Які бувають види мормишок

Що являє собою мормишка відомо навіть самому непосвяченому в секрети рибальської справи звичайному рибалці-любителю. Навіть тому, що кілька разів на рік вибирається зі снастями, покритими пилом в коморі або гаражі, провести ритуал якщо не лову риби, то "купання черв'яка". Але тільки постає питання про види мормишок і певному їх призначенні - тут вже справи йдуть гірше. Адже далеко не всі знають, що бувають мормишки у вигляді комах, мормишки папуги і тим більше скрутно буде класифікувати їх види.

Сподіваємося, що ознайомившись з цією статтею, ні у кого не залишиться невирішених питань щодо моделей мормишок, а також будь-хто зможе нарівні з професіоналами брати участь в бесіді про види мормишок на окуня.

Різновиди мормишок

Мормишка є різновидом штучної приманки, досить ефективною і уловистою завдяки своїй конструкції, зовнішнім виглядом і особливій грі, яка залучає рибу.

Принцип її дії полягає в наступному:

 • основою конструкції є грузило, до якого безпосередньо кріпиться гачок;
 • така приманка кріпиться на кінці волосіні, в чому є незаперечна перевага - за рахунок особливостей її рухів та гри риба бачить перед собою не просто штучну конструкцію, а дуже привабливу "вкусняшку" на зразок малька або комахи, на яких важко не спокуситися.

Моделей і видів мормишок для риболовлі існує незліченна безліч, і описати їх в одній статті буде справою дуже складною. Можна з упевненістю сказати, що кожен місяць або навіть день з'являється новий шедевр в їх великому сімействі і встежити за всіма практично неможливо.

Але є стара добра класика, адже не завжди уловистість приманки залежить від складності її конструкції. У рибалок в ходу як основні види мормишок - дробинка і крапелька, так і більш просунуті - чортики, жучки і відьми.

Одна з особливих безмотильних приманок, що дають непоганий результат в будь-який час року, є мормишка уралка - приманка каплевидної форми, що імітує поведінку рачка-бокоплава (мормиша). Виготовляють уралки найчастіше зі свинцю або вольфраму із спеціальними насадками і без них, а використовують, полюючи за пліткою, лящем і великим окунем.

Ще один представник нового покоління безмотильної екзотики - мормишка гвоздешарик, яка припускає ловлю без будь-якої натуральної наживки. Останнім часом гвоздешарик складає гідну конкуренцію уралці, завойовуючи все більше шанувальників серед рибалок. Уловистість цієї блешні досить висока завдяки специфічним звуках, видаваним кулькою при ударі об тіло приманки в процесі її гри.

Зимові мормишки

Цей вид приманок займає окреме місце в їх кваліфікації, оскільки сама ідея об'єднання грузила і гачка була спочатку покликана активізувати клювання пасивної риби під час зимового лову.

Зимові мормишки класифікують відповідно до їх ваги на наступні категорії:

 1. Важкі - результативні при лові на значній глибині і швидкій течії, оскільки мають властивість досить швидко тонути.
 2. Середньої ваги - найбільш популярні, оскільки вважаються універсальними, придатними для різних умов лову.
 3. Легкі - використовуються на мілководдях і при відсутності течії.

Кращими мормишками на зимовій риболовлі вважаються приманки на основі вольфрамових заготовок, які мають такі властивості:

 • висока швидкість занурення і стабільне становище навіть на течії завдяки досить великій вазі;
 • характерна гра, яка залучає рибу, в результаті чого і відбувається активізація клювання;
 • досить дрібні розміри, оскільки матеріал, з якого вони виготовлені, має велику щільність;
 • надійність і висока міцність.

Основні види зимових мормишок, що застосовуються любителями підлідного лову - приманки з наживкою, в ролі якої зазвичай виступає мотиль, і безнасадочна мормишка - безмотилка. Використовуючи останню, рибалці необхідно проявити всі вміння і вправність, щоб змусити приманку виглядати найбільш апетитно і рухатися привабливіше для риби.

Літні мормишки

Літня мормишка хоч і не кардинально, але відрізняється від зимової. У спекотний літній день, коли парусність волосіні велика, а мальок ненажерливий і присутній у водоймах в чималій кількості, рідко використовують приманки маленького розміру. Тому, збираючись на риболовлю в теплу пору року необхідно запастися мормишками великих розмірів.

Всі види мормишок для літа мають переважно червоно-коричневий відтінок. На них добре клює карась, судак і окунь. Види літніх мормишок схожі з зимовими, лише малюнок на їх поверхні може імітувати панцир членистоногих мешканців глибин. І ще одна відмінність літнього лову на мормишку - більш ретельний підбір снасті - вудилища, кивка і волосіні.

Мормишки для ловлі з насадкою

Часто мормишки доповнюють природними насадками - хробаком, опаришем, мотилем, що допомагає навіть в разі недосконалого володіння самою снастю і тактикою її використання, залучити рибу і отримати непоганий улов.

Останні нововведення в сфері наживок - застосування штучних мотилів і опаришів, за зовнішнім виглядом в точності схожих з натуральними насадками. Такі приманки перед використанням поміщають в спеціальний розчин, що допомагає придбати запах натуральної насадки. Ось і виходить щось середнє між натуральною та штучною наживкою.

Абсолютно "голі" приманки використовуються вкрай рідко, оскільки на гачки підсаджують намистини, шматочки гуми або поролону, кембрики, відрізки яскравих ниток - все, що може додатково залучити рибу і спровокувати на клювання.

Безнасадочні мормишки

Будь-яку модель даного виду мормишок характеризує основна властивість - їх використання не передбачає застосування натуральної наживки, а їх привабливість забезпечує лише неповторний характер гри приманки у воді.

Серед безмотильних мормишок найбільш популярними є такі їх види:

 • уралки - популярна серед любителів пополювати на окуня. У магазинах рибальських снастей зазвичай представлений великий вибір цього виду безмотилок, що відрізняються одна від одної розміром, забарвленням, наявністю на підставі гачка намистин різних відтінків;
 • чортик - найбільш уловиста приманка на судака і окуня, оснащена трьома або навіть чотирма гачками;
 • коза - являє собою різновид чортика, хоча багато виділяють її в окремий самостійний вид. Цю блешню виготовляють переважно з міді або латуні. Кількість гачків у кози менше, ніж у чортика і, щоб забезпечити результативність лову на неї, потрібно знати тонкощі виконання проводки приманки;
 • човник - розрахована на ловлю мирної риби, тому вимагає активного характеру проводки. Її забарвлення досить різноманітне, а конструкція вдосконалюється додатковими елементами, що привертають мешканців водних глибин;
 • мураха - приманка з тілом, розділеним на сегменти. Сама її назва свідчить про схожість мормишки з живою комахою, а характер рухів з невеликою амплітудою в точності імітують поведінку мурашки, що впала у воду. У всіх принад цього виду вага приблизно однаковий - 0,3 гр., хоча його можна збільшити, додавши намистини з метою обважнення;
 • ослик - приманка, схожа на четвертинку кавового зерна переважно чорного кольору. Вважається практично універсальною, оскільки добре показала себе на течії і без неї.

Але яку б з перерахованих видів безнасадочних мормишок не вибрав рибалка, визначити уловистість приманки він зможе, лише випробувавши на практиці в певних умовах ловлю на конкретній водоймі.

Поради щодо вибору мормишок

У кожній моделі мормишки дуже своєрідно поєднуються її параметри, починаючи з форми і ваги і закінчуючи додатковими аксесуарами - штучними і натуральними підсадками. Як же правильно зробити вибір в цьому розмаїтті варіантів, і які властивості необхідно враховувати в першу чергу?

Гачки на мормишці

Гачки повинні бути гострими, міцними і досить тонкими. На мормишку з тупими і товстими гачками проблематично насадити наживку, не пошкодивши її, а провести вдалу підсічку буде практично неможливо.

Гачки хорошої якості виготовляють зі сталевого дроту. Для більшої міцності її піддають загартуванню, але коли гачок перегартувати, він стає крихким, що неприпустимо. Тому, вибираючи гачки, потрібно звертати увагу на термін використання, твердість і міцність, оскільки м'які гачки, які легко розігнути, не підходять для такої приманки.

Матеріал

Мормишки виготовляються найчастіше з вольфраму, свинцю або олова, а рідше - з інших металів.

Кожен матеріал забезпечує приманці свої, особливі властивості:

 • вольфрам - щільний метал, тому навіть невелика за розміром мормишка буде мати значну масу. Їх застосовують на великій глибині і течії. Крім того, вольфрамові приманки швидко тонуть після закидання і в разі вдалої проводки є непогані шанси зловити на них плотву, ляща, краснопірку, язя і смугастого хижака - окуня;
 • свинець - з нього виготовляють мормишки в разі, коли вольфрам виявляється занадто важким матеріалом для лову занадто розбірливої і вибагливої ​​риби. До переваг свинцевих мормишок відносять їх невисоку вартість, більш плавну гру і безліч доступних модифікацій цього виду приманок;
 • олово - м'який і пластичний метал. Принади з цього матеріалу нескладні в експлуатації, володіють самою плавною грою, легкі і невеликі за розміром;
 • інші матеріали (мідь, хром, срібло і різні їх сплави) - використовують, якщо потрібна стійкість до корозії більша, ніж у інших видів.

Колір мормишки

Цей параметр має значення, якщо рибалка планує ловити на глибині менше 10 метрів, а на менших глибинах актуальні наступні поради:

 1. Чорні мормишки - універсальні і частіше за інших використовуються весною;
 2. Мідні відтінки приманки - для лову на глибині;
 3. Зелені, коричневі, фіолетові - актуальні, якщо полювання ведеться на окунів і плотву;
 4. Принади холодних забарвлень - для лову в прозорій воді;
 5. Дуже світлі мормишки підходять на підлідний лов в разі, коли сніговий покрив на льоду досить великий;
 6. Блискучі приманки підійдуть для риболовлі рано вранці, а більш тьмяні - днем.

Вага та розмір мормишки

Ці параметри важливі і підбирають їх в першу чергу з урахуванням умов лову - глибини, течії і розміру передбачуваного улову.

Велика вольфрамова "крапелька" буде незамінною, якщо рибалка розраховує ловити великого ляща на течії в глибокому водоймищі. У той же час важкі мормишки не підійдуть в разі мілководного лову. Тут краще віддати перевагу невеликій свинцевій приманці.

Знавці тонкощів лову на мормишку настійно радять мати в своєму арсеналі кілька приманок різної ваги і розміру, щоб мати можливість підібрати найбільш уловисту на конкретній водоймі, випробувавши кожну з них на практиці.

В цілому, раціональне співвідношення ваги і розміру мормишки може істотно впливати на результат лову - при помилковому виборі процес лову на укомплектовану таким чином снасть стане безперспективним і безрезультатним заняттям.

Форма

Вибираючи форму приманки можна скористатися такими принципами:

 • щоб мормишка в повній мірі виконала функцію залучення риби, вона повинна бути помітною;
 • якщо рибалка сумнівається у виборі форми приманки варто почати з універсальних - "крапельки" або "кульки";
 • сплющена зверху і знизу мормишка буде піднімати осад з мулистого дна, і створювати зайву каламутність води;
 • плоску мормишку доцільно використовувати, бажаючи зловити плотву або окуня;
 • конусоподібну мормишку можна застосовувати, якщо дно водойми покрите товстим шаром мулу, оскільки опускаючись на дно, вона буде тонути в ньому;
 • «Крапельку» і «дробинку» частіше за інших застосовують на підлідній риболовлі;
 • на «чортика» з успіхом ловлять окуня і головня.

Оснащення мормишки

Незалежно від виду мормишки існує всього кілька способів, як прив'язати її до волосіні - це залежить від того, чи є отвір в самій мормишці або кріплення буде проводитися через кріпильне кільце.

Способи прив'язування

 1. Якщо на обраній моделі мормишки є спеціальне вушко, то прикріпити приманку до волосіні можна за допомогою вузлів, якими закріплюють рибальські гачки.
 2. Коли в самій блешні є отвір, то її прив'язують, застосовуючи само-затягуючі вузли, з закріпленням на цівці гачка після того, як волосінь простягають через даний наскрізний отвір.

Техніка ловлі на мормишку

Практикуючи ловлю на мормишку, кожен рибалка переконався, що бажаючи досягнення найкращого результату, потрібно строго дотримуватися чіткого алгоритму дій, правильне виконання яких є запорукою гарного улову.

Ця послідовність виглядає наступним чином:

 1. Надягання насадки - слід робити безпосередньо перед опусканням приманки, причому опаришів, мотилів або річковиків в контейнері, де вони знаходяться, пересипають картопляним крохмалем, щоб уникнути їх збивання в один клубок.
 2. Занурення мормишки.
 3. Ведення приманки.
 4. Гра приманкою - особливі дії, виконання яких вимагають чималої вправності і практичних навичок.
 5. Підсікання - його необхідно робити при будь-якому натяку на клювання, якщо частота коливань мормишки досить висока, інакше можна втратити бажаний трофей.
 6. Виведення - вимагає значної холоднокровності від рибалки і правильної оцінки величини риби яка клюнула.
 7. Зняття риби з гачка.

Особливості гри

Гра мормишкою - ціле мистецтво і щоб йому навчитися, необхідно освоїти не тільки практичні навички, а й знати, які способи гри принадою доступні рибалці.

 1. Приманку опускають на саме дно, кілька разів простукують дно нею. Після чого в середньому темпі роблять підйом блешні приблизно на 50 см., потім невелика пауза і починати процес спочатку.
 2. Опустити мормишку на невелику відстань від дна, потім часті коливання кивка з маленькою амплітудою і тільки після цього повільний підйом.
 3. Якщо гра розрахована на піймання плітки, після опускання приманки на дно її починають ворушити, не піднімаючи з дна, і тільки періодично піднімаючи на 4-5 см.

Як правильно зберігати мормишки

Щоб уникнути пошкодження мормишок в процесі їх зберігання, а також зачеплення їх між собою, зберігати такі приманки необхідно в спеціальній коробочці - органайзері. Такі досить у великому асортименті присутні в спеціалізованих магазинах снастей. Однак багато рибалок віддають перевагу не покупним, а саморобним органайзерам. Часто в їхній якості використовують невеликі щільно закриті пластикові коробочки, зручно поміщаються в кишеню. У такий контейнер поміститься близько 30-50 мормишок, а щоб вони не сплутувалися між собою, на його дно вистилають щільний поролон або пінопласт, зачіпаючи мормишки за таку устілку гачками.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 

 • Які бувають види мормишок

Схожі статті

Як зробити закидушку своїми руками

Як зробити закидушку своїми руками

Закидушка - найпростіша гачкова снасть і, швидше за все, найдавніша. Ліски, грузила, повідка і гачка буде досить для її виготовлення. Решта снасті еволюціонували з закидушки - додавання вудилища, поплавка, котушки і т. д. призвело до появи сучасних снастей. Однак ловля на закидушку досі застосовується рибалками і часто приносить їм солідні улови. Так як готові закидушки зазвичай не продаються, часто виникає питання, як зробити закидушку своїми руками.

Які бувають воблери на судака і як вибрати

Які бувають воблери на судака і як вибрати

Уловисті воблери на судака імітують дрібну рибку з прогонистим тілом, що обумовлено будовою пащі риби. У природних умовах хижак полює за невеликою пліткою, уклейкою і дрібними окунями. Він чекає здобич в укриттях і різко атакує їжу, хапаючи іклами. Щоб зловити побільше судаків, важливо враховувати особливості пащі і підбирати приманки, які вдало імітують мальків. Вибрати воблери не так просто, доводиться враховувати: сезонну поведінку, смакові переваги, наявність і силу течії і т. д.

Рибалка в місті Хмельницький. Озеро Дубове 2

Рибалка в місті Хмельницький. Озеро Дубове 2

Озеро знаходиться в місті Хмельницький. Дамба по вулиці Митрополита Шептицького. Дана водойма відмічена на карті Риболовних місць Хмельниччини. Водойма велика, має площу плеса 35га. Середня глибина  – 3-1,5м. Дно чисте. Водойма не спускалась з 1989 року. Практикується також зимова риболовля.

Що таке незачіпляйка на щуку і як нею користуватися

Що таке незачіпляйка на щуку і як нею користуватися

Як часто підводна рослинність і корчі заважали дістати з води велику рибу? Подібні проблеми знайомі більшості рибалок, але ж рибалка в густій рослинності часто виявляється найбільш уловистою. Особливо любить водорості щука, ймовірність її вилову значно вище в рослинності, між каменів і корчів, ніж на відкритому дні. На допомогу рибалкам розроблена коливна, обертова і плаваюча незачіпляйкана щуку. Подібна блешня показує кращі результати в складних умовах, значно переважаючи ловлю на воблери.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Мормишка свинцева "Чортик"

Мормишка свинцева "Чортик"

Мормишка свинцева "Чортик"..

10Грн.

Льодобур iDabur (Айдабур) Стандарт (З кованими ножами)

Льодобур iDabur (Айдабур) Стандарт (З кованими ножами)

Льодобур iDabur (Айдабур) Стандарт це нова модель, виготовлена за новітньою технологією і відрізняє..

695 - 755Грн.

Коробка Aquatech 2100 (З м’якою вкладкою)

Коробка Aquatech 2100 (З м’якою вкладкою)

Коробка Aquatech з м'яким вкладишем 2100 стане цікава, перш за все, тим рибалкам, які захоплюються ..

40Грн.

Зимова волосінь Jaxon Crocodile Fluorocarbon Coated 25m.

Зимова волосінь Jaxon Crocodile Fluorocarbon Coated 25m.

Волосінь серії Crocodile Fluorocarbon від Jaxon, покрита тонким шаром фторвуглеродів, що робить її ..

19Грн.