Як вибрати спінінг для джига

Джиг-спінінг - один з найпопулярніших і ефективних способів лову хижої, а іноді і мирної риби. Особливості техніки проводки приманок при цьому пред'являють особливі вимоги до снастей. Спінінг для джига повинен бути легким і максимально чутливим, а головне забезпечувати правильне управління приманкою.

Як вибрати?

Не викликає сумнівів, що будь-яку справу краще робити найбільш підходящим інструментом. Тому у любителів джигового лову часто виникають питання: як вибрати спінінг для джига, хто виробляє найкращі спінінги для джига, чи варто купувати додаткове вудилище.

Вибір джигового спінінга залежить від умов, в яких буде проходити рибалка. Крім цього снасті для спінінга, а точніше елементи оснащення вибираються таким чином, щоб комплект вийшов максимально збалансованим.

Строй

Строй вудилища - характеристика описує поведінку бланка вудлища під навантаженням. Для джигового лову підходять спінінги, що володіють достатньою чутливістю і жорсткістю для правильної анімації приманки.

Тому вибирати потрібно з таких трьох категорій:

 • над швидкий (extra-fast, ultra-fast) - працює тільки вершинка вудилища;
 • швидкий (fast) - під навантаженням згинається приблизно чверть довжини вудилища;
 • середньо-швидкий (medium fast) - є проміжним, з робочою частиною в 1/3 бланка.

Довжина

Довжина вудилища визначає дальність закидання і зручність управління снастю, як щодо приманки, так і при виведенні риби. Також довжина вудилища впливає на його лад - короткі вудилища зазвичай мають більш швидким ладом при інших рівних характеристиках.

Довгі вудилища (2,7 м і більше), застосовуються при лові з берега на великих водоймах, де критичною є дальність закидання. В таких умовах доводиться жертвувати іншими характеристиками заради можливості «дотягнутися» до риби.

Ловля з човна передбачає використання коротких вудилищ завдовжки до 2,1 м. Це пояснюється як їх більшою чутливістю, так і зручністю використання в умовах обмеженого простору. Також короткі вудилища підходять для лову з сильно зарослих берегів малих річок.

Спінінги довжиною 2,4-2,7 м. є найбільш універсальними, вони дозволяють успішно ловити рибу в більшості ситуацій, проте не завжди є максимально підходящими. Основна ніша їх застосування - ловля на середніх і малих річках, а так само в прибережній зоні великих водойм. Також їх варто вибирати в якості єдиного вудилища для епізодичного лову, або як перше вудилище для початківців.

Втім, довжина спінінга в більшості випадків є другорядним, а не критичним параметром для джига.

Тест

В силу особливостей своєї конструкції спінінгове вудилище здатне забезпечити закид приманок певного вагового діапазону. Його кордон називаються тестом або кастингом (від Casting Weight - вага, що закидається). Тест вудилища позначається в грамах або унціях (oz).

Залежно від ваги приманок спінінги поділяють на такі класи:

 • Ультралайт (UL, Ultralight) - вудилища з тестом 0-7 гр. застосовуються в основному в мікроджизі.
 • Лайт (L, Light) - вага приманок які закидаються 2-10 гр. або 3-12 гр. застосовуються для лову на невеликій глибині в водоймах зі слабким плином або без нього.
 • Медіум (M, Medium, Moderate) - вудилища середнього класу з кастингом 5-20 гр. і 7-28 гр. є найбільш затребуваними в джиговій ловлі, так як більшість приманок потрапляють в цей діапазон, і підходять для більшості умов.
 • Хеві (H, Heavy) - важкі вудилища з тестом 10-30 гр. і 15-40 гр. використовують для лову на великій глибині і сильній течії.
 • Екстрахеві (EH, Extra Heavy) - надважкий клас (більше 40 гр.) необхідний для лову трофейних екземплярів великої риби, такої як сом, в складних умовах. У ряді випадків можуть використовуватися спінінги з тестом 20-70 гр. і більше.

Деякі виробники, а слідом за ними і рибалки виділяють проміжні класи - медіум лайт і медіум хеві.

Необхідно враховувати, що реальний тестовий діапазон може відрізнятися від заявленого виробником, особливо це стосується недорогих вудлищ.

Матеріал бланка

В наш час, абсолютна більшість спінінгових вудилищ виготовляють з трьох видів матеріалу, кожен з яких має певні переваги і недоліки.

 • скловолокно - найдемократичніші за ціною вудлища. Відрізняються високою міцністю і витримують недбале ставлення. З недоліків головними є велика вага і низька тактильна чутливість. На сьогоднішній день вудилища зі скловолокна краще вибирати для тих видів лову, де не потрібно постійно тримати їх в руці - донна ловля, троллінг і т.д.
 • вуглеволокно (вуглепластик, карбон, графіт) - найбільш сучасний матеріал для виробництва вудилищ. Вуглепластикові вудилища характеризуються легкістю і високою міцністю на вигин. До недоліків їх можна віднести крихкість і відносно високу вартість. Правда завдяки сучасним технологіям і розвитку виробництва існує велика кількість якісних вуглепластикових вудилищ за цілком доступною ціною.
 • композит - поєднання двох попередніх матеріалів в різних пропорціях, є певним компромісом, як за характеристиками, так і за ціною.

Для лову на джигові приманки необхідно вибирати вудилища з вуглепластика, так як вудилища з інших матеріалів не дають необхідної чутливості, особливо при лові на легкі приманки.

Слід зробити застереження, що джигова ловля можлива і на склопластикові вудилища з фіксацією торкання приманкою дна і клювань по руху волосіні і вершинки вудилища, однак таку риболовлю складно назвати комфортною, а значна кількість клювань залишаться непоміченими.

Вибір спінінгового вудилища для човна

Наявність човна на рибалці істотно розширює можливості рибалки. Доступними стають не тільки нові місця стоянки і годування риби, до яких неможливо докинути приманку з берега, але з'являється можливість вибору напрямку проводки. Головною особливістю джигового лову з човна, що впливає на вибір снастей, є відсутність необхідності в далеких закиданнях. Це дозволяє використовувати більш короткі і легкі вудилища.

Друга особливість джига з човна - маніпуляції зі снастями відбуваються в обмеженому просторі, що накладає обмеження на довжину спінінга.

Говорячи про вибір вудилища необхідно згадати про те, з якою котушкою воно буде використовуватися, щоб вся снасть вийшла збалансованою. Котушка для джига може бути безінерційною або інерційною.

Приймаючи рішення про те, як вибрати котушку для спінінга необхідно враховувати наступне:

 • Безінерційні котушки найбільш популярні. Причинами їх поширеності є широкий вибір моделей, легкість в освоєнні техніки закидання, можливість закидати надлегкі приманки.
 • Інерційні котушки, в першу чергу мультиплікаторні, надають снасті велику чутливість, мають більшу потужність і надійність. До їх недоліків відносяться деяка складність в освоєнні техніки закидання, необхідність регулювати систему гальмування при зміні ваги використовуваної приманки, а так само те, що в середньому вони трохи дорожче безінерційних.
 • Класичні інерційні котушки підходять для джигового лову з досить важкими приманками, проте використовуються настільки рідко, що потрапляють швидше в розділ «екзотики».

Вибір кастингового вудилища для джига

Для лову з мультиплікаторними котушками були розроблені кастингові вудилища. Завдяки високій чутливості такої снасті, вони часто застосовуються в джизі, де контроль приманки має вирішальне значення.

Основна відмінність кастингового вудилища - наявність «курка» для зручності утримання снасті і низькі пропускні кільця. Крім того не існує ультра-лайтових кастингових вудилищ, зважаючи на неможливість здійснення закидання надлегких приманок мультиплікаторною котушкою.

В іншому кастингові вудилища не відрізняються від спінінгових і також підбираються по довжині, тесту і строю в залежності від умов риболовлі.

Вибір спінінга для джига

Підсумовуючи сказане вище, можна прийти до висновку, що оптимальний джиговий спінінг володіє швидким або над-швидким ладом і тестом який дозволяє закидати приманки відповідного умовам лову ваги.

Вагу приманки підбирають таким чином, щоб при класичній ступінчастій проводці час падіння приманки на паузі був 2-4 секунди. Друга вимога до ваги - при лові в глибоких місцях час падіння приманки на дно після закидання не повинно перевищувати 7-10 секунд, інакше темп риболовлі стане неприйнятно повільним.

Вибираючи джиг спінінг рибалка повинен визначитися не лише з характеристиками вудилища, але і з сумою, яку він готовий витратити, адже діапазон цін на спінінги з однаковими заявленими характеристиками може становити від декількох десятків до декількох сотень (а іноді і тисяч) доларів.

Спробуємо розібратися в цьому питанні, тим більше що поняття дорогий-дешевий сильно розрізняється залежно від доходів і ступеня захопленості предметом.

Бюджетні вудилища

Придбання дешевих вудилищ невідомих азіатських виробників є лотереєю - можна придбати дуже вдалий екземпляр, а можна брак, який, незважаючи на гучні написи і навіть пристойний зовнішній вигляд, зламається на першій рибалці.

Найкращий варіант - покупка спінінга з бюджетної серії відомого виробника. Прикладами таких вудилищ є Shimano Catana і Black Hole Hyper. Якісні і недорогі вудилища виробляє величезна кількість компаній, як першого, так і другого ешелону - Banax, Salmo, ZEMEX, Flagman, Golden Catch, Abu Garcia, Berkley, DAIWA, Cormoran і багато інших.

Вудилища середнього класу

Сучасні вудилища середнього класу відрізняються високою якістю і є оптимальним вибором для більшості рибалок. В цей ціновий діапазон потрапляють старші модельні лінійки корейських і деяких китайських виробників, а також більшість моделей лідерів ринку снастей з США (St.Croix, G.Loomis) і Японії (Graphiteleader, Major Craft, DAIWA).

Преміум сегмент

Топові лінійки моделей вудилищ від провідних виробників відрізняються не тільки високою ціною, але ще більш високими для користувача характеристиками. Правда розкрити їх потенціал і повністю реалізувати їх можливості зможе тільки досить досвідчений рибалка.

Традиційно кращими вважаються спінінги американських і японських компаній: St.Croix, G.Loomis, Lamiglas, Talon, Major Craft, Pontoon21, Shimano, Graphiteleader, DAIWA.

Дуже якісні, але рідко зустрічаються у нас спінінги випускають новозеландська компанія CD (Composite Developments) і італійська Gatti.

Також варто згадати про такі компанії з дрібносерійним виробництвом як RST і Hardy. При найвищій якості їх вудилищ, ціна перетворює їх з інструменту в предмети статусу.

Кращі спінінги для джига на думку фахівців

Якщо проаналізувати статті та відеоролики провідних спінінгістів, можна помітити, що всі вони сходяться на думці, що для лову джигом реальні характеристики спінінга важливіше ціни або бренду. Можна додати, що не існує кращих моделей спінінгів взагалі - говорити можна тільки про відповідні кращим чином для тих чи інших умов.

Що стосується рекомендацій конкретних моделей, то їх вибір зазвичай залежить від особистих переваг, а також від того, що багато експертів в джиговій ловлі співпрацюють з тими чи іншими виробниками снастей.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Як вибрати спінінг для джига

Схожі статті

Рибалка в селі Жилинці

Рибалка в селі Жилинці

Платний ставок для риболовлі в Жилигцях Ярмолинецького району. Став має площу плеса 8га. Середня глибина  – 2-1м. Дно чисте. Риболовля з човна та з корабликом не дозволється.  Біла риба: короп, карась, плотва, товстолоб, амур, краснопірка. Є також щука, окунь, судак.

Як проходить нерест плотви

Як проходить нерест плотви

Нерестовий період завжди залежить від ряду зовнішніх чинників: погоди, температури води, кількості води у водоймі, клімату, наявності підводних джерел і т. д. Час, коли починається нерест у плотви доводиться на весну, але може відбуватися в різний місяць від року в рік в одному і тому ж регіоні.

Техніка ловлі головня на фідерну снасть

Техніка ловлі головня на фідерну снасть

Фідер - вдосконалений варіант донної снасті. ЇЇ шанувальники ловлять багато видів риб. Серед них є і головень. Його несподівані і рішучі клювання мотивують рибалок цілеспрямовано полювати за рибою. Ловля головня на донку радує своєю високою ефективністю. При його упіймані використовується снасть з годівницею, що дозволяє ловити як в стоячій воді, так і на швидкій течії.

Які бувають воблери на окуня і як ними користуватися

Які бувають воблери на окуня і як ними користуватися

Окунь - це найбільш поширений хижак в вітчизняних водоймах. За чисельністю окунь перевершує щук і судаків. В основному віддає перевагу полювати в світлий час доби, атакуючи здобич з укриттів і переслідуючи її. Вважає за краще триматися зграї. Ловити окуня на живця проблематично, адже доведеться запастися великою кількістю насадок. 

Товари які можуть Вас зацікавити!

Спінінг EOS Altair IM7 3-18гр.

Спінінг EOS Altair IM7 3-18гр.

Серія спінінгових вудилищ Altair від компанії EOS розроблялася для лову легкими приманками на невел..

624 - 658Грн.

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW

Спінінг Favorite Blue Bird NEW створений для того, щоб завжди йти в ногу з часом і залишатися одним..

1513 - 1 938Грн.

Підсак EOS 900-J65552252

Підсак EOS 900-J65552252

Підсак необхідний практично на кожній рибалці. Навіть якщо піймання трофею не очікується, все одно ..

700Грн.

Підсак EOS 908-Z70802402

Підсак EOS 908-Z70802402

Підсак необхідний практично на кожній рибалці. Навіть якщо піймання трофею не очікується, все одно ..

770Грн.

Підставка рогач метал крашений телескоп (Під сигналізатор) 1.50м.

Підставка рогач метал крашений телескоп (Під сигналізатор) 1.50м.

Телескопічна регульована підставка має універсальний розмір і спеціальне різьблення для електронних..

35Грн.

Котушка Weida CTR 4000A

Котушка Weida CTR 4000A

Weida CTR A - шикарна котушка 2018 року, від фірми Weida, це та ж Кaida, тільки фірма змінила назву..

226 - 267Грн.

Котушка EOS RAX 4+1bb

Котушка EOS RAX 4+1bb

Легка і надійна котушка від компанії EOS володіє всіма якостями висококласних моделей. Найголовніша..

750 - 801Грн.

Стілець EOS 7281601-L

Стілець EOS 7281601-L

Стілець EOS 7281601-L - легкий, зручний, в складеному стані займає зовсім небагато місця, тому його..

224Грн.

Спінінг SWD Pro Sunrise 2014. 5-20гр.

Спінінг SWD Pro Sunrise 2014. 5-20гр.

Спінінг Siweida Pro Sunrise – інструмент початкового рівня. Він призначений для тих, хто тільки осв..

546Грн.

Спінінг Kaida (Weida) Excellence m604. 5-25гр.

Спінінг Kaida (Weida) Excellence m604. 5-25гр.

Спінінг карбоновий Kaida - зручний і вдалий спінінг, поєднує в собі: легку вагу, надійність, чутлив..

286 - 316Грн.