Вибір і догляд за спіновими котушками

Котушка для спінінга - це друга, за ступенем важливості, деталь снасті спінінга. Від неї залежить комфортність лову в цілому і кількість спійманої риби зокрема.

Попереджаю початківців любителів ловлі хижака: «Якщо ви тільки хочете спробувати себе в цьому виді риболовлі і не впевнені, чи сподобається він вам, тоді сміливо починайте ловити найпростішими і не дорогими снастями».

Підійде будь-який китайський спінінг або телескопічне вудилище довжиною до трьох метрів. Котушку вибираємо типу «Кобри». На шпулю намотуємо моноліски не товще 0,25 мм. З приманок підійдуть класичні колебалки або вертушки. Довго ловити такою снастю утомливо, але головне - це зловити свою першу щуку. І тоді ви надовго захворієте ловом хижої риби і всім тим, що так чи інакше пов'язано зі спінінгом.

Ринок котушок для спінінга

Ринок спінінгових котушок затоплений численними брендами і типорозмірами. Лідирують на ньому дві японські фірми: Daiwa і Shimano. Їх конкуренція схожа на вічне змагання двох німецьких автомобільних гігантів: Мерседеса і БМВ. Можна купити річ один раз і на довго, а можна проробляти це кожен раз після чергової поломки. У першому випадку купується дорогий виріб, у другому - дешеве.

Порівнюючи роботу котушок різних цінових категорій все більше переконуєшся, що дорогі речі того варті. Але розуміння цього приходить не відразу, а шляхом проб і помилок. Будь-яка, навіть найдешевша котушка для спінінга, прослужить не менше одного сезону. Якщо звичайно спочатку в її конструкції не було заводського браку. Дбайливе поводження також продовжить термін служби. А так як рибалити доводиться далеко не в ідеальних умовах, то перевагу слід віддати перевіреним маркам. Спінінгова котушка безперервно працює протягом всієї рибалки. Час її використання може тривати від кількох годин до кількох діб. І чим довше і частіше доводиться ловити, тим надійніше має бути виріб. А отже і дорожче.

Хороша спінінгова котушка, це як?

Про хорошу котушку рибалка згадує два рази за рибалку. Перший раз коли встановлює її на спінінг, а другий - коли знімає з нього в кінці лову. При виборі типорозміру котушки визначитеся з тестом спінінга і умовами лову. Одна справа, коли частіше рибалиш з човна і зовсім інша, якщо блешнити доводиться в забродку або з берега. У другому випадку вибираємо котушку з шпулею побільше, щоб використовувати більш товсті шнури. Це необхідно для зменшення втрат приманок на зачепах. Але в цьому випадку зменшиться і дальність закидання. З такими снастями добре ловити в закорчованих жабовниках або зарослих водною рослинністю затоках річок і лиманів.

Якщо ловимо на водосховищі або широкій річці з берега, то намотуємо шнур тонший. Приманок втратимо в цьому випадку більше, але і без риби не залишимося. З тонким шнуром легше докинути приманку до стоянки риби.

Класифікація котушок за шпулею

Існує класифікація спінінгових котушок за об’ємом шпулі.

Цифри на шпулі починаються з 1000. Для спінінга цілком достатньо 3000. Якщо звичайно ж мова не йде про лов сомів. Універсальним є типорозмір 2500. На шпулі вказана цифрова інформація в метрах або ярдів про кількість намотуваної на неї волосіні. Чим більше діаметр, тим більшу кількість волосіні можна помістити і тим товстіше вона може бути.

По виду, шпулі бувають з прямим профілем, зворотним або прямим усіченим конусом.

Для новачків цілком підійде прямий профіль. З монолісками такі котушки працюють добре, а ось з тонкою плетінкою не дружать. При лові ривковою проводкою на воблери в умовах вітряної погоди рибалка буде зіпсована появою численних борід від петель які злітають.

Плетений шнур в таких умовах уб'ється за один вихід на водойму. Винятком можуть бути жорсткі шнури від 12 Lb (приблизно 6 кг на розрив) і товсті. Але деякі любителі спінінга не люблять їх за шум в пропускних кільцях при вимотування снасті.

Обов'язкова умова вибору - наявність запасної шпулі. На одну намотують моноліску, на іншу шнур. Або різні по товщині шнури. Зручність тут в швидкої заміні однієї шпулі на іншу при умовах, що змінилися або заплутуванні волосіні на одній з шпуль.

В снасті спінінга частіше використовують котушки з переднім фрикціоном. Вони надійніше, ніж їх сестри з заднім гальмом. До того ж у них є миттєвий стопор зворотного ходу, чого немає на більшості котушок з заднім фрикціоном.

Де може зламатися спінінгова котушка і як її перевірити?

Хворе місце багатьох котушок - підшипник ролика жилкоскладача. Його обертання повинно бути вільним навіть при мінімальному зусиллі. При недбалому поводженні з котушкою він починає характерно свистіти, дратуючи рибалку і лякаючи рибу. Виправляється це продувкою, очищенням і змащенням. Обслуговувати такі підшипники необхідно після декількох рибалок, а в дорогих моделях - після кожного виходу на воду. Масло для змащення має бути рідким, а ще краще - фірмовим.

Для новачків цілком підійде котушка де ролик оснащений втулкою замість підшипника. При використанні моноліски підшипник в ролику необов'язковий, але незамінний при джиговій ловлі з тонкими шнурами. Неприємністю в таких котушках може бути прорізання волосінню як самого ролика, так і дужки. Це відбувається якщо після початку підмотки волосінь або шнур не потрапляють на ролик, а ковзають поруч. Або якщо ролик заклинило від бруду. Можливі кілька варіантів. По-перше, здайте котушку в магазин, якщо це дорога модель. По-друге, кожен раз після закидання приманки, рукою поправляйте волосінь на ролик. Деякі спінінгісти звикли до такої маніпуляції і роблять її автоматично.

Купуючи котушку, бажано в магазині встановити її на спінінг і перевірити балансування снасті. Тут же бажано намотати на шпулю волосінь, а заодно переконатися в плавності ходу і рівності намотування. Котушка повинна бути зручною в роботі на конкретному вудилищі. Це запорука майбутнього комфортного лову на воді. Спробуйте зімітувати закид приманки з відкритою дужкою жилкоскладача. Недолік деяких дешевих моделей - складання дужки під час закидання. Більшість відстрілів приманок відбувається через такий дефект.

На кількість підшипників не звертайте увагу. Досить якщо їх буде не менше трьох. А ось передавальним числом котушки варто поцікавитися. Тягові котушки мають число приблизно 4: 1. За один оборот рукоятки дужка жилкоскладача намотує в середньому від 40 до 60 см. шнура. Якщо ж передавальне число 5: 1 і більше, то такі котушки називають швидкісними. Їх мінус - слабке тягове зусилля. Велику рибу з такою котушкою доводиться виводити з допомогою пружності вудилища бланка.

На механізм складання ручки в похідне положення варто звернути увагу при придбанні дорогих моделей. Більш надійне але менш зручне в експлуатації - це кріплення рукоятки гвинтовим способом. В цьому випадку відбувається вгвинчування ручки в корпус котушки. Більш зручним для новачків, які не часто виїжджають на водойму, є кнопкове складання. Ручка приймає транспортне положення одним натисканням кнопки на ній. Її недолік - швидке розбовтування при частому використанні. Декого дратують люфти які з'являються при цьому.

Порада від автора

Якщо після всього вище написаного ви так і не змогли визначитися з вибором, придбайте модель «Екусіма» від Ріобі. Не вбиваєма «робоча конячка», у багатьох прослужила не один сезон без технічного обслуговування. Для новачків в спінінгу - це найоптимальніший вибір. Любить жорсткі шнури. Недолік котушки - свист підшипника ролика жилкоскладача після неакуратного використання.

  • Вибір і догляд за спіновими котушками

Схожі статті

Ловля окуня літом

Ловля окуня літом

В статті розберемо популярні способи ловлі окуня літом. Детально розглянемо ловлю на спінінг (як правильно виконати оснащення спінінга для ловлі окуня влітку, які приманки використовувати на літньому лові), на поплавок, в схил.

Експлуатація і догляд за спінінговим вудилищем

Експлуатація і догляд за спінінговим вудилищем

Сучасні вуглепластикові спінінгові вудилища мають масу переваг і достоїнств. Але є у них і свої мінуси, головним з яких є крихкість, боязнь забруднень і необережного поводження.

Фідер: як погодуєш - так і зловиш

Фідер: як погодуєш - так і зловиш

Фідер - від слова «годувати», саме тому насадка на гачку - це вторинне. Без правильної прикормки рибу не вдасться зацікавити й утримати.

На який силікон ловити?

На який силікон ловити?

Рибалки люди забобонні, і якщо на якійсь твістер вчора взяли пару непоганих щупаків, сьогодні на поводок поставлять того ж хробака. А якщо кльову не буде, то змінять місце, а не приманку.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Котушка Libao ACE (11+1BB)

Котушка Libao ACE (11+1BB)

Відмінна модель котушок ACE від виробника Libao. Вона чудово підійде для Ваших спінінгових вудилищ...

619Грн.