Які котушки підходять для фідера і як вибрати

Після покупки фідерного вудилища перед рибалкою вимальовується ще одна проблема - яку котушку вибрати для фідера і як не помилитися, роблячи цей вибір, адже навантаження на неї під час ловлі досить істотне і хочеться, щоб прослужила вона фідерісту вірою і правдою не один сезон. Глибоко помиляються ті, хто вважають відповідним в даному випадку будь який вид котушки. Адже обрана котушка повинна повністю відповідати певним вимогам і характеристикам, бо від цього залежить результат ловлі.

Основи при виборі котушки для фідера

Про те, як вибрати фідерне вудилище і продукції якої фірми віддати перевагу, ми вже вели мову в одній зі статей, тому даний огляд буде присвячений саме особливостям вибору котушки.

Вони бувають двох видів - котушки для класичного фідера і флет-фідера.

Моделі першого виду легші, а котушка для флет-фідера повинна відрізнятися більшою потужністю і розміром, оскільки використовуються важкі годівниці, закид яких роблять на значну відстань.

У кожної котушки є багато
характеристик, починаючи з ваги, типу, розміру і матеріалу шпулі і т.д. У одних
моделей заявлено присутність системи зниження вібрацій, інші є
вузькоспеціалізованими матчевими котушками, волосінь на шпулі яких укладається
особливим способом.

Фідерна ловля характеризується високою динамікою, тому котушка повинна бути максимально надійною. Щоб не заплутатися в деталях і зробити оптимальний вибір, радимо початківцям спінінгістам ознайомитися з важливими параметрами, а також вивчити їх вплив на комфорт і якість ловлі.

Розміри фідерних котушок

Новачок в першу чергу повинен вирішити, який розмір котушки слід вибрати для фідера. Розмір шпулі виробник вказує у вигляді маркування на будь-якій безінерційній котушці. Вона позначається числом, що показує жилкоємність моделі. Якщо шпуля має розмір 1000, то на неї можна зробити намотування 100 м. волосіні з діаметром 0,1 мм., що відповідає 200 м волосіні діаметром 0,05 мм. Розмір шпулі, як правило, вказують у вигляді відповідного маркування на корпусі самої котушки.

Якщо ви вирішили рибалити фідером, оптимальним вибором буде котушка з розміром шпулі від 2500 до 4000. Яку саме взяти - залежить від характеристик самого вудилища і від товщини жилки. Наприклад, котушка в розмірі 2500 дасть можливість пополювати на карася і плотву в неглибокій водоймі, а «м'ясорубка» з маркуванням 4000 дозволити вивудити коропа або сазана навіть значних розмірів.

Вага котушки для фідера

Оскільки велика котушка сама має значну вагу і робить вудилище важчим, для правильного вибору необхідно зіставити розмір, зазначений на корпусі, з орієнтовною вагою цієї моделі. Так, приблизна вага котушки розміром 3500-4000 знаходиться в діапазоні 360-380 гр. Модель розміром 2500-3000 дозволить комфортно ловити невелику рибу, коли необхідні часті закидання. В даному випадку передбачається полювання на плотву, карася і краснопірку, оскільки вага невеликих котушок коливається між 240 і 290 грамами.

Тип і форма шпулі

Перед тим як вибрати фідерну котушку, визначте яка форма і тип шпулі підходять більше інших, оскільки від цього залежить спосіб сходу волосіні.

Шпулі за типом поділяються на такі категорії:

  1. Класична шпуля - з прямим циліндром і найбільшою, порівняно з іншими, місткістю волосіні. Недоліком є не надто дальній кидок.
  2. З зворотним конусом (ABS) - такий тип конуса запобігає мимовільному скиданню петель під час закидання. Так само, як і попередній вид, не сприяє дальності закидання.
  3. З збільшеним сердечником (Air) - раціональний вибір для полегшених і середніх вудилищ, оскільки дають можливість використовувати тонкі плетені шнури.
  4. З збігаючим конусом (Long cast) - розрахована на дальній кидок, оскільки волосінь сходить дуже швидко.

Розмір шпулі котушки для фідера

Нагадаємо: число, вказане на маркуванні і відповідає розміру шпулі, показує метраж волосіні певного діаметра, яку вона може вмістити. Розмір шпулі стартує зі значення 500 для ультралегких вудилищ. Під легку модель вудилища підійдуть котушки з розміром шпулі 2000-2500, для класичного фідера - з діапазону 3000-5000, флет-фідера - 5000 і більше.

Матеріал шпулі

Шпулі зазвичай виготовляються з якісних сплавів, що містять титан або алюміній, хоча все більшої популярності набувають пластикові, графітові, а також легкі, міцні і досить дорогі з композитних матеріалів.

Вибір відповідного матеріалу шпулі залежить від того, віддаєте ви перевагу волосіні або шнуру. Так, алюмінієві шпулі використовуються зі шнуром і характеризуються швидким сходом волосіні, а графітові використовуються для монофільної волосіні.

Глибина шпулі котушки при ловлі фідером

Цей показник не менш важливий, ніж якість матеріалу. На глибоких котушках використовують волосінь великого діаметру і довжини, хоча в них спостерігається проблема тертя при сходженні волосіні. Глибока шпуля без бекінга має поганий схід волосіні, що негативно впливає на можливу дальність закидання.

Популярні серед фідерістів неглибокі і досить довгі шпулі з високою жилкоємністю, так звані «Long Cast». Вони не вимагають наявності бекінгу, володіють гарним укладанням і рівномірним намотуванням волосіні, досить високою дальністю закидання і застосовуються в разі ловлі тонкими шнурами.

Вибір кліпси на шпулі

Основне завдання кліпси - утримувати волосінь. Вона не повинна вислизати з-під кліпси, а годівниця падати у воду точно в запланованому вами місці. Крім того, кліпса не повинна пошкоджувати волосінь під час закидання. В іншому випадку неприємність у вигляді обриву вам гарантована.

Щоб визначити, чи відповідає
кліпса особливостям фідерної ловлі, досить прямо в магазині провести нескладний
тест. Зафіксуйте під кліпсу шматок волосіні або шнура і спробуйте тягнути їх в
різні боки. Якщо ніжка кліпси або бортик самої шпулі мають неякісну обробку, то
ушкодження будуть дуже помітні відразу, або волосінь взагалі обірветься.

Кількість запасних шпуль в комплектації

Купуючи певну модель котушки, поцікавтеся можливістю придбати хоча б одну запасну шпулю, бажано навіть з іншого матеріалу. Найбільш відповідною в цьому сенсі буде запасна пластикова шпуля.

Який фрикціон

Система, що попереджає розрив волосіні в момент сильного ривка, називається фрикційним гальмом. Щоб фрикціон забезпечував цілісність волосіні, його потрібно правильно налаштувати, а саме чітко виставити момент спрацьовування. Ручки настройки гальма можуть розташовуватися на передній частині шпулі або на задній частині самої котушки.

Основне завдання фрикційного
гальма - щоб при сильних ривках риби і, відповідно, збільшення навантаження на
волосінь, шпуля оберталася без запинок. Тоді, навіть використовуючи тонку
волосінь, можна витягнути велику здобич.

Рибалка може вибрати собі котушку з заднім або переднім фрикційним гальмом. Передній фрикціон вимагає більш ретельної настройки, оскільки гарантує значне гальмівне зусилля. Дислокація переднього фрикціона забезпечує котушці компактність і легкість. Задній фрикціон зручніше в регулюванні при виведенні риби.

Передавальне число

Передавальне число показує відношення кількості оборотів шпулі за один оборот рукоятки. Цей показник може мати значення від 4: 1 до 6: 1 і більше. Якщо співвідношення невелике, то така модель котушки відноситься до силових. Чим більше співвідношення, тим більшу швидкість роботи буде демонструвати ваша котушка. Достатній рівень комфорту ловлі забезпечується котушкою-універсалом з зазначеним числом 5: 1-5.5: 1, оскільки вони добре справляються з вагою годівниць, хоча варто враховувати і умови лову, на які ви розраховуєте.

На течії доцільно використовувати силові котушки, а універсальні котушки - коли ловля відбувається на стоячих водоймах. Швидкісні моделі частіше використовують рибалки-спортсмени з ціллю ловлі дрібної риби на швидкість.

Кількість підшипників для котушки

У будь-якої моделі безінерційної котушки є обертові і деталі, що труться. Щоб продовжити термін їх використання, в котушку встановлюють підшипники. Крім зменшення тертя вони роблять хід котушки плавним. Багато хто вважає, що чим більше підшипників - тим краще, їх число може досягати 15 штук. Котушкою, в якій є хоча б 4 підшипника, можна ловити з достатнім рівнем комфорту. Найбільш популярними серед любителів фідерної ловлі є моделі, в конструкцію яких входять 5-6 підшипників.

Якість укладання волосіні

Важливим вважається якість укладання волосіні або шнура. Тип укладання «хрест-на-хрест» перешкоджає врізання верхніх шарів волосіні під навантаженням в нижні. Вибираючи котушку з таким типом укладання, ви забезпечуєте вільний схід волосіні.

Бейтранер на котушці при ловлі фідером

Щоб новачкові вдало вибрати котушку для фідера, потрібно звернути увагу на наявність додаткової опції - бейтранера. Моделі, оснащені бейтранером, дозволяють швидко послабити фрикційне гальмо. Ця опція дозволяє виводити досить велику рибу - коропа, товстолобика, білого амура. Фідерну снасть можна пошкодити, якщо вчасно не послабити фрикціон. Включення бейтранера проводиться кнопкою, розташованою в задній частині котушки. Після включення системи рибалка може відлучитися від снасті, оскільки при клюванні риби волосінь буде сходити зі шпулі до тих пір, поки не вимкнути бейтранер, щоб почало функціонувати фрикційне гальмо.

Рекомендації по вибору

Якщо фідеріст-новачок хоче зробити вдалий вибір котушки, то крім перерахованих вище параметрів йому необхідно звернути увагу на її цінову категорію. Оскільки фідерна ловля має свою специфіку, що характеризується частими пере-закидами годівниць, довгим виведенням риби, можливою наявністю течії і корчів, то основним критерієм стає її надійність. Цей показник залежить від якості комплектуючих і матеріалу, з якого вони виготовлені, тому не варто розраховувати недорого купити якісну котушку відомої фірми. Але в той же час не варто ганятися за котушками з нечувано високою ціною. Новачкові рекомендується почати з недорогої, але зручної саме для нього моделі.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

  • Які котушки підходять для фідера і як вибрати

Схожі статті

Для чого потрібне маркерне грузило

Для чого потрібне маркерне грузило

Багато починаючих рибалок без поняття, як використовувати маркерне грузило для фідера, а інші ігнорують важливе питання, чи не намагаються дізнатися, як визначити глибину водойми, м'якість, твердість рельєфу. Перевірити наявність: водоростей, мулу, ям, ракушок, бровок, корчів. Новачки часто закидають снасть, коли не знають характер дна.

Правильний підбір котушки для спінінга

Правильний підбір котушки для спінінга

Навіть не новачкам в питанні вибору рибальських приладь, купуючи новий спінінг або проводячи «апгрейд» улюбленої снасті, доводиться вирішувати питання вибору котушки для спінінга. Відвідавши спеціалізований магазин, рибалці буде непросто зробити вибір. Адже котушка - дуже важливий і обов'язковий атрибут будь-якого спінінга. 

Як ловити сома на фідер

Як ловити сома на фідер

Риболовля - процес цікавий, повний несподіванок. Якщо при ловлі, наприклад, ляща, оснащення обірвалося - значить, швидше за все, клюнув господар річкових глибин - сом. Ловити на однакові снасті цих обителей водойм фактично марно, але застосування спеціального підгодовування відкриває перед рибалкою перспективи зловити не тільки вусаня, але багато інших мешканців річки. Ловля сома на фідер - заняття не зовсім результативне, ніж риболовля на квок, але зате вона ведеться з берега і не дуже втомлює.

Особливості нересту в щуки

Особливості нересту в щуки

Щука - одна з найбільш поширених хижих риб, що зустрічаються практично в будь-якій прісноводній водоймі. Оскільки в період нересту поведінка риби змінюється, рибалкам потрібно враховувати, в якому місяці він починається у щуки. Весняний нерест щуки припадає на першу половину березня, причому його початок не завжди обумовлено повним таненням льоду на поверхні водоймі.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Котушка з бейтранером Kaida (Weida) KW

Котушка з бейтранером Kaida (Weida) KW

Спеціалізована котушка, призначена для лову коропа, сазана і іншої великої риби на донні оснащення...

465 - 545Грн.

Котушка з бейтранером Shimano Baitrunner DL RB

Котушка з бейтранером Shimano Baitrunner DL RB

Shimano Baitrunner оригінальна котушка з «вільною шпулею» зазнала безліч технологічних змін і косме..

2 528Грн.

Котушка з бейтранером Brain Apex Double Baitrunner 6+1BB

Котушка з бейтранером Brain Apex Double Baitrunner 6+1BB

Котушка Brain Apex Double - недорога модель з системою бейтраннер, однаково добре підходить, як для..

841Грн.

Котушка Brain NRG 9+1BB

Котушка Brain NRG 9+1BB

Котушка Brain NRG - спеціалізована модель для лову риби фідером. При своїх компактних розмірах вона..

1881 - 1 938Грн.