Як зробити закидушку своїми руками

Закидушка - найпростіша гачкова снасть і, швидше за все, найдавніша. Ліски, грузила, повідка і гачка буде досить для її виготовлення. Решта снасті еволюціонували з закидушки - додавання вудилища, поплавка, котушки і т. д. призвело до появи сучасних снастей. Однак ловля на закидушку досі застосовується рибалками і часто приносить їм солідні улови. Так як готові закидушки зазвичай не продаються, часто виникає питання, як зробити закидушку своїми руками.

Для виготовлення закидушки підійдуть такі матеріали

Мінімальний набір для виготовлення закидушки - волосінь і гачок. Грузило можна замінити гайкою або навіть каменем. А щоб при зачепі не втратити всю снасть, між гачком і грузилом зав'язують простий вузол.

Однак набагато краще, якщо компоненти снасті будуть підібрані відповідно до умов лову. Зазвичай використовують основну волосінь довжиною від 5 до 50 м. і діаметром 0,3-0,6 мм., волосінь для повідця вибирають трохи тонше основної, застосовують також вертлюжок, грузило і один або кілька гачків. Для зберігання зібраної снасті використовують мотовила з дерева, пінопласту, фанери і т. д.

Технологія виготовлення

Простота виготовлення закидушки відповідає простоті самої снасті. Основну волосінь прив'язують до мотовила і намотують на нього відрізок необхідної довжини. До другого кінця волосіні прив'язують грузило. Вище грузила до основній жилці прив'язують повідець довжиною 20-60 см. Повідець з основною жилкою можна з'єднувати петлею в петлю, але краще через вертлюжок. Гачок краще використовувати один. Наявність двох і більше гачків рідко веде до збільшення улову, але часто сприяє зачепам. Замість кількох гачків на одній снасті, набагато ефективніше використовувати кілька закидушок встановлених в різних місцях.

Оснащення закидушки і ловля різних риб

Залежно від умов лову і виду риби, яку планується зловити, оснащення закидушки може відрізнятися. Спільними для всіх оснасток є тільки принципи монтажу. Так, довжина волосіні зазвичай вибирається в 1,2-1,5 рази більше дистанції лову. Вага грузила повинна забезпечити потрібну дальність закидання і утримувати оснащення на місці. При ловлі мирних риб грузило часто замінюють годівницею. Повідець повинен бути тонше основної волосіні на 10-20%. Розмір гачка підбирається під насадку.

Найчастіше закидушкою ловлять досить великих риб: коропа, карася, лина, ляща, щуку, судака, окуня і сома.

Для риболовлі на сома

Як правило, виготовляється закидушка на сома своїми руками. Її монтаж залежить від розміру сомів, що мешкають у водоймі. Для лову невеликих сомиків до 5 кг. використовують основну волосінь 0,5-0,8 мм., поводок діаметром 0,4-0,6 мм. і довжиною 0,5-0,6 м. Вага грузила - 50-70 гр.

Для лову великих сомів волосінь замінюють міцним шнуром (можна використовувати паракорд або мікрокорд). Вагу грузила збільшують до 100-150 гр.. Використання шнура пояснюється не тільки його міцністю, а й тим, що виведення здійснюється руками без участі вудилища і котушки. Для захисту рук можна використовувати рукавички. Дуже важливо при виведенні великого сома не намотувати волосінь (шнур) на руку, це може нанести важку травму.

Наживкою для сома може служити:

 • живець;
 • медведка;
 • виповзень;
 • жаба.

Для того щоб зловити сома, закидушку закидають на перекат біля ями або під стрімкий берег.

Як зробити закидушку на карася

При лові карася застосовують волосінь 0,3-0,4 мм. і поводок 0,18-0,25 мм. Довжина повідця повинна бути 10-20 см., а вага грузила або годівниці - 50-100 гр. В якості насадки зазвичай застосовується:

 • черв’як;
 • опариш;
 • консервована кукурудза;
 • перловка.

Закидушка на карася зазвичай закидається на кордон водної рослинності. Часто разом з карасем ловиться лин.

Для лову коропа

Закидушка для лову коропа робиться так само, як і для карася, але всі елементи оснащення пропорційно збільшуються. При ловлі коропа закидушкою можна використовувати бойли і пеллетс на коропових волосяних оснащеннях.

Ще одним варіантом оснащення закидушки на коропа є застосування макушатника. Грузилом в ньому служить невелика свинцева пластинка розміром 3х5 см. До неї прив'язують шматочок соняшникової макухи відповідного розміру. Гачки на коротких (5-10 см.) повідках прив'язують до отворів в грузилі, і встромляють в макуху. Зазвичай застосовують два або чотири гачки. Для повідків краще використовувати плетінку 0,15-0,20 мм. Замінити плетінку можна капроновою ниткою темного кольору.

Для лову ляща

При лові ляща на закидушку використовують волосінь 0,3-0,4 мм. і повідці 0,18-0,22 мм. Довжина повідця - 20-40 см. Так як закидушка на ляща найчастіше використовується на течії, застосовують плоскі грузила вагою до 150 гр.

В якості насадки найчастіше використовують:

 • пучок черв'яків або виповзка;
 • опариша;
 • горох;
 • несолоне сало;
 • мастирку.

Разом з лящем часто трапляються густера, велика плотва, язь.

Закидушка на щуку

Хижу рибу - щуку, судака, окуня найчастіше ловлять на живця. При цьому використовують волосіні 0,3-0,6 мм. Довжина повідця - 40-60 см. Для лову щуки обов'язково використовувати металевий повідець, для інших хижих риб він не потрібен. Повідець до основної волосіні кріпиться через вертлюжок, щоб уникнути заплутування оснащення живцем.

Вага грузила - 50-100 гр. залежно від розміру живця і сили течії. В якості живців краще не використовувати молодь цінних видів риб.

Прикормка

Застосування прикормки істотно покращує клювання всіх мирних риб і може активізувати хижаків. Найчастіше при лові на закидушку використовують не спортивні, а саморобні підгодовування. До їх складу входять різні каші, подрібнене зерно, панірувальні сухарі, макуха і т. д. Для обважнення використовують пісок, глину, землю. Важливо, щоб підгодовування привертало рибу, але не насичувало її.

Для ловлі на закидушку з підгодовуванням замість грузила можна використовувати годівницю.

Тактика і техніка лову на закидушку

Зазвичай закидушки використовують паралельно з іншими видами лову. Наприклад, можна при лові на поплавкову вудку закинути одну або кілька закидушок з живцем. Другою сферою застосування закидушок є розвідка і перевірка перспективних місць для риболовлі. У незнайомій водоймі можна закинути кілька закидушок на ніч. Навіть якщо риба не впіймається, про її наявність і активність можна судити за станом насадки. Ловити краще в місцях перепаду глибин, біля кордонів різних течій, біля заростей очерету і т. д.

Для закидання снасті волосінь розмотується з мотовила і акуратно вкладається на березі. Якщо можливий зачіп за берегову рослинність, волосінь можна скласти на куртку, шматок плівки відповідного розміру або каремат. Для закидання можна використовувати і пластикову пляшку як імпровізовану безінерційну котушку - робоча частина волосіні акуратно намотується на пляшку, а сама пляшка орієнтується у напрямку закидання.

Безпосередньо закид виконують, розгойдавши грузило на відрізку волосіні завдовжки близько півметра рухом вперед-вгору. Закид закидушки через голову, може привести до зачепу гачка за тіло або одяг рибалки, а тому - небезпечний.

Застосування різних пращ, лопаточок і т. д. для збільшення дальності закидання в наш час не виправдано. Для донного лову на великих дистанціях краще використовувати вудилище з котушкою (фідерне, коропове).

Перед закидом важливо переконатися, що другий кінець волосіні надійно закріплений на березі, щоб вантаж не захопив за собою у воду всю снасть. Краще, якщо довжина волосіні перевищує дальність закидання. Після падіння грузила на дно слабину вибирають, зафіксувавши волосінь в на пів натягнутому стані.

Якщо рибалка знаходиться поруч з закидушкою, можна використовувати різні сигналізатори клювання - дзвіночки, важки або кивки. Якщо снасть залишається без нагляду, то сигналізатори краще не застосовувати. Варто також відмовитися від різних механічних подсікачів - їх ефективність сумнівна, а ускладнення снасті - очевидно. Тим більше що використання важких вантажів часто забезпечує самозасічку риби.

При використанні закидушок важливо пам'ятати, що правила рибальства обмежують кількість снастей на одну людину.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах! 

 • Як зробити закидушку своїми руками

Схожі статті

Як і на що ловити судака весною

Як і на що ловити судака весною

Судак є бажаною здобиччю кожного рибалки. Спіймати цю рибу весною практично неможливо - так вважають багато, кому невідомі секрети ловлі судака навесні. Як тільки сонечко починає дарувати перші теплі промені, лід на водоймах стає тоншим і риба, яка залишає місця зимівлі, проявляє велику активність, завзяті спінінгісти і рибалки-новачки відправляються ловити судака весною по першій воді. Але далеко не кожному судилося повернутися додому з хорошим уловом.

Рибалка на водосховищі Христосово Старосинявського району

Рибалка на водосховищі Христосово Старосинявського району

Відстань з центру Хмельницького до водойми складає: – 66 км. Їхати по трасі в сторону Вінниці. В Меджибожі звертаємо ліворуч на Стару Синяву. В самій Старій Синяві їхати головною дорогою до кладовища. Коло кладовища звертаємо ліворуч і їдемо до самої водойми. Дана водойма відмічена на карті Риболовних місць Хмельниччини.

Які бувають воблери на судака і як вибрати

Які бувають воблери на судака і як вибрати

Уловисті воблери на судака імітують дрібну рибку з прогонистим тілом, що обумовлено будовою пащі риби. У природних умовах хижак полює за невеликою пліткою, уклейкою і дрібними окунями. Він чекає здобич в укриттях і різко атакує їжу, хапаючи іклами. Щоб зловити побільше судаків, важливо враховувати особливості пащі і підбирати приманки, які вдало імітують мальків. Вибрати воблери не так просто, доводиться враховувати: сезонну поведінку, смакові переваги, наявність і силу течії і т. д.

Які бувають види мормишок

Які бувають види мормишок

Що являє собою мормишка відомо навіть самому непосвяченому в секрети рибальської справи звичайному рибалці-любителю. Навіть тому, що кілька разів на рік вибирається зі снастями, покритими пилом в коморі або гаражі, провести ритуал якщо не лову риби, то "купання черв'яка". Але тільки постає питання про види мормишок і певному їх призначенні - тут вже справи йдуть гірше. Адже далеко не всі знають, що бувають мормишки у вигляді комах, мормишки папуги і тим більше скрутно буде класифікувати їх види.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Гачки Kamatcu Tomaru К-002

Гачки Kamatcu Tomaru К-002

Tomaru - універсальні, надійні гачки для лову на всі види наживки або насадки. Зроблені зі сталі VH..

14Грн.

Волосінь Winner King Fisher 100м.

Волосінь Winner King Fisher 100м.

Це м'яка, виключно гладка волосінь. Вона не схильна до скручування і дає можливість далекого закида..

34Грн.

Спінінг телескопічний Kalipso Navigator Pro

Спінінг телескопічний Kalipso Navigator Pro

Спінінги універсального призначення Kalipso Navigator Pro - це продовження легендарних спінінгів Ап..

365 - 610Грн.