Як оснастити спінінг

Ловля спінінгом хижої риби може бути захоплюючою і результативною, однак снасть повинна відповідати вимогам лову, а всі її елементи - гармоніювати між собою. У статті розглянемо, як правильно зробити оснастку спінінга, щоб ловля була ефективною.

З чого складається спінінгова снасть

Снасті для спінінга включають:

 • вудилище;
 • котушку;
 • волосінь;
 • поводок;
 • приманку.

Характеристики спінінгового вудилища

Відповідаючи на питання, з чого складається спінінг, можна виділити такі його елементи:

 • зіставний хлист (бланк);
 • рукоять з фіксуючим пристроєм для котушки;
 • ряд пропускних кілець.
Пристрій спінінга залежить від
завдань, для яких він розроблявся. Види спінінгів виділяють в залежності від їх
ладу, тесту, довжини і матеріалу виготовлення.

Тест спінінга

Тестові характеристики спінінга визначають нижню і верхню межу ваги використовуваних приманок. Збірка спінінга повинна враховувати вагу приманки згідно з тестом. Якщо взяти приманку масою менше, ніж нижнє значення тесту, то її не вийде закинути на потрібну дистанцію. А приманка важче верхнього значення може зламати вершинку вудилища. Залежно від тестових характеристик виділяють ультра-легкий, легкий, середній, важкий і надважкий класи спінінгів.

Довжина спінінга

Від довжини спінінга залежить дальність закидання і зручність управління ним. Обрана довжина вудилища визначається умовами і дистанцією лову. Коротким спінінгом (до 2,1 м.) зручно користуватися при лові з човна або на невеликих водоймах, особливо з заростями рослинності на березі. На великих водоймах при великій дальності закидання застосовують довгі спінінги.

Строй(лад) спінінга

Лад вудилища - це форма вигину бланка під навантаженням. Він залежить від матеріалу виготовлення, довжини вудилища, товщини його стінок і навіть від пропускних кілець.

Залежно від ладу виділяють 5 основних видів спінінгів:

 • над-швидкий: згинається тільки вершинка;
 • швидкий: працює близько чверті бланка;
 • середньо-швидкий: робоча частина становить 1/3 вудилища;
 • середній: згинається близько половини вудилища;
 • повільний: згинається більше половини бланка.
Від ладу спінінга залежить його
чутливість, швидкість реакції, а в якійсь мірі - і дальність закидання.

Кільця спінінга

Від якості і конструкції пропускних кілець залежить довговічність спінінга і волосіні яка використовується. Найкращим матеріалом для їх виготовлення є карбід кремнію. Важливо, щоб кільця були добре відполіровані, інакше можна пошкодити волосінь.

Ручка спінінга

Довжина ручки немає особливого значення, просто за допомогою довшої легше виводити рибу. Виготовляють ручку в основному з коркового матеріалу, а іноді - з мілко-пористої гуми. Рукоятка буває суцільною або рознесеною. Ручка обладнана котушкотримачем.

Вибір котушки для спінінга

Останнім часом використовують два основних види спінінгових котушок:

 • безінерційні - при закиданні шпуля залишається нерухомою;
 • мультиплікаторні - шпуля при закиданні обертається.

Часто задають питання: як вибрати котушку для спінінга. В першу чергу вона повинна відповідати вудилищу і волосіні, а також мати плавний хід і якісні елементи.

Як кріпиться котушка до спінінга

Як користуватися котушкою для спінінга представляють всі, але спочатку потрібно її закріпити. Для цього слід відкрутити кріплення на рукояті вудилища, щоб рукоять котушки увійшла в утримувач. Після чого кріплення щільно, але акуратно закручується.

Шпуля котушки

Шпуля - це знімний барабан, на який відбувається намотування волосіні. Краще вибирати котушку з металевою шпулею, яка прослужить довше. На шпулі позначають, якого діаметру і скільки волосіні може бути намотано.

Фрикційне гальмо

Незамінним елементом котушки є фрикційне гальмо, що послаблює навантаження на вудлище, здаючи волосінь при сильних ривках риби. Зазвичай фрикційне гальмо налаштовують на зусилля в 2 рази менше, ніж розривне навантаження найслабшого елемента оснащення.

Кількість підшипників котушки

Котушка може мати до 12 підшипників, але для її надійного функціонування цілком достатньо шести.

Поводок і волосінь для спінінга

Волосінь

У спінінговій ловлі використовують звичайну монофільну або плетену волосінь. У кожної з них є свої переваги і недоліки.

Плетінка більш чутлива за рахунок малої розтяжності і міцніше монофільної волосіні того ж діаметру. Також вона не володіє пам'яттю. До недоліків плетеної жилки відносяться нездатність амортизувати ривки риби при виведенні і більш висока ціна.

Монофільні волосіні менш
помітні у воді, здатні розтягуватися під навантаженням і мають невисоку
вартість. Їх недоліки - наявність механічної пам'яті, низька чутливість і менша
міцність на розрив.

Що вибрати: плетінку або моноліску

Вибір волосіні залежить від завдань, які вона повинна вирішувати в спінінговій снасті. Волосінь плетінка для спінінга підходить в тих видах лову, де пріоритетна чутливість снасті, наприклад джиг. Сфера застосування монофільних лісок - делікатна ловля на невеликих дистанціях. В інших випадках вибір волосіні залежить від особистих переваг рибалки.

Поводок

Поводок має дві основні причини використання:

 1. Щоб хижа риба не перекусила лісочку, використовують поводок з міцнішого матеріалу.
 2. Поводок роблять з меншим розривним навантаженням, щоб в разі обриву постраждав тільки він, а не вся оснастка.

Види повідкових оснасток для спінінга:

 • М'які повідці виготовляються з флюорокарбонової волосіні: вони малопомітні в воді, не вбирають воду, стійкі до стирання, що не заплутуються завдяки своїй жорсткості, але можуть бути перекушені щукою під час виведення. При лові інших видів хижих риб вельми ефективні.
 • М'які повідці зі спеціального багатожильного троса відрізняються стійкістю до зрізу, але більш помітні у воді, ніж флюорокарбон, і коштують значно дорожче.
 • Напівтверді повідці робляться з вольфраму або титану: вони мають ефект пам'яті, тому їх слід міняти після кожного заплутування.
 • Жорсткі повідці виготовляють із сталевого або мідного дроту: щука їх перекусити не може, але вони дуже помітні у воді.

З'єднання волосіні й повідка

Найчастіше для з'єднання волосіні й повідця використовують карабін, щоб швидко замінити оснастку. Якщо поводок не оснащений вертлюжком, то його додають до карабіна. Карабін до волосіні кріпиться вузлом, рекомендованим виробником волосіні або без вузловим з'єднанням.

Як намотати волосінь на котушку

Оснащення котушки передбачає намотування волосіні відповідного діаметру, який зазвичай вказаний на шпулі котушки. Волосінь необхідно намотувати майже врівень з бортами шпулі у якісних котушок, і на 2-3 мм. нижче бортика у дешевих, щоб уникнути скидання петель.

Якщо ємність шпулі надлишкова, під основну волосінь роблять підмотування – бекінг, зазвичай з дешевої монофільної волосіні. Якщо волосінь укладається на шпулю нерівно, з горбами або провалами, можна вирішити цю проблему дзеркальною підмоткою бекінга.

Вертлюжок

Не менш важливим елементом спінінгової снасті є фурнітура оснащення, до якої відносяться карабіни, вертлюжки, застібки і т.д. Основним правилом їх вибору є дотримання двох умов - розривне навантаження повинно відповідати міцності волосіні, а розмір повинен бути мінімальним. Використовувати варто тільки якісні вертлюжки і застібки, благо ціна їх не дуже висока.


Спінінгові приманки

Кількість існуючих спінінгових приманок дуже велика. Перелічимо основні види приманок для спінінга:

 • обертові блешні;
 • коливні блешні;
 • воблери і інші об'ємні приманки;
 • твістери, віброхвости і інші м'які приманки;
 • інші види приманок.

Кріплення приманок з силікону

Силіконові приманки на сьогоднішній день є найбільш популярними завдяки високій уловистості і невеликій ціні. У більшості випадків вони вимагають оснащення гачками і грузилами в тому чи іншому варіанті. Найпоширенішими є джиг-головки, грузила-чебурашки в поєднанні з двійником або офсетним гачком.


Види спінінгових оснасток

Дуже часто в спінінговій ловлі крім традиційного кріплення приманка-поводок-волосінь використовують більш складні оснастки.

Перерахуємо найпопулярніші види оснащення для спінінга:

 • відвідний поводок;
 • каролінське оснащення;
 • техаська оснастка для спінінга;
 • дроп-шот;
 • бомбарда.


Окремим способом лову є ловля на ультралайт. Хоча багато в чому він повторює звичайний спінінг, існують і властиві тільки йому оснащення. Наприклад, оснащення для ультралайт спінінга спліт-шот, в якій для огрузки приманки використовують невелику дробинку на волосіні. Розглянемо, як правильно оснастити спінінг для лову деяких видів риб.

Як оснастити спінінг на щуку

Оснащення спінінга для цілеспрямованої ловлі певних видів риб також має свої особливості. Приймаючи рішення, як зібрати спінінг на щуку, потрібно врахувати, що для лову дрібної щуки-травянки краще підходять легкі і середні вудилища з середнім ладом, а для полювання на трофейну щуку, що мешкає в великих водоймах, необхідний важкий спінінг з швидким ладом або спеціальне джеркове вудилище, оснащене мультиплікатором. Для цілеспрямованої ловлі щуки необхідно використання надійних повідків.

Як оснастити спінінг на окуня

Рекомендоване оснащення для спінінга на окуня включає:

 • вудилище швидкого ладу довжиною 2,1-2,7 м.;
 • котушка - безінерційна розміром 2000-3000;
 • монофільна волосінь для лову на блешні і плетені в інших випадках;
 • приманки, в основному силіконові (твістери, черв'яки, віброхвости), а також блешні і воблери невеликого розміру.

Як оснастити спінінг воблером

Вибір спінінга для лову на воблер залежить від пріоритетного виду проводки, розміру приманок і глибини їх занурення.

Для лову на дрібні воблери з активною грою вибирають легке вудилище середнього ладу і довжини, яке оснащується котушкою розміром 1500-2000. Твічінгова ловля вимагає вудилища з швидким ладом. Ловля на великі глибоководні воблери передбачає використання снастей з запасом міцності, так як лобовий опір таких приманок дуже великий і сильно навантажує вудилище і котушку при проводці.

Окремо варто зупинитися на тому, як кріпити воблер на спінінг, тому що воблери вимагають вільного кріплення для забезпечення правильної гри. Цього можна домогтися, використовуючи застібку з досить великим вушком в разі застосування повідця, або вузол «Рапала», який утворює петлю  яка не затягується на основній волосіні.

Як оснастити спінінг блешнею

Блешні - традиційні спінінгові приманки. Основні види блешень для спінінга:

 • коливні;
 • обертові з грузилом голівкою;
 • обертові з грузилом сердечником.

Приймаючи рішення про те, як кріпити блешню на спінінг, важливо враховувати тип блешні - блешні з грузилом сердечником сильно закручують волосінь і вимагають використання одного або більше високоякісних вертлюжків. В іншому кріплення блешень не відрізняється від кріплення інших принад.

Висновок

Підсумовуючи вищевикладене, можна сформулювати основні вимоги до того, як зробити спінінг:

 • універсальної снасті, що підходить для всіх видів риболовлі, не існує;
 • в першу чергу вибирають вудилище відповідно до умов лову;
 • котушка підбирається під вудилище;
 • інші елементи оснащення повинні відповідати вудилищу і котушці.
Важливо - слід пам'ятати, що
ловить не спінінг, а рибалка, і успіх залежить не тільки від снастей, а й від
умінь і досвіду.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Як оснастити спінінг

Схожі статті

Заборона на вилов риби в зимувальних ямах Хмельницької області 2019-2020 року

Заборона на вилов риби в зимувальних ямах Хмельницької області 2019-2020 року

З першого листопада на Хмельниччині розпочинається осінньо-зимова заборона на ловлю водних біоресурсів у зимувальних ямах, яка триватиме до початку весняно-літньої заборони на період нересту 2020 року.

Типи і види монтажу оснасток симетрична і асиметрична петля

Типи і види монтажу оснасток симетрична і асиметрична петля

Фідерне оснащення стає дедалі популярнішим в силу легкості використання і можливості виловлювати великі екземпляри риби. Ловля на фідер відрізняється чутливістю, простотою визначення клювань. Симетрична і асиметрична петля для фідера - це способи монтажу снасті до вудилища.

Як ловити рибу фідером на річці при течії

Як ловити рибу фідером на річці при течії

Фідерні снасті показують хороший результат при використанні на річках з будь-якою течією, в тому числі на бистрині. Риболовля фідером на річці зі швидкою течією - складний процес, так як рибалці доводиться стежити, щоб не зносило годівницю і корм вимивався з помірною швидкістю, тільки поблизу від снасті. Також складно знайти місце, багате рибою.

Як закидати спінінг

Як закидати спінінг

Закид спінінгової приманки - один з найважливіших елементів спінінгової ловлі. Саме з нього починається проводка, яка повинна привести до клювання. Правильна техніка закидання спінінга дозволяє посилати приманку на потрібну відстань і саме в те місце, яке необхідно. Тому, як правильно закидати спінінг, і присвячена ця стаття.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг Favorite X1

Спінінг Favorite X1

Функціональна серія вудлищ Х1 для вимогливих рибалок, які цінують в першу чергу високі характеристи..

1055 - 1 676Грн.

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Котушка Ryobi Ecusima 4+1bb

Перевірена часом, дуже проста і надійна котушка. При компактних розмірах вона обладнана потужною пе..

999 - 1 299Грн.

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (оранж.)

Шнур Sunline Siglon PE х4 150m (оранж.)

Шнур Siglon PE - новинка компанії Sunline для фанатів і любителів для будь-якого способу лову. Міцн..

340 - 584Грн.