Як ловити рибу на балду

Приманка балда використовується для лову хижаків, більшою мірою окуня. Але нерідко на неї ловиться і щука, і судак. Іноді в прилові можуть виявитися плотва, лящ або навіть карась. Не всі вважають цю снасть спортивною, так як у вдалому місці ловля на балду взимку дає приголомшливі результати, які можна порівняти з результатами навіть браконьєрської ловлі. Балда в іншому значенні - молот. І, швидше за все, назва приманки зародилася саме від нього, за рахунок того, що при лові нею треба стукати по дну. У деяких регіонах цю приманку ще називають яйця.

Що таке балда

Балда - це найпростіша приманка, яка використовується при лові в схил, як правило, з льоду. Ми знаємо, що на зимовій риболовлі використовуються блешні, що імітують живих рибок, і мормишки, що імітують комах. До якої з цих груп можна віднести балду?

За формою вона більше схожа з важкими мормишками, а по техніці проводки, скоріше, відноситься до блешніння. Але все ж, так як балда більше схожа на комаху, а не на рибку, її краще вважати одним з підвидів мормишок, поряд з «чортиками», «медузами», «відьмами» і іншими.

Конструкція балди найелементарніша. У класичному варіанті вона складається з:

 • свинцевого грузила у вигляді краплі, на якому зверху є отвір або петелька кріплення його до волосіні;
 • двох гачків, що мають меншу довжину, ніж грузило.

Особливістю цієї приманки є те, що в ній гачки не маскуються, як це зазвичай прийнято, а, навпаки, підкреслюються. Щоб залучити до гачків рибу, на них надягають різнокольорові намистинки або кембрики.

Багато рибалок фарбують грузило
в чорний або зелений колір, а його нижню частину - в червоний. Але ефективність
цих дій низька, так як фарба на свинці практично не тримається і за короткий
час повністю змивається. Та й свідчень, що при фарбуванні грузила риба краще
клює, немає.

За час існування балди з'явилося безліч її модифікацій. Але всі вони стосуються не конструкції приманки, яка не змінилася, а тільки грузила і кріплення гачків.

В модифікаціях можуть використовуватися не тільки свинцеві грузила, а й мідні, латунні або бронзові.

Може також бути різна форма вантажу, наприклад:

 • брязкальце - в нижній частині грузила висвердлюють виїмку, в яку вкладають дрібні металеві кульки, і акуратно запаюють її металевою ж кришечкою;
 • дзвіночок - висвердлюють порожнину і наскрізний отвір по всій висоті грузила, в якому на волосіні підвішують металеву кульку;
 • перевернуте грузило, яке кріпиться до волосіні в його ширшій частини.

Гачки можуть кріпитися до грузила двома способами:

 1. За допомогою петлі яка не затягується з волосіні.
 2. Шляхом припаювання до тіла грузила «вушок» з дроту зі вставленими в них заздалегідь гачками. Потрібно враховувати: діаметр кілець гачків обов'язково повинен перевищувати діаметр дроту, з якої зроблені вушка, щоб гачки могли грати.

Як працює ця приманка

За рахунок своєї ваги приманка дуже швидко опускається на дно, не даючи при цьому лісці зачепитися за край лунки. При ударі по дну піднімається муть, яка привертає рибу.

Гачки рухаються по волосіні вільно, адже ми використовували петлю яка не затягується, і привертають рибу тим, що імітують лапки комах, які рухаються в каламуті. Намисто на гачках риба часто приймає за дрібних рачків або будь-яких личинок.

Снасть для лову на балду

Вибір снасті залежить від особистих переваг рибалки. Найчастіше під час лову на балду використовують коротке вудилище з декількома пропускними кільцями, вбудованою котушкою відкритого типу і кивком на кінці. При цьому жорсткість кивка повинна відповідати вазі балди.

Іноді рибалки застосовують
вершинку фідерного вудилища, що працює, як хлист з кивком. В цьому випадку
беруть легку мультиплікаторну або навіть безінерційну котушку замість
вбудованої інерційної.

Ловля на балду передбачає використання жорсткої волосіні, що має найменший ступінь розтяжності і не володіє пам'яттю.

Виготовлення своїми руками звичайної балди і блешні-балди

Найпростіше купити балду в будь-якому рибальському магазині, але багато рибалок не шукають легких шляхів, а виготовляють балду самостійно.

Необхідно мати грузила різної ваги овальної або циліндричної форми. Їх можна купити в магазині, а можна теж виготовити самостійно зі свинцю, що дозволить отримати балду різної форми.

Природно, це більш трудомісткий процес, що включає такі етапи:

 1. Спочатку робимо гіпсову форму, яку потрібно заповнити розплавленим свинцем.
 2. Після охолодження рознімаємо форму і витягуємо потрібні заготовки.
 3. У заготовках за допомогою напилка закруглюємо верхні і нижні частини.
 4. У вузькій верхній частині на відстані кілька міліметрів від краю просвердлюємо або проробляємо шилом наскрізний отвір.

До кожного грузила підбираємо гачки з довгою цівкою і кріпленням не в формі лопатки, а в формі колечка, бажано збільшеного. Довжина гачків обов'язково повинна бути менше довжини вантажу.

На цівку гачків надягаємо кембрики або намистинки різних кольорів. Добре працюють такі поєднання кольорів:

 • які імітують мотиля - 2 мм. кембрік чорного кольору, а далі червоного на всю довжину цівки;
 • які імітують бокоплава - коричневі або темно-зелені кембрики.

Щоб клювання було краще, кембрики і навіть сам вантаж можна обклеїти оксамитом. Іноді чіпляються бісеринки відповідних кольорів, причому не тільки на цівку гачка, але і на волосінь.

Волосінь протягуємо послідовно в такому порядку: гачок, вантаж, другий гачок. При цьому стежимо, щоб жало кожного гачка дивилося в бік, протилежний вантажу. Зав'язуємо вузол який не затягується, щоб утворилася петелька 5-7 см., по якій і будуть ковзати гачки.

Більш складно виготовити балду-блешню,
так як спочатку потрібно зробити саму блешню. Блешня при падінні повинна грати,
але при цьому падати бажано в одну точку, не відхиляючись від лунки.

Такого результату можна досягти при застосуванні блешень з сипучою грою - ромб, на пів ромб, шпала. Після помаху такі блешні лягають горизонтально і так опускаються на дно, при цьому у них коливаються боки, а саме тіло практично не відхиляється від вертикальної траєкторії занурення.

Гачки до готової блешні прив'язуються точно так, як і до звичайної балди.

Де шукати окуня, і в який час зими він може ловитися на балду

Взимку окунь не надто активний і мало пересувається по водоймі. Тому при лові окуня на балду взимку завданням рибалки є пошук місця його скупчення. Це можуть бути місця з аномаліями дна (ямками, горбками, корчами), які окунь дуже любить. Для того щоб швидше виявити цю рибу, потрібно знати характер дна у водоймі. Найкраще бурити лунки уздовж перепадів глибин, бровок, поблизу корчів.

Якщо ж місце риболовлі
незнайоме, то шукати окуня потрібно експериментально. Для цього на достатній
відстані один від одного робиться багато лунок, які обловлюються в пошуках
підходящого дна. При виявленні перспективного місця наступні лунки свердляться
поруч з ним.

Краще клювання окуня на балду, в принципі, як і при будь-якій іншій зимовій ловлі, - по першому і останньому льоду. Але він також непогано ловиться протягом всієї зими, особливо в моменти тимчасових потеплінь.

Техніка ловлі на балду

Для чіткої фіксації клювань потрібно підібрати жорсткість кивка і відрегулювати його таким чином, щоб він був в напівзігнутому положенні.

На початку лову балду слід опустити на дно. Дотик приманкою дна видно по розпрямленню кивка і ослабленні натягу волосіні. Гра приманкою складається в простукуванні грузилом по дну в одному місці. Частота і амплітуда гри підбирається рибалкою для конкретних умов.

В якості базового приймається наступний варіант гри:

 1. Приманка опускається до торкання дна.
 2. Різким рухом вудильника підкидаємо її на 15-20 см., відразу опускаючи вудильник вниз, щоб приманка падала на ослабленій волосіні.
 3. Після паузи в 3-5 секунд балда піднімається на 2-3 см. і знову плавно опускається на дно.

Після паузи в кілька секунд, цикл повторюється.

Гру можна урізноманітнити,
змінюючи амплітуду рухів і тривалість пауз або ворушачи приманкою, не
відриваючи її від дна.

Якщо окунь не клює протягом 10 хвилин, слід змінити лунку.

Хорошого клювання можна домогтися, якщо зібрати під лункою зграйку окунів. Це можна зробити завдяки використанню прикормки, яка в основному складається з дрібного мотиля.

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Як ловити рибу на балду

Схожі статті

Приманки на карася своїми руками: рецепти виготовлення

Приманки на карася своїми руками: рецепти виготовлення

Карась є одним з основних об'єктів любительської і спортивної риболовлі. Влітку він добре відгукується на різні насадки рослинного походження. Вибір їх дуже великий, тим більше що багато рибалок використовують свої «секретні» рецепти. У будь-якому випадку приманка для карася повинна бути привабливою для риби і добре триматися на гачку.

Як зберігати мотиля в домашніх умовах і правильно одівати на гачок

Як зберігати мотиля в домашніх умовах і правильно одівати на гачок

Мотиль - один з основних видів корму риб, які харчуються в донних шарах води і, відповідно, одна з кращих наживок, особливо в холодній воді. Головний недолік мотиля - його «ніжність», він легко пошкоджується при механічних впливах і гине від пересихання або нестачі кисню. Тому питання, як зберегти мотиля живим в домашніх умовах, є більш ніж актуальним.

Готуємо перловку для рибалки

Готуємо перловку для рибалки

Перловка відноситься до кращих компонентів рослинного походження. Вона використовується при ловлі будь якої мирної риби. При деяких обставинах риба відмовляється від інших принад. Перловка часто дозволяє уникнути нуля. Вона застосовується в якості прикормки і насадки. Перловка для риболовлі - простий, але ефективний компонент. Досвідчені рибалки, які мають при собі безліч сучасних приманок, часто використовують перловку.

Манка для рибалки

Манка для рибалки

Манка - універсальний компонент рослинного походження. Він використовується при лові багатьох видів мирної риби. Незалежно від того, які приманки ви використовуєте, завжди майте при собі манку. Вона здатна порадувати позитивними результатами навіть в період коли взагалі не клює. Манка для риболовлі використовується в якості насадки і одного з компонентів прикормочної суміші.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Вудочка зимова Пірс L100. Відкрита котушка (Ручка пінопласт)

Вудочка зимова Пірс L100. Відкрита котушка (Ручка пінопласт)

Вудочка для зимової рибалки. Пінопластова рукоятка, відкрита котушка. Призначена для ловлі на морми..

15Грн.

Блешня Балда "Яйця"

Блешня Балда "Яйця"

Балда - цікава, популярна і ефективна приманка для ловлі окуня...

6Грн.

Мормишка вольфрамова "Чортик"

Мормишка вольфрамова "Чортик"

Мормишка вольфрамова "Чортик"..

25Грн.

Монтаж Арсенал №20. Оснастка для ловлі коропа "Метод" (1 гачок)

Монтаж Арсенал №20. Оснастка для ловлі коропа "Метод" (1 гачок)

Монтаж №20 - Оснащення для лову коропа "метод" на 1 гачок, під бойл. Виготовлена з високоякісних к..

26Грн.

Зимова волосінь Jaxon Crocodile Fluorocarbon Coated 25m.

Зимова волосінь Jaxon Crocodile Fluorocarbon Coated 25m.

Волосінь серії Crocodile Fluorocarbon від Jaxon, покрита тонким шаром фторвуглеродів, що робить її ..

19Грн.