовля для початківців

В основі спінінгової ловлі лежить імітація руху живої рибки - здобичі хижаків. Необхідно тільки закинути приманку в потрібне місце і правильно здійснити її проводку, щоб залучити підводного мисливця. Завдяки своїй захопливості, високій результативності та спортивній складовій рибалка на спінінг привертає з кожним роком все більше нових прихильників. Для успішної ловлі на спінінг початківцям в першу чергу необхідно правильно підібрати снасть і освоїти базову техніку проводок.

Як правильно вибрати вудилище для спінінгової ловлі

Розглядаючи питання, як вибрати спінінг для початківців, спочатку варто визначитися з умовами ловлі:

 • тип водойми: розмір, глибина, наявність течії;
 • буде ловля відбуватися з човна або з берега;
 • зарослий берег або вільний від рослинності;
 • яка риба буде виступати об'єктом ловлі;
 • які приманки планується використовувати;
 • яка техніка лову буде застосовуватися.

Різним умовам ловлі повинні відповідати і різні характеристики спінінга:

 • Довжина. Від довжини спінінга залежить дальність закидання, зручність виведення і комфорт рибалки. Якщо ловля відбувається з човна, з зарослого берега або на маленькій водоймі, в основному зручніше використовувати коротке або середнє вудилище довжиною від 2,1 до 2,7 м. Для лову на великих водоймах з вільного берега частіше застосовують довгі вудлища (2,7- 3,5 м). Новачкові спочатку можна порекомендувати вибрати вудилище середнього класу довжиною 2,4-2,7 м, яке може використовуватися в різних умовах.
 • Лад(строй) вудилища визначає зручність закидання і виведення, а також чутливість снасті. Найбільш чутливими є бланки з швидким ладом, який дає можливість швидше реагувати на клювання.
 • Тест. Тестовий діапазон вудилища визначає мінімальну і максимальну вагу приманки, що закидається. Якщо рибалка буде закидати приманку важче максимального значення тесту, це може привести до пошкодження снасті. При використанні приманок легше тестового діапазону спінінг втратить свою чутливість. Початківцю слід вибрати вудилище з середнім тестовим діапазоном від 5 до 25 гр.
 • Матеріал виготовлення. Найлегшим є вудилище з вуглепластика, яке витримує великі навантаження, але при цьому боїться механічних пошкоджень і коштує дорожче, ніж вудилища з інших матеріалів. Найдешевшими є склопластикові вудилища, вони досить міцні, але дуже важкі, а це великий мінус при ловлі на спінінг, адже його необхідно постійно перезакидувати. Оптимальним варіантом починаючому рибалці буде придбання вудилища з композитних матеріалів: воно значно легше склопластикового, але дешевше і міцніше, ніж вуглепластикові.
Вибір спінінга для початківців
полягає в такому підборі його характеристик, які дадуть можливість отримати
максимально універсальну снасть.

Вибір котушки

Початківцю спінінгістові має сенс вибирати виключно безінерційну котушку, яка має всі переваги для недосвідченого рибалки:

 • проста в застосуванні;
 • менша ймовірність заплутування волосіні і утворення борід;
 • дозволяє закидати навіть надлегкі приманки;
 • не може травмувати руки рибалки на відміну від інерційної.

Щоб визначитися, як вибрати котушку для спінінга, необхідно знати, що вона повинна бути збалансована з вудилищем, це підвищить чутливість спінінга і зменшить втому рибалки від його використання. Відповідний розмір шпулі - 2500-3000, відповідає вудилищу середнього класу. Обов'язкова наявність фрикційного гальма, яке допоможе починаючому рибалці погасити ривки риби, щоб зменшити кількість її сходів і не допустити розриву волосіні.

Не варто вибирати під спінінг для початківця найдешевшу пластикову конструкцію, вона може розсипатися на перших же закиданнях. Краще підібрати якісну модель з надійним механізмом в середньому ціновому діапазоні, особливо якщо об'єктом лову буде виступати не сама дрібна риба.

Правильний вибір волосіні

Комплектуючи снасті для спінінга, необхідно правильно підібрати ліску, яка може бути монофільна або плетена. Плетені волосінь для спінінга підходить краще завдяки своїм перевагам:

 • забезпечує високу чутливість снасті через свою слабку розтяжність;
 • не утворює спіралей, тому що не має пам'яті;
 • можна використовувати волосінь меншого діаметра, забезпечуючи ту ж міцність, що і монофільна більшого діаметра.

Але підбираючи снасті для спінової ловлі для початківців, краще все-таки віддати перевагу монофільній волосіні, так як вона має ряд переваг виключно важливих в процесі навчання ловлі на спінінг:

 • слухняна і досить міцна;
 • менше заплутується;
 • не утворює борід і петель, особливо при закиданні легких приманок;
 • компенсує помилки при виведенні риби завдяки своїй еластичності;
 • ціна її в кілька разів нижче вартості плетінки.

Техніка спінінгової ловлі і підбір приманок

Найпоширенішими техніками ловлі на спінінг є:

 • Блешніння із застосуванням в основному коливалок і обертових блешень, а також кастмастерів, девонів, блейдбейтів, спіннербейтів і ін.
 • Джиг - ловля в придонному шарі з використанням джигових приманок з передньою огрузкою. Найчастіше в джиговій ловлі застосовують силіконові приманки - твістери, віброхвости, а також силіконові імітації водних мешканців, іноді ще використовують поролонові рибки.
 • Твічінг - спосіб лову на воблери і поппери за допомогою ривкової проводки. Складність методу в тому, що для кожної приманки необхідно підібрати свій темп проводки, крім того, нерівномірний натяг волосіні може привести до нерівного укладання і появи борід і петель.

При ловлі на спінінг для початківців можна порадити вибрати два напрямки - блешніння і джиг.

Пошук перспективного місця ловлі

Хижі риби вибирають місця проживання, де вони можуть зробити засідку на дрібну рибу, яка є для них кормовою базою. В основному вони люблять перебувати в місцях з перепадами глибин, біля ям, бровок, нагромаджень каміння, на звалах. Початківці спінінгісти, не знайомі з водоймою, можуть здійснювати пошук перспективного місця шляхом вивчення дна водойми.

Закидаючи снасть, необхідно звертати увагу, за який час приманка падає на дно, щоб визначити глибину в цьому місці. Протягуючи приманку по дну, якщо бути уважним, можна визначити рельєф дна. Також варто звертати увагу на місця скупчення мальків, куди може прийти хижак за здобиччю.

У пошуку цікавих місць спінінгістам часто доводиться проходити величезні відстані по березі, періодично закидаючи снасті. Правило спінінгіста - якщо хочеш бути з здобиччю, необхідно рухатися.

Техніка ловлі і виведення

Кількість клювань риби безпосередньо залежить від того, наскільки новачок опанує технікою проводки. В першу чергу потрібно опанувати рівномірну і ступінчасту проводку приманки, як найпоширеніші і прості в застосуванні.

Рівномірна проводка

Це базовий і універсальний спосіб проводки, при якому після закидання снасті, коли блешня досягає необхідної глибини, її починають підтягувати до себе, не поспішаючи і монотонно обертаючи ручку котушки. Гра приманки визначається не діями рибалки, а особливостями конструкції і формою приманки. Найбільш ефективні при використанні рівномірної проводки вертушки.

При такій проводці регулюється
тільки швидкість руху приманки, від якої залежить глибина занурення блешні. Для
лову на невеликих глибинах ручку котушки крутять в швидкому темпі, домагаючись,
щоб приманка перебувала у верхніх шарах води. Чим повільніше проводка, тим на
більшій глибині рухається приманка.

Іноді варто урізноманітнити проводку, роблячи невеликі зупинки, а потім продовжувати підмотування. Найчастіше клювання хижака і здійснюється в моменти пауз. Також можна прискорювати і сповільнювати темп обертання, що теж може залучити хижу рибу і змусити її атакувати штучну приманку.

Ступінчастий вид проводки

Ступінчаста проводка використовується в основному в джиговій ловлі і полягає в тому, що після закидання снасті робиться пауза в очікуванні, поки приманка впаде на дно. Після цього необхідно зробити кілька оборотів ручки котушки, щоб приманка відірвалася від дна і перемістилася на невелику відстань. Далі знову робиться пауза, під час якої приманка знову опускається на дно.


Найбільш ефективними приманками при такій проводці є твістери і віброхвости, які своєю активною грою навіть під час пауз в підмотці звертають на себе увагу хижака. Такою проводкою часто створюється враження пораненої або ослабілої рибки, яка намагається втекти, що максимально привертає до неї хижу рибу. Клювання найчастіше відбувається в момент опускання приманки на дно.

Виведення

У момент клювання необхідно відразу ж підсікти рибу різким, але не розгонистим рухом вудилища. Виведення риби - це одна з найскладніших завдань в риболовлі на спінінг для початківців, особливо якщо впіймалася велика риба, яка активно чинить опір. Рибалці потрібно потурбуватися, щоб не поламалася снасть, тому не треба намагатися гасити вудилищем різкі ривки риби. При активному опорі риби допомагає фрикційне гальмо, яке буде стравлювати лісочку, не чекаючи її обривання. Рибу треба акуратно підвести до берега, а там прийняти в підсак.

Правильна настройка снасті

В першу чергу необхідно перевірити балансування снасті: центр її ваги повинен знаходитися в місці кріплення котушки. Це забезпечить рівновагу спінінга, щоб хлистова частина спінінга не кивала вперед, а комльова частина не завалювалася назад. Правильний баланс підвищить чутливість снасті і знизить втому рук рибалки від великої кількості закидів.

При налаштуванні снасті важливо звернути увагу на фрикційне гальмо. Фрикціон налаштовують таким чином, щоб зусилля, при якому він спрацює, було в 2-3 рази менше, ніж міцність волосіні на розрив.

Поради від професіоналів

Початківцю рибалці необхідно навчитися закидати снасть. Досвідчені рибалки рекомендують:

 • не потрібно намагатися відразу ж робити далекі кидки, а варто домогтися точності закидання;
 • щоб дотримуватися обраного напрямку закидання, краще цілитися в якийсь орієнтир на протилежному березі;
 • дальність регулюють зусиллям і різкістю руху при закиданні. Якщо зусилля кидка було надмірним, то дальність закидання можна відкоригувати, злегка пригальмувавши волосінь вказівним пальцем.

На початку свого захоплення спінінговим ловом має сенс зупинитися на одній техніці і почати робити в ній успіхи. Рекомендується почати ловити на вертушки з рівномірною проводкою. Це найбільш універсальна приманка, яка приваблює різні види хижих риб. А рівномірна проводка найпростіша, що не вимагає навичок гри вудилищем і приманкою.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Спінінгова риболовля для початківців

Схожі статті

Способи насадки черв’яка на гачок

Способи насадки черв’яка на гачок

Черв’яки - універсальна насадка, використовувана при різних умовах лову. Вирушаючи на водойму, досвідчений рибалка запасається хробаками. Вони здатні зацікавити багатьох видів риб. Однак позитивний ефект від наживки ви зможете отримати при правильному її використанні. Якщо знати, як правильно насаджувати хробака на гачок, з'являється надія на хороший улов.

Як чіпляти живця для ловлі риби

Як чіпляти живця для ловлі риби

Живцем називається жива рибка невеликих розмірів. З її допомогою ловляться багато хижих видів. Наживка володіє прекрасною уловистістю. Ніщо так не приваблює хижу рибу своїми рухами, кольором, запахом, як жива приманка. Домогтися позитивних результатів вдасться, якщо знати, як правильно насаджувати живця. Адже це впливає на його гру і привабливість.

Ловля судака на спінінг весною, літом та восени

Ловля судака на спінінг весною, літом та восени

Судак - найбільший представник сімейства окуневих. Ловля судака на спінінг - основний спосіб спортивної та любительської ловлі цієї риби по відкритій воді. Однак, щоб риболовля була успішною, важливо не тільки правильно підібрати снасті, а й знати, як, де і коли їх застосовувати.

Джигова ловля для початківців

Джигова ловля для початківців

Найбільш простим способом придонного лову на спінінг є джигова ловля, яка ефективна в риболовлі на велику хижу рибу, що мешкає на дні. Вид водойми не має значення - це може бути річка, озеро, ставок, море. Найголовніше правило результативного лову на джиг - приманка повинна повторювати в воді рухи дрібної рибки, щоб зацікавити хижака. Завдяки простоті і уловистості цього способу лову він дуже цікавий починаючим рибалкам.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite X1

Спінінг Favorite X1

Функціональна серія вудлищ Х1 для вимогливих рибалок, які цінують в першу чергу високі характеристи..

1055 - 1 676Грн.

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Перевірена часом, дуже проста і надійна котушка. При компактних розмірах вона обладнана потужною пе..

999 - 1 299Грн.

Блешня вертушка DuraLure Round 3. 7g

Блешня вертушка DuraLure Round 3. 7g

Блешня DuraLure Round – відмінної якості блешня-вертушка, прекрасно працює по окуневі і щуці, і зас..

82Грн.

Шнур Select Basic PE 150m. Салатовий

Шнур Select Basic PE 150m. Салатовий

Шнур Select Basic PE сподобається не тільки новачкам, його також оцінять захоплені рибалки, яким по..

151 - 194Грн.