Як швидко і надійно прив’язати мормишку на зимову вудочку

Рибалки-початківці рідко замислюються про способи прив'язування мормишки до волосіні. Зазвичай використовують класичний вузол як для гачка з лопаткою. Подібна тактика здається цілком простою та надійною. Однак після кількох прикрих обривів, при боротьбі з великою рибою ситуацію мимоволі доводиться переосмислювати. Серед великої різноманітності існуючих вузлів достатньо вивчити та запам'ятати всього пару. Навіть цього стане достатньо для того, щоб почати впевнено ловити на зимову вудку з тонкими жилками.

Місця кріплення мормишки до волосіні

Способи прив'язування приманки впливають на її положення у воді та анімацію. Іноді цей вплив може бути незначним, а іноді впливає на результат риболовлі безпосередньо.

Зимова риболовля часто передбачає примхливе клювання, особливо в другій половині сезону. Іноді від поганого клювання взимку рятує тільки використання тонкого оснащення, яке при цьому має бути ще й досить міцним і надійним.

Лісочка рветься практично завжди на вузлах. Неправильно підібраний вузол травмує волосінь і може послабити на 50% і більше.

Тонка снасть завжди змушує приділяти кріпленню більше уваги. Способи кріплення впливають на оснащення:

 • Змінюється положення приманки у воді;
 • Гра мормишки під час проводки;
 • Втрата міцності волосіні на вузлах;
 • Можливість травмування об задирки в отворі мормишки.

Розглядаючи мормишки, з погляду монтажу, можна відразу виділити два основних типи. Це мормишки з винесеним вушком та з наскрізним отвором у тілі. Прив'язуючи мормишку різними способами можна змінити кут її нахилу. Це буває важливо при ловлі на безмотилку, особливо по пасивній рибі в сезон глухої зими.

Поширені, недорогі мормишки виготовляються з м'яких металів (олово, свинець). Вони менш вимогливі до способів монтажу, як приманки з важкого та твердого вольфраму. Гострі кромки в тілі вольфрамової мормишки з отвором перетирають волосінь, знижуючи її міцність. Теж, можна сказати і про свинцеві приманки, виготовлені з додаванням мідної або латунної фольги.

Для захисту від перетирання, деякі виробники вставляють в отвір шматочок силіконового кембрика. Проходячи всередині м'якої трубки, волосінь не травмується і розривне навантаження обмежується лише вузлом.

Як не треба прив'язувати

Способи в'язання вузлів вигадані давно. Про існування тонких, міцних монониток люди не могли навіть мріяти. Рибалки використовували саморобні грубі снасті, де ліску замінювала груба нитка чи мотузка. В'язати складні вузли просто не потрібно.


Деякі рибалки використовують найпростіші вузли і сьогодні, нівелюючи цей недолік простим збільшенням діаметру волосіні. Якщо в далекі часи риба справді клювала, не зважаючи на відточеність снасті, то сьогодні ситуація змінилася.

Поширені помилки

Початківці рибалки досить часто роблять одні й ті ж самі помилки:

 1. Звичайний вузол на кільці або гачку. Крім того, новачки часом прив'язують мормишку за цівку. Це також неправильно розташовує її у воді. Подібний вузол на монофілі без перебільшення послаблює міцність на розрив більш ніж удвічі.
 2. Гачковий спосіб. Лісочка охоплює цівку і зав'язує саму себе. Очевидний мінус способу – постійне тертя та, як наслідок, пошкодження вузла.
 3. З допомогою стопорного вузлика. Лісочка пропускається через тіло блешні і стопориться будь-яким вузлом. Спосіб дуже простий, приманка прив'язується буквально за кілька секунд. Знову ж таки, вільно пересуваючись, мормишка з часом деформує волосінь, помітно знижуючи її міцність. На якість гри приманки такий спосіб також впливає не найкращим чином.

Надійні способи прив'язування мормишки

У цьому розділі пропонуємо розглянути кілька надійних вузлів на прикладі звичайного монофіла. Спосіб прив'язування вибирають в залежності від оснащення приманки, вушком або наскрізним отвором. Якщо вушко є, то волосінь прив'язується прямо до нього. Якщо отвір — волосінь просовується, а вузол робиться на цівці гачка.

Як прив'язати мормишку з отвором у тілі

Щоб прив'язати мормишку з отвором замість вушка (мураха, уралка, дробинка) рибалки використовують петлю, що самозатягується. Від кута розташування отвору конкретної моделі залежить її положення у воді. За задумом вона може розташовуватись горизонтально, з нахилом або вертикально.


Спосіб фіксації з таким вузлом універсальний, його використовують у багатьох елементах оснастки. В основному любителі зимової риболовлі інші вузли для мормишки не застосовують, використовуючи тільки петлю. Цей спосіб досить простий і легко запам'ятати:

 • Кінчик волосіні одівається в отвір (обов'язково з боку жала гачка);
 • Далі, формується петелька і прикладається до цівки гачка;
 • Утримуємо петлю на цівці і робимо навколо неї 3-5 оборотів;
 • У петельку, що залишилася, просовуємо вільний кінець волосіні;
 • Акуратно підтягуємо вузол, змочуємо його та затягуємо.
Змочування вузла перед затягуванням частково оберігає волосінь від мікротріщин. При затягуванні монофіл, особливо жорсткий, піддається різким вигинам. Саме перегини руйнують структуру монофілу. Особливо страждають жорсткі нейлонові моделі лісок та флюорокарбон.

Даний спосіб кріплення надійний і практично не послаблює м'яку ліску. Попри це є й мінус. Лісочка двічі круто перегинається на входах в отвори. Під час тривалого навантаження (виведення великої риби) вона поступово пошкоджується на згинах, відбувається обрив. Для звичайних гачків або мормишок тілом з м'якого металу цей спосіб прийнятний. У разі ловлі вольфрамовою мормишкою ​​з монофілом діаметром (0.08-0.1 мм) обриви помітно почастішають. Цю проблему можна усунути деякими заходами.

Надійні способи прив'язування до тонкої волосіні

Спортсмени та досвідчені любителі ловлі на мормишку використовують описаний метод з деяким удосконаленням. Доопрацьований спосіб застосовується з будь-якими видами монофілу - флюорокарбоном, фторвуглецем, звичайним капроном. В основі вузла лежить та сама петля, але можна використовувати вісімку на цівці гачка. Основа удосконалення лежить в оснащенні отвору кембриком або вставкою з фторопласту, а також затягування через залишений запас та формування додаткової петлі.

 • Вузол в'яжуть за допомогою тимчасово створеної для цього петлі. Цей захід надійно захищає нитку від пошкоджень при затягуванні.
 • Через отвір у тілі додатково проходить петля. Площа зіткнення з металом збільшується, що значно збільшує термін служби всього вузла.
 • Кембрикова вставка надійно захищає волосінь від перетирання об кути отвору.


Фабричні мормишки з вольфраму часто продаються з готовими м'якими вставками в отворі. Якщо таких немає, можна вставити їх самостійно. Якщо вольфрамове тільце має отвір достатнього діаметра, потрібно просто підібрати пластикову трубочку та надійно вставити її. Якщо отвір розрахований тільки для проходження волосіні, можна його розсвердлити.

Розігрітий в окропі кембрик можна трохи витягнути, за рахунок чого він стане тоншим. Підігнавши трубочку по товщині залишається її вставити і обрізати краї, що стирчать. На м'які свинцеві та олов'яні обманки трубочки можна не встановлювати, хоч і це не зашкодить. Тим більше, якщо використовуються тонкі (спортивні) волосіні.

Досвідчені рибалки вважають цей вузол найкращим для мормишки з отвором. Таку думку підтверджує і практика водойм.

Як прив'язати мормишку з вушком

В коробочці у кожного рибалки, напевно, є мормишка з невеликим вушком. Забігаючи вперед, скажемо, прив'язувати приманки, забезпечені вушком (кільцем) значно простіше. Як правило, тут застосовуються прості вузли, які давно знайомі більшості рибалок.


Спеціально виведене колечко (вушко) передбачає, що вузол зв'язуватиметься прямо на ньому. У більшості випадків, це і правильно, адже така прив'язка дозволяє волосіні на зимовій вудці витримувати хороше навантаження. Мормишка в цьому випадку повисне в залежності від розташування центру тяжіння.

Але є інший спосіб коли ліска пропускається через кільце, а зав'язується на цівці гачка. Якщо пропустивши волосінь через вушко прив'язати кінець на цівці (петлею або вісімкою), то, таким чином, можна приманці надати необхідний кут нахилу. Для любителів ловлі з насадкою кут нахилу значення не має, тому що будь-яка насадка змінює положення мормишки, та й взагалі, помітно псує її природну гру. Безнасадникам прийом може принести користь. При зміні кута може змінитися гра приманки. Вибирати потрібний спосіб часто доводиться на сісці ловлі.

Щоб прив'язати мормишку з кільцем стандартним методом, зазвичай застосовуються три поширені вузли:

 • Самозатягуюча петля (знову вона). Лише цього разу вона формується на волосіні.
 • Звичайний та посилений клінч.
 • Вузол Паломар.

Тут найкращими вважаються вузол Паломар та посилений клінч. В'язати мормишку з вушком можна будь-яким із способів. Для зав'язування Паломару важлива можливість просмикнути ліску двічі на вушко.

Жорстка фіксація

Даний спосіб допоможе міцно охопити колечко та зафіксувати приманку. Зав'язати можна за допомогою просмикування волосіні через вушко, а потім обвиваємо вільним кінчиком і пропускаємо через петельку і через себе. Затягуємо щільний вузол. За такого способу у нас кінчик залишається збоку.

Плюс даного методу: мормишка виходить дуже компактною, а вузол досить міцним. Даний вид рекомендується використовувати для тонких лісок.

Як прив'язати 2 мормишки до волосіні

На зимовій рибалці трапляються ситуації, коли риба стоїть високо у товщі води. Ще частіше буває, що риба одного виду знаходиться біля дна, а інша риба на метр - два вище і ніяк не хоче опускатися. Особливо часто така картина спостерігається при весняному лові з льоду. При такому розкладі можна сформувати оснастку, що складається з кількох приманок. Як правило, це друга легка безмотильна приманка, розташована вище основної і служить провокатором. За бажання таких обманок можна розмістити кілька штук, прив'язаних паровозом або гірляндою на окремих повідках.

Додаткова приманка на основній волосіні

В якості додаткової обманки можна використовувати практично будь-яку полегшену мормишку з вушком. Рибалки часто підвішують такі приманки як пиздрик, різні імітації мормиша, легку мушку або гачок з бісером, в 30-60 см. вище наступними способами:

 • Вільний, ковзний варіант зі стопорами;
 • На лісковому повідку (гірлянда);
 • Прямо на основній волосіні (паровоз).

Останній варіант передбачає як одну, так і кілька додаткових приманок. Легко прив'язати дві мормишки на одну волосінь можна за допомогою вузла Паломар, приблизно як у спінінговому оснащенні дроп-шот. Після затягування жало гачка має дивитися вгору. Кінчик не обрізується, а слугує подальшим продовженням снасті. Тіло приманки має бути перпендикулярно волосіні або близько до цього.


На повідках

Додаткову приманку-провокатор можна також прив'язати на короткому лісковому повідку. Подібний монтаж надає їй невелику свободу руху, але збиває гру, що задається рибалкою.

Поширена проблема таких оснасток виявляється у частих перехлестах повідців із приманкою та основною ліскою. Щоб уникнути такого неприємного сюрпризу, монтаж можна трохи доопрацювати. Додатковий повідець в'яжуть таким чином, щоб у результаті він вийшов трохи спрямованим нагору.

Для цього підійде вузол зустрічна вісімка. Його часто застосовують у разі, коли треба зв'язати між собою дві волосіні. Щоправда, у нашому випадку обрізуються не обидва кінчики, а один нижній. Той, який спрямований нагору ми залишаємо, він і буде нашим повідком. У такий спосіб можна зв'язати гірлянду з кількох приманок, що підходить для течії або лову на великій глибині. Снасть дозволяє обловлювати практично всі шари води, а прив'язати повідець можна навіть на рибалці.

Часті обриви волосіні сигналізують про те, що можливо в оснастці є слабка ланка. Перераховані способи та вузли, у поєднанні з тонкими сучасними лісками здатні якісно змінити вашу рибалку. Наприклад, при грамотному виведенні та надійній, збалансованій снасті можна не боячись піднімати з глибини кілограмового ляща на волосінь 0,1. Окрім збільшення кількості клювань на запресингованих водоймах, ви отримаєте відчуття справжньої боротьби!

Сподобалась наша розповідь? Будемо вдячні якщо Ви поділитесь статтею з друзями в соціальних мережах!

 • Як швидко і надійно прив’язати мормишку на зимову вудочку

Схожі статті

Як зберегти мотиля живим і свіжим

Як зберегти мотиля живим і свіжим

Мотиль - одна з найбільш уловистих рибальських насадок на гачок. Ця універсальна наживка використовується на рибалці взимку і влітку, але має один серйозний недолік. Перебуваючи в некомфортних умовах мотиль, гине і швидко псується, що різко погіршує клювання риби. Однак досвід рибалок показує, що цей мінус наживки можна мінімізувати правильним її зберіганням. Адже зберегти мотиля живим можна як до риболовлі, так і тривалий час після неї.

Як насаджувати мотиля

Як насаджувати мотиля

Мотиль - популярна наживка, що дозволяє ловити рибу практично цілий рік. Однак при своїй універсальності ця личинка вимагає вмілого поводження. При невмінні правильно насаджувати мотиля ніжне тільце миттєво ушкоджується, особливо якщо гачок недостатньо гострий чи занадто великий. Через таку особливість вміст личинки може швидко витекти і вона втратить привабливість для риби.

Як смачно приготувати судака на сковороді

Як смачно приготувати судака на сковороді

Завдяки смаку та значним розмірам окремих особин судак підходить для приготування повсякденних та святкових страв. У цій статті ми докладно розглянемо, як посмажити судака на сковороді у різний спосіб. Якщо смажити судака на сковороді в тісті чи паніровці, м'ясо вийде соковитіше. Можна попередньо замаринувати рибу в спеціях.

Як смачно приготувати сазана в духовці

Як смачно приготувати сазана в духовці

Запечений сазан – це чудова ситна страва, якою легко нагодувати велику родину або порадувати гостей на святі. До кожного із запропонованих рецептів можна підійти індивідуально, трохи змінивши інгредієнти за потреби. Для приготування сазану в духовці не потрібно багато часу та особливих кулінарних навичок. Ця риба добре засвоюється та рекомендована для дитячого раціону, а також людям похилого віку.

Товари які можуть Вас зацікавити!

Мормишка вольфрамова "Чортик"

Мормишка вольфрамова "Чортик"

Мормишка вольфрамова "Чортик"..

25Грн.

Мормишка вольфрамова Кристал/Вушко. Гачок №16. Вага 0,44гр. (132040)

Мормишка вольфрамова Кристал/Вушко. Гачок №16. Вага 0,44гр. (132040)

Мормишка кристал з вушком названа відповідна тій формі, яку має ця приманка. Округла форма з чітким..

24Грн.

Мормишка вольфрамова Уралка/Покраска. Гачок №16. Вага 0,59гр. (207030)

Мормишка вольфрамова Уралка/Покраска. Гачок №16. Вага 0,59гр. (207030)

Мормика Уралка - одна з найвідоміших і відповідно затребуваних мормишок у великого кола рибалок-зим..

34Грн.

Зимова волосінь Jaxon Crocodile Winter 50m.

Зимова волосінь Jaxon Crocodile Winter 50m.

Волосінь JAXON CROCODILE WINTER - для використання при підлідної ловлі. Підвищена стійкість до стир..

24Грн.